Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2412

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

5502

Uczymy się fotografować Kosmos.

6215

1. 58

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4304

Czytnik naszych blogów astronomicznych

1021

• Konkurs Henia

• Eastern Veil - NGC 6995
      Przez MarWo · Napisano
      To moje pierwsze podejście do tego obiektu. Jest to stack 10 x 600s + klatki kalibracyjne. Sprzęt jak w stopce.
    • Bieszczadzki zlot FA 25-28 sierpnia
      Przez MarWo · Napisano
      A czy to prawda że gospodyni odcięła wam zasilanie w ostatnią noc?
    • Obserwacje w Jeziorach Wielkich
      Przez MrOD · Napisano
      To dajcie znać jak będziecie jechać, jak czas i siły pozwolą to może dołączę. W Pamiątkowie przyzwoicie ale jakoś tak mało komfortowo solo kiedy co chwilę coś w krzakach szeleści Pogoda rozpieszcza więc trzeba korzystać!
    • KONKURS FA pt. ,,WAKACYJNA CHMURWA FA 2016"
      Przez ivonia · Napisano
      21. Iwona Węglińska Nikon 3300 + obiektyw 18-105 - tryb auto, z ręki Wrocław, 25.08.16 "Sierpniowe kolorki"  
    • Lipne fotki Aliena
      Przez kenny · Napisano
      Niedoskonałości będą zawsze Zdzichu. Widziałeś dzisiejsze moje zdjęcie Duszy... Mimo, iż wiedziałem, że nie jest doskonałe w moim odczuciu postanowiłem je opublikować. Dzięki temu wiem, że podejdę do fotki raz jeszcze. Nie myli się tylko ten, co nic nie robi...
    • CIEKAWE OBIEKTY TYGODNIA II
      Przez ivonia · Napisano
      Wreszcie chmury zniknęły, a ja mam urlop. Nie jestem już początkującym obserwatorem, ale na pewno wiele jeszcze przede mną, by choć trochę dorównać mistrzom 
      Postanowiłam sprawdzić, czy moje obecne obserwacje różnią się od tych sprzed dwóch lat.  M31 to galaktyka, którą bez problemów odnajduję na niebie gołym okiem jako jasną mgiełkę, a przy pomocy teleskopu jako jasną owalną plamę z dużo jaśniejszym środkiem - jest jednym z moich ulubionych obiektów i ciągle mnie zachwyca, często właśnie od niej zaczynam obserwacje. Teraz potrafię odnaleźć także M32, maleńką rozmytą plamkę nad M31, co wcześniej w zasadzie było dla mnie niedostępne...Niżej pojawia się NGC 272 - gromada w kształcie spłaszczonego nieco koła. Widzę pięć jasnych punktów, jeden jakby podwójny?, a jak dobrze zerknąć to trzy maleńkie kropeczki łączą to w owal. M33 - kiedyś pisałam o niej - byłam pewna, że ktoś ją ukradł  , ale teraz mogę z całą pewnością stwierdzić, że oddał... Mi najłatwiej odnaleźć ją przy pomocy Mirach - nad Mirach jest M31, a mniej więcej w tej samej odległości tylko pod jest M33. Z tym, że M31 dużo łatwiej mi znaleźć - jest większa i jaśniejsza, a M33 widzę jako maleńką jasną mgiełkę.  Kasjopea - jeden z najłatwiej rozpoznawalnych gwiazdozbiorów - z charakterystycznym W. Achird nie wchodzi w skład wierzchołków wyznaczających owo W, jest przy jednej z dolnych linii (prawej). Po dość długim czasie i kilku próbach, udaje mi się odseparować dwie gwiazdy. Jedna jest spora, jaśniejsza, druga maleńka, bardziej żółtawa. Nie było to łatwe zadanie, bo obraz szybko mi znika. Muszę przy okazji do tego wrócić.
      Navi - gwiazda środkowego wierzchołka W. Bardzo jasna - taka świetliście biała. A jakby na przedłużeniu prawej "nogi" W można znaleźć M52 - wielkie skupisko jasnych, biało-srebrzystych migocących puntów z jednym dużym żółtawym, leżącym trochę z boku. Od Kasjopei blisko do Perseusza. Ale zanim do niego dotrę mam kolejny ulubiony obiekt - Chichotki. Przy każdej obserwacji sprawdzam, czy są . Teraz też. Były... NGC 869 i NGC 884 - dwie roziskrzone piękności nieba. Odnalazłam je bez żadnych problemów. Kiedyś musiałam przesuwać się po linii wyznaczonej przez lewą środkową "nogę" W w stronę Perseusza, by na nie trafić. Teraz patrząc w niebo po prostu wiem, gdzie są, nie muszę ich szukać. 
      Algol - w prawej "odnodze" Perseusza - to duża gwiazda, jasno świecąca, tak biało z leciutkim błękitem na obrzeżach. Nie wywołuje u mnie żadnych negatywnych uczuć, chociaż jak o niej później poczytałam to rzeczywiście Oko Demona. Interesujący jest sposób powstania tej podwójnej, a właściwie potrójnej gwiazdy zmiennej.
      M34 - piękna, dobrze widoczna gromada wielu błyszczących gwiazd. Łatwo ją znaleźć, kierując się od Perseusza w stronę Andromedy. Łabędź - dość charakterystyczny gwiazdozbiór w kształcie jakby krzyża - odlatujący od Kasjopei, z linią skrzydeł na przedłużeniu Andromedy z Pegazem. Teraz odnajduję go bez problemu. 
      M39 - za ogonem łabędzim w kierunku Kasjopei można odnaleźć gromadę M39 - kilkanaście jasno świecących gwiazd wpisanych jakby w duży trójkąt. 
      M29 - z boku, przy prawym skrzydle - gromadka gwiazd w kształcie trapezu. Niestety pozostałych obiektów nie zobaczę - mam je albo za drzewami, albo w części nieba dla mnie na razie niedostępnej  Porównując moją relację z I edycji z obecną widzę, że nabyłam już trochę wiedzy i doświadczenia, coraz lepiej znam niebo, wiele obiektów odnajduję bez problemu, ale nadal się uczę, bo sporo jeszcze przede mną. 
    • Pojedyncze ujęcia
      Przez jolo · Napisano
      TS 130/910 0.79x, Atik383, 600s, EQ6, niebo podmiejskie 5 - 5.5mag. Filtr Baader L, resize 50%. Leiter 9 - Mały Orion, tuż obok NGC7000   Okolice B361. U góry po lewej planetarka Sh1-89
    • Lornetka do 700 zł
      Przez whiteHusar · Napisano
      Obecnie używam Celestrona 15x70. Zaczyna mi nie wystarczać, ale jest pytanie czy w przedziale cenowym ( do 700 zł ) uda się kupić coś lepszego?

Najbardziej zależy mi na gromadach gwiazd i mgławicach. Celestron radzi sobie w miarę, ale już mi to nie wystarcza ( same mgiełki ) Jakie propozycje ?  
    • Znowu ciasno w kadrze IC1848
      Przez Anva · Napisano
      Paweł doj....ś. Malina.
    • Filmy dokumentalne dotyczące astro. Na żywo z ISS, Kosmos - inne
      Przez jpatka · Napisano
      Na Planet+ można obejrzeć ciekawy serial wcale nie tylko o Misji Hubble'a. Hubble - misja wszechświata Hubble Mission Universum
      seria dokumentalna, Austria/Niemcy, 2011-12, 17x26 min. Ile lat liczy kosmos, jaka jest jego historia i przede wszystkim jak wygląda? Te pytania od lat nurtowały naukowców z NASA. Z pomocą przyszła im niesamowita maszyna - teleskop Hubble'a. Dr Joe Liske wprowadzi widzów w fascynujący świat odkryć poczynionych dzięki zdjęciom kosmosu, od ponad 20 lat wykonywanych przez teleskop Hubble'a. Zebrany w ten sposób materiał zrewolucjonizował nasze pojęcie o wszechświecie i postawił przed uczonymi szereg intrygujących zagadek.   Hubble - misja Wszechświata    
    • Pierwszy teleskop do 2600zł
      Przez Anva · Napisano
      Witaj Przede wszystkim przeczytaj to  http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/17-pierwszy-teleskop/ Pozdrawiam
    • Zlot Miłośników Astronomii KOPERNICA 2016
      Przez seyfert · Napisano
      Ze swojej strony chciałbym dodać, że są jeszcze 3 wolne miejsca na zlot! Nasi czwartkowi prelegenci tj. prof. Szczerba i Bosco Yung zostaną z nami do piątkowego wieczora. Będzie okazja do dłuższej pogawędki, gdyby ktoś nie zdążył zadać pytań lub chciał zgłębić któreś z poruszanych zagadnień.
    • KONKURS - ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Sierpień 2016r.
      Przez Maetrik · Napisano
      22 Autor: Piotr Gil
      Miejsce: Warszawa
      Data: 24-26.08.2016
      Obiekt: NGC 7822
      Montaż: HEQ5
      Astrograf: SW ED80
      Detektor: QHY8L
      Ekspozycja: 41x900s Ha +19x1200s OIII
      Obróbka: DSS, Fitswork, PixInsight, PS Akceptuję regulamin konkursu.  
    • Formularz do zapisywania wyników z obserwacji gwiazd zmiennych
      Przez BlackAdder · Napisano
      Witam, Dane z obserwacji gwiazd zmiennych zapisuję w zeszycie + Excel, ale zapiski prowadzę dość luźno - mało estetycznie to wygląda w zeszycie. Od jakiegoś czasu chodzi mi zrobienie formularza w formie książkowej A4 u introligatora. W związku z tym mam pytanie do zaawansowanych obserwatorów: - czy istnieją gotowe formularze w formie książkowej do kupienia - jeżeli nie ma, czy takie dane w formularzu (tabela) są wystarczające: obserwowana zmienna, data, data JD, godzina UT, gwiazda porównania a [plus miejsce na zapis np. a3v], gwiazda porównania b [plus miejsce na zapis np. v3b], jasność gwiazdy zmiennej (mag), mapa, kod AAVSO (opis warunków np. B, W itd.), uwagi - w górnej stopce kod obserwatora, instrument optyczny.    
    • Zdjęcia chmur
      Przez ivonia · Napisano
      A to chmurki z sierpniowego nieba: I dzisiejsze "chmury"   
    • Astro-zloty w świętokrzyskim
      Przez Mikołaj · Napisano
      Zapraszam na wspólne obserwacje z PTMA Kielce! Ten nów już padł naszym łupem w nocy z niedzieli na poniedziałek, ale utrzymującą się od dłuższego czasu świetną pogodę trzeba jeszcze wykorzystać! W najbliższym czasie planujemy następujące wyjazdy na obserwacje:
      •       31 sierpnia (to już jutro!) – Zabrody k. Łopuszna
      •       Weekend 2-3 września – Zabrody/okolice Mniowa (lub inna lokalizacja – do ustalenia)
      •       Następny tydzień (prawdopodobnie 9/10 września) – Obserwatorium w Baranie – wykorzystujemy ostatnie chwile z letnim nowiem. Kolejny nów dopiero jesienią!   Zachęcamy do udziału wszystkich, również niezrzeszonych w PTMA!
    • GSO IR Blocking vs Baader UV/IRCut 2"?
      Przez jolo · Napisano
      Zagapiłem się - ja używam tego filtra do astrofoto kamerką planetarną. Do DSów używałem praktycznie zawsze filtrów L Baadera.
  • Najnowsze aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia