Skocz do zawartości

APM 100mm ED APO 45*


adam_bie

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, jolo napisał:

Sto stopni na dwoje oczu, to musi być niezapomniane przeżycie

To prawda, nie napisałem tego ale to robi wrażenie. Ciężko ogarnąć całe pole, brzegi nie są już idealne, ER mógłby być większy ale nie marudźmy.. wrażenie jest niesamowite. Spoglądałem w 110* Ethosa 4,7mm jednym okiem ale tu dwoje oczu robi różnicę.

To jest trochę niebezpieczne bo jak potem spojrzałem w Fujinona 10x70 z 55 (chyba?)  stopniowym polem poczułem się jakbym patrzył przez dziurkę od klucza. Wcześniej nie narzekałem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gratuluję zakupu - kibicowałem Ci od momentu, gdy założyłeś ten wątek: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9573-dobre-lornetki-k%C4%85towe-i-moje-przemy%C5%9Blenia/

2. Jaki jest minimalny rozstaw oczu przy tych 9-milimetrowych gigancikach? 

3. Ciekawe czy rozdzielisz Epsilony przy 60x; ja w Taku TSA102 rozdzieliłem je przy minimalnym powiększeniu 42x.

4. Szkoda, że nie mam już Taka TSA, bo chętnie skonfrontowałbym go z Twoją lornetą z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, żeby porównać ją do szybszego TSAPO1006 o zbliżonej światłosile (6,0 vs 5,5) i prawdopodobnie porównywalnym poziomie AC. 

5. WNOSZĘ DO MODERATORÓW O JAK NAJSZYBSZE ZAMKNIĘCIE TEGO WĄTKU, BO CZUJĘ, ŻE JUŻ MNIE ZACZYNA BRAĆ "GORĄCZKA LEPSZEJ LORNETKI". :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

Gratuluję zakupu. Sto stopni na dwoje oczu, to musi być niezapomniane przeżycie :5640dc70bd641_11Geek:

Również potwierdzam. Dla mnie przyzwyczajonego do budżetowych lornetek widoki są piorunujące. Fujinon nie zrobił nigdy na mnie wrażenia - oczywiście różnice są dostrzegalne ale nazwał bym je raczej subtelnymi. Natomiast to co zobaczyłem w APMie to jest przepaść pomiędzy wszystkimi sprzętami przez jakie było mi dane spoglądać. Co do tej aberracji to dla mnie, niezbyt wymagającego użytkownika była naprawdę znikoma, w porównaniu do budżetowych. No ale Adam jest bardziej wrażliwy, zresztą za taką kaskę to chyba też bym wymagał :) Niemniej z pewnością przed Adamem cudowne i niezapomniane widoki, (no i przy okazji ja se cuś zerkne :5640dc6e20115_02Laugh:).  Poprzeczka już jest postawiona tak wysoko, że chyba Adam nie prędko zmieni na coś lepszego... :5640dc7112704_12Tease:

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jutomi napisał:

5. WNOSZĘ DO MODERATORÓW O JAK NAJSZYBSZE ZAMKNIĘCIE TEGO WĄTKU, BO CZUJĘ, ŻE JUŻ MNIE ZACZYNA BRAĆ "GORĄCZKA LEPSZEJ LORNETKI". :5640dc6e20115_02Laugh:

Rada Moderatorów postanowiła pójść krok dalej: jesteśmy już w drodze do Adama, żeby tę lornetę zniszczyć, bo wbudza zazdrość i całą masę niepotrzebnych i niechcianych na forum emocji.
Adamie, wstydź się!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, jutomi napisał:

Jaki jest minimalny rozstaw oczu przy tych 9-milimetrowych gigancikach

APM podaje 'only  interpupillary distance (IPD) 58mm or more' ale dochodzi tu jeszcze kto jak szeroki ma nos.. bo trzeba go wcisnąć pomiędzy okulary ze względu na niewielki ER.

Ja mam rozstaw źrenic około 65mm i wąski nos i problemów nie mam. Kolega o szerszym nosie narzekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adam_bie napisał:

Razem z lornetą dostałem:
2 komplety okularów:
- TS SWA 70* 20mm (kitowe można powiedzieć) - dające powiększenie 27x, FOV 2,6*    
- Lunt Engineering HDC 100* 9mm - dające powiększenie 60x, FOV 1,66*
oraz certyfikat z Wellenform który potwierdza kolimację lornetki przy powiększeniu 110x.

 

Więcej do poczytania o lornecie APM tu:
http://www.binomania.it/recensione-del-binocolo-apm-100-ed-apo-45-osservazione-astronomica-ii-e-ultima-parte/

Jeśli to nie jest tajemnica handlowa, to czy te dwa Lunty były "w gratisie" (co by oznaczało de facto 20% rabat na lornetkę)? Czy w komplecie nie było dedykowanego kuferka, tylko karton wypełniony dociętą pianką? 

Czy mógłbyś określić w przybliżeniu minimalną odległość ostrego widzenia? Chodzi mi o rząd wielkości: 10 metrów, 50 metrów czy ponad 100 metrów.

Na binomania.it "piętro wyżej" jest jeszcze kilka interesujących artykułów z serii o APM 100ED: http://www.binomania.it/category/1-recensioni/binocoli/apm/

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem kontekst ale w podlinkowanym przez Ciebie artykule piszą coś o zwężeniu przelotu w modelu 100/45o do 21,5mm. 

56d7056281647_Tumaczeniefragmenturecenzj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niet. Śledziłem od początku zmagania z przelotem w tych bino. Najpierw było 25mm, stanęło na 23mm. To 21.5mm było tylko do testów.
BTW podczas kupna w niemieckim apm-telescopes.de jest możliwość zamówienia sobie wersji z przelotem 25mm, dzięki czemu z okularami 24mm 68st. winieta będzie praktycznie niewidoczna. Przy 23mm podobno już trochę widać winiety. No i warto wspomnieć, że jest również możliwość zamówienia sobie kolimacji do pow. 183x, standardowo jest gwar. na poprawną kolimację przy ok. 100-110x

Piękny sprzęt, z pewnością będzie cieszył oczy :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Robert pisze przelot optyczny jest 23mm., planuje uzywac Panopticow 19mm jako najdluzszych okularow. Przelot obcieli z 25 na 23mm z powodu odblaskow, uznalem ze Mark Ludes wie co robi i jak sprzedaje 23mm to tak jest lepiej niz 25. Na CN byly donosy ze te odblaski przy 25mm potrafily byc dokuczliwe.

Okulary Lunt dostalem gratis,

w komplecie nie ma walizki, tylko karton z dopasowana piankowa wysciolka,

szacuje ze odleglosc min. ostrzenia na miedzy 10 a 50m, nie sprawdzalem tego bo tylko w gwiazdy sie gapie.

Sorry za brak polskich liter, taki tablet.

Wysłane z mojego TF300T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękny sprzęt i chyba się cieszę, że nie jest o połowę tańszy bo pewnie bym się złamał ;)

Ciekawi mnie, czy są odpowiedniki tej lornety bez obiektywów APO, ale z dobrymi pryzmatami, mechaniką i korekcją wad optycznych innych niż AC?

Teraz używam achromatu 102/600 i jakoś AC mi szczególnie nie przeszkadza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze w temacie co tam widać w APMie:

jak to zwykle w Polsce bywa bezchmurnemu niebu towarzyszyć musi Księżyc. Dzień wcześniej udało mi się nad ranem poobserwować DSy, tego wieczoru zdecydowałem się na wypad by pogapić się na Księżyc, Jowisza i gwiazdy podwójne.

Po wypakowaniu sprzętu musiałem odczekać ok 30 minut zanim temperatura wyrównała się na tyle że obraz nie falował. Potem było już nieźle choć seeing był taki sobie, przy wypatrywaniu detali trzeba było czekać na te lepsze momenty.

Z gwiazd podwójnych padły (wszystkie obserwowane Luntami 9mm, 100* dającymi pow. 60x):
Zeta Ursae Majoris, 2.22 i 3.88 Mag, sep 14.6''

Kappa Bootis, 4.51 i 6.62 Mag, sep 13.5''
Iota Bootis, 4.75 i 7.39 Mag, sep 38.8''
przyjemne dwie parki, położone bliso siebie w obu widać ładną różnicę koloru i jasności.

Cor Caroli, 5.48 i 2.85 Mag, sep 19.3''
łatwa parka

Pi Bootis, 4.86 i 5.79 Mag, sep 5.3''
rozdzielona bez problemu, zbliżona kolorystyka

Xi Bootis, 4.67 i 6.95 Mag, sep 5.5''
nieco trudniejsza ale wciąż bezproblemowa

Gamma Leonis, 2.3 i 3,64 Mag, sep 4.6''
bezproblemowa, dwie gwiazdki widoczne od razu

Eta Cassiopeiae, 3.45 i 7.52 Mag. sep 13.4''
szeroka łatwa parka

Sigma Cassiopeiae, 4.88 i 7.24 Mag, sep 3''
raczej się nie udało, w jednym momencie był przebłysk dwóch kropek ale pewności nie mam

Beta Cephei, 3.23 i 8.63 Mag, sep 14.8''
duża separacja ale i duża różnica jasności

Nie rozbiłem nic znacznie poniżej 5'' ale to chyba głównie przez mizerny seeing i brak dobrych, łatwiejszych kandydatów. Separacje rzędu 5'' nie są żadnym problemem więc i 3'' powinno co najmniej zamajaczyć ale kluczowy jest dobór nie zbyt jasnych i nie zbyt zróżnicowanych gwiazd.
Kilkukrotnie podchodziłem do Izara ale bez sukcesu. Pamiętam że w refraktorze potrzebowałem na niego większego powiększenia.
Tak czy siak wpadło w oko kilka przyjemnych widoczków, zwłaszcza Pi i Xi Bootis zapadły mi w pamięć.

Spoglądałem oczywiście też na Jowisza poszukując zaginionych Io i Callisto. Io dość szybko pojawiło się obok tarczy Jowisza, Callisto się nie doczekałem. Nie wypatrzyłem też ich cieni na tarczy Jowisza.

Na koniec gdy sprzęt już wyrównał temperaturę z otoczeniem rzuciłem się na Księżyc.
Przyznam że zawsze traktowałem go po macoszemu, czasem nawet pokazywałem mu środkowy palec gdy chmury odsłaniały go wściekle świecącego po tygodniach zachmurzenia...
Widoki w APMie zmieniają moje postrzeganie Księżyca. W powiększeniu 60x obraz wypełnia całkiem nieźle 100 stopniowe pole widzenia z przyzwoitym marginesem dookoła. Jest akurat bo w 100* okularach ciężko się rozglądać na boki. Te 9mm Lunty dość dobrze się bronią, zaczynam twierdzić że to niezłe okulary..

To co dostrzegłem przyprawiło mnie o opad szczęki: ostrość kłująca w oczy, bardzo akceptowalna, nie dokuczliwa AC i najważniejsze: to oddanie kolorystyki! Jeszcze nigdy nie widziałem tylu przejść odcieni szarości na tarczy Księżyca. To co się działo na przedpolu terminatora trudno opisać - wszystkie odcienie kotłujące się wewnątrz mórz w tym rejonie przypominały mi najpiękniejsze widoki M42 z 15-calowego niutka. Coś pięknego, jeszcze nigdy nie widziałem takiej 'kolorystyki' Księżyca. Detale widziałem, ale takiego oddania barw nigdy. Z tego wszystkiego wybijały się świecące niczym ostrza szczyty wzniesień i ciągnące się od nich ciemne cienie. Spędziłem długie minuty gapiąc się na te widoki.
Gdyby nie moja Księżycowa ignorancja pewnie umiałbym nazwać te piękne struktury jakie widziałem, a tak pozostaje mi zaopatrzyć się w mapkę Księżyca i czekać na podobną pogodę. Już nie będę wymachiwał złowrogo łapami w stronę Księżyca: APM na statyw i wieczór będzie udany.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularów już raczej nie będę zmieniał. Mam Lunty 9mm 100st i Panoptiki 19mm. Oba zestawy dają bardzo dobre obrazy, innych nie planuję, zupełnie mi wystarczają.

Filtry to inna sprawa, te moje UHCSy są takie sobie więc może kiedyś UltraBlockami je zastąpię ale jakoś nie spieszy mi się. Ze względu na pasmo h beta może lepsze będą Uhc Lumicona. Na tym chyba koniec. O3 nie brakuje mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, robert_sz napisał:

Porządna lorneta, jeszcze tylko dobierzesz jakieś dobre okulary + filtry UHC OIII i zestaw marzenie :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Wierz mi, ta dwururka i bez fliltrów daje obrazy jak marzenie :5640dc715651e_13Crazy:

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

O tak, Księżyc w dużej lornecie o dobrej optyce jest urzekający. Spoglądałem na niego w niedzielny wieczór przez moją 33x141 i widok mnie zahipnotyzował, niesamowite detale, gra cieni i odczucie przestrzenności, wręcz 3D.

Żaden teleskop bez nasadki bino nie da takich wrażeń wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem ale mając na raz UltraBlocka i O3 zawsze wolałem te subtelniejsze widoki z UB. Ta ciemność i brak kontekstu w O3 jakoś mnie nie pociąga. Może to błąd ale chciałbym mieć jeden zestaw filtrów, dwa komplety okularów i koniec. Inaczej pół wypadu schodzi mi na wachlowaniu sprzętem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 1.03.2016 at 13:24, jutomi napisał:

Ciekawe czy rozdzielisz Epsilony przy 60x

Wczoraj była fajna pogoda jak to zwykle bywa w okolicy pełni, seeing dobry, Epsilony rozbite przy powiększeniu 60x. Obie parki na pierwszy rzut oka zdradzały 'jajowatość' w odpowiednich kierunkach, po odczekaniu chwili gdy trafiały się na stabilniejsze momenty atmosfery parki udawało się wyraźnie rozbić. Mam na to świadka:).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
Dnia 3.03.2016 o 09:51, adam_bie napisał:

 

Jest też APM 100mm semi-APO (znacznie tańszy) i jest on chyba zbliżony osiągami do TSa 100mm.

Myślałem też o nim jakiś czas, zbiera w moim odczuciu dość pozytywne opinie.

 

Czy ktoś z Was może napisać coś więcej właśnie o wersji semi-apo? Zastanawiam się nad kupnem lornety 100mm ze zmiennym powiększeniem. Chodzi mi o tę: http://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-100-mm-45-semi-apo-binocularwith-1.25-eyepiece-holder.html

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, kamilsc napisał:

Grzesiek - mam takie coś tylko, że w wersji TS. dokładnie takie coś -> http://teleskopy.pl/Lornetka-TS-semi-APO-100-mm-z-wymiennymi-okularami-(45°)-(TSG10045)-teleskopy-1993.html 

 

nie żałuję, nie da się opisać po prostu :)

Te lornetki kojarzę. Problem jest taki, że nigdzie nie mogę znaleźć porównania, a może bardziej różnic z tą podlinkowaną przeze mnie. A różnica w cenie jest :O.

Jak z wielkością ostrrgo pola i kolimacją w wyższych powiększeniach? A na czym ona u Ciebie wisi?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia, ale chyba to jest to samo. Kolimowac mozna samemu bez problemu. Moge podeslac pdf. Jak dzwoniłem w sprawie kolimacji do delty to chcą 300-550 zl, a nigdy wcześniej takiej lornetki nie robili :). Ostrosc bardzo dobra, ale to juz zalezy tez od okularow.

Wieszam na statywie fotograficznym. Mysle nad kupnem jakiegoś zurawia bo w chwili obecnej zenit jest nieosiagalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)