Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

 1. Astronomia dla początkujących

  1. Uczymy się nieba

   Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

   2309
   postów
  2. Pierwszy teleskop

   Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

   5337
   postów
  3. Szkoła astrofotografii

   Uczymy się fotografować Kosmos.

   6996
   postów
 2. Astrospołeczność

  1. 50
   postów
  2. 1279
   postów
  3. 2150
   postów
  4. 687
   postów
  5. 7658
   postów
  6. 8219
   postów
  7. Sprawy techniczne F.A.

   Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

   4190
   postów
  8. 22846
   postów
  9. Blogernia

   Czytnik naszych blogów astronomicznych

   1008
   postów


 • Konkurs Henia

 • Posty

  • KONKURS Master of Processing edycja LATO 2016
   Przez MaPa · Napisano
   Damy radę ! Dwa najlepsze miesiące przed nami
  • Peter's Actions for Astrophotographers - akcje do Ps-a
   Przez sferoida · Napisano
   Paypal pisze: "Zakończyliśmy badanie sprawy i zadecydowaliśmy o jej rozstrzygnięciu na Twoją korzyść. Udało nam się odzyskać 10,60 GBP i kwota ta została dodana do Twojego konta. Zaksięgowanie tej korekty powinno nastąpić w ciągu pięciu dni
   roboczych." Trochę szkoda, bo byłem ciekaw tych akcji. Niemniej uważam, że to frajerstwo. Programista mając już swoje dzieło może wręcz w nieskończoność sprzedawać je bez żadnych nakładów. Nic tylko brać kasę od chętnych. Moje doświadczenia opisałem, może ktoś będzie miał lepszy kontakt z Peterem, o ile znajdzie chętnych.
  • Trąba Słonia - IC 1398 w Cefeuszu
   Przez flance · Napisano
   Dla mnie bomba, jak na taki sprzęt.
  • ANKIETA ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Czerwiec 2016r.
   Przez Anva · Napisano
   Wybrane-coraz większy problem z wyborem.
  • Gratulacje Łukasz ! Image of the day - dla Ciebie!
   Przez wessel · Napisano
   I znów...Brawo Łukasz!
  • Astrofotografia ze statywu
   Przez AstroHornet · Napisano
   Droga Mleczna z Łysiny w Beskidzie Małym.  Stack 10x8s, ISO 3200, F/3.5, 18mm
  • Astronomiczne Wiadomości z Internetu
   Przez Paweł Baran · Napisano
   Niedawna aktywność hydrotermalna tłumaczy jasne kropki na Ceres
   Napisany przez Radosław Kosarzycki
   Najjaśniejsze obszary na powierzchni Ceres, znajdujące się na dnie tajemniczego Krateru Occator, charakteryzują się największym zawartością minerałów węglowych kiedykolwiek odkrytych poza Ziemią – wskazują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z zespołu misji Dawn. Wyniki badań opublikowane online w periodyku Nature, to jeden z dwóch nowych artykułów opisujących skład chemiczny Ceres.
   „To pierwszy raz kiedy udało nam się zaobserwować tego typu materię poza Ziemią w tak dużej ilości,” mówi Maria Cristina De Sanctis, główna autorka i główna badaczka zespołu zajmującego się spektrometrem analizującym Ceres w zakresie widzialnym i podczerwonym. De Sanctis na co dzień pracuje w National Institute of Astrophysics w Rzymie.
   Przy wieku 80 milionów lat, krater Occator uważany jest za stosunkowo młody krater. Jego średnica wynosi 92 kilometry, a wzniesienie centralne ma szerokość około 6 kilometrów. Wzniesienie w samym centrum krateru pokryte jest materią bardzo dobrze odbijającą światło i charakteryzuje się koncentrycznymi i radialnymi pęknięciami.
   Badania przeprowadzone przez De Sanctis wskazują, że przeważającym materiałem jasnej kropki jest węglan sodu – rodzaj soli występującej na Ziemi w środowisku aktywnym hydrotermalnie. Wydaje się, że ta materia pochodzi z wnętrza Ceres, ponieważ uderzająca w powierzchnię Ceres planetoida nie mogła jej dostarczyć. Wypłynięcie tego typu materii wskazuje, że temperatury we wnętrzu Ceres są wyższe niż wcześniej uważano. Uderzenie planetoidy w powierzchnię Ceres mogło wspomóc wypłynięcie materii z wnętrza na powierzchnię, choć naukowcy uważają, że procesy wewnętrzne też odegrały w tym swoją rolę.
   Co ciekawe, wyniki badań wskazują, że woda w stanie ciekłym mogła istnieć pod powierzchnią Ceres stosunkowo niedawno (w skali geologicznej). Sole mogą być pozostałością po oceanie lub lokalnych zbiornikach wody, które wydostały się na powierzchnię i zamarzły miliony lat temu.
   „Minerały, które odkryliśmy w centralnej jasnej kropce we wnętrzu krateru Occator, aby powstać wymagają oddziaływania z wodą,” mówi De Sanctis. „Węglany wspierają teorię mówiącą o tym, że we wnętrzu Ceres mieliśmy do czynienia z aktywnością hydrotermalną, która sprawiła, że owa materia wydostała się na powierzchnię, na dnie krateru Occator.”
   Znajdujący się pokładzie sondy spektrometr mapujący powierzchnię w zakresie widzialnym i podczerwonym bada jak różne długości fali światła słonecznego odbijane są przez powierzchnię Ceres. To pozwala naukowcom zidentyfikowanie minerałów, które wytwarzają te sygnały. Nowe wyniki oparte są na mapach stworzonych w podczerwieni.
   W ubiegłym roku, w innym artykule opublikowanym w Nature, zespół De Sanctis donosił, że powierzchnia Ceres zawiera filokrzemiany lub iły zawierające amoniak. Ze względu na to, że amoniak obficie występuje w zewnętrznej części Układu Słonecznego, wyniki te wskazywały, że być może Ceres mogła powstać w pobliżu orbity Neptuna i z czasem przemieścić się bliżej Słońca. Alternatywnie Ceres mogła równie dobrze powstać blisko miejsca, w którym teraz się znajduje, ale z czasem zebrać sporo materii z zewnętrznej części Układu Słonecznego.
   Nowe wyniki także wskazują na obecność soli zawierających amoniak – chlorek amonu i/lub wodorowęglan amonu – w kraterze Occator. Odkrycie węglanów także wzmacnia związek Ceres z lodowymi obiektami zewnętrznego Układu Słonecznego. Amoniak wraz z węglanem sodu i wodorowęglanem sodu odkryte w kraterze Occator, obserwowane były także w gejzerach Enceladusa – lodowego księżyca Saturna. Tego typu materia sprawia, że Ceres staje się ciekawym źródłem badań dla astrobiologów.
   „Musimy zbadać czy inne jasne kropki na powierzchni Ceres także charakteryzują się podobnym składem chemicznym,” mówi De Sanctis.
   Osobne badania opublikowane w periodyku  Nature w 2015 roku przez naukowców z zespołu kamery zainstalowanej na pokładzie sondy Dawn rozważały teorię, w ramach której  jasne obszary na powierzchni Ceres mogły zawierać sole innego rodzaju – siarczan magnezu. Jednak najnowsze wyniki wskazują, że dużo bardziej prawdopodobną solą jest węglan sodu.
   „Niesamowite jak dużo mogliśmy się dowiedzieć o wnętrzu Ceres z danych przesłanych na Ziemię przez sondę Dawn. Oczekujemy kolejnych odkryć tego typu wraz z przedzieraniem się przez tony danych dostarczonych na Ziemię przez sondę,” mówi Carol Raymond, zastępca głównego badacza misji Dawn z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie.
   Źródło: NASA
   http://www.pulskosmosu.pl/2016/06/30/niedawna-aktywnosc-hydrotermalna-tlumaczy-jasne-kropki-ceres/
  • KONKURS - ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Lipiec 2016r.
   Przez wessel · Napisano
   1

   Autor: Maciej Kapkowski
   Miejsce: Warszawa
   Data: 21.06.2016
   Obiekt: Cygnus Wall
   Montaż: ASA DDM 60
   Astrograf: Officina Stellare Veloce RH200
   Detektor: ATIK ONE 9M
   Ekspozycja: Ha: 24x600 sek. SII:OIII: 18x600 sek. Akwizycja: Autoslew. Sequence, Maxim DL Obróbka: Maxim DL, Pixinsight , PS 5

   Akceptuję regulamin konkursu.
  • ANKIETA - KONKURS na najlepszą relację z obserwacji wizualnych II kwartał 2016 r.
   Przez lukost · Napisano
   No to lecimy - zapraszam do oddawania głosów!
  • 4 lipca 2016 sonda Juno dotrze do Jowisza
   Przez Piotr060216 · Napisano
   http://www.pulskosmosu.pl/2016/06/30/hubble-zaobserwowal-zorze-atmosferze-jowisza/    
  • Moja astrogotografia bez guide w bin2.
   Przez Jarek76 · Napisano
   Wtorkowy materiał- Trąba Słonia / Tr37 w Cefeuszu. 65x120s Ha7nm/ bin2 . Pozdrawiam. Jarek
  • KONKURS na najlepszą relację z obserwacji wizualnych - II kwartał 2016 r.
   Przez pguzik · Napisano
   11. Bieszczadzkie Niebo w Beskidzie Niskim
  • PRZYPOMNIENIA o KONKURSIE Henia. Edycja 2016
   Przez Jacek E. · Napisano
   Serdecznie zapraszam fotografujących niebo w nocy i w dzień do III Edycji - Konkursu im. Heńka Kowalewskiego na Astrofotografię Roku Forum Astronomicznego
   Szczegółowe informacje znajdziecie w Regulaminie Konkursu oraz w Dziale konkursowym   Konkurs na Fotografię lipca czeka na Wasze prace. Prace zgłaszamy do 31 lipca - Zapraszam.   Jednocześnie bardzo proszę przyszłych Szanownych Jurorów o dokładne zapoznanie się z nowym Regulaminem Konkursu - zwłaszcza z jego 8 punktem  dotyczącym zasad głosowania, na Wasze Szanowni Forumowicze prośby została ,,wzbogacona" możliwość oceny konkursowych prac. Jest o tym napisane w Punkcie nr 8 regulaminu. Ostatnio było troszkę głosów nieważnych :( Pozwolę sobie tu powyższy punkt zacytować: Zasady głosowania w ankietach miesiąca i ankiecie roku:       8.1  Ankiety są publiczne. 
         8.2  W ankiecie miesiąca biorą udział zarejestrowani pełnoprawni użytkownicy FA. W ankiecie roku biorą udział zarejestrowani pełnoprawni użytkownicy z minimalnym miesięcznym stażem od daty zarejestrowania na FA.
         8.2  Każdy głosujący może oddać głos na maksymalnie trzy prace zgłoszone do danej edycji.
         8.3  Wszystkie głosy jurora, który w głosowaniu wskaże więcej niż trzy prace, stają się automatycznie głosami nieważnymi.
         8.4  Ze względu na ograniczenia silnika ankiety forumowej, każdy głosujący zobowiązany jest samemu kontrolować ilość oddanych przez siebie głosów.
               Wykluczenia głosów wynikające z tego niedopatrzenia nie mogą być przedmiotem reklamacji.
  • Jakie mam niebo ???
   Przez pguzik · Napisano
   Bo to jest bardzo mało dokładna skala i dla większości z obecnych na tym forum niebo oznaczone jako "degraded to zenith" oznacza coś bliskiego ideału. Wystarczy sięgnąć do publikacji, na podstawie której powstał ten news, żeby zobaczyć, że na zielono zaznaczono obszary, gdzie sztuczne światło to 8% - 50% naturalnego, co przy założeniu że naturalna jasność nieba jest równa 22.0 mag/"2, oznacza że w obszarach zaznaczonych na zielono jasność nieba w zenicie powinna być pomiędzy 21.6 mag/"2 a 21.9 mag/"2.    
 • Najnowsze aktualizacje statusu

 • Nadchodzące wydarzenia

 • Dzisiejsze urodziny

  1. fanlkes
   fanlkes
   dziś kończy 28 (lat gwiazdowych)