Witaj na Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

najk.jpg.c9a50007ceec41c1dac86a08ec926ab

UWAGA: Ten komunikat zostanie usunięty po zalogowaniu się.

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2166

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

4921

Uczymy się fotografować Kosmos.

5224

1. 1211

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

3962

Czytnik naszych blogów astronomicznych

946

• Statusy
      Przez jolo · Napisano
      Link nie działa, bo dotyczył starego silnika chyba. Nie mamy osobnej strony ze wszystkimi statusami (chyba nie mamy :)), możesz je oglądać na stronach każdego użytkownika np http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/profile/10-alien/ , albo w strumieniu danych http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/discover/ 
    • Mit światłosiły
      Przez jolo · Napisano
      Aaa, rozumiem. Różnica jest taka, że w pierwszym przypadku na mniejszy obszar padnie tyle samo sygnału, stąd SNR się zmieni nieznacznie (zakładając, że kamerka jest odpowiedzialna za 5-10% całkowitego szumu w obrazie). A w drugim przypadku na ten sam obszar padnie 4x więcej sygnału. Ta wartość 1.41 wynika z równania na SNR http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9585-czy-uśredniając-klatki-zwiększamy-w-nich-szum/&do=findComment&comment=128680 Ja to sam określałem dla mojego zestawu i warunków u mnie (link powyżej). Z mojego podwórka wyszło, że nie warto. Dodatkowym argumentem było to, że przy RGB żeby zachować informację o kolorze trzeba trzymać się jak najdalej od przepełnienia piksela. Przy bin2 przesyca się on znacznie szybciej.  Jeśli masz na myśli SNR piksela, to tak. Jeśli SNR obiektu, to wg mnie pozostanie praktycznie bez zmian (bo sygnał z obiektu pozostaje taki sam, a większość szumu ma swoje źródło poza kamerą).  
    • Partner dla Synty 10
      Przez szary · Napisano
      Polecam refraktor ED 80/600. Dokupiłem go do Synty 8” i tak mi przypadł do gustu, że Newton w zasadzie poszedł w odstawkę. Sprawdzi się zarówno jako teleskop do szybkich przydomowych obserwacji (od razu gotowy do użycia, nie wymaga chłodzenia), jak i – ze względu na małe gabaryty – jako typowy traveller np. na wakacje. Refraktor 150/750 niestety nie będzie już tak mobilny.  Do tego dochodzi fantastyczna jakość obrazów dawanych przez małego ED-ka, który wprawdzie nie pokaże tyle co 150/750, nie mówiąc o Newtonie, ale za to pokaże to o wiele ładniej (szczególnie na Księżycu i planetach, gdzie w większym achromacie wyjdzie dokuczliwa aberracja chromatyczna). W ED80 aberracja jest właściwie niezauważalna. Tuba jest  lekka i krótka, a więc mało wymagająca jeśli chodzi o montaż. Z powodzeniem wystarczy lekki AZ-4 na aluminiowych nogach. Podejrzewam, że 150/750 potrzebuje większego/cięższego/droższego montażu. Reasumując, ED80 jako uzupełnienie Newtona 10” byłby doskonałym wyborem.  
    • Pomoc w wyborze kamery CCD
      Przez MateuszW · Napisano
      Generalnie kamera mono ma większe możliwości, ale wymaga więcej pracy i dużo więcej kasy (filtry, koło). Poza czułością mono oferuje też większa szczegółowość obrazu. W kolorze masz tylko 1/4 pikseli czerwonych, 1/4 niebieskich i 2/4 zielonych, a reszta w wynikowym obrazie to interpolacja (debayeryzacja).
    • V694 Mon - Rekordowe pojaśnienie!
      Przez astrodamian27 · Napisano
      Dziś o godz. 19.40 UT,gwiazdę oceniłem na 8.80 mag! 
    • Kilka zimowych gwiazdozbiorów w jednym kadrze.
      Przez gryf188 · Napisano
      Zdjęcie  ze zlotu w Odernem który obdarzył nas jedną pogodną nocka ,a raczej długim wieczorem. Oczywiście trudno było nie skorzystać , niestety kilka problemów technicznych z grzałką która wlazła w kadr  pozwoliło na zebranie tylko 20 klatek . Obszar zdjęcia zajmuje głównie  obszar od Oriona przez Byka , Woźnicę do Perseusza . Co mnie tam ciągnie , oczywiście mrowie gwiazd ,dużo pyłu i ciemnych obszarów . Canon 500D Iso 1600 20 X 3 min  i to wszystko na EQ3-2  
    • Jak powstają gwiazdy
      Przez Jakub7 · Napisano
      Nie ale z czasem gaz z tych mgławic rozprzestrzeni się po galaktyce i wejdzie w skład nowej mgławicy gwiazdotwórczej oczywiście.
    • MaxIm DL - video tutoriale
      Przez stefanchm · Napisano
      Sorry Chłopaki za brak reakcji, ale trochę byłem zajęty. Niestety Wasze pomysły nie zadziałały. Skłaniam się ku diagnozie, że Nikon ma jakieś dziwne uszkodzenie, którego nie rozumiem. Robiłem już wszystko co radziliście i du... Jutro biorę gada do pracy. Robimy w informatyce i wśród kolegów jest jeden nikoniarz. Zwołam konsylium koleżeńskie i zobaczymy co z tego wyniknie. Może ktoś z Was ma nikona d5300 wśród znajomych i mógłby sprawdzić czy pracuje z maximem. Wiem, że proszę o wiele ale nic mi już do głowy nie przychodzi. Jutro napiszę co się urodziło. Dzięki wszystkim za zaangażowanie Acha tak dla porządku to komunikat wygląda tak i pojawia się natychmiast!
