Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2432

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

5540

Uczymy się fotografować Kosmos.

6338

1. 66

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4314

Czytnik naszych blogów astronomicznych

1040

• Konkurs Henia

• ASI1600
      Przez stefanchm · Napisano
      Czysty stak to 192 MB! nie wiem czy na forum takie pliki chodzą. Ale mogę dać linka jak uda mi się go gdzieś zamieścić.
    • MaxIm DL - video tutoriale
      Przez sp3occ · Napisano
      No ale jak masz materiał źródłowy, nie ma problemu żeby spróbować jeszcze raz...
    • Lornetka Ecotone Kamakura 10x50 ZWCF (WP2)
      Przez Darek P · Napisano
      Nie wiem od kiedy produkowane są Nikony EX, ale na Cloudynights jest porównanie Nikonów EX z Pentaxem PCF WPII i Orionem Ultraview. Recenzja   jest  z 2004 roku i już wtedy obiektywy EX-ów nie były w pełni  pokryte, co widać na załączonym tam zdjęciu.
    • ANKIETA na prelekcję - składanie HST vs spektroskopia
      Przez jolo · Napisano
      Pod tym linkiem jest oryginalny PDF z opisem metody Tone Mapping (po angielsku) dla zainteresowanych, oraz przykładowy plik PSD z fotoszopy CS5. Możecie sprawdzić czy będzie kompatybilny z Waszymi wersjami, czy też będę musiał wybrać jakieś opcje zgodności  - https://drive.google.com/file/d/0B55aJbU8SFraZkMzYWxOcGNjZjA/view?usp=sharing Przypominam - ta prezentacja to będą raczej warsztaty, przynieście proszę swoje lapki, materiał ja będę miał na pendraku. Oczywiście można się dogadać, dosiąść do kogoś czy warsztatować w kilka osób. 
    • Napylenie lustra głównego i lusterka wtórnego
      Przez pguzik · Napisano
      Dzięki za konkretną ofertę. Jestem "na miejscu", w Krakowie, więc chętnie załatwiłbym to osobiście, bez żadnych wysyłek.  
    • QHY163 mono + koło filtrowe CFW2 Ultra Slim
      Przez jolo · Napisano
      Ty to byś od razu wszystko chciał odkręcać 
    • Obiekt tygodnia 28.09.2016- róg Koziorożca
      Przez Grzesiek · Napisano
      Janku, fajne są te Twoje zakamarki nieba. Takie ...lornetkowe. Mam taką niepozorną książeczkę na półce: "Gwiazdy" z jakiegoś leksykonu przyrodniczego. O ile sprawy obserwacji są tam potraktowane po macoszemu, a mapki fatalne, o tyle geneza gwiazdozbiorów z całą ich mitologią jest opisana w całkiem zgrabny sposób. Aż nabrałem ochoty po sięgnięcie po nią. No, a w niebo też spojrzę.
    • Zielony laser wreszcie działa jak trzeba! :)
      Przez kjacek · Napisano
      Nie mam pojęcia. Szukałem konkretnego rozwiązania dla siebie. Aby pomóc sobie odnajdywać gdzie jestem na niebie bez okularów. Aby nie korzystać z bateri, które w niższych temperaturach po prostu tracą 'moc'. W sieci jest opis jak zbudować prawie wszystko - szukaj :-).  
    • Web kamera MS Lifecam
      Przez BlackAdder · Napisano
      Komplet kamera MS Lifecam + filtr GSO UV/IR Cut to 250 zł.        
    • KONKURS - ASTROFOTOGRAFIA MIESIĄCA Forum Astronomicznego. Wrzesień 2016r.
      Przez dziki · Napisano
      20

Autor:         Łukasz Szczepański
      Miejsce:      Warszawa
      Data:          25.08.2016
      Obiekt:       Księżyc, 52% tarczy
      Montaż:      HEQ5 belt mod
      Astrograf:   Sky Watcher Mak 180/2700mm
      Detektor:    ASI 120MM-S + GSO red #29
      Ekspozycja: 81 paneli po 150 klatek
      Akwizycja:  FireCapture
      Obróbka:    AutoStakkert, Microsoft ICE, AstraImage, PS.

Akceptuję regulamin konkursu.  
    • XIII Zlot - pogoda.
      Przez Pablito · Napisano
      Ten sam,  płyta "Fallen"   Kapral, jak dobrze pójdzie to dwa zloty
    • Astronomiczne Wiadomości z Internetu
      Przez Paweł Baran · Napisano
      Prezentacja Interplanetary Transport System podczas IAC2016
      Radosław Kosarzycki
      Na kwadrans przed rozpoczęciem prezentacji, Elon Musk przedstawił poniższą animację na swoim koncie Twitter. Według opublikowanych przez niego danych: rakieta ma średnicę 12 metrów, statek zamontowany na jej szczycie ma średnicę 17 metrów, a całość ma wysokość 122 metrów. Interplanetary Transport System to według założeń system, który może wynieść ludzi na Marsa i znacznie dalej. Szczegóły poznamy podczas zaplanowanej na 20:30 konferencji zorganizowanej w ramach IAC2016 – Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, który odbywa się w tym roku w Guadalajarze w Meksyku.
      Tagi: Internpanetary Transport System, ITS, Musk na Marsa, podróż na Marsa, SpaceX, wyrozniony, załogowa misja na Marsa
      http://www.pulskosmosu.pl/2016/09/27/prezentacja-interplanetary-transport-system-podczas-iac2016/
    • Półcieniowe zaćmienie Księżyca 16.09.2016
      Przez r.ziomber · Napisano
      Canon EOS 60D + Baader Multi Purpose Coma Corrector + Baader Steeltrack NT + Sky-Watcher N 200/1000 + Sky-Watcher EQ-6 SynScan
    • Pojedyncze ujęcia
      Przez Alien · Napisano
      A już myślałem że z QHY
    • Pomysł na prelekcję - projektowanie teleskopu. Czy będzie zainteresowanie?
      Przez thomson · Napisano
      Nie wiem, czy temat aktualny, ale jeżeli tak, bardzo chęnie posłucham o projektowaniu.
    • Zapomniana piękność - galaktyka M 110
      Przez wessel · Napisano
      Zapomniana - bo prawie zawsze w cieniu swojej wielkiej siostry M 31. Tylko sześć klatek po 300 sekund, mała przerwa w zasadniczym projekcie HST... Ale jest fascynująca w tym ukrywaniu detali ...
  • Najnowsze aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia