Skocz do zawartości

Jak podłączyć HEQ5 do kompa z ominięciem pilota SynScan


Grzegorz Czernecki

Rekomendowane odpowiedzi

Za 10 zł 90 gr przejściówka z USB na UART (czyli szereg z TTL) do kupienia tu - http://botland.com.pl/konwertery-usb-uart-rs232-rs485/4470-przejsciowka-usb-na-przewody-zenskie-z-konwerterem-usb-uart-pl2303.html

Całość wystarczy zarobić na RJ45 i podłączyć do HEQ5 w miejsce pilota.

Rozwiązanie przetestowane osobiście. Można napotkać problem w systemie Windows jeśli do kompa były podłączane różne urządzenia na USB, np. Arduino. Wystarczy odinstalować stary sterownik do PL2303 - bo taki jest w tych konwerterach - i zainstalować np. ze strony producenta - http://www.prolific.com.tw/UserFiles/files/PL2303_Prolific_DriverInstaller_v1_12_0.zip

Kabelek  ma 4 wyjścia, ale my wykorzystujemy tylko 3: Rx, Tx i GND.Wszystko dobrze zaizolować. A resztę kasy na piwo wydać, albo tak jak ja na kolejne części.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dzięki wielkie za wszelkie próby pomocy oraz podpowiedzi, ale skończyło się najprawdopodobniej tym o czym napisał kolega r.ziomber w swoim poście, sterownik uszkadza układ.

Spróbuje z nowym konwerterem, polecanym przez kolegę wyżej.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam   !!                                                                                                                                                                                                                                                          Tom

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna uwaga, która już tu się przewinęła ale może umknąć. Z konwertera wychodzą przewody kolorowe Rx, Tx, GND oraz 5V (ostatni nas nie interesuje) i trzeba połączyć je we wtyczce RJ45 zgodnie z tym co podaja w dokumentacji EQMOD, ale .... odwrotnie. Czuli Rx z przejściówki USB-UART do Tx we wtyczce RJ45oraz Tx do Rx we wtyczce RJ45 co pokazuje na rysunku w odniesieniu do proponowanego przeze mnie rozwiązania.

Inaczej nie zadziała.

56e71a3eecaef_polaczenieusb-uartzrj45.pn

W czasie konfiguracji połączenia w oknie ASCOM Setup jest możliwość wyszukania portu z naszym konwerterem podłączonym do teleskopu. Trzeba kliknąć lornetkę w zaznaczonym różowym kółkiem miejscu. Jeśli nie wskaże nam naszego portu a do tego napisze że go nie znalazł i najczęściej ustawi się na com16 to znaczy, że program nie widzi naszego urządzenia. I poszukiwania zaczynamy od początku.

Wtyczkę USB wpinamy po włączeniu montażu. Szczególnie jak zmieniliśmy port (dla układu PL2303).

56e71c36d1a25_ascomsetup1.png.3daccf29bf

 

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie wiem czy to sie komus przyda ale wlasnie udalo mi sie podlaczyc montaz NEQ6 bezpozrednio (z pominieciem pilota SynScan) przez direct-BT  z programem AstroSafari Plus na Androidowym tablecie.

Modul direct-BT to DIY na bazie transmitera bluetooth HC06 zakupionego za $4 na Ebayu.

Hoc niby HC06 pracuje na poziomach  RX/TX 3.3V ten ktory kupilem oblusguje tez TTL 5V . Zasilanie 5V pociagniete z wtyku DB9 na montazu przez stabilizator L7805.

HC06_front.jpg

HC06 back.jpg

 

Zeby bezpordenio sterowac montazem potrzebujemy w Androidzie 2 aplikacje:

1. VirtuosoApp

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.armazemdotelescopio.virtuosoapp&hl=en

2. SkySafari Plus

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari4plus&hl=en

 

Virtuoso w ustawieniach laczymy NEQ6 po direct-BT i uaktywniamy SkyFi emulator  (notujemy adres IP emulatora np 127.0.0.1)
BTW ( istnieje tez mozliwosc ustawienia emulatura dla Stellarium)

Uruchamiamy SkySafari, ustawiamy model montazu, wybieramy podlaczenie teleskopu po WiFi wpisjujemy adres IP jak powyzej i wszystko dziala jak trzeba.

