Skocz do zawartości

Budżetowa alternatywa dla lornetki BGSZ 2,3x40 oraz jej drogich współczesnych klonów


szary

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Mały update dla tych, którzy zamawiali u mnie obudowy. 

Drukowanie zajęło sporo czasu, ale obróbka po drukowaniu jeszcze więcej :(

Dopiero wczoraj, podczas wydruku ostatniej pary wpadłem na sposób osłabienia podpór, tak aby się łatwiej usuwały. 

Oprawki mam już wydrukowane wszystkie, większość poskładana i przetestowana. Dzisiaj powinny być wszystkie komplety gotowe do wysyłki, ale czekam na koperty bąbelkowe, bo nie udało mi się ich kupić osobiście. W piątek powinienem je mieć i wtedy będę mógł rozesłać oprawy.

 

PS. Zamówiłem gumowy filament i mam zamiar sprawdzić czy da się z tego wydrukować muszle lepiej blokujące światło z boku. Zresztą, wydrukować pewnie się da, pytanie czy to będzie wystarczająco elastyczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paczka od kolegi "grzybu" z wydrukowanymi oprawkami do TC-E2 dotarła do mnie wczoraj za pośrednictwem kuriera InPost. Solidne wykonanie na podstawie posmysłowego projektu. Telekonwertery pasują idealnie :) Jeszcze raz dziękuję za wydruk i wysyłkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też od wczoraj żadnych zmian w statusie przesyłki. Praca InPostu to jakaś paranoja...

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się z grubsza ogarnąć wydruk z gumy i wydrukować całkiem użyteczne muszle, blokujące boczne światło.

Guma jest miękka, ale jednak przy niskiej stronie jakaś super miękka nie jest. Druga, wysoka strona jest mięciutka, ale przy nosie jednak mogłoby być nieco bardziej komfortowo. Trzeba będzie coś wykombinować...

 

P1000933s.jpg

P1000934s.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zdecyduję się chyba na użycie muszli od Hyperionów, w okularach używam klasycznych muszli więc te drugie"listkowe" zalegają w kuferku. Tyle że one mają większą średnicę więc potrzebna jest odpowiednia redukcja nasuwana na konwerter. Próby są zachęcające więc czekam aż InPost wykona swoją pracę i dostarczy przesyłkę od kolegi grzybu by móc dokładnie dopasować wymiary..

SAM_3712.JPG

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.05.2016 at 09:36, grzybu napisał:

Uff...

Przesyłki zostały nadane. Jak znajdę chwilę, to wyślę numery przesyłek, ale ostatnio tracking inPost dla listów poleconych jest słaby więc nie wiem czy to ma wielki sens. 

Obudowy do TC-E2 dotarły, pasują idealnie :) Bardzo dziękuje koledze Grzybu za wydruk i wysyłkę. Teraz pozostaje testowanie całego zestawu na bezchmurnym nocnym niebie :) 

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do mnie w końcu dotarła przesyłka, InPost chyba korzysta z usług pieszych posłańców ;)

Dziękuję koledze Grzybu za elegancki wydruk, czas popracować nad montażem muszli ocznych no i potestować na niebie.

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adaptery do muszli okularowych od Hyperionów już dorobione. Boczne światło jest idealnie odcinane, łatwo też ustawić lornetkę w osi, brzegi muszli opierają się o oczodół i wygodnie prowadzi się obserwacje. Poza tym dodałem cienkie podkładki na osi łączącej tubusy lornetki aby nie trzeba było mocno skręcać śruby centralnej. Dodatkowo dokręciłem uchwyty do paska (pozostałość po TENTO 7x35), pasek od starej lornetki Bresser miałem w szufladzie, teraz się przydał.

SAM_3723.JPG

Po odchyleniu muszli w dół można założyć na okulary dekielki od Hyperionów.

SAM_3753.JPG

Pierwsze wrażenia- jest naprawdę super :) Tak niewielkie powiększenie daje zupełnie inne spojrzenie na niebo, uczucie zanurzenia w mrowiu gwiazd jest bardzo fajne, to zupełnie co innego niż obserwacje przez teleskop czy nawet "zwykłą" lornetkę. Na pewno przy każdej okazji spędzę trochę czasu na takich właśnie obserwacjach..

  • Like 2

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, że kolega grzybu świetnie zaprojektował i wykonał te oprawki. W pierwszym poście z ostrożności napisałem o 75% dobrze skorygowanego pola, ale po tym jak zainstalowałem swoje konwertery w tych oprawkach muszę zrewidować wcześniejszą opinię, która była oparta na obserwacjach przez obiektywy prowizorycznie tylko połączone taśmą.  Teraz, gdy korzystam z ww. oprawek  oceniam, że widoki gwiazd są ostre w ponad 90% pola, w zależności od tego jak dokładnie ułożę oko w osi  i odpowiedniej odległości od soczewek.  Obrazy dzienne również znacznie zyskały na jakości i ostatnio często używam tej  lornetki także do podziwiania krajobrazu czy dla widoków nieba i chmur, które potrafią cieszyć oko nie tylko wieczorną porą. Im częściej po nią sięgam, tym bardziej doceniam jakość optyczną  tych szkiełek Nikona. Czasami można  wręcz odnieść wrażenie, że między oczami a obserwowanymi obiektami nie ma żadnej optyki.  Podejrzewam, ża kiedy zainstaluję przyzwoite muszle oczne efekt będzie jeszcze lepszy. Być może zdecyduję się na rozwiązanie ATM kolegi Robert41, które wygląda naprawdę profesjonalnie. Trzeba przyznać, że szerokie pola to jest to!  Już się nie mogę doczekać sierpniowych Perseidów. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszle "z listkiem" mogę z czystym sumieniem polecić. Co prawda dziś dopiero je zamontowałem ale w dzień komfort obserwacji bardzo mocno się poprawił w porównaniu do obserwacji bez muszli. Jest też dużo lepiej niż z małymi muszlami typu jak w plosslach czy "kitach". Myślę więc że i nocą odcięcie niepożądanego światła będzie skutkowało poprawą widoków i jeszcze silniejszym uczuciem braku optyki przed oczyma. Mam podobne wrażenia jak kolega szary, konwertery Nikona mają bardzo wysoką jakość optyczną i ten ATM jest wart swojej ceny, nawet pomimo tego że obecnie konwertery mocno zdrożały. Po prostu warto mieć ten nieduży sprzęt w kuferku by czasem spojrzeć na Wszechświat z innej perspektywy :)

