Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 23.09.2015 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Odpowiem tak: Zachwycający opis tworzy się dużo łatwiej niż zachwycającą lornetkę.
    5 punktów
  2. Witam. Dziękuję wszystkim za stawienie się na pokaz i zaangażowanie . Sobotni pokaz nie był tak wielkim sukcesem jak poprzedni,choć w części wieczornej było znacznie lepiej. Pomimo tego jestem zadowolony z tej imprezy,a to z racji tego,iż mieliśmy więcej czasu dla ludzi zainteresowanych astronomią,a oni sami mogli na spokojnie obejrzeć to mieliśmy im do zaoferowania. Pokaz uważam za udany,choć trochę zawiodły media z wyjątkiem Radia Słupsk,które doskonale naświetliło sprawę głosowania na słupskie obserwatorium. Kilka fotek : Niestety fotek z późniejszych godzin,gdzie było już sporo więcej ludzi nie posiadam Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam Michał.
    4 punkty
  3. To już w ten poniedziałek :) Zapraszam do przeczytania poradnika jak fotografować zaćmienie Księżyca. czytaj poradnik
    3 punkty
  4. Tak jak jest napisane powyżej nie męczmy takimi pytaniami adminów teraz to mają jazdę żeby to poustawiać . sprawa tła to zapewne jedno kliknięcie . wstrzymajmy się do końca miesiąca .
    3 punkty
  5. Mam przyjemność podzielić się nowiną, że jestem przy nadziei. Pojawia się nowe dziecko w naszej astrorodzinie. Jeszcze w stanie embrionalnym - choć ma 25 cm średnicy. Pierwsze USG wygląda tak: gdzieś poza kadrem wije się też pępowina (power+LAN+alarm)
    2 punkty
  6. Nie wiem czy to dobry dział jednak gdzieś tym muszę się pochwalić. Zapraszam to oglądnięcia timelapsa, który powstał podczas tegorocznych wakacji nad Jeziorem Rożnowskim. Więcej informacji o samym filmie: http://nightscapes.pl/galeria/timelapse/timelaps-lato-nad-jeziorem-roznowskim/
    2 punkty
  7. Czekam na pełną wersję. http://www.radio.slupsk.pl/pl/artykul/na-dachu-galerii-handlowej-zarazali-miloscia-do-astronomii.12002.html
    2 punkty
  8. Będę pracować by było do końca tyg.
    2 punkty
  9. Dziś zaczynamy przenoszenie Forum na nowy silnik. Kopia bazy wykonana. Po przejściu forum czeka nas żmudny proces dostosowywania wyglądu do obecnej templatki! Będziemy działać na templatce standardowej by nie otwierać furtki robalom. Rozumiem, że radykalna zmiana interfejsu może przyprawić wielu z Was o frustrację jak roboty na drodze generujące ruch wahadłowy -ale po to są zmiany by było lepiej! Forum będzie znikać i się pojawiać! Za wszelkie utrudnienia więc przepraszamy!
    2 punkty
  10. Brzegi pola nie są zmasakrowane, tylko następuje pewna degradacja obrazu na skraju bardzo szerokiego pola widzenia (ponad 8 stopni). Wynika to z krzywizny pola i na upartego można wyostrzyć samą krawędź pola widzenia (tylko po co?). Pole bardzo dobre oceniam na ponad 80% całości. Szablon oceny na optyczne.pl narzuca wymienianie wad na początku, co może psuć ogólne wrażenie z całej oceny. Może zacytuję moje podsumowanie: Lornetka godna polecenia. Moim zdaniem nie do pobicia w swojej kategorii cenowej. Świetna do obserwacji ptaków, samolotów i innych ruchomych obiektów. Dobra lornetka pomocnicza w astronomii, ze względu na solidność, duże pole widzenia i dobre odwzorowanie barw gwiazd. Gniazdo statywowe w wysuniętej do przodu części mostka ułatwia obserwacje ze statywu.
