Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2671

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

6291

Uczymy się fotografować Kosmos.

7101

1. 138

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4801

Czytnik naszych blogów astronomicznych

1141

• Nasz najlepszy miesięcznik.

• Fotografie miesiąca FA

• Słowo na ...
      Przez Janko · Napisano
      Słowo na poniedziałek: tę  Tak jak my wszyscy, wzdycham w rytm wielkiego przeboju  lat osiemdziesiątych ubiegłego (tak, tak!) wieku: Daj mi tę noc... Ostatnio były to najwyżej pojedyncze wieczory i to z miejskiego balkonu. Więc może w zamian refleksja językowa: tę noc, a może tą? Ja także, potocznie niemal zawsze mówię " tą". Jest to jednak  jeden z najpospolitszych błędów językowych. By pisać prawidłowo (bo w mowie raczej się tego już nie naprawi ;-), zadajmy sobie zawsze pytanie, na które ma odpowiadać ten zaimek wskazujący. Jeśli jest to pytanie "kogo?" lub "co?" (IV przypadek - biernik), odpowiedzią powinien być zaimek "tę". Więc przytoczony tytuł piosenki jest poprawny: "Daj mi tę noc". Analogicznie będzie: kocham tę dziewczynę, patrzę w tę stronę czy też bardziej prozaicznie: lubię tę wódkę (po prawdzie to nie lubię żadnej, ale czego się nie napisze z miłości do języka). No to kiedy mówić a zwłaszcza pisać "tą"? Odpowiedź brzmi: w piątym przypadku (narzędnik), odpowiadającym na pytanie "kim?" lub "czym?" (także "z kim?" lub "z czym"). Więc piosenka alternatywna mogłaby zostać nazwana np. "Tą nocą ciemną...". Kontynuując wymyślony na poczekaniu tytuł, analogicznie (i poprawnie) dodałbym: kochałem się z tą dziewczyną, szedłem tą stroną drogi (najlepiej lewą) oraz zapijałem się tą... lemoniadą :-)))
    • XIV zlot w Zatomiu, koszulka zlotowa
      Przez Jacek E. · Napisano
      Wszystkimi kończynami się pod tym postem podpisuję
    • Dzisiejszy European Astronomy Picture of the Day
      Przez MaPa · Napisano
      Lekko słabe obróbka tła. Kolorki fajne. Tylko miniaturka przyciąga.
    • Omegon Hunter 12x56
      Przez Janko · Napisano
      Najgorsze według mnie rozwiązanie jest w serii Vixen New Foresta (skądinąd bardzo dobre optycznie lornetki). Odciąga się główne pokrętło do siebie i kręcąc nim dopasowuje się prawy okular. Nie ma mowy, by ten lewy też się przy tym nie poruszył, więc zabawy jest sporo.
    • Astronomiczne Wiadomości z Internetu
      Przez Paweł Baran · Napisano
      Filmowy konkurs portalu Uranii
      Wysłane przez czart w 2017-02-26 Od początku tego roku na ekranach polskich kin pokazywane było już kilka filmów, w których można znaleźć nawiązania do astronomii lub kosmosu. W związku z tym ogłaszamy konkurs. Napiszcie w komentarzach na naszym profilu na Facebooku jakie znacie filmy, w których występują nawiązania do astronomii lub kosmosu. Nawiązanie może dotyczyć tematu filmu, scenerii, postaci, dialogów, itp. Mogą to być filmy powstałe w dowolnym roku.
      Należy napisać tytuł filmu i krótko wskazać na czym polega nawiązanie do astronomii/kosmosu. Chodzi o filmy (lub seriale) fabularne, a nie o dokumentalne lub popularnonaukowe. Wymieniony film nie może powtarzać z się z tytułami podanymi wcześniej przez inne osoby. Każdy może podać TYLKO JEDEN FILM. Osoby, które wypiszą więcej filmów, zostaną wykluczone z konkursu, a ich odpowiedzi nie będą brane pod uwagę (kolejni uczestnicy mogą ponownie podać te tytuły).
      Wśród poprawnych odpowiedzi rozlosujemy piękny kalendarz ścienny ufundowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Na odpowiedzi czekamy do niedzieli 5 marca 2017 r.
      Więcej informacji:
      •    Przejdź do konkursowego posta na Facebooku •    Regulamin ogólny naszych konkursów
      •    Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO)
      •    ESO na Facebooku
      •    Urania na Facebooku http://www.urania.edu.pl/konkursy/filmowy-konkurs-portalu-uranii-3165.html
    • Wycieczka fakultatywna na XIV zlocie
      Przez szdom1 · Napisano
      Zapewne uzbiera się szersza grupa chętnych.
    • Jowisz przez Synta 12
      Przez Anva · Napisano