A tutaj male zdjecie jak to wygladalo u mnie w fazie testow:

 

12914982_841098009334516_1276218783_o.jpg

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Na zlocie sugerowaliście ażebym z setupu wywalił pilota SynScan. Czy taki kabelek od małych skośnookich przyjaciół połączony bezpośrednio z montażem pozwoli mi ominąć pilota.

http://www.ebay.com/itm/USB-To-RS232-TTL-UART-PL2303HX-Auto-Converter-USB-to-COM-Cable-Adapter-Module-/201539573206?hash=item2eecb1d5d6:g:VjwAAOSwARZXiEgv

No i czy ktoś wie jak w tym przypadku podłączyć kabelkologię? :)

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, szdom1 napisał:

Na zlocie sugerowaliście ażebym z setupu wywalił pilota SynScan. Czy taki kabelek od małych skośnookich przyjaciół połączony bezpośrednio z montażem pozwoli mi ominąć pilota.

http://www.ebay.com/itm/USB-To-RS232-TTL-UART-PL2303HX-Auto-Converter-USB-to-COM-Cable-Adapter-Module-/201539573206?hash=item2eecb1d5d6:g:VjwAAOSwARZXiEgv

No i czy ktoś wie jak w tym przypadku podłączyć kabelkologię? :)

 

Szymek nie kupuj tego, miałem to na próbę i działało, ale działy się cuda niewidy, np podczas obrotu montażu na obiekt nagle wszystko się wywalało montaż stawał, po czym po chwili ruszał , ale w całkiem inne miejsce niż powinien, kupiłem to http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-ttl-uklad-ftdi-ft232rl-i6087863816.html?snapshot=MjAxNi0xMC0xN1QwNzo1NDoxNVo7YnV5ZXI7MDc0OGE0MjA4YzQ4MGYzM2UyMTRlNmNmZmVhM2VmODM3NjNjYzExYzU5MDAxZGIwMzI2Yzg0ZWI2ZWRmMTNkYQ== i wszystkie problemy zniknęły . Jedyny problem to znalezienie obudowy, ja to zalałem klejem na gorąco i oinęłem taśmą izolacyjną, w prawdzie nie wygląda jak oryginał, ale to ma działać a nie wyglądać , i co najważniejsze kosztowało 16zł :))

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, szdom1 napisał:

 Wydać niespełna 10zł czy ponad 50zł?

Wydałem 50 i mam spokój, FTDI ma duuuuużą przewagę.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za radę. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Podpiąć kabelek pod konwenter, który mam. Działa bez problemów tylko przez pilota. Tam na wyjściu jest gniazdo RS232

Zaraz wrzucę zdjęcia. jak to wygląda tylko muszę iść do astro-budki.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, szdom1 napisał:

Dzięki Panowie za radę. Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Podpiąć kabelek pod konwenter, który mam. Działa bez problemów tylko przez pilota. Tam na wyjściu jest gniazdo RS232

Zaraz wrzucę zdjęcia. jak to wygląda tylko muszę iść do astro-budki.

Niestety, zwykły konwerter na RS232 z gniazdem DB9 ma poziomy napięć 12V, ty potrzebujesz TTL, czyli 5V. Użycie przejściówki 12V do połączenia bezpośrednio pod montaż może uszkodzić elektronikę!

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Niestety, zwykły konwerter na RS232 z gniazdem DB9 ma poziomy napięć 12V, ty potrzebujesz TTL, czyli 5V. Użycie przejściówki 12V do połączenia bezpośrednio pod montaż może uszkodzić elektronikę!

Jemu chyba chodzi o kabel, który dostaje wraz zakupionym montażem , którym podłacza się montaż do kompa z użyciem pilota.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to podejdzie, obawiam się, że jest tak jak pisze Mateusz, Na tym pisze Input 5V a z montażu wychodzi 12, a poza tym w kabelku eqdirect są tylko 3 piny podłączone TX, RX i GND i to chyba działać nie będzie, zresztą i tak kabelek musiał byś przerobić bo tam jest końcówka RJ11 a do montażu wchodzi RJ45

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon nie kombinuj podałem Ci kabelek. Trzeba odpowiednio kabelki do pinów we wtyczce podłączy i tyle. Nawet nie musisz lutować wystarczy zaciskarka do wtyczek rj45

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno zadziałać. Z montażu NIE wychodzi 12V tylko 5V (RX, TX). 12V jest tylko na pinie zasilającym (pin 7,8) a nie na sygnałowych (5,6), co widać na rysunku z postu powyżej. Jeśli masz wątpliwości to kup konwerter USB na chipie FTDI obsługujący TTL 5V.

ALE uwaga! Do EQ5 musisz sobie zrobić swój kabel DB9-RJ45, który z odpowiednich pinów gniazda DB9 (piny 2,3) poda RX, TX na RJ45 (piny 5,6). W EQ6 zastosowano gniazdo DB9, w którym rozkład pinów nie jest zgodny z RS232 na DB9 i o tym też trzeba pamiętać.

Nasze montaże nie komunikują się za pomocą RS232 tylko UART 5V. To nadal komunikacja szeregowa, ale napięcia sygnałowe są różne (RS232: 0 -> -15 - -3V, 1 -> +3 - +15V).

Podłączenie konwertera USB lub bluetooth również zadziała o ile obsługują one sygnalizację TTL na poziomie 5V, a nie 3.3V lub 1.8V. W obu przypadkach montażem steruje się przez port COM, który pojawia sięw systemie po podłączeniu urządzenia.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Nie wiem czy to podejdzie, obawiam się, że jest tak jak pisze Mateusz, Na tym pisze Input 5V a z montażu wychodzi 12, a poza tym w kabelku eqdirect są tylko 3 piny podłączone TX, RX i GND i to chyba działać nie będzie, zresztą i tak kabelek musiał byś przerobić bo tam jest końcówka RJ11 a do montażu wchodzi RJ45

Inpit 5V to zapewne zasilanie z USB. Same poziomy logiczne to na pewno 12V, czyli nieodpowiednie do EQDirect.

6 minut temu, alien napisał:

Szymon nie kombinuj podałem Ci kabelek. Trzeba odpowiednio kabelki do pinów we wtyczce podłączy i tyle. Nawet nie musisz lutować wystarczy zaciskarka do wtyczek rj45

Popieram!

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, alien napisał:

Szymon nie kombinuj podałem Ci kabelek. Trzeba odpowiednio kabelki do pinów we wtyczce podłączy i tyle. Nawet nie musisz lutować wystarczy zaciskarka do wtyczek rj45

 

15 godzin temu, MateuszW napisał:

Popieram!

Absolutnie nie chcę przekombinować. Wiem już, że rozwiązanie - choć drogie - daje 100% satysfakcji. Dotarło do mnie również, że tania chińszczyzna nie zda egzaminu. Ale.. (no i znów to ale) Grzegorz pisał, że używał podlinkowanego przez siebie konwertera i NIGDY nie miał problemów. :)

 

 

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, szdom1 napisał:

 

Absolutnie nie chcę przekombinować. Wiem już, że rozwiązanie - choć drogie - daje 100% satysfakcji. Dotarło do mnie również, że tania chińszczyzna nie zda egzaminu. Ale.. (no i znów to ale) Grzegorz pisał, że używał podlinkowanego przez siebie konwertera i NIGDY nie miał problemów. :)

 

 

Szymek bo to jest to samo co podlinkował Zdzichu, tylko ,że u Zdzicha już jest gotowe z kablem, tylko zacisnąć końcówkę RJ45, a ja kupiłem sam konwerter i kabelek dorobiłem bo było taniej. 

 

PS, używam go od dwóch miesięcy i właśnie od tego czasu problemy się skończyły o żadnych "profilikach" już nie chcę słyszeć.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim razie biorę.

Grzegorz, pisałeś, że nie dostałeś obudowy. Szkoda, że na aukcji, którą podlinkowałeś nie podają wymiarów. Znalazłem taką: http://allegro.pl/obudowa-plastikowa-dwuczesciowa-z63-i6120331203.html Może się zmieści.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmmm, szczerze mówiąc nie wiem, ale raczej jest za krótka, niestety nie mam jak teraz zmierzyć bo teleskop mam w garażu, ja przeszukałem wszystko i nigdzie nie dostałem, jedyne co mi przychodzi do głowy to zlecić wykonanie komuś kto posiada drukarkę 3D

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podrzucił by ktoś może sterowniki do tego konwertera.

http://allegro.pl/konwerter-usb-rs232-ttl-uklad-ftdi-ft232rl-i6087863816.html?snapshot=MjAxNi0xMC0xN1QwNzo1NDoxNVo7YnV5ZXI7MDc0OGE0MjA4YzQ4MGYzM2UyMTRlNmNmZmVhM2VmODM3NjNjYzExYzU5MDAxZGIwMzI2Yzg0ZWI2ZWRmMTNkYQ==

Wiem, że można bez problemu znaleźć w sieci jednak nie chciał bym wgrywać w ciemno a potem zastanawiać się dlaczego ewentualnie coś nie działa.

Wolę sprawdzone i przetestowane. :)

pzdr.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, szdom1 napisał:

Podrzucił by ktoś może sterowniki do tego konwertera.

 

Windows 7 chwyta sam, ale w razie problemów http://www.ftdichip.com/FTDrivers.htm

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)