    2 punkty
  11. Jeśli ktoś chciałby "dodać" do swojego teleskopu 1" to warto LW pokryć Hiluxem: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5080_Neuverspiegelung-Ihres-Hauptspiegels-oder-Fangspiegels---97-.html
    2 punkty
  12. Czy wiecie, że nasz forumowy kolega Jarosław Grzegorzek Esku1Res ze Szczecina 15 października 2014 odkrył supernową ? http://www.rochesterastronomy.org/supernova.html#PSNJ22394901+3812500 http://www.jgao.pl/pgc69439.html CBAT jeszcze nie umieścił tej supernowej na liście ale odkrycie zostało potwierdzone przez kilku obserwatorów. Gratulacje !!!
    1 punkt
  13. W nocy podczas robienia zdjęć, często zdarzało mi się zahaczyć o kable zasilania jakie idą do napędu montażu ? dlatego postanowiłem zrobić sobie podświetlenie montażu. Czytaj więcej >>
    1 punkt
  14. Wygląda na to że trzeba będzie zdobyć doświadczenie na tym zaćmieniu (jak pogoda dopisze) i być dobrze przygotowanym na następne za kilka lat (jak pogoda dopisze) :) Ja bym zaryzykował tryb Av - przynajmniej wydłużanie czasów będzie stopniowe wszelkie zmiany jasności też będą wyglądać łagodnie. Uniknąć się tego nie da a kombinowanie w trakcie może nie dać dobrych rezultatów bo coś może być za ciemne albo coś innego przepalone. Na YT nie znalazłem żadnych fajnych ładnych timelapse z zaćmienia księżyca - trzeba to nadrobić :)
    1 punkt
  15. Troszkę to potrwa. Ale chyba wytrzymasz ;) tą niedogodność.
    1 punkt
  16. 1 punkt
  17. Powodzenia w pracy, przy przechodzeniu strony na nowy silnik :)
    1 punkt
  18. Dave Erickson ( ww.hbastro.com) użyczył 5 klatek po 1200 sekund OIII. Wynik składania poniżej.
    1 punkt
  19. Przy tym wyglądzie forum nie mogę się odnaleźć :(
    1 punkt
  20. chyba widać, że chłopak :)
    1 punkt
  21. Witam. Łukasz, to nie żadna tajemnica i nie trzeba nic zdradzać :-). Moduł miałem zakupiony jeszcze ZANIM zacząłem tworzyć A-BOX-a, u Kolegi Korneliusza http://astro.elektroda.eu/index.php/interfejs-bluetooth-do-heq5-i-eq6. Kupiłem wersję bez obudowy, już oprogramowaną pod HEQ5, z indywidualnym kodem, "co by w razie jakiegoś zlotu montaże nie pogryzły się między sobą" ( gdyby spotkało się kilka montaży z tym sposobem sterowania ). Jako że w obudowie A-BOX-a było jeszcze wolne miejsce i żeby Bluetooth się nie marnował to go po prostu zamontowałem. Jako wyjście z A-BOX-a zastosowałem gniazdko RJ45 i połączyłem około 40 cm kabelkiem z gniazdkiem RJ 45 w montażu. Instalacja modułu pod WIN 7 przebiegła bez problemu a teraz pracuje w MAXIM-ie pod WIN 10. Testowałem to rozwiązanie z dobrym efektem pod Stellarium i CdC. To chyba wszystko... O praktycznie identycznym rozwiązaniu pisał też Łukasz (Jolo) w http://astropolis.pl/topic/42740-monta-pod-kontrol-sinego-zba/ Jeśli trzeba jeszcze coś dopowiedzieć, wyjaśnić czy dopomóc w temacie "Astropudełka szytego na miarę" to pisać śmiało :-). W miarę moich możliwości postaram się odpowiadać. Pozdrawiam. Marek
    1 punkt
  22. Słuchałem dzisiaj na Radio Słupsk relacji i Waszych (Twoich i Oli) wywiadów :) . Ciekawe czy będzie można odsłuchać gdzieś z archiwów w necie, ja na razie nie mam czasu szukać.
