Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2369

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

5428

Uczymy się fotografować Kosmos.

6099

1. 2138

KONKURS MASTER of PROCESSING na FA     Sponsorzy : 

412

KONKURS NA NAJLEPSZĄ RELACJĘ w zakresie obserwacji wizualnych    Sponsor: post-1213-0-45851200-1436197071.jpg

595

1. 57

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4224

Czytnik naszych blogów astronomicznych

1015

• Konkurs Henia

• kamerka do podglądu wnętrza obserwatorium
      Przez wessel · Napisano
      Po pierwsze filtr luminancyjny kamery monochromatycznej ma wyciete pasmo podczerwieni, po drugie większość kamer OSC ma filtry IR cut, po trzecie jak sobie wyobrazasz fotografowanie nieba , kiedy teleskop jest skierowany w stronę kamery? Jakoś moja wyobraźnia nie ogarnia takiej figury....kamera to obiekt ziemski
    • Laser jako lunetka biegunowa
      Przez MateuszW · Napisano
      Zainspirowany wynalazkiem Wessela (http://astropolis.pl/topic/44056-laser-i-ustawianie-na-polarn/) postanowiłem sprawić sobie podobną zabawkę. Zaczęło się od tego, że w moim zielonym wskaźniku zepsuł się wyłącznik. Chciałem go wymienić, ale procedura dostania się do środka spowodowała całkowitą destrukcję obudowy  Tak więc został totalnie wybebeszony środek. Laser działał, więc postanowiłem mu znaleźć nowy dom. Zamówiłem w Astrokraku mocowanie, dorobiłem grzałeczkę z rezystorów oraz kabelek i tak to wyszło: Laser jest zasilany z napięcia ok 2,8V (tyle akurat uzyskałem na diodach prostowniczych z 5V). Co ciekawe, gdy dałem 3,4V laser świecił dokładnie tak samo. A jak baterie miały 2,8V, to całkowicie zdychał w przeszłości... Pewnie laser po włączeniu powodował dodatkowy spadek napięcia na baterii. A tak to wygląda na montażu: Laser świeci bardzo dobrze, dużo stabilniej, niż wcześniej na bateriach. Super wygodnie się nim celuje - polecam! Jest to gadżet, ale przydatny. Do lunetki zaglądam dopiero, jak jest już w niej polarna i mam absolutną pewność, że to właśnie ona. Niby umiem wyczuć polarną w lunetce, ale ze dwa razy mi się zdarzyła pomyłka w przeszłości  Laser przyda się szczególnie, gdy wyjadę na nieco inną szerokość geogr. Wtedy elegancko zmienię sobie wysokość montażu bez katowania się przy lunetce. Oczywiście, laser służy tylko do ulstra szybkiego, zgrubnego trafienia w polarną. Potem wyciągamy i już normalnie lunetka (z metody EQMod).
    • Czarny piorun?
      Przez Domst · Napisano
      Witam,
      Już od dłuższego czasu męczy mnie pewna kwestia. Kilka lat temu podczas podróży samochodem przez Austrię i Chorwację zauważyłam na niebie coś co przypominało pioruny, z tym, że były... czarne. Utrzymywały się przez chwilę po czym rozpływały, a samo zjawisko trwało dłużej niż klasyczne wyładowanie atmosferyczne. Nie towarzyszył temu żaden dźwięk. Dodam, że owe 'czarne pioruny' widać było na jasnym, lecz zachmurzonym niebie. Szukałam w internecie informacji na ten temat, ale ku mojemu zdziwieniu nie ma nawet wzmianki o takich zjawiskach. Czy ktoś może wie, co to mogło być? 
    • Filtr mgławicowy
      Przez AstroHornet · Napisano
      Filtr UHC jest bardziej uniwersalny niż inne (OIII czy H-beta) i na mgławicach pomaga dostrzec więcej detalu. Prawdziwe możliwości wyjdą natomiast dopiero pod ciemnym niebem, w warunkach zaświetlenia filtr zadziała jak szkło anty LP, wycinając część widma światła pochodzącą od latarni ulicznych. Trzeba tutaj nadmienić, że różnie można rozumieć pojęcie "poprawy detalu". Niektórzy będą pozytywnie zaskoczeni a niektórzy rozczarowani. Jakkolwiek by nie było filtr pomaga w obserwacjach. 
    • Wspólne obserwacje i astro-foto (Słupsk, Ustka i okolice)