Dzisiaj spędziłem też sporo czasu na podziwianie chmur i widoków zza okna przez to maleństwo... tu też widać potencjał tak małych powiększeń, szerokiego pola i uczucia wolności wzroku gdy nie musimy przeogniskowywać lornetki na bliższe i dalsze obiekty. Może to i "niszowy" sprzęt, ale ta nisza jest po prostu super :D
 

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ostatnie, czysto estetyczne zmiany w projekcie. Śrubkę łączącą obie połówki lornetki wymieniłem na oksydowaną na czarno śrubę z łbem podkładkowym a nakrętkę po stronie przeciwnej zamaskowałem czarną zaślepką kołpakową. Do przechowywania i przenoszenia lornetki znalazłem w szufladzie nieużywany futerał od noktowizora Pulsar. Mógłby być trochę mniejszy ale skoro nie chcę specjalnie kupować wymiarowego to ten nada się całkiem dobrze.

3.jpg

4.jpg

5.jpg

  • Like 5

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeszcze jedno zastosowanie takiej lornetki z dwóch konwerterów NIKON TC-E2 - sprawdza się wyśmienicie jako szukacz we współpracy z red dotem na teleskopie - znakomicie wzmacnia obraz pozwalając namierzyć red dotem gwiazdy które są niedostrzegalne gołym okiem :) 
Ostatnio też w ten sposób namierzałem Marsa i Saturna w jeszcze jasny dzień tuż przed zmierzchem - bez tej lorneteczki znalezienie ich byłoby niewykonalne bo gołym okiem były niedostrzegalne. To naprawdę lornetka wielozadaniowa :)

  • Like 1

Newton SW 150/750, Refraktor SW 100/500, AZ4 + extension tube
SkyMaster 15x70, SkyMaster 12x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wrzuciłem ostatnio na thingiverse dodatkowo plik z muszlą oczną. 

To już chyba byłoby na razie na tyle jeżeli chodzi o ten projekt.

http://www.thingiverse.com/thing:1560347

Nowe muszle oczne wydrukowane z gumy sprawują się bardzo dobrze i całkiem dobrze osłaniają przed bocznym światłem, chociaż na samych muszlach widać artefakty drukowania. Jednak miękka guma ma swoje kaprysy. 

Jakby co to mam dwa komplety oprawek z muszlami jakby ktoś był chętny. Cena za komplet 40zł, ale wysyłka dopiero w przyszłym tygodniu. Tym razem pocztą, bo inPost się nie sprawdził z listami.

P1010144s.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Z zainteresowaniem czytałem niniejszy wątek.
I wpadł mi do głowy poniższy pomysł który od razu zrealizowałem.

Skoro telekonwerter to luneta Galileusza, która składa się z obiektywu skupiającego i okularu rozpraszającego, to może zrezygnować z osobnego okularu i pogorszyć sobie na MINUS swój wzrok.

Zakupiłem soczewkę kontaktową -10D (f=100mm) i po włożeniu sobie jej do oka, popatrzałem na szkło achromatyczne z lunetki o ogniskowej 200mm. Zgodnie z przewidywaniami zobaczyłem obraz powiększony 2x. Aby uzyskiwać ostre obrazy soczewkę musiałem trzymać w odległości 80-100mm, z dużą tolerancją, oko nadążało z akomodacją.
Kupiłem soczewkę kontaktową sferyczną zamiast asferycznej stąd na jasnych gwiazdach jak Wega pojawiało się halo. Mniej jasne gwiazdy były punktowe.
Nie zauważyłem aberracji chromatycznej, ani komy. Wynika to może z tego że okular soczewki kontaktowej podążał za okiem i nie ma tu problemu z osiowością.

Ogólnie nie jest to metoda wygodna, zważywszy że pierwszy raz zakładałem soczewkę kontaktową. A jakie miałem problemy żeby ją wyjąć z oka :).
Potraktowałem to jako eksperyment, uważam że udany.
Może kiedyś powtórzę to z soczewką kontaktową asferyczną -20D (f=50mm).

Może też kiedyś z soczewką kontaktową -20D uda mi się popatrzeć w wyciąg teleskopu o dłuższej ogniskowej. Tylko z uwagi na to, że soczewkę lunetki f=200mm musiałem trzymać w odległości ok 90mm od oka, bardziej do tego eksperymentu przydałby się teleskop rozsuwany, gdyż po jego lekkim zsunięciu ogniskowa zwierciadła głównego przeszła by za soczewkę oka.

Pozdrawiam Marcin

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Ponieważ musiałem rozstać się na tydzień z Oczami Wyraka, wczoraj przypomniałem sobie o Nikonku 2x53. I dobrze, że go wziąłem ze sobą. Widok całego Oriona z napiętym łukiem, w jednym kadrze z Aldebaranem i Hiadami był niezapomniany. Geek

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)