Skocz do zawartości

ASI120MC (USB2.0) vs komputer z USB3.0


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zmieniłem niedawno komputer i z tego co widzę to mam teraz porty USB 3.0. Niestety komputer nie wykrywa mi mojej kamerki ASI120MC.

Czy w takim wypadku muszę kupić kamerkę na port 3.0 ? Macie może jakieś typy kamerek (mono lub color) w tym samym zakresie cenowym co ASI120MC ?

Być może musze ją wystawić na giełde ale może wystarczy kabel zminić ? Proszę o poradę

 

Pozdrawiam

Piotrek

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia. Rodzakj portu USB ma znaczenie wyłącznie dla - w uproszczeniu- szybkości transmisji i nie ma nic wspólnego z efektem który opisujesz. Komputer ma psi obowiązek widzieć kamerę,. Na pewno zainstalowałeś poprawne drivery i platformę  ASCOM?

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tych kamerkach ma. Miałem ASI120MM i sam producent pisał że jest nie kompatybilna w górę czyli z portem USB3  u mnie to nie działało. Dlatego zmieniłem na wersje USB3 która jest kompatybilna w dół. Pisałem o tym w 2014 http://astronomiaamatorska.blogspot.com/2014/02/asi120mm-i-oprogramowanie.html może coś się zmieniło? Patrząc na stronę producenta było to zamierzone bo obecnie wszystkie ASI są już na USB3.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widocznie jedne działają inne nie. Moja ASI120MM na USB3 nie działała. Z tego co pamiętam zapis na starej stronie ZWO to dokładnie pisało ze z niektórymi kontrolerami USB3 może nie działać - to tak dla dokładnej informacji.

  • Like 1

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim lapku mam porty 3.0 i 2.0 na obu ASI'a 120MM śmiga bez zarzutu.

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He czyli moja była jedną z tych co nie działa, albo mam kontroler nietypowy. Moja nawet nie dzialała jak podłączyłem przez np hub USB3 do gniazda USB2 w lapku.

Tak ze niezależnie czy to hub czy gniazdo w lapku moja mówiła mi NIET.

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że były problemy z komputerami na chipsetach AMD które nie chciały się dogadywac z ASI i było o tym nawet napisane na forum ZWO. Warto tam zaglądnąć. Jak znajdę temat to wrzucę.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, AstroLutek napisał:

Gdzieś czytałem że były problemy z komputerami na chipsetach AMD które nie chciały się dogadywac z ASI i było o tym nawet napisane na forum ZWO. Warto tam zaglądnąć. Jak znajdę temat to wrzucę.

Astrolutek, dobrze pamiętasz - na forum ZWO pisał o tym nasz forumowy kolega z astromaniaka Riklaunim http://zwoug.org/viewtopic.php?f=21&t=6241 "...Old AMD platforms can be "incompatible" with some machine vision cameras. ..."

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Panowie za odpowiedzi. Sprawdziłem dzis na jowiszu z Sharp Cap i Firecapture. Niestey nie dziala. Sprawdzilem wszystkie driversy ze stronki itd. Chyba jestem jedna z tych osob ktorej nie działa.

Tak więc, wniosek jeden

Kamerka na sprzedaż ;)

Pozdrawiam

Piotrek

 

SCT 11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piotrando1:

1. zobacz dokładnie chipset USB 3.0 jaki masz wbudowany w laptop; nie korzystaj z Windows Update, bo często jest tam opóżnienie z driverami aż do roku; znajdź stronę producenta i odpal najnowsze sterowniki - najczęściej to pomaga;

2. jeżeli masz port rozszerzeń "expresscard" (w naturze ograniczony do 2.5 GB/s, czyli połowy max możliwego na USB 3.0 - uwaga: procesor główny zarządza transmisją USB, więc w realu może nie być dużej różnicy) w laptopie, to spróbuj kupić kartę rozszerzeń USB 3.0 z innym chipsetem, niż masz; tu polecam niemieckiego DeLock'a - generalnie sprzęt (+drivery do tego) lata ze wszystkim; inne karty - pisz mi PW; sam kupiłem w pewnym czasie chyba ze cztery różne, tylko po to, aby były kompatybile ze wszystkim co mam; dodam tylko, że wśród tych kompatybilnch wydajność może być różna; do każdego sprzętu oczywiście najnowsze sterowniki i nigdy nie nie przez Windows Update;

3. karta expresscard z USB 2.0 - tu spokojnie może być 1-4 portowa, aczkolwiek są 4 portowe, które dzielą jedno fizyczne łącze o przepustowości 480 Mbs - jeżeli laptop nie ma ani jednego łącza USB 2.0;

4. jeżeli p.1 powyżej nie rozwiązuje problemu, a p. 2/3 jest niedostępny w laptopie, to spróbuj podłączyć do portu USB 2.0 (jeżeli w ogóle choiciaż jeden został - a powinien), albo do huba (3.0 lub 2.0);

5. reboot kompa i podłącz do innego złącza USB - dotyczy opcji 1, 2 i 3: na każdym porcie instalowany jest ponownie ten sam sterownik przypisany do konkretnego portu;

6. w każdym przypadku powyżej podejrzyj w Menadżerze Urządzeń, czy nie brakuje jakichś sterów - odpal lookup kilkukrotnie; jeżeli wszystko jest ok i bez wykrzykników lub znaków zapytania, to patrz p. 8.

7. w razie braku innych opcji w Menedżerze Urządzeń możesz wybrać poszczególne stery ściągnięte na własny komp - tu wybierasz katalogi w opcji uaktualnij sterownik ręcznie; czasem pomaga zmiana sterownika do tego samego urządzenia - czyli chipsetu wbudowanego w płytę główną, lub podłączonego jako expresscard; punkt 6. powyżej zawsze obowiązuje;

8. dopiero teraz sprzedaj kamerę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie ten sam problem z wersją kolor (MC) na portach USB 3.0. Pomogło ściągnięcie ze strony producenta pliku "FWTool", w którym są różne wersje firmware dla różnych modeli kamer i program flashujący. Nie pamiętam już, który plik wgrywałem, zdaje się, że ten z dopiskiem "compatible" (w pliku są dwie wersje - "zwykła" i "compatible". W każdym razie po takim przeflashowaniu kamerki - pomogło, kamera stała się widoczna i zaczęła dawać obraz.

  • Like 1

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)