Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2285

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

5229

Uczymy się fotografować Kosmos.

6841

1. 40

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4181

Czytnik naszych blogów astronomicznych

1005

• Konkurs Henia

• [K] Dovetail Losmandy
      Przez Arek · Napisano
      Kiedyś zrobiłem sobie na zamówienie dovetail jak na zdjęciach poniżej - standard Losmandy. Raczej nie będzie mi już potrzebny więc jeżeli taki Ci odpowiada mogę sprzedać za 150 zł z przesyłką. Rozcięte otwory na końcach umożliwiają dokładne wyważenie a małe otworki mają średnicę 4,2 mm czyli są przygotowane pod gwintownik M5 (łatwo można je nagwintować albo rozwiercić). Dokładne wymiary jak na rysunku. Na zdjęciach zamocowany do NEQ6. Długość 43 cm, grubość 15 mm, aluminium PA6. Masa o ile pamiętam 1 kg - mogę zważyć dokładnie.
    • Konkurs Master of Processing Wiosna 2016
      Przez Naski · Napisano
      Autor: Naski Optyka: ADL300 Kamera: SBIG16803 Montaż: AP1200 Czasy: 4xL300s 5xRGBx120s Data: 05.05.2016 r. Miejsce:Bolzano Akceptuję regulamin konkursu.  P.S. Niestety na więcej pogoda i setup nie pozwolił  
    • Wspólne obserwacje na wschód od Warszawy
      Przez karl · Napisano
      Ja też bym chciał działać pod lepszym niebem niż mam (choć nie narzekam) ale nie ma z kim. Nadzieja w tym że ogarnę Marcina Ja mieszkam blisko Dęblina i myślę, że do 50 km mogę sobie pozwolić na dojazd do miejscówki. Jak ktoś z tych okolic to ja z wielką chęcią się spotkam.
    • Antoni, Saitaver - 100 lat !!!
      Przez szdom1 · Napisano
      Przyłączam się do życzeń. Czystego nieba.
    • Maxim sesja LRGB
      Przez szdom1 · Napisano
      Zwracam honor. Zapamiętuje.
    • Zdjęcia chmur
      Przez Amper · Napisano
      I następne  
    • Pulse guide vs ST4
      Przez rafalt73 · Napisano
      Czytam dokument dotyczący platformy EQMOD'a który podrzucił Łukasz i znalazłem tam chyba odpowiedź na Twoje pytanie (wychodzę z założenia że skoro tak piszą twórcy to pewnie tak jest i mam nadzieję że to nie tylko teoria ale doświadczenia praktyczne). Cytat "...Where using VS-PEC and pulse-guiding together becomes advantageous is when using a mount that has a large periodic error (+/- 25 arc seconds) AND when guiding on a fainter star that requires 3 to 5 second  exposures. VS-PEC can correct for much of the error before it happens and in between autoguider exposures. This greatly improves the overall guiding performance compared to autoguiding alone...." Czyli w skrócie efekty stosowania VS-PEC i pulse-guiding jednocześnie przynosi dobre rezultaty w sytuacji gdy mamy do czynienia z dużym błędem okresowym montażu (+/- 25 arcsec) i gaidujemy na słabej gwiazdce gdzie czas naświetlania kamery prowadzącej jest długi czyli ok 3-5 sekund. Z treści dokumentu wynika że w przeciwnym przypadku (krótkie naświetlania np 0.5 - 1 sec i relatywnie mały błąd PE) samo prowadzenie bez korekcji PEC jest wystarczające. Pytanie więc czy warto stosować VS-PEC zależy od indywidualnej sytuacji
    • Kupię Wyciag 2-3" oraz motofocus.
      Przez Nowok76 · Napisano
      Mam SkyWacherowski wyciąg z newtona 150-750 + Jolofokuser v.2
    • Zapraszamy na Zlot AstroShow 2016
      Przez Delta Optical · Napisano
      Kolejny, szósty już zlot pasjonatów astronomii – AstroShow 2016 zbliża się wielkimi krokami. Impreza odbędzie się tym razem w samym sercu Polski, na Pojezierzu Gostynińskim w dniach 26-28 sierpnia 2016. Ośrodek „Białe Źródła”, w którym odbędzie się AstroShow znajduje się w miejscowości Gorzewo, niemal dokładnie pomiędzy Płockiem i Gostyninem.

Tegoroczne AstroShow będzie miało formę warsztatów, gdzie będziemy kłaść nacisk na praktyczną stronę obsługi sprzętu astronomicznego, zamiast dłużących się wykładów. Początkującym pokażemy jak rozłożyć świeżo zakupiony teleskop, jak prawidłowo przygotować sprzęt do obserwacji. Na nieco bardziej zaawansowanych czekał będzie różnego rodzaju sprzęt obserwacyjny do samodzielnego przetestowania. Nowością będą nocne warsztaty obserwacyjne, podczas których każdy będzie miał okazję własnoręcznie ustawić teleskop i odszukać nim obiekty pod okiem naszych astronomów.

Niebo podczas tegorocznego AstroShow będzie bogate w ciekawe obiekty, w końcu to koniec sierpnia. Korzystna faza księżyca (w okolicach nowiu) i dobra lokalizacja pod względem poziomu zanieczyszczenia światłem pozwoli na skuteczne obserwacje wielu odleglejszych obiektów. Więcej informacji o zlocie, kosztach i formularz zgłoszeniowy na stronie http://astroshow.deltaoptical.pl/ W tym roku przygotujemy sporo ciekawych teleskopów i montaży, m.in. Dobsony Sky-Watcher GO-TO, Celestron NexStar Evolution, oraz nowe teleskopy Sky-Watchera Star Discovery, jak również montaże AZ-EQ5 GT i AZ-EQ6 GT. Do dyspozycji uczestników będzie wypożyczalnia sprzętu wypełniona np. okularami Tele Vue, nowymi okularami Vixen SSW czy Baader Morpheus. Dla wszystkich członków ForumAstronomiczne.pl przygotowaliśmy 10% rabatu na koszt zlotu. Warunkiem skorzystania z rabatu jest posiadanie zarejestrowanego (najpóźniej do wczorajszego dnia) konta na Forum.
    • Powitanie
      Przez BlackPitchPL · Napisano
      Witamy na Forum i od razu zadam pytanie czy Delta była by zainteresowana współpracą przy tworzeniu multimedialnego poradnika dla początkujących i jeśli tak to proszę o PW w celu uzyskania informacji i moim pomyśle. 
    • Słońce w CaK
      Przez Charon_X · Napisano
      To raczej nie jest subiektywna ocena, po prostu filtr jest dużo słabszy.  W luncie pochodnie widać gołym okiem i zarejestrować można nawet lustrzanką (kłopot tylko z ustawieniem ostrości). Tutaj pewnie trzeba niezłej kamery, aby coś zarejestrować.
    • Fotografia krótkoczasowa DS-ów
      Przez AstroLutek · Napisano
      Jest kolejna fotka z ASI1600 wykonana przez Mateja Mihelcic. Bikolor Ha, O3, Ha+O3. po 60 min na kanał przez filtry 6nm. Newton 300mm. Link do wątku: http://www.cloudynights.com/topic/534314-test-asi1600mm-cool/?p=7240538 No i fotka - narrowband - tylko 2 godziny!
    • Astriculus – czyli artykuły astronomiczne
      Przez ignisdei · Napisano
      No dalej, czekam na artykuły? Nie muszą być z bieżących obserwacji, mogą dotyczyć astronomii teoretycznej, astrofotografii, naszych wydarzeń astronomicznych itp. Dla odważnego podarunek od Admina wysłany do domu autora kolejnego artykułu!
    • AstroHub 3.0 - moduły dodatkowe
      Przez jolo · Napisano
      No, jest to ciekawy pomysł. Trzeba będzie tylko przemyśleć połączenia i zależności - bo czasami np jakiś element jest wymagany do działania innego (choć nie za dużo jest takich sytuacji - np ULN2003 jest potrzebny do sterowania jasnością podświetlenia LCD i do sterowania wyjściami 12V).
  • Najnowsze aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia