Skocz do zawartości

Dall-Kirkham 14" F19


Pablito

Rekomendowane odpowiedzi

Faktycznie to nie jest już ATM. Montaż na którym jest powieszony teleskop to odpowiednik HEQ5-NEQ6? Pytam bo ciekaw jestem aktualnej wagi tego kolosa i ile mu się "przytyje" po wsadzeniu optyki. Rozumiem, że coś takiego będzie można u Ciebie kiedyś, kiedyś* tam zamówić? :)

 

* - jak trafię w totka :)

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dominik, montaż to LXD75 Meade'a ale to nie ma znaczenia. Teleskop jest na zamówienie i będzie wisiał na porządniejszym moncie. Ale waga całości będzie oscylować w okolicach 17-19kg. Dojdzie masywna szyna Losmandy (robiona pod ten konkretny projekt) dł.45cm, która podbije wagę do podanej. Obecnie konstrukcja bez wyciągu i luster waży 11kg. Optyka to ok.5kg.

Jutomi, na tego DK nie trafiłęm do tej pory. Ciekawy projekt. Kolejny mój DK 14" z identyczną optyką (ale F25) będzie nieco inny. Skrzynka LG będzie wyższa. Tutaj na życzenie zamawiającego jest dość niska. Mam też na rozkładzie 12" F19 ale to już w pełnej karbonowej tubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że wsród DK jest ciekawy podział na "wolne" ~f/20 wymiatacze Księżycowo-planetarne i "szybkie" ~f/7 astrografy typu: http://skyandplanets.blogspot.com/2013/07/northek-dall-kirkham-14-f20-my-new.html a gdzieś pośrodku są "uniwersalne" Mewlony f/12.

Paweł, a z jakiej półki optykę zamierzasz montować w swoich produktach? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie dk to CDK, czyli skorygowane DK, posiadające dodatkowy wbudowany korektor. Nie wiem czy zmniejsza on jeszcze ogniskową bo nie zgłębiałem tematu. Wiadomo, że szybkie teleskopy są do DSów a wolne do planet. Zależy to też od obstrukcji, którą sprzęty planetarne mają mniejszą dla lepszego kontrasu. Uzyskać to pomaga długa ogniskowa. Mogę zrobić DK F8 ale obstrukcja będzie na poziomie 45%, co do planet nie jest pożądane.

Mewlony mogą być szybkie bo mają LG F3 i dzięki temu LW jest nadal dość małe. Uzyskanie tak szybkiego LG jest bardzo trudne. 

Optyka jest od naszego spradzonego wykonawcy ale jego aparatura pomiarowa pozwala zrobić lustro do F3,5 aby być pewnym dokładności. Rok temu tą dokładność sprawdził mój klient z Włoch - był pełen uznania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korygowane DK muszą być ekstremalnie precyzyjnie zrobione bo ten korektor ma bardzo małą tolerancję na pozycję w jakiej ma być umieszczony. Planetarne to prawie to samo, tyle że bez korektora. Wtedy tolerancje są znacznie większe (np. na kolimację). DK są dłuższe od SCT, ale za to raz że tutaj jest otwarta konstrukcja, a dwa że to dwa lustra i przez to brak aberracji sferycznej i sferochromatyzmu, które w SCT zabijają UV i ograniczają niebieski. Druga opcja to Newtony, ale duży Newton lubi dużo wolnego miejsca wokół ;)  Plus światłosilny Newton ma mniejszą tolerancję na kolimację i punkt ostrzenia.

Co do bardzo ciemnych DK do planet - kończą nam się duże piksele :( może być ciężko o nowe matryce z pikselem większym niż np. 3.75. A softwarowy binning CMOSów to 2xSNR a nie 4x jak hardwarowy w CCD.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jutomi napisał:

A jak wygląda cena końcowa takiego produktu? Jest bardziej "mewlonowa" lub "Plane Wave-owa" czy zdecydowanie bardziej przystępna?

Zdecydowanie bardziej przystępna :) Ale takie rzeczy to na PW.

 

Rik, jak zwykle trafia celnie w temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)