Skocz do zawartości

Cała aktywność

Kanał aktualizowany automatycznie

  1. Z ostatniej godziny
  2. Sorki, to pokłosie poprzednich postów. A co do Mazur, to byłem przekonany, że obecnie żaglówek jest o wiele więcej na jeziorach. Ludzie kasę mają, patent już niepotrzebny. Z nostalgią wspominam jak przemierzałem Wielki Szlak Mazurski od Rucianego po Ryn i Węgorzewo. To były czasy.
  3. W podstawówce na dyktandach mierny był za 3 lub 4 błędy....Ja nigdy nie schodzilem ponizej 16.. .co ja mogę....😂
  4. A wiecie jak paralotniarze rozwiazali problem skad wiedzieć jakie warunki panuja na startowisku? Pozakladali na startowiskach wlasne stacje meteo....z kamera...wchodzisz na strone i widzisz jaka jest predkosc i kierunek wiatru a czesto i na kamerce wiadac latajacych...Wiec wtedy jak masz blisko wsiadasz w auto i jedziesz na pewne warunki (o ile sie nie zmienia) . To dziala z powodzeniem i coraz wiecej startowisk ma własne stacje metro.😀 https://www.spbw.pl/pogoda Ciekawe czy nie dalo by sie czegos takiego wymyslec do znanych miejscowek obserwacyjnych- kamerka w niebo + przyząd mierzacy seening...
  5. Z tym czystym niebem to mamy podobnie jak paralotniarze z wiatrem. Wiec nie narzekajcie bo latalem ponad 10 lat na glajtach i wam opisze jak tam sprawa wyglada. Paralotnia lata na termice, lub na tzw żaglu(gdy wiatr owiewa góre, przy pewnym k nachylenia zbocza i pewnej predkoci wiatru tworzy sie zagiel-czyli taka poduszka gdzie mozna latac bez przerwy. Dlatego widzi sie glajciarzy latajacych prawo lewo,nad jedną gorą . Teraz teoria: By powstal zagiel wiatr musi wiac min 4m/s a max 8m/s Paralotnie nie sa w stanie wykorzystac silneijszego i slabszego...ale to skrajne granice wiec optymalnie by komfortowo latac na zaglu wiatr musi wiac od 4,5m do 7m ...To mały zakres i dopiero po dojechaniu na meijsce wiadomo jak wyglada sytuacja...Ale predkosc to jedno a kierunek drugie..musi wiac dokladnie z konkretnego kierunku na wprost na startowisko...odchylki to ok 30st dopuszczalne...wiadomo ze rzadko sie to zdarza by trafic warunki predkosc + kierunek.🤣 .Wiec sie siedzi i czeka.... jak bedzie za slabo to ten co wystartuje pojdzie do ladowania, wyladuje i czesto juz nie wejdzie na szczyt bo to zlozyc sie i np 1 godz marszu....pod góre.... A bywa ze zleci,zlozy sie....a tu nagle wiatr sie poprawil i wszyscy startuja....No to biegnie do gory ale zanim wlezie,sie rozlozy minie 1,5godz i wiatr moze znowu klapnac...i wraca sie do domu rozczarowanym bardziej niz przy astronomii.. Wielu ryzykuje jak wiatr ma odchyłki... a wtedy to tylko latwo o wypadek.. Wiecie jak male jest prawdopodobienstwo zeby były wlasciwe warunki??? I realia pralotniarzy...jedne wekkend pada...drugi pada...potem wiatr za slaby, potem z innego kierunku, w koncu nie wytryzmujesz jedziesz.... Włazisz na startowisko a tu za duza odchylka...no ale chcesz bardzo polatac wiec po jakims czasie probujesz na sile i dostajesz strzala, klape i potem wyciagasz szkrzydlo z krzakow i wyplatowujesz kazda linke...( paralotnia ma ok 400m bierzacych linek ) W astronomii po prostu sie zlozysz a w glajciarstwie mozesz sie polamać.... Albo wlazles i za silny wiatr....nie chcesz schodzic...wiec czekasz do 17 bo wtedy zazwyczaj ucicha....bo sieda termika i czekasz zeby dalo sie zleciec do auta....start tez na sile z duża szansa wypadku.... Ale jest na to proste wyjscie. Kto dużo lata? No ten co nie czeka na pogode tylko dostosowuje swoja prace do wiatru. Sa warunki to jedzie latac, nie ma to idzie do pracy. 😀Znalem takich. Dlatego jak chce sie ciemnego nieba trzeba stosowac podobną metodę .
