Skocz do zawartości

Słoneczna nirwana i tranzyt ISS


Rekomendowane odpowiedzi

Brawo, jak napisałeś o niebieskim mi się skojarzyło z CaK, zanim zobaczyłem, że to chodzi o tło. Ale zdjęcia fajne, też się może kiedyś zasadzę na tranzyt, ale pod światło białe raczej, bo PST trochę małe.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Wieczorem lub jutro wrzucę animację tylko muszę znaleźć chwilę żeby to odpowiednio skonwertować :)

Co do Merkurego - to rozmiarowo będzie większe wyzwanie bo będzie on miał rozmiar tylko 12'' (w przypadku tranzytu ISS z tego posta to dwa razy więcej bo 26''). Więc raczej będą potrzebne dłuższe ogniskowe do mojej kamerki - sądzę, że około metra.

No a co do czasu trwania zjawiska i przygotowań to raczej nie ma co porównywać - tam będziemy mieli kilka godzin i zdecydowanie więcej czasu żeby chociaż na chwilę trafić z pogodą :) W przypadku tranzytu ISS nie ma miejsca na błędy i chmury.

5 godzin temu, DarX86 napisał:

Gratulacje udanego polowania:) ja czaję się od roku ma w ogóle jakikolwiek tranzyt, póki co bez efektu bo zawsze staje coś na przeszkodzie, jak nie chmury to praca. Następny "puchar" na Astrobin będzie?:D

Dzięki :) Puchar nie jest najważniejszy. Ta satysfakcja i emocje kiedy na ekranie przez sekundę mignęła stacja - bezcenne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Puchar nie jest najważniejszy. Ta satysfakcja i emocje kiedy na ekranie przez sekundę mignęła stacja - bezcenne.

 

Dokładnie :) Pamiętam swój "pierwszy raz" i emocje kiedy ISS przeciął tarczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej załączam trzy przykładowe surowe klatki wyciągnięte z avika za pomocą programu PIPP. Bez żadnej obróbki - tylko przekonwertowane z tiff na jpg żeby forum przyjęło.

1t.thumb.jpg.769c8f1a8a9265ae58e29c9a27b

2t.thumb.jpg.f18e1d8641b1ad9eefa5ec24e29

3t.thumb.jpg.09fd9d8bca46fd19fa40613cc86

A poniżej 40 klatek z przelotu plus po 6 "pustych" z przed i po przelocie tak żeby wygenerować przerwę. Wszystko wrzucone do PIPP i zapętlone 6 razy z prędkością 20 fps.

W skrócie obiecana animacja:

 

A na koniec, mając na uwadze ostatnie zamieszanie z "tranzytem" ISS na tle Saturna postanowiłem opisać sposób obróbki prowadzący do wynikowego zdjęcia z pierwszego posta:

0. Nagranie avika z przelotem w Fire Capture - ustawienie czasu ekspozycji jest kluczowe. Nie może być za długi żeby stacja się nie rozmazała. Tu było to 0,853 ms. Wrzucę na dniach arkusz kalkulacyjny którym można sobie obliczyć max czas ekspozycji w zależności od rozmiaru stacji, wielkości piksela, ogniskowej i prędkości kątowej stacji.

1. Otworzenie avika z tranzytem w PIPP (łącznie ponad 2100 klatek w tym 40 na których złapała się stacja)

2. Wybranie przetworzenia avika z funkcją stabilizacji obiektowej (tak jak planeta) tyle że tu stabilizujemy Słońce i crop do wybranego rozmiaru. Jako wynik dostajemy około 2100 pojedynczych obrazów tiff.

3. Wybranie z 2100 obrazów 40 na których zapisała się stacja

4. Wklejenie 40 obrazów z pkt.3 do PSa jako kolejne warstwy i ustawienie przenikania warstw na "Darken".

5. Potem robimy złożenie warstw w jeden obraz (merge layers)

6. Na wynikowej fotce zaznaczamy poprzez funkcję "magic wand" wszystkie obrazy stacji i wklejamy na odrębną warstwę (create layer by copy)

7. Z oryginalnego avika składamy stack z 600-700 klatek w Autostakercie i wyostrzamy go w ImPPG. Ta wyostrzona klatka posłuży nam jako tło zdjęcia.

8. Dodatkowo aby "wytłuścić" protuberancja nagrałam drugiego avika zaraz po przelocie z kilkukrotnie wyższą ekspozycją i podciągniętą gammą. Złożyłem go w Autostakkercie i wyostrzyłem w ImPPG.

9. Na koniec wrzucamy do PSa na kolejne warstwy - ostry obraz tarczy, ostry obraz protuberancji i obrazy stacji. Podstawową warstwą jest zdjęcie  protkami i białą przepaloną tarczą, na kolejnej jest tarcza z detalem i obrazy stacji ustawione na przenikanie "darken"

10. Jak chcemy w kolorze to ustawiamy na warstwach z protkami i tarczą odpowiedni kolor za pomocą krzywych.

11. Wrzucamy opis i gotowe :)

 

Ten nienaturalny niebiesko-flamastrowaty odcień wychodzi w wyniku użycia przenikania "darken" w PSie.

Niestety na chwilę obecną nie wiem jak obrobić inaczej żeby było lepiej :(

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)