Welcome to Forum Astronomiczne
Witaj na Forum Astronomicznym

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

UWAGA: Ten komunikat zostanie usunięty po zalogowaniu się.

Najlepsze Forum Astronomiczne

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2244

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

5198

Uczymy się fotografować Kosmos.

5703

1. 1266

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4106

Czytnik naszych blogów astronomicznych

997

• Konkurs Henia

• ANKIETA - Konkurs na najlepszy szkic astronomiczny 2016 r. - ETAP II (Marzec-Kwiecień)
      Przez kubek · Napisano
      Jeszcze tylko 4 godziny głosowania. Kto jeszcze nie głosował, ma jeszcze szanse to zrobić.
    • 100 latek w pełnoletniości Kubku !
      Przez dziki1 · Napisano
      Wszystkiego dobrego w życiu z dowodami. Powodzenia i spełnienia marzeń wszelakich.
    • PRZERWA TECHNICZNA
      Przez g.b. · Napisano
      Tapatalk ni ładuje wątków... 
    • Zdjęcia chmur
      Przez dziki1 · Napisano
      Niezupełnie zachmurzony Wschód, pozdrawia wolne od chmur pozostałe części kraju. Parczew - sprzed godziny.  
    • Galaktyki moje pierwsze próby
      Przez astrorumia · Napisano
      Spindle Galaxy NGC 3115 10x200sek NGC 3521  10x200sek   NGC 5248 10x200sek NGC 4656 10x200sek NGC 5669 10 x200sek   NGC 3166 ,3169 i 3165
    • Kadry niedokończone
      Przez jolo · Napisano
      NGC3227 to spiralna galaktyka połączona z eliptyczną galaktyką karłowatą NGC3226 - całość w konstelacji Lwa. Parka ta znajduje się też w Catalogue of Double and Multiple Galaxies jako Holm 187 oraz w Atlas of Peculiar Galaxies jako Arp 94. Na długo naświetlanych zdjęciach widać nieźle rozbuchane otoczki wokół tego obiektu, np http://www.kentbiggs.com/images/galaxies/N3227.htm . A na górze po lewej mini igiełka IC0610. TS130/910 0.79x, Atik383, Baader L 15x5 minut, EQ6, niebo podmiejskie. Nasi wizualowcy na pewno już tam byli 
    • Joasia spamerka
      Przez Jacek E. · Napisano
      Nasz każdy User jest traktowany jak VIP - chcesz zasmakować - masz Joasię na PW - spełniaj elfickie marzenia
    • Walizka
      Przez _Wojtek_ · Napisano
      Jacku, dzięki za namiary na walizę. Właśnie dziś do mnie dotarła i w końcu nie będę musiał trzymać Maka w kartonie Nie zamawiałem na wymiar tylko kupiłem gotową o wymiarach ciut większych niż planowałem. Ale to nawet lepiej bo może zmienię Maczka na większego to będzie jak znalazł  
    • AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi
      Przez sferoida · Napisano
      Skoro się tak ładnie bawimy, to specjalnie dla mnie dwie opcje. Ikonki już mam:  
    • Aktualna pozycja planet
      Przez Gitrix · Napisano
      W jaki sposób liczy się aktualną pozycję planet względem siebie? Coś jak w tym kalkulatorze: http://www.naukowiec.org/pozycja-planet.html Nie chodzi mi o gotowe programy, ale o przykład liczenia ręcznego, ponieważ chcę zrozumieć na czym to polega i na podstawie tego zrobić prostą symulację komputerową.
    • Szczecińskie spotkania pod gwiazdami
      Przez kamilsc · Napisano
      Siema! Lecimy dzisiaj z Marcinem na Niemcy, kto chce niech dołącza do nas ;)
    • ANKIETA ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Kwiecień 2016r.
      Przez Jacek E. · Napisano
      No właśnie... :( Masakra. Tylko kilka godzinek na decyzję pozostało ......
    • Fotografia krótkoczasowa DS-ów
      Przez AstroLutek · Napisano
      Jak kolor do planet to na najbliższe lata tylko z korektorem dyspersji atmosferycznej. Planety będą coraz niżej i bez niego się nie obejdzie. W przypadku mono można się obejść bez ADC bo każdy kolor jest osobno nagrywany ale z drugiej strony koszt ADC np takiego od ZWO jest bardzo niski. W tej cenie nie skompletował byś filtrów i koła filtrowego. Z kolei mono będzie miało zawsze lepszą rozdzielczość :) Jak widzisz za i przeciw jest sporo a pewnie nie wszystko wypisałem. ............... A co do ASI1600 to bardzo ciekawa kamera. Do planet też się nada. w ROI nagrywa bardzo szybko... Sam się zastanawiam przyszłościowo czy nie byłby to dobry kierunek bo rozdzielczość kusi z tym że do tego pixela musiało by być coś "szybkiego" o ogniskowej w okolicach 400mm. Np newton 150 f/4 + reduktor ASA. Mógł by powstać niezły wymiatacz a z tego co widać to klatki przy krótszych czasach są z dużo lepszym FHWM niż takie długoczasowe... Może się okazać że będzie można lepiej panować nad seeingiem i będą fotki w realnie lepszej skali...
    • Obserwacje w Blizinach
      Przez _Wojtek_ · Napisano
      I to w okolicach nowiu. To chyba sen ;)
    • M101
      Przez BlackPitchPL · Napisano
      Super fotka ja już nie mogę się doczekać aż Pixa dostanę w swoje dłonie i zacznę obróbkę. 
    • Czy warto wiązać przyszłość z astronomią?
      Przez Piotr K. · Napisano
      Dokładnie tak jest - to znaczy praca naukowa jest bardzo ciekawa, stanowi ciągłe wyzwanie, i ciągle się dzieje coś ciekawego. Jest szansa na poznanie ciekawych ludzi i robienie ciekawych rzeczy. Niestety, druga strona tego medalu jest taka, że finasowo raczej nie udaje się wyjść godnie na swoje. Człowiek pracuje kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, i wciąż jeździ tym samym starym samochodem, albo jest zarżnięty kredytem na 30 lat, bo chciał wreszcie kupić własne mieszkanie. Na początku, gdy się robi doktorat, to to tak nie uwiera - bo jest się młodym i myśli się raczej w perspektywach krótkoterminowych. Ale gdy lata mijają i widzi się, że znajomi z podstawówki, którzy ledwo-ledwo tą podstawówkę skończyli, pozakładali salony kosmetyczne czy hurtownie skarpetek i rozbijają się kolejną nową BMW-icą, a wielkiemu naukowcowi z tytułami, zawalonemu pracą za którą mało co płacą (albo w ogóle nie płacą), ledwo starcza do pierwszego, to trochę się zmieniają priorytety. Ale są ludzie tak na maksa wkręceni w pracę naukową, że wystarcza im jeśli mają na miskę ryżu - byleby mogli robić dalej swoje badania. Więc tutaj nie ma jednej prostej odpowiedzi, zwłaszcza że do pewnych rzeczy dochodzi się z czasem. Ogólnie wyznaję zasadę, że należy iść za głosem swoich zainteresowań, bo potem już drugiej szansy może nie być - w wieku 30 czy 40 lat przebranżowić się na astronoma to raczej ciężka sprawa - a hurtownię można założyć zawsze ;)
  • Najnowsze aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia

• Dzisiejsze urodziny

1. hector55
      hector55
      (%s lat)
    2. kubek
      kubek
      (%s lat)
    3. ViTLavey
      ViTLavey
      (%s lat)