  6. Dzisiaj
  7. Przy...ć nie, łagodnie pouczyć! 👨‍🎓🥸
  8. Pewnie masz rację- tak jest lepiej. Najpierw pogłaskać a dopiero potem przy....ć. 🙂
  9. Mnie szczczególnie bolą błędy w nazwach obiektów. W końcu, Andromeda to gwiazdozbiór, nie galaktyka, satelita jest rodzaju męskiego (nie "ta satelita"), a nazwy własne warto pisać wielką literą - Księżyc, Słońce, Perseidy itd. Rozumiem jednak tych biedaków, którzy na swoją forumową inaugurację dostają pouczenie lub żarcik zamiast aplauzu. Dlatego coraz częściej odpuszczam sobie belferskie zapędy.
  10. Pery

    Filtry highspeed

    Dziękuję za informację. No filtra jeszcze nie mam..
  11. No wiesz, ale rzecz jest jednak w temacie. Tym poprawiaczom często zarzuca się odstraszanie ludzi - no ale jak nie poprawiać kogoś kto nie stosując interpunkcji pisze w dziale Szkoła Astrofotografii błagalna prośbę na całą stronę... tyle że czytam trzy razy i nie wiem o co człowiekowi chodzi? To jest jedna z odpowiedzi na tytułowe pytanie : Czy tak ma wyglądać forum?
  12. To już czterech poprawiaczy wykonało coming out. Żeby jeszcze było co poprawiać 🙃
  13. Wczoraj
  14. Odnośnie pogody to ma duże znaczenie ,a w ty m roku np w mojej lokalizacji jest tak fatalna jak chyba nigdy wcześniej. Wystarczy kilka nieudanych kursów pod ciemne niebo albo pochmurnych nocek po ładnym pogodnym dniu albo "pustych przebiegów" z zestawem do obserwacji ,z którym trzeba się nagimnastykować troche ,żeby zacząć kalkulować ,że paliwo ,czas sie traci lepiej byłoby odespać bo oczy się zamykają ,bo w koncu też sie pracuje. I po kilku takich nieudanych próbach człowiek stwierdza ,że chyba lepiej otworzyć piwo i posiedzieć przed TV, przynajmniej do czasu ,aż znowu się będzie chciało. Nie wiem czy tylko ja mam takie wrażenie ,ale chyba coś się podziało z klimatem, bo tak ze 3 lata wczesniej tych pogodnych nocek było naprawdę więcej i zdarzało sie kilka pod rząd ,a ostatnio jak już się trafi to pasowało by siedzieć do wieczora do świtu bo niemal pewne ,że nazajutrz to już będzie można pomarzyć
  15. To już wola projektanta, wydaje mi się, że cyferki mogłyby być ciut lepsze od liter (lub na przykład cyferki wyczuwalne pod palcem). Trudno powiedzieć, ale osobiście byłbym chyba za brakiem😉 Jeszcze mam takie pytanie techniczne, odnośnie sztywności konstrukcji ścianki. Z tego, co widzę (przykładowo od strony teleskopu) cała ścianka nie ma 6mm tylko te brzegi i wzmocnienia trójramienne. Czy to jest taka zamierzona technika większej sztywności niż w przypadku jednolitej grubości na całej powierzchni? Więcej pytań chyba nie mam na razie, może inni coś dorzucą, zaproponują🙂
  16. Nie powinien obrócić się, ale nie mniej pomyślę, aby na 100% siedział zawsze równo. Tak, przesuwając palcami te wypusty powinnyśmy poczuć jak zrównują się geometrią z takim samym, sztywnym zarysem obudowy. Wtedy osie optyczne pokrywają się. Zastanawiam się, czy dodać tam jakieś cyferki czy litery A, B, C, D, E, dla rozpoznania filtra. Jednak z drugiej strony takie ślepe testy, to mogłyby wiele pokazać i zaskoczyć.. :D.
  17. Dodałbym jeszcze pojawienie się telefonów, ale wszystkie te trzy rzeczy są takim kijem, który ma dwa końce. O ile kiedyś szło się do sąsiada, czy jechało do kogoś, i była częstsza okazja do ruchu, tak teraz często się dzwoni, pisze. Z drugiej strony telefon jest ogromnym dobrodziejstwem dla nagłych wypadków i pilnych spraw. Internet również ma dwie strony: jest tam mnóstwo złego i dobrego, wiedza jest ogromna, ale wydaje się, że nie mniejsza jest i głupota ludzka. Nie w sposób nie zgodzić się ze stwierdzeniem: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów". Nie wiem czyje to dokładnie zdanie (podobno S. Lema). Wracając do ruchu na świeżym powietrzu, coraz częściej widuje się jeżdżących na elektrycznej deskorolce. Tu z kolei przypomina mi się cytat z filmu "RRRrrrr": "Najpierw chodziliśmy na czterech łapach, teraz chodzimy na dwóch; jak tak dalej pójdzie, w ogóle będziemy chodzić bez"
  18. Obrobiłem kilka avików z sobotniej sesji której bohaterem był Schickard i pojawiające się w nim pierwsze promienie światła. Plany były ambitniejsze ale warunki mnie pokonały więc tylko dwa skrajne (ok. 20min. różnicy) na których już widać wyraźnie rozjaśniające się wnętrze krateru. ED80+barlow 2x+C60D, 20% z 3tys. PIPP, AS3, GIMP:
  19. Co do geometrii, nie wnikam i wierzę, ale w razie gdyby jednak filtr miał się lekko ustawić pod minimalnym kątem do toru optycznego, to przypomniało mi się, że jest coś takiego jak Blueshift. Ja tego nie ogarniam, ale tylko coś mi się obiło, że jeśli światło nie pada pod odpowiednim kątem, to taki filtr może nie pracować prawidłowo. Odnośnie filtrów 1,25", to faktycznie nie ma co teraz z nimi mieszać🙂 A w kwestii okularów 1,25", to jak rozumiem, oznacza to użycie redukcji? I pojawiło mi się jeszcze takie pytanko: Czy będą jakieś punkty (przeskoki?) podczas kręcenia, które zasygnalizują w ciemności, że dany filtr trafił idealnie w tor optyczny?
  20. Nie powinien, bo filc powinien dawać lekki wcisk. 7mm to dużo i filtr zamknięty w obudowie może się pod wpływem drgań lekko przemieścić, ale nie ma gdzie wypaść, bo jest zamknięty z obu stron. Jednak pomyślę o jakiejś wardze, aby blokować ruch. Natomiast nie zdoła się przekosić, bo ciasna geometria nie pozwoli mu na to. Jednym słowem będzie git. Natomiast myślę, czy nie dać filcu w 2-3 punktach, aby nie rysować przypadkiem jego obudowy. Mam takie UHC i mają 7mm, to pewnie jest jakiś ogólny trend. Natomiast ten 11 mm wymagałby nowej tarczy. Z drugiej strony to koło nie nadaje się na filtry 1,25 choćby z tej racji, że okular 1,25 cala ma 22mm osadzenia vs 39mm dla 2". Filtr byłby zbyt daleko od okularu i może byłby efekt winetowania. Trudno mi powiedzieć, bo nie jestem biegły w stożkach optycznych. Finalnie dla fitrów 1,25 trzeba byłoby mieć osobne koło 12mm z osobnym kołnierzem 1,25 o długości ok 23-24mm. Natomiast to koło 2" można użyć z okularami 1,25 i tę stronę to działa. Dobra uwaga, co do opierania na dole! Co dwie głowy, to nie jedna! 🙂 Przewidywałem tylko oparcie o górną krawędź, jak jest wszędzie. Natomiast dolne oparcie to dobry pomysł, bo w razie zbyt długiego noska okular lekko wystawałby, ale uniknął kolizji z tarczą i filtrami. Mam tam przewidziane 2 śruby u góry i jedną na dole noska, więc i tak siedziałby stabilnie. Dodam ten uskok i dzięki temu można zaoszczędzić 1 mm 🙂
  21. Ja rejerstrowalem sie na kilku forach astro w czasach covida.I wtedy na astromaniaku byla b duza ilosc ludzi niezarej przegladajaca forum, razem to bylo minimum 1200 osob dziennie.W ostatnim roku widze znaczny spadek. Mysle ze czasy covida sprzyjaly zainteresowaniom typu astronomia,czyli samemu cos robić czy gdzies pojechac. Obecnie wydaje mi sie ze zainteresowanie astronomia nowych osob jest mniejsze. Inni maja gorzej.Np zbieranie znaczków ,mlodych ludzi ten temat kompletnie nie interesuje... Ogolnie od czasow pojawienia sie komputerow i internetu wszelkie aktywnosci na powietrzu zmalały.Znajomy mi opowiadał i pokazywal zdjecia jak wygladaly mazury w latach 70 sietych, wszedzie zaglowki...dzis na calym akwenie to pare szt nawyzej można na raz zobaczyć.
  22. Wow, nieźle! Od dłuższego czasu chodzi za mną drukarka 3D i widzę, że jak kiedyś będę mógł sobie na nią pozwolić, to, w razie gdybym nie podołał, będzie się do kogo zgłosić o pomoc😉 Co do uwag, to przykładowo mi, jako zielonemu w druku 3D, trudno mieć jakiekolwiek, na razie jeszcze trawię projekt. Natomiast tak na szybko, to mam trzy pytanka: Przestrzeń na filtr, to jak zrozumiałem 10mm. Czy jak filtr ma przykładowo 7mm, to nie będzie w środku latał? Pewnie chodzi o ten filc, ale nie mogę tak na szybko sobie wyobrazić, jak dokładnie to wygląda i jak dociskany będzie filtr od strony ścianki z filcem. Drugie pytanko dotyczy wkładki na 1,25". Czy miałaby ona inną grubość? Nie wiem ile wysokości mają filtry 1,25", bo takich nie mam, poza księżycowym, ale te w sklepach wydają się mieć wyższą oprawkę, chyba że to tylko złudzenie. Ale jeżeli są wyższe niż 10mm i będą wymagały grubszego koła w środku, to czy wtedy wystarczy mniej skręcone koło na tych trzech śrubach? Jednak wydaje mi się, że nie powinny przekraczać 10mm, niemniej ten księżycowy ma 11mm, więc i ewentualne planetarne mogą być podobne. I jeszcze odnośnie wkładania okularu. Czy będzie on spierał się na własnej obudowie, która dojdzie do tego noska koła, czy może na samym dole, tuż przed filtrem, również będzie jakaś krawędź blokująca? Edycja: Jeśli dobrze widzę, z projektu wynika, że nie będzie tam już dodatkowej krawędzi, bo i dodałaby ona pewną grubość. Ponadto swego rodzaju blokadą może będą te krawędzie blokujące wypadanie filtra. Poza tym, nawet jeśli jakieś okulary mają dłuższe tuleje niż 41mm, to zawsze można zrobić jakiś pierścień blokujący, zakładany na tuleje konkretnego okularu.