    • Astronomiczne Wiadomości z Internetu
      Przez tasti · Napisano
      "Kompletny odlot ". Fale grawitacyjne. Czym są i co oznacza ich odkrycie? Równo sto lat temu ich istnienie przewidywał Albert Einstein w swojej ogólnej teorii względności. Teraz amerykańscy naukowcy przedstawili dowody, że fale grawitacyjne faktycznie przemierzają wszechświat, a do tego można je zaobserwować i zmierzyć. Znawcy tłumaczą nam, czym one są. - Fale grawitacyjne to kompletny odlot - opisuje fizyk Tomasz Rożek. - Człowiekiem który sprawę rozumiał, ba, który ją wymyślił, a w zasadzie wyliczył, był nie kto inny tylko Albert Einstein. Z napisanej przez niego 100 lat temu Ogólnej Teorii Względności wynika, że ruch obiektów obdarzonych masą jest źródłem rozchodzących się w przestrzeni fal grawitacyjnych (lub inaczej, choć nie mniej abstrakcyjnie, zaburzeń czasoprzestrzennych) - zaznacza. Jak to sobie wyobrazić? - No właśnie tu jest problem. Bardzo niedoskonała analogia to powstające na powierzchni wody kręgi, gdy wrzuci się do niej kamień. W przypadku fal grawitacyjnych zamiast wody jest przestrzeń, a zamiast kamienia poruszające się obiekty. Czym większa masa i czym szybszy ruch, tym łatwiej zmarszczki przestrzeni powinny być zauważalne - opisuje  Rożek, zaznaczając, że to zjawisko bardzo subtelne. Karol Wójcicki, astronom, porównuje wydarzenia astronomiczne do burzy. - Fale grawitacyjne byłyby słabym, delikatnym powiewem, wygenerowanym przez nią, gdy jest jeszcze bardzo daleko od nas - mówi. Co oznacza odkrycie? To bardzo ważne odkrycie, dające wiele nowych możliwości w badaniu Kosmosu i czasoprzestrzeni. - To może wydawać się nieznaczące, ale to, że dzisiaj doświadczyliśmy po raz pierwszy fal grawitacyjnych, sprawia, że będziemy mogli postrzegać Kosmos w zupełnie inny sposób. Te fale grawitacyjne wygenerowało niezwykle gwałtowne zjawisko: połączenie się dwóch masywnych czarnych dziur w odległości ok. 1,3 mld lat świetlnych od Ziemi - podsumowuje Wójcicki. Jak opisuje Rożek, z bardzo gwałtownego zjawiska, czyli Wielkiego Wybuchu, powstał Kosmos. - Obserwatoria grawitacyjne, np. takie jak LIGO (Laserowe Obserwatorium Interferometryczne Fal Grawitacyjnych, gdzie odkryto fale grawitacyjne), otworzą oczy na inne wielkie katastrofy, i to nie tylko te które będą, ale także te które były. Już prawie słychać zgrzyt przekręcanego klucza w drzwiach. Już za chwilę się otworzą. Najpierw przez wąską szparę, a później coraz wyraźniej i coraz śmielej będziemy obserwowali wszechświat przez nieznane dotychczas okulary - opowiada. http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/nauka,2191/kompletny-odlot-fale-grawitacyjne-czym-sa-i-co-oznacza-ich-odkrycie,193189,1,0.html
    • Kto pyta, nie błądzi - czyli krótkie pytania i odpowiedzi.
      To tylko połowa pytania :) Skoro antymaterii było mniej, to dlaczego? Skąd się wzięła różnica i dlaczego wynosiła akurat tyle, ile wynosiła? W wielkim wybuchu wszystko powinno być symetryczne, bo skąd miałaby się brać niesymetryczność? I odnośnie niesymetryczności. Dlaczego wszechświat nie jest idealnie jednorodny, skoro wszystko wzięło się z idealnie jednorodnego punktu?
    • Podstawy Astronomii
      Przez Jakub7 · Napisano
      Świetne, bardzo przydatne :D
    • Meteoryt Pułtusk
      Przez piotrkusiu · Napisano
      Okaz jest już po odcięciu próbki. Trochę boli ale czasami trzeba poświęcić kawałek dla nauki.  
    • AstroHub 3.0 - moduły dodatkowe
      No wiesz co jolo, schowałeś się na FA z takim pięknym AstroHubem i nic nawet na AP nie powiedziałeś :) Gratuluję świetnego projektu! Nie wiem, czy w dobrym temacie piszę, bo ich trochę jest i się jeszcze nie do końca łapię, ale mam jeden pomysł (jeśli już było, to przepraszam za niedoczytanie). Otóż można dodać do AstroHuba tzw tryb uśpienia, który wyłączy wszystko z wyjątkiem samego procesora. Dodawanie wyłączania 230V jest moim zdaniem nieco bez sensu, bo jak AtroHub wyłączy w ten sposób sam siebie, to już się nie włączy :) A taki tryb uśpienia wyłączałby wszystkie urządzenia zewnętrzne i moduły, natomiast sam zostawałby aktywny, aby przyjąć z PC komendę do włączenia.
    • Obserwatorzy z woj. opolskiego
      Przez Graziak · Napisano
      Witam. A czy jest ktoś z okolic Kędzierzyna-Koźla? 
    • Moje działkowe wide-fieldy (Lukasz83)
      Przez Anva · Napisano
      NIE - ja też widzę tam  Pegaz'a vel Fenixa
  • Najnowsze aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia