Welcome to Forum Astronomiczne

Zarejestruj się w naszej astronomicznej społeczności , aby uzyskać dostęp do wszystkich funkcji.

Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, będziesz mogła/mógł:

Tworzyć nowe tematy, pisać w istniejących, oceniać posty innych userów , wysyłać prywatne wiadomości, aktualizować statusy, korzystać z poczty, zarządzać swoim profilem i wiele, wiele więcej!

1. Astronomia dla początkujących

1. Uczymy się nieba

Czyli o co najczęściej pytamy na początku przygody z astronomią?

2727

Na co należy uważać, by nie zostać nabitym w butelkę

6363

Uczymy się fotografować Kosmos.

7210

1. 146

Wasze pytania i uwagi odnośnie funkcjonowania forum.

4827

Czytnik naszych blogów astronomicznych

1142

1. burczas dziś kończy 43 (lat gwiazdowych)
  • Kto jest online?   2 użytkowników, 0 anonimowych , 102 gości (Zobacz całą listę)

• Statystyki Forum Astronomicznego

9448
    Tematów
    147342
    Użytkowników
    3887
    Najwięcej online
    pawelsky
    Najnowszy użytkownik
    pawelsky
    Rejestracja 24.03.2017 21:37
  • Aktualna faza Księżyca, obraz tarczy Słońca z SOHO, live z ISS

• Zlot w Zatomiu rozpocznie się za:

5

dni

8

godz.

1

minut

30

sekund

• Nasz najlepszy miesięcznik.

• Partner Forumastronomiczne.pl

• Fotografie miesiąca FA

• C/2015 V2 (Johnson)
      Przez jutomi · Napisano
      Coś cicho w temacie Johnsona, który powoli ale systematycznie zyskuje na jasności i kręci się ostatnio wokół Herkulesowego kolana. Dzisiejsza fotka zrobiona rzutem na taśmę przed nadejściem nad środkową Wielkopolskę zachmurzenia z północnego zachodu. W kadrze załapała się jeszcze gromadka kulista 6229. C60d + C200/2,8 @4,0 150s ISO1600
    • Kometa 41P/Tuttle-Giacobini-Kresak
      Przez jutomi · Napisano
      Minęły dwa dni od konjunkcji komety z M97 i M108 a ja uparłem się, że mi taka konjunkcja nie może uciec i muszę zmieścić wszystkie trzy obiekty w jednym kadrze. Dotąd kadrowałem, aż mi się to udało. Niestety dzisiejsze niebo w Wielkopolsce od początku nocy gwałtownie traciło na jakości. Cirrusy z północnego zachodu gęstniały coraz bardziej a jasność nieba wzrosła przez godzinę z 20,75 do 20,45. C60d + C200/2,8 @4,0 150s ISO1600
    • XIV zlot w Zatomiu - sprzęt
      Przez Charon_X · Napisano
      Różne fitlry fotograficzne planetarne mile widziane. Wiem, że Łukasz83 ma Baadera U.
    • Sto lat MarWo
      Przez midimariusz · Napisano
      100 lat i wszystkiego najlepszego!

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

• Achromat 5' czy ED4'?
      Przez wampum · Napisano
      Ok. W Niedzielę się widzimy Werni. Do Zatomia wezmę Celestrona, sam jestem ciekaw co pokaże ten refraktor pod ciemnym niebiem. JOLO jak bedzisz chciał sam ocenisz tego achromata, a ja (mam taką nadzieję) popatrze sobie przez jakieś ED i APO. W końcu zobaczę dlaczego tak wszyscy się jarają na te sprzęty....
    • XIV ZLOT w Zatomiu - Zapisy 30.03 - 02.04 :)
      Przez wampum · Napisano
      1. Jacek E. nr 3 Pyrlandia 245 zł 
      2. MarWo + Agnieszka 2x 125zł 
      3. Virus  - pyrlandia pok6 245 zł 
      4. darius - Pyrlandia pok. 7 245 zł 
      5.Grzesiek S. ( Grzegorz.Wwa 245 zł)
      6. szdom1 - Pyrlandia 7. bez żarcia, koszulka XL 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      7.Anva -Pyra 3 245 zł 
      8. SZKLARZ + zawodniczka 35,Stary Gościniec.
      9. maquu - tylko żarełko i opłata zlotowa. Noclegi poza zlotem. 140 zł (trzy doby bez noclegu) 
      10. Artir - Pyrlandia pok. 6 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      11. Charon _X - pyrlandia (pokój obojętny)
      12. Mirek Pyrlandia pokój 6 z jedzeniem koszulka xxl
      13. Lukasz83 - Pyrlandia pokój nr 5 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      14. Gayos - Pyrlandia pok. 6 245 zł 
      15. stefanchm - pyrlandia pok. 6 170 zł 
      16. sp3occ - Pyrlandia pok. 6 - koszulka XL 245 zł 
      17. Zielu - Pyrlandia pok. 3 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      18. jolo - Pyrlandia pok. 3 245 zł 
      19. towerfox- Pyrlandia pok. 7 245 zł 
      20. Klucha- Pyrlandia pok. 7 245 zł 
      21. Ossek - Pyrlandia pok. 2  125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      22. Marko7 - Gościniec Nowy, pokój nr 6, bez wyżywienia 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      23. Jacek 2 - Pyrlandia pok. 2 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      24. kenny - Pyrlandia pok. 2 245 zł 
      25. Piotrczwarty + 3 osoby Gościniec Nowy, pokój nr 6, bez wyżywienia 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      26. sferoida - Pyrlandia pok.3 245 zł 
      27. seyfert - Pyrlandia pok. 5
      28. przemo77 - Pyrlandia 4 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      29. thomson - Pyrlandia 5 (odpadam, niestety nie będzie mnie wtedy w PL)
      30. prestoneq - Pyrlandia pok. 4 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      30. ignisdei - Pyrlandia 7 (organizator) 
      31. Acidtea - Pyrlandia 1 245 zł 
      32. Maciej - Pyrlandia 1 245 zł 
      33. Jajak - Pyrlandia 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      34. KRISQ 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      35. Thomas - Pyrlandia 1 245 zł 
      36. Pery - Pyrlandia pok.4 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      37. Krzysztof G. Pyrlandia 4
      38. Panasmaras - Pyrlandia 5  125 zł (trzy doby bez wyżywienia)  
      39. Pablito - Pyrlandia pok. nr 5 (bez śniadań) 200 zł (trzy doby bez śniadań)  40. Stan - Pyrlandia pok. nr 5 245 zł 
      41-42. Janusz G. + Jurek Gościniec Nowy, pokój dwuosobowy 2x 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      43-44. OPrzemo + 1 osoba Gościniec Nowy, pokój dwuosobowy 2x 220zł (trzy doby bez pierwszego obiadu) 
      45. Balubk - Gościniec nowy, pokój 5 (bez wyżywienia) 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      46. ewa - Pyrlandia pok. 2 90 zł (dwie doby bez wyżywienia) 
      47. cyberboss - Szkoła pod kasztanami, parter pokój obojętny (Pyrlandia - lista rezerwowa, pokój obojętny), koszulka M 245 zł 
      48. Marcin (Paździoch) 155zł ?(kwota do wyjaśnienia) 
      49. puchciu - Pyrlandia 4 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      50. Piotr_A - Stara szkoła, pok. 2 os.
      51. i 52.  Pawcio + Mona  2 x (3 doby bez wyżywienia + opłata zlotowa)  Stary Gościniec (tam gdzie Willow i Cesar) 2 x 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      52. rafalt73 - pełen pobyt i wyżywienie (jeśli jest jeszcze miejsce). Bardzo chciałbym Was poznać 245 zł 
      53, 54. dominik85 - 2 osoby
      55. zarek - Pyrlandia 3 245 zł 
      56.azar4 -nocleg we własnym zakresie, wyżywienie tez (opłata zlotowa ) , koszulka L
      57. Willow - 3 doby bez wyżywienia - Gościniec Bar  125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      58. Alien- 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      59. WIESIEK31 pok.4   125 zł (trzy doby bez wyżywienia)  
      60. Kopkiner - 3 doby bez wyżywienia - Gościniec Bar (razem z Willow i Cesar) 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      61. Cesar - 3 doby bez wyżywienia - Gościniec Bar
      62 Krystian Koza 140 zł (trzy doby bez noclegu) 
      63. Crazy_Janek
      64. Alice - Pyra 5 245 zł 
      65. M-A-X  - 3 doby bez wyżywienia (grzyby, korzonki, wodorosty)125 zł (trzy doby bez wyżywienia)  
      66. astrorumia 245 zł 
      67. mrozstef46 245 zł 
      68. Piotrek "Wąski" - 3 doby bez wyżywienia - Gościniec Bar 125 zł (trzy doby bez wyżywienia) 
      69. Paweł "Dobson" - 3 doby bez wyżywienia - Gościniec Bar 125 zł (trzy doby bez wyżywienia)  70. Tomek "Wampum" - na 100% jedna doba z wyżywieniem, być może druga - jeszcze nie wiem gdzie, co i jak.Wiem tylko kiedy.
    • Początkujący pyta o układ planetarny.
      Przez JarlCarmen · Napisano
      @cyberboss     Dobra ustaliliśmy, że jedyną planetą, która może mieć jakiś wpływ na inwestorów jest księżyc ewentualnie słońce. Jestem jednak przekonany bardziej ku temu 1.    Analiza pór roku, zbiorów,pogody  (powiązane z słońcem) wykorzystuje tylko przy analizowaniu rynków kontraktów terminowych na kakao i inne naturalne sprawy ;)    Na rynki walutowe wpływa tylko strach,chciwośc i polityka. https://www.fizyka.umk.pl/~duch/Wyklady/kog-m/04-l.htm W momecie gdy móżdzek przejmuje kontrolę nad tym co się robi to jest po handlowaniu dlatego pisze się roboty, które tych emocjii nie posiadają   Wracając do tematu:     Jesli dobrze rozumiem od "FULL" do wanning gibbous mamy 8 możliwych pozycji i 8 możliwych "przeciążeń". Czy te przeciążenia zawsze będą takie same czy to jest zmienne ?  Chodzi mi o to czy taką samą pozycję zajmuje kulka w momencie ponownego zajęcia miejsca FULL ? Jeśli tak to jakie to są wartości dla poszczególnych pól  ?
    • PROGRAM XIV ZLOTU
      Przez Anva · Napisano
      Przecież "wodzu" ma Capellę
    • XIII FESTIWAL NAUKI WSB w Dąbrowie Górniczej
      Przez Anva · Napisano
      A gdzie te filmy i prezentacje?
    • Filmy dokumentalne dotyczące astro. Na żywo z ISS, Kosmos - inne
      Przez Jacek E. · Napisano
      W niedzielę po obiadku mamy deser
      Rusza nowa premierowa seria ,,Jak działa wszechświat?" - pierwszy odcinek pt. ,,Tajemnica dziewiątej planety"
      DS, 26.03, godzina 14:00. ,,Seria prezentująca elementy, z których zbudowany jest Wszechświat. Są wśród nich planety, księżyce, gwiazdy i galaktyki. Opowiedzą o nich eksperci i naukowcy, a dzięki nowatorskim technikom grafiki komputerowej, widzowie będą mogli zobaczyć na własne oczy przedziwne zjawiska i obiekty astronomiczne, które spotykane są w kosmosie.
      W tym odcinku
      Naukowcy odkrywają dowody potwierdzające istnienie tajemniczej dziewiątej planety na krańcach Układu Słonecznego. Badają teorie dotyczącą tego, że jej księżyce mogą wspierać pozaziemskie życie."
    • Pojedyncze ujęcia
      Przez Jacek E. · Napisano
      No przeca po sąsiedzku jesteśmy
    • Pomoc z stakowaniem
      Przez cloncommander501 · Napisano
      Księżyc ,słońce zdjęcia jpg zrobione smartfonem , a film mp4 nie umiem konwertować  na AVI tak aby działało w registag.
  • Nasze konkursy, weź udział - zapraszamy :)

• Tylko dla wizualowców ;)

• Ostatnie aktualizacje statusu

• Nadchodzące wydarzenia

• Warto odwiedzić.