  23. jolo

    Filtry highspeed

    To powinno być napisane na stronie producenta - jakie masz dokładnie te filtry? Baader np podaje https://www.baader-planetarium.com/en/filters/(ultra-)-narrowband-/-highspeed/baader-h-alpha-f2-highspeed-filters-(6.5nm)-–-cmos-optimized.html SUITABLE FOR F/RATIO f/3.4 and faster I jest nawet pytanie z odpowiedzią w FAQ: What happens if I use the Ha filter (f /1.8-f/3.5) on an f/7 apochromatic telescope? Question by: Stefano on Apr 6, 2022 8:14:00 AM | 1 Answer(s) The Highspeed filters are only designed for highspeed optics. If the filters are used outside the specified aperture ratios like on your f/7 telescope, there is a strong loss of contrast of the photographed object which increases towards the edges of the image. Answer by: Baader Web Team (Admin) on Apr 6, 2022 8:30:00 AM Więc ten akurat przy małej światłosile się nie sprawdzi.
  24. Jak obiecywałem, prezentuję swój koncept. Muszę przyznać, że to koło rozbudziło moją wyobraźnię, bo nawet nie wiedziałem, ze taki bajer istnieje! Ostatnio szamotałem się tylko z jednym filtrem i 3 okularami i już miałem dość tych podmianek. Co dopiero będzie jak dokupię inne filtry - wtedy ta kombinacja zabije cały czas obserwacji. Dodatkowo, niedługo będę miał newtona, więc wszystkie powyższe rozważania wziąłem sobie do serca, aby zrobić raz a dobrze i z jak najmniejszym dystansem. Przejdźmy do konkretu. Przede wszystkim sztywność, czyli osadzenie okularu łączy się z osadzeniem w wyciągu poprzez trzy, możliwie krótkie, ramiona z tulejami dystansowymi - wszystko skręcone śrubami na sztywno. Następnie pomiędzy nimi będzie obracać się koło z 5 otworami na filtry 2 cale (lub z wkładką pod 1,25). Koło ma 10 mm wysokości i zagłębienia pod palce, aby łatwo wkładać i wyjmować filtry. Uwaga - nie ma żadnego gwintu! Tenże opiera się na małej wystającej krawędzi blokując "wypadanie". Ścianka boczna filtra będzie przylegała ściśle do otworu, a z jednej strony wstawię przyklejony filc. W ten sposób filtr będzie się fajnie trzymał. Już to przerabiałem w innym projekcie i było ok. Samo koło będzie pomiędzy tarczami na styk, z minimalnym luzem pozwalającym na obrót za pomocą wystających ramion. Druk 3D ma to do siebie, że powierzchnie dolne pokryw od strony stołu drukarki będą gładkie i bardzo równe, zatem koło powinno się kręcić płynnie pomiędzy nimi, niemal na ciasno. Zastanawiam się nad penetracją wilgoci i roszenia, ale nie sądzę, aby w ciągu 2-3 h obserwacji filtry coś złapało, ale może się mylę. Będą na styk z 0,1mm prześwitem i w dodatku przykryte "odrośnikiem" w formie dużej pokrywy z obu stron. Patrzyłem na rozwiązania z aliexpress i tam są szczeliny boczne dla dużego pokrętła, więc moje rozwiązanie nie wiele się różni w sensie dostępu wilgoci. I najważniejsze, czyli wymiary. Koło z filtrami ma 10mm wysokości, a sztywne osadzenie do wyciągu 6mm, czyli razem 16mm. Długość tulei okularu 2 cale ES, jak podawał Damian, to 39mm, ale podobno mogą być dłuższe, czyli dałem 41mm. Ostatecznie, gdyby to przenieść na rysunek wyciągu, to całość osadzenia odpowiada 16+41 mm = 57mm długości 2-calowego "extendera" Jak ktoś ma krytyczne uwagi co do powyższej konstrukcji, to bardzo pilnie proszę o wpisy ;), bo w przeciwnym razie przy milczącej zgodzie naciskam wielki czerwony przycisk "drukuj" :)))
  1. Pokaż więcej elementów aktywności
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)