      Przez Charon_X · Napisano
      Właśnie też mi sie wydawało, ze to wy, ale nie miałem pewności. Nie wiem czemu nagle zjechaliście się zatrzymać, bo bez tych długich świateł lepiej jechało mi się za wami ;). Potem zdaje się, że skręciliście na Darłówko ? Do Mielna najlepiej było jechać drogą z Darłowa na Koszalin i w chyba w Osiekach skręcić na Łazy. Wczorajsze pamiątkowe z Lunta
    • KONKURS FA pt. ,,WAKACYJNA CHMURWA FA 2016"
      Przez kudi145 · Napisano
      Mikołajki 25.07 telefon Honor 7 Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka
    • Renowacja teleskopu Uniwersał 270/1500
      Przez Mikołaj · Napisano
      Wracam do tego wątku z niemałym sentymentem. W czasie prawie 3 lat zmieniło się bardzo dużo w postępie prac nad tym teleskopem. Zmieniła się także cała koncepcja i pomysł na jego wykorzystanie, co chciałbym pokrótce teraz przedstawić. Po kasacji luzów w montażu i zamocowaniu nowego lustra wtórnego, teleskop ponownie wrócił do Obserwatorium w Baranie. Tam był używany podczas spotkań miłośników astronomii z regionu świętokrzyskiego. W czasie przerwy w działaniach obserwatorium w drugiej połowie 2014 r. Uniwersał przeleżał bezczynnie. Kiedy wróciliśmy do cyklicznych spotkań w Baranie, okazało się, że luzy ponownie dają o sobie znać, a jednocześnie zadecydowaliśmy, że obserwatorium nie jest odpowiednim miejscem docelowym tego sprzętu. Zaprzestane prace renowacyjne odżyły wraz z utworzeniem Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Już na spotkaniu założycielskim 16 maja 2015 r. w Baranie jednym głosem stwierdziliśmy konieczność doprowadzenia prac renowacyjnych do końca. Miały one objąć znacznie większy zakres niż wcześniej, dlatego temu wątkowi poświęciliśmy większość czasu na pierwszym zebraniu zarządu oddziału dwa miesiące później. Tam zapadły decyzje, co dalej czeka teleskop należący do PTMA Kielce. Postanowiliśmy zrezygnować z pomysłu stałego rezydowania teleskopu w Baranie. Od teraz każdy chętny miłośnik astronomii będzie mógł wypożyczyć Uniwersała na własny użytek. Nie byłoby to jednak łatwe pozostając przy starym montażu paralaktycznym, ważącym 40 kg. Zadecydowaliśmy więc o zbudowaniu montażu Dobsona, który powinien ułatwić zarówno obserwacje, jak i transport sprzętu. Projekt powstawał latem 2015 r., głównie za sprawą Grześka. Montaż miał składać się z płyt sklejkowych. Za ruch w osi poziomej odpowiadać miała obrotnica meblowa położona na dwóch krążkach ze stali nierdzewnej, a w osi pionowej tuba miała się płynnie kołysać na stalowych uchwytach z teflonem. Za regulację swobody poruszania się teleskopu i możliwość blokady miał działać z kolei zamocowany z boku hamulec. W czasie gdy zamówione przez nas elementy sklejkowe były wycinane w warsztacie, my kompletowaliśmy pozostałe materiały. I tak jeszcze we wrześniu nabyliśmy obrotnicę, a tydzień później gotowe były już krążki, po których miała się poruszać. Pod koniec października dotarła wycięta według projektu sklejka, po czym od razu zmieniła warsztat w celu jej pomalowania na żółto. Po pierwszych spotkaniach warsztatowych pojawił się pierwszy poważny problem – według pierwotnego projektu tuba miała zostać zamocowana na montażu poprzez uchwyty wykonane metodą druku 3d. Jednak nie przewidzieliśmy tego, że podawana w danych technicznych średnica tuby wynosząca 300 mm, w rzeczywistości liczy 315. Zwiększenie tuby wymagało uszczuplenia mocowań o 7 mm z każdej strony. Niestety jednak, nie mogliśmy sobie na to pozwolić z uwagi na wytrzymałość kompozytów, z jakich ta część zostałaby wydrukowana. Pozostawało więc albo wycięcie nowej, szerszej płyty na środku montażu, albo wykonanie ciaśniejszych mocowań z innego materiału. Od początku zależało mi na tym, aby zachować jak najwięcej z projektu wykonanego przez Grześka, dlatego decyzja nie wydawała się trudna. Jeszcze bardziej ułatwiły ją koszta związane z wykonaniem tej części na drukarkach 3d i wysyłka – nasz potencjalny wykonawca znajdował się bowiem w Irlandii. Jak się później okazało, znacznie lepszym pomysłem było rozejrzenie się wśród rodzimych warsztatów. I tak pewien kielecki tokarz wykonał uszczuplone o 7 mm mocowania ze stali. Przykręciliśmy je do tuby w listopadzie, przy okazji wyczerniając śrubki mocujące celę lustra głównego i czyszcząc samo lustro. Na skręcanie montażu przyszedł czas na początku grudnia. Wtedy na jaw wyszedł kolejny problem – pomimo dokładnego wykonania płyt i wymierzenia miejsca, w którym przykręcone zostały uchwyty, tuba zawieszona na montażu była lekko przechylona. Nie stanowiłoby to może tak dużego problemu gdyby nie to, że wcześniej przez inny błąd pomiarów straciliśmy kilkanaście milimetrów marginesów pomiędzy bocznymi ścianami montażu a tubą. Przez to z lewej strony teleskop lekko zawadzał śrubami podtrzymującymi celę lustra głównego o bok montażu. Sprawę rozwiązał Jacek, wykonując dodatkowy dystansownik na miejscu mocowania uchwytu teleskopu. Dzięki temu tuba była już zamocowana prosto i pozostawiony niewielki dystans pomiędzy tubą a płytami montażu okazał się w zupełności wystarczający. Przy okazji, aby usztywnić oś poziomą, pomiędzy okrągłymi płytami na dole przyklejone zostały plastikowe odboje, również spełniające funkcję dystansującą, pozostawiając jedynie po ok. 1 mm przestrzeni pomiędzy ruchomymi płytami. Dzięki temu uniknęliśmy niebezpieczeństwa zachwiania się teleskopu przy nierównomiernym rozłożeniu ciężaru.   Na tym chwilowo zakończyły się prace przy montażu. Podczas pierwszego w nowym roku spotkania PTMA Kielce podjęliśmy decyzję o zakupie nowego wyciągu okularowego – 2” Cryforda oraz nowego szukacza, który na rzecz Uniwersała postanowił przekazać jeden z członków naszego oddziału – Krzysztof. W lutym po raz kolejny na warsztat poszła tuba. Wycięliśmy większy otwór pod nowy wyciąg okularowy i go zamocowaliśmy. Od tego momentu do zrobienia pozostawał tak naprawdę tylko hamulec w osi pionowej. Udało się go wykonać w jednym z kieleckich warsztatów dopiero na początku lipca. Składa się ze stalowego kręgu i mocowania ze śrubą, przełożonego z obu stron arkuszem korkowym. Stworzony przez nas patent działał poprawnie, dlatego na tym poprzestaliśmy prace warsztatowe. Do oficjalnej inauguracji teleskopu doszło w ostatnią sobotę, 23 lipca. Wcześniej przyklejone zostały dwie tabliczki: tabliczka znamionowa na tubie teleskopu (dotychczas takiej nie było) oraz tablica z podziękowaniami za trudy włożone w prace nad montażem Dobsona, na której imiennie wymieniono osoby najbardziej aktywne podczas niemal 3-letniej renowacji teleskopu. W sobotę doszło także do oficjalnego przekazania szukacza 9x50, który dzień później został przykręcony na miejscu dotychczasowego szukacza Uniwersała. Skorygowaliśmy również wysokość odbojów pomiędzy płytami, ponieważ już podczas pierwszych obserwacji okazało się, że warto pozostawić większą przestrzeń między płytami. Po wyczernieniu ostatnich śrubek, teleskop przybrał stan obecny.  
    • [S] ES 24mm/68st.
      Przez Grzesiek · Napisano
      Cześć, Sprzedam okular ES 28mm / 68st./ Ar / 2". Cena: 550 zł. W rozliczeniu mógłbym przyjąć: - ES 24mm /68st./ 1,25" lub coś podobnego, - filtr OIII, 1,25 - filtr Orion UltraBlock 1,25. Pozdrawiam /Grzesiek
    • KONKURS - ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Lipiec 2016r.
      Przez wessel · Napisano
      8

Autor: Maciej Kapkowski
      Miejsce: Warszawa
      Data: 1.07.2016
      Obiekt: Planeta Saturn
      Montaż: ASA DDM 60
      Astrograf: Newton Minimo 300/1500 ( 3000 )
      Detektor: ASI 120 MC
      Ekspozycja: 1000/12000 avi Akwizycja: Autoslew.  Maxim DL, FireCapture Obróbka: AS2!, Registax, Pixinsight , PS 5

Akceptuję regulamin konkursu.
    • płaska ziemia?
      Przez cxb · Napisano
      Ja jeszcze bym kolegę piotra1234543, , jeśli by chciał odesłał do lektury wyśmienitej książki J. Mietelskiego "Astronomia w geografii" tam z pewnością znajdzie odpowiedzi na wszelkie wątpliwości związane z kulistością Ziemi. Książkę można znaleźć w każdej większej Bibliotece Publicznej. Dobrze, że jednak zapytał tutaj bo gdyby pytał gdzie indziej to całkiem mógłby zejść z dobrej drogi
    • Nowy domek dla teleskopu - kopuła.
      Przez jolo · Napisano
      Czasu mało, ale świadomość że obserwatorium czeka w gotowości - bezcenna!
    • Astronomiczne Wiadomości z Internetu
      Przez Paweł Baran · Napisano
      Jest już dostępny oficjalny program IX Konferencji SOK PTMA
      Wysłane przez tuznik
      Jest już dostępny program IX Konferencji SOK PTMA. Zachęcamy do zapoznania się z nim. Tegoroczne spotkanie to powrót do bogatej tradycji SOK PTMA i kontynuacja serii konferencji o tematyce kometarnej, organizowanych przez SOK PTMA w latach 1999-2006. IX Konferencja będzie pierwszą od 10 lat okazją do spotkania się w gronie obserwatorów i miłośników komet. Najważniejszymi zagadnieniami omawianymi podczas konferencji będą: - sposoby amatorskich obserwacji komet,
      - analiza wyników obserwacji zebranych przez SOK PTMA i COK w ostatnich latach,
      - projekty badawcze i programy wykorzystujące obserwacje komet,
      - stan polskich kampanii obserwacyjnych na przestrzeni lat (z okazji jubileuszu 30-lecia od czasów akcji International Halley Watch). A oto szczegółowy program IX Konferencji SOK PTMA: Sobota (8 października) 12:00 – otwarcie konferencji
      12:20 – Mikołaj Sabat – „Działalność SOK PTMA”
      13:00 – dr Krzysztof Ziołkowski – „Komety a sprawa polska”
      13:40 – dr Marek Kubala – „Obserwacje komet w dziennikach obserwacyjnych dr Antoniego Wilka”
      14:20 – Mariusz Wiśniewski – „Jak złapać kawałek komety”
      15:00 – dr Tomasz Ściężor – „30 lat zorganizowanych obserwacji komet w Polsce”
      15:45 – przerwa (obiadokolacja lub czas wolny)
      17:00 – zwiedzanie MOA w Niepołomicach
      18:00 – projekcja w planetarium
      19:00 – czas wolny (obserwacje, rozmowy nt. obserwacji komet w Polsce) Niedziela (9 października) 08:30 – śniadanie
      10:00 – Michał Kusiak – „Perspektywy amatorskiego odkrywania komet w dobie dużych projektów przeglądowych. Historia odkrycia C/2015 F2 Polonia”
      11:30 – Adam Tużnik – „Komety jako kosmiczne taksówki życia”