    1 punkt
  23. To eksperyment kolorystyczny który ma podstawy w samym RGB, Tutaj klatka bez kolorowanego Ha. i zdaje się że jedynym zjadliwym dla wszystkich rozwiązaniem przy balansie kolorów jest paleta HST.... Ponieważ nie mam fitrów O i S możliwości są ograniczone. Dla kompleksów wodorowych, pozostaje mi opcja LRGB + Ha jako luminancja (bez barwienia). Barwione Ha z kolorowanymi gwiazdkami (blleee...) ale to nie podoba mi się... Szukam dalej.
    1 punkt
  24. Do tego przypadku który opisałeś (bez guidingu) służy opcja Astrometric Resync w okienku Autosave setup. Po skonfigurowaniu sesji w Autosave setup zaznacz Astrometric resync -> Correct via Slew i podaj Interval, czyli co ile klatek ma poprawiać położenie (np 3 albo 5).
    1 punkt
  25. Z tego co piszesz, wnioskuję że największy (i nieporównywalny z poprzednimi) "przełom" jeszcze przed Tobą. Mowa oczywiście o obserwacjach pod naprawdę ciemnym niebem.
    1 punkt
  26. No fotka pikna, ale ten róż i brązy... :( Oczywiście to mój odbiór.
    1 punkt
  27. Rysy powstały przy myciu/używaniu lustra jak są to rysy na powłoce to nowa będzie bez jak są w szkle to będą dalej.
    1 punkt
  28. To moze inni niech się wypowiedzą bo moje zdanie już znasz :D Sent from my iPad using Tapatalk HD
    1 punkt
  29. A więc wiedza się trochę ugruntowała, i praktyki RODOS dały mi kopa w kierunku kreatywnej zabawy kolorem :D Zawsze uważałem że zdjęcia Ha w tonacji Czerwono - Czarno - Białej z zabarwionymi gwiazdkami jet zbyt ubogie. Postanowiłem coś z tym zrobić i.... wyszedł mi pelikan po amerykańsku. Coś w nim jest, może bardziej lubię róż niż czerwień ? :D Do workflow Wessela dołożyłem swój własny kamyczek :) Co do obróbki, zrobiłem ją na szybko (3 min...) bez dopieszczania więc nie krzyczcie. Kolor jest najważniejszy....
    1 punkt
  30. 1. Raczej "młodszy brat " ;). 2. Fakt - małe "toto" nie jest: obudowa ma wymiary 175x125x56, całość waży 1,1 kg. Sama płytka ASTROHUBA ver. 3.0 ma wymiany 167x125x28 ( wysokość dla najwyższego elementu - przekaźnika, Łukasz ma wlutowane trochę niższe ) więc nie jest tragicznie. Natomiast do skrzynki o podanych wyżej wymiarach udało się "wcisnąć": płytkę Jolofocusera, 7-mio portowy hub Logilinka ( 5 portów dostępnych na zewnątrz ), moduł Bluetooth do sterowania montażem, konwerter TTL-USB, sterowanie na podczerwień... i mini PC-ta ZOTAC.
    1 punkt
  31. Miałem tę lornetkę przez jakiś czas do dyspozycji i jeśli pozwolisz, uprzedzę kilka pytań: Degradacja obrazu w kierunku diafragmy oczywiście następuje, ale nie przypominam sobie, by przykuwało to moją uwagę. Moim zdaniem, nie ma się czego obawiać. Bardzo dobre. Kapitalna! Trzeba sobie przypominać co chwila, że patrzy się przez jakiekolwiek szkła :) Nie widziałem. Swoją drogą, to jest jeden z najbardziej szkodliwych mitów odnośnie dachówek - gapiąc się przez chyba sześć różnych, żadna nie generowała tego niesławnego płeszkowego spajka na jasnych gwiazdach. Zauważyłem coś takiego jedynie w jednej dachówce (Olympus EXWP I 10x42), podczas gapienia się na Księżyc i na jasne, bliskie latarnie uliczne. Za to obraz gwiazd w tejże dachówce był bliski ideału (świetna korekcja astygmatyzmu!).
    1 punkt
  32. Ostatnie pogodne nocki skłoniły mnie do uzupełnienia materiału Halfa z zeszłego roku ,o tlen i siarkę. OIII i SII zbierałem przez kilka nocy w różnych czasach i odstępach. W sumie udało się nazbierać Ha 36x600 / OIII 34x900 bin2 / SII 25x900 bin2 Dość dużo klatek musiałem wywalić ponieważ seeing dawał się we znaki. Na niektórych klatkach gwiazdki były prawie 2x większe :-) Kolor gwiazd może być zafałszowany ponieważ nie nazbierałem jeszcze RGB :-) SW 150-750 / Atik 314E / HEQ5 / filtry Ha OIII SII 7nm
    1 punkt
  33. Cześć, chciałem ogłosić wyniki dwóch konkursów. Z duuużym opóźnieniem za co bardzo serdecznie przepraszamy. Niestety kometa C/2015 F2 Polonia okazała się zdecydowanie trudniejsza do sfotografowania niż się to z początku wydawało. Jej przelot nałożył się na letni brak astronomicznych nocy. Gdy ponownie możliwa stała się zabawa w astrofotografię kometa była już zbyt daleko aby amatorskim sprzętem ją uwiecznić. Nadesłanych prac jest niewiele. Bardzo niewiele. Tym bardziej zasługują na szacunek! Mamy nadzieję, że ta mała ilość zdjęć nie wynika z tego że niewielu osobom się chciało ale dlatego, że znalezienie komety na niebie było niesłychanie trudne. Jest to bezsprzecznie faktem. Wiemy, że kilku z Was próbowało ja sfotografować, ale niestety bez rezultatu. Także ja moim przydomowym sprzętem w Krakowie czyli TEC140 plus Canon 6D nie dało rady. Duże light pollution i niskie położenie na niebie nie pozwoliło na rejestrację. O naszych zdjęciach z Włoch z D03 nie będę wspominać, gdyż są to oczywiście zdjęcia pozakonkursowe. A więc sprawy formalne. Większością głosów zadecydowaliśmy, że nagroda idzie w ręce Michała Kałużnego!!! Yeeee! :) Michał, nie jest to zdjęcie na APODa ale znając Twój wielki warsztat tym bardziej pokazuje jak bardzo był to trudny obiekt. Dzięki Twojemu doświadczeniu udało się te marne fotony zamienić na szlachetne piksele! Bardzo gratulujemy! Sposób przekazania nagród ustalimy na PW lub mailem. Baaaardzo dziękujemy SPONSOROM za przekazanie tych bardzo wartościowych nagród! Pięknie z Waszej strony! :) Teraz napiszę o konkursie mniejszym, moim prywatnym. Więc... Flaszka goes to....Napoleon czyli Piotr Dzikowski!!! Napoleon, czy Ty jesteś pełnoletni? Pokaż proszę dowód osobisty! Bardzo gratuluję!!! Zdjęcie jest baaardzo fajne ale żeby sprawiedliwości było zadość należy dodać, że było zrobione w bardzo dobrych warunkach na Krecie, gdzie zapewne było czarne niebo a obiekt był wyżej niż w Polsce. Co podkreślam wcale nie umniejsza wartości samej foty! Z racji, że konkurs był ogłoszony na kilku forach równolegle pokazuje zwycięską fotografię. Bez wiedzy Zwycięzcy:) Jak dostarczyć butelkę ustalimy z Piotrkiem na PW. Panowie gratulacje jeszcze raz, że chciało się Wam ruszyć i podjąć to wyzwanie. Innym osobom, które też zrobiły zdjęcia Polonii w konkursie lub poza bardzo serdecznie dziękujemy!
    1 punkt
  34. Witam, rok temu podobnie jak Ty rozpoczalem swoja przygode z nocnym niebem od obserwacji nieuzbrojonym okiem posilkujac sie aplikacja i obrotowa mapa nieba o ktorej Qba wspomnial, po okolo dwoch miesiacach zdecydowalem sie na zakup lornetki, majac do dyspozycji nie wiecej niz 400 zl wybralem lornetke 10x50 nikon aculon. Chociaz model ten jest krytykowany, mnie daje mnostwo radosci i zadnych problemow; gwiazdy punktowe, szerokie pole widzenia, zasieg mag jak na Warszawe zupelnie przyzwoity( mieszkam 12 km od centrum kierunek wschodni). Pierwsze obserwacje byly dosyc chaotyczne, cieszylem sie setkami gwiazdek, ktore przez obiektyw wpadaly mi w oczy nie mogac sie skupic na zadnej czescii nieba, chcialem ogarnac caly firmament. Po kilku dnia kiedy emocje opadly rozpoczalem wyszukiwanie pierwszych gromad, gwiazd podwojnych, planet. Kolejny ze tak powiem przelom nastapil gdy moja mala lornetke usadowilem na statywie, wtedy obserwacje staly sie zarowno wygodniejsze jak i bardziej owocne, latwiej bylo wyluskac to co wczesniej bylo niemozliwe gdyz obserwacje z reki po kilkudzisieciu sekundach byly meczace a statyw pozwala na powolne prowadzenie lornetki po niebie. Nie mialem mozliwsci korzystania z Nikona EX wiec moja opinia o aculonie jest czysto subiektywna jednakze jestem z wyboru bardzo zadowolony. Pozdrawiam i pieknych wrazen zycze. Tomek
    1 punkt
  35. Witaj, niestety, nie wiemy wystarczająco dużo (poza wątkiem, który sam odkryłeś). Natomiast co do obu Nikonów, moim zdaniem warto dołożyć te 200 zł. Zyskasz na lepszej ostrości, transmisji i klarowności obrazu. Co do tego, że to już nie te Nikony, co kiedyś - też o tym słyszałem; słyszałem też, że i młodzież coraz bardziej rozwydrzona i ogólnie Republika upada ;) Słowem, nie przejmowałbym się tymi pogłoskami aż tak bardzo, nawet przy założeniu, że w pewnym stopniu są prawdziwe.
    1 punkt
  36. Witam Zachęcam do lektury numeru 3/2011 biuletynu obserwatorów gwiazd zmiennych Proxima. Oto co przygotowaliśmy w obecnym wydaniu: ? News - czyli kilka ciekawostek ze świata gwiazd zmiennych, m.in. czy czeka nas wybuch supernowej w Kompasie? ? Kalendarium ? jasne mirydy na III kwartał 2011, ? Gwiezdne kataklizmy ? nowe i supernowe z ostatnich 3 miesięcy, w roli głównej SN 2011dh w M51, ? Poradnik obserwatora ? czwarta część materiału o zmiennych gołoocznych, a także o minimach gwiazd typu R CrB, ? Nasze obserwacje ? w cyklu ?Kosmiczne fajerwerki XXI wieku? materiał o interesującej zmiennej V838 Mon, ? Aktywność słoneczna ? relacja z Ogólnopolskiego Zlotu Obserwatorów Słońca oraz raport TOS o aktywności słonecznej za II kwartał 2011, ? Galeria zmiennych. Przypominam, że biuletyn PROXIMA wydawany jest wyłącznie w wersji elektronicznej w formacie PDF. Dostępny jest pod adresem: http://www.astronomica.pl/proxima5.pdf Wcześniejsze numery można pobrać ze strony: http://www.astronomica.pl/proxima.html Pozdrawiam KK
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)