Skocz do zawartości

M 97


Rekomendowane odpowiedzi

Zatom, jesień 2014. Chyba wtedy widziałam ją po raz pierwszy. A to dzięki bezcennej pomocy Jacka2 i dariusa - to oni mnie w TO WSZYSTKO wciągnęli! Przypuszczam, że była drugą po Pierścionku dostrzeżoną przeze mnie planetarką (po raz kolejny przeklinam swoją niesystematyczność w prowadzeniu notatek). Jest zdecydowanie jednym z moich ulubionych obiektów. Oczy? No coś tam może mamrocze...

  • Like 1

We are the universe observing itself. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ewa napisał:

Zatom, jesień 2014. Chyba wtedy widziałam ją po raz pierwszy. A to dzięki bezcennej pomocy Jacka2 i dariusa - to oni mnie w TO WSZYSTKO wciągnęli!

Dokładnie - oni potrafią w tukę wyhaczać subtelności na podwórku :5640dc6fa0398_07Cool:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako że moje działko obserwacyjne leży na oddziale intensywnej terapii a chmury na chwile się rozstąpiły rozstawiłem sprzęt do obserwacji wspomaganych :)
Pochwyciłem tytułowy obiekt za pomocą kamery i obiektywu - może komuś przyda się w zlokalizowaniu.

M97_2016.3.7_01.01.24.png.b39f1d8d41bc10

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Łapiąc południowe Caldwelle przypomniałem sobie, że ostatni z nich (numer 109, NGC 3195) to właśnie południowa Sowa. Konstelacja Kameleona, choć niepozorna i zlokalizowana w rejonie ubogiego w gwiazdy południowego bieguna nieba, nie jest specjalnie trudna do namierzenia, a i sama planetarka nie nastręcza obserwatorowi większych problemów: jest stosunkowo jasna (11.5mag), niewielka ("na oko" wielkości tarczy Jowisza, czyli w okolicy 30")  i zwarta. Wewnątrz widać ewidentne pociemnienie, choć daleko mu do efektownych oczu "naszej" M97. Z drugiej strony, gdybym miał do dyspozycji lustro większe niż 8 cali, to kto wie...    

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

22.01.2020 podjąłem próbę w swoim SW 120ED. Wcześniej oglądałem Eskimosa. W porównaniu z nim Sowa wydała się duża i ulotna. Próbowałem filtrów OIII i Baader USC-S. Troszkę pomagały szczególnie przy użyciu większego poweru - ES 11mm dający powiększenie x82. Jednak najfajniejszy widok był w ES 18mm (x50) bez filtra, gdzie Sowa była w polu widzenia z M108. 

Dla mniej doświadczonych obserwatorów. Charakterystyczne gwiazdki między M97 i M108 bardzo mi ułatwiły odnalezienie tych obiektów:

Screenshot_20200124_233855.thumb.jpg.ef7a25e24fb5c26aaa2594e287d3b1a6.jpg

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)