      12:00 – dr Paweł Kankiewicz – „Komety na orbitach wstecznych”
      12:45 – przerwa (obiad lub czas wolny)
      14:00 – dr Michał Drahus – „Czasowo rozdzielcza spektroskopia milimetrowa odsłania tajemnice komet”
      15:00 – Mikołaj Sabat – „Obserwacje komety C/2014 Q2 (Lovejoy) w SOK PTMA”
      15:45 – Michał Kusiak – „C/2008 Y12 SOHO i międzyplanetarny kompleks komety Machholz 96P. 20 lat misji sondy SOHO, najlepszego łowcy komet w historii astronomii”
      17:15 – zamknięcie IX Konferencji SOK PTMA Bardzo ważną częścią konferencji będzie także integracja środowisk obserwatorów komet w Polsce i nakreślenie planów rozwoju Sekcji Obserwatorów Komet na kolejne lata. Zapraszamy wszystkich pasjonatów komet na IX Konferencję SOK PTMA, każdy będzie z pewnością mile widziany! Źródło: sok.ptma.pl Opracował:
      Adam Tużnik Na ilustracji:
      Obserwatorium MOA w Niepołomicach. Źródło: sok.ptma.pl
      http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/jest-juz-dostepny-program-ix-konferencji-sok-ptma-2426.html
    • Okulary ortoskopowe
      Przez margor55 · Napisano
      Mikolaj, dzieki za info. Prawde mowiac, takiej odpowiedzi sie spodziewalem. W okularach takich jak; TMB Planetary, SW SWA 58*, itp. w ich konstrukcji jest przedni czlon ujemny / cos w rodzaju soczewki Barlowa / i to pewnie powoduje ''zmiekczenie'' obrazu. Postawie jednak na okular ortoskopowy / nawet BCO /.
    • Fotki Księżyca
      Przez maniopwst · Napisano
      Canon EOS 700D SW 150/750 + Barlow 2x EQ 2-3   1 klatka, ISO 1600, czas 1/50-6                
    • Obiekt tygodnia 25.06.2016 NGC 6520 i Barnard 86
      Przez lukost · Napisano
      To raczej nie był wybuch. Stawiam na flarę Iridium albo inny tego typu rozbłysk na panelach słonecznych satelity.
    • CIEKAWE OBIEKTY TYGODNIA II
      Przez ivonia · Napisano
      Chętnie wzięłabym udział w tym konkursie, choćby przez sentyment do niego (pierwsze moje konkretne obserwacje były właśnie dzięki I edycji). Choć nowicjuszem już nie jestem, ale wciąż się uczę, a udział w takim konkursie pozwala nabyć doświadczenia i wiedzy. Niestety muszę poczekać do sierpnia na urlop (wtedy spokojnie całą noc będzie można poświęcić na obserwacje), na razie ogrom pracy i dodatkowe obowiązki, bo inni na urlopach. A przede wszystkim u mnie chmury, chmury i chmury. Nawet jak w prognozie pogody pokazują w moim rejonie słońce, to u mnie "Transylwania" (mglisto, deszczowo i pochmurnie). Zachęcam tych, co mają bezchmurne niebo i trochę czasu. Warto poszukać perełek, które "zapodał" Ignisdei (są tam też moje ulubione Chichotki, którymi zachwyciłam się wtedy i nadal mnie zachwycają) 
  • Najnowsze aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia

• Dzisiejsze urodziny

1. Hampel
      Hampel
      dziś kończy 26 (lat gwiazdowych)