      EEE  jak to jest - taki super silnik a przez jakieś "ą" wszystko siada??????????
    • Meteor 24-02-2017
      Przez wwaldek 1947 · Napisano
      Zerknąłem sobie dzisiaj na swój wczorajszy wpis i jednak rzeczywiście macie rację zerkaniem dokładniej obserwuje się mało widoczne szczegóły. Jak wół stoi napisane "ponad dachem stodoły w okolicach Kapelli", aż dziwne że nikt nie zwrócił uwagi na taki błąd językowy chodziło oczywiście o Wegę. Kapella (przed rokiem nazwana przeze mnie jako "cycki Wenus")  znajdowała się wtedy nad dachem garaży. Brak pogody nastraja do wspomnień więc i teraz ten epizod sprzed lat wart jest chyba chwilę uwagi. Jako że temat główny chociaż realny i ważny posiada jedynie wpisy, nic się chyba nie stanie jeśli rozwiniemy go o wspomnienia błędów czy nawet marzeń o własnym hobby. Myślę że Jacek stojący jak Cerber na straży porządku na forum umieści ten temat we właściwym dziale. Nie mam już tych pierwszych astrofotek, brak mi zapisków i dat usmażonych w "przepięciu" wiejskiej sieci energetycznej. Padło wtedy wiele komputerów telewizorów i sprzętu AGD. Trwało to kilka lat i nie pomagały żadne zabezpieczenia komputerów, Traciłem tak co kilka lat całą domową elektronikę, albo na skutek kradzieży linii, albo wywrotki drzewa na linię wysokiego napięcia. Dwa razy smażyła mi się nowa instalacja elektryczna i dwukrotnie była naprawiana, a obecnie zakończyłem remont kapitalny całej elektryki po raz trzeci i mam nadzieję, że już ostatni. Ale wróćmy do "cycków Wenus", teleskop kupiłem w 2011 roku i wtedy od kwietnia nie przepuściłem żadnej bezchmurnej nocce. Swoje pierwsze astro pomieszczenie miałem na pięterku w gościnnym pokoju z którego można było namierzyć polarną. Nie miałem wtedy żadnego doświadczenia, żadnych pomocy ani nawet kontaktów na forum Dopiero po tygodniu namierzyłem Astromaniaka i czytałem, oglądałem, chłonąłem wiedzę. Wszystko co tam napisano było święte i wiarygodne, ale już po miesiącu zrobił się w głowie taki groch z kapustą, że już nic nie kumałem jak pisze Zdzisiu. Nawet najprostsze rzeczy wrzucone do jednego worka przetworzyły się w niejadalnego "fastfuda". W każdym razie w tym pierwszym miesiącu zrobiłem zdjęcie jedno klatkowe Kapelli nie wiedząc nawet co to za gwiazda, - po prostu zachęcająco do mnie mrugała i na kilka zdjęć jedno było na tyle wyraźne, że dało się wyodrębnić obraz dwóch gwiazd jak by złączonych z sobą i na każdej widoczny wyraźnie krater z wystającym obiektem w środku lecz jedna gwiazda względem drugiej była jak by w lustrzanym odbiciu pomarańczowo niebieskie otoczki dopełniały ogólne wrażenie i skojarzyły mi się z kobiecymi piersiami wynurzającymi się z mroku kosmosu same sobie nadając nazwę. Ten obraz przeczył zdrowemu rozsądkowi i prawom fizyki, a jednak sam go zrobiłem, nie stosując żadnych sztuczek. Reszty dokonała natura,bo jak długo można nie spać po nocach, a w dzień czytać forum. Przy śniadaniu ogłosiłem "epokowe zdjęcie zrobione tak małym teleskopem" do czego popchnęło mnie jeszcze oglądnięcie szkiców Kapelli w Wikipedii. Zyskałem tym kilka dni spokoju w rodzinie do czasu gdy nie napisałem do Kuby (qbanos). No i sprawa się "rypłą", aberracja, artefakty po zbyt agresywnej "obróbce" położyły na łopatki epokowe zdjęcie naprawdę ładnych i kształtnych cycków, a Kuba pewnie do dzisiaj śmieje się "w kułak" przy każdym spotkaniu. Dla mnie był to szczęśliwy i radosny okres do którego często wracam. Pozdrawiam Waldek.
    • Pierwsza lustrzanka
      Przez szdom1 · Napisano
      No to poszukaj sobie może jakiś  starszy model ale już po modyfikacji  Ja do niedawna używałem  450D i powiem Ci że efekty były zadowalające 
    • Sprzedam Canona 500D modyfikowany + akcesoria
      Przez gryf188 · Napisano
      Filtr sprzedany  Promocja na canona , samo body 900 zł obiektyw samyang 16mm -750 zł
    • Brak pogody
      Przez ggrzes · Napisano
      .... tylko nie 20 stopni  bo moja DIY lodówka do canona póki co to grzeje zamiast chłodzić ...
    • Astrofotografia ze statywu
      Przez loki_p · Napisano
  • Nasze konkursy, weź udział - zapraszamy :)

• Tylko dla wizualowców ;)

• Najnowsze aktualizacje statusu

• lukost

Wyścig na miejscówkę wygrały chmury...
      · 3 odpowiedzi
    • luq

Piękny sierp na Wenus
      · 1 odpowiedź
    • rafalt73  »  Pawcio

Cześć Paweł, widzę że byłeś dość aktywny w temacie "astro-pudełka szytego na miarę" pomyślałem więc że przegryzłeś temat i spytam Cię o jeną rzecze. Proszę wytłumacz mi jak skomunikować silnik focusera z np. MaximDL poprzez swoje pudełko. Jak widzisz na poniższym zdjęciu opracowałem swoje pudełko w oparciu o Arduino Nano ze zintegrowanym aktywnym HUB'em USB. Chciałbym teraz (następna wersja) dołożyć możliwość sterowaniem focusera. JAK ??? Wiem że muszę wstawić mostek L293D, ale jak to ma się komunikować ze sterownikami MaximDL? Teraz Arduino Nano działa samodzielnie (bez podłączenia do komputera) - jest oprogramowane. Czy z silnikiem musi być połączone przez HUBa z komputerem sterującym??? Z góry dziękuję

· 1 odpowiedź
    • Perseus

Matyjooo jakia przejrzystość dzisiaj, gwiazdy aż płoną
      · 1 odpowiedź
    • luq

Jaka pogoda na najbliższe dni na wschodzie ? Wystawić w plener sprzęt kiepsko mocno wieje...
      · 0 odpowiedzi
    • AdamK

Sky-Watcher ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85,
      kamera: Orion StarShoot v2.0 Deep Space Color Imager,
      montaż: Celestron Advanced VX,
      guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM
      · 0 odpowiedzi
  • Nadchodzące wydarzenia

• Warto odwiedzić.