Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 22.11.2017 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. R CrB zdecydowanie przenosi się już na poranne niebo. Pora więc na parę słów podsumowania, odnośnie zachowania się jej w mijającym roku. W dalszym ciągu jesteśmy świadkami jej historycznego minimum blasku. Mimo, że od ponad roku jej jasność systematycznie wzrasta, w dalszym ciągu brakuje jej około 1 mag, by wróciła do stanu sprzed spadku jasności. Ogólnie w Polsce wykonaliśmy 80 ocen tej gwiazdy i na wykresie jest wyraźnie widoczna tendencja rosnąca. Ostatnie nasze oceny oscylują na poziomie około 7 mag. Poniżej wykres zmian blasku z naszych obserwacji: Przebieg zmian blasku jest zdecydowanie lepiej widoczny na krzywej zmian blasku, uzyskanej z obserwacji przesłanych do AAVSO. Widać na nim, że praktycznie do marca mieliśmy do czynienia ze wzrostem jasności. Potem przez około miesiąc jaj blask utrzymywał się na poziomie nieco mniejszym od 7.5 mag. Po czym w kwietniu i w maju widoczne są dwa niewielkie spadki jasności. Od połowy maja do połowy sierpnia obserwowaliśmy systematyczny wzrost jasności, do średniej wartości 7.3 mag. Po czym jest widoczny niewielki spadek jasności, a od połowy września notujemy ponownie niewielki, ale systematyczny wzrost jasności. Ostatnie oceny oscylują na poziomie 6.8 mag. Krótko jeszcze podsumowując, od listopada zeszłego roku jej jasność wzrosła o około 2 mag. Jeśli tendencja się utrzyma, już w połowie przyszłego roku jej blask wróci do maksimum jasności. Zobaczymy jak dalej zachowa się R CrB. Jeśli ktoś wcześniej rano wstaje to zachęcam do szybkiej oceny tej bardzo ciekawej zmiennej. Zwłaszcza, że w tym czasie, ze względu na jej niekorzystne położenie, w bazie AAVSO jest niewiele jej obserwacji. Poniżej jeszcze wykres obserwacji wizualnych przesłanych do AAVSO:
    4 punkty
  2. Challenge accepted HA, Alt, Az z tej tabeli raczej nie są zawarte wśród danych, dlatego, że są to dane zależne od RA, Dec i czasu oraz lokalizacji obserwatora. Przed IC5371 w pliku jest wartość 06, a przed PGC24 wartość 05 - sprawdziłem w dalszych częściach pliku - ten bajt oznacza długość nazwy (6 bajtów: IC5371, a potem druga nazwa 5 bajtów: PGC24). W przypadku, gdy któraś z nazw jest pusta, to bajt długości wynosi 0. Kolejny bajt, tzn, po drugiej nazwie, to typ obiektu, wg słownika: 1- Galaxy, 2-Open Cluster, 3-Globular Cluster, 4-Dark Nebula, 5-Emission Nebula, 6-Reflection Nebula, 7-Planetary Nebula, 8-Supernova Remnant, 9-Asterism cdn... Najłatwiej taki reverse engineering wykonać zmieniając pojedyncze bajty i sprawdzając nowe dane w tabelce.
    2 punkty
  3. Za to jest IC447, według SIMBADa, to ten sam obiekt. Maxim swój katalog DSO trzyma w pliku DSO.bin, zacząłem go analizować ale poległem, nie potrafię dopasować danych z pliku do tego co wyświetla Maxim w zakładce "Catalog". I tak np. dla IC5371 mamy: IC5371'#5'PGC24'#1'128 182 134 59 160 83 3 66 0 0 0 63 0 0 0 63 51 51 123 65 0 0 0 0 liczby po #1 to wartości bajtów odczytane z pliku. Teraz "wystarczy" dopasować to do tego: i już można napisać konwerter, który z dowolnej bazy zrobi taką, którą przeczyta Maxim. Ktoś chce spróbować sił i dopasować dane?
    2 punkty
  4. Taki składak z ostatniego piątku.
    2 punkty
  5. "Orła Cień" Na zdjęciu, Centralnie, Łabędź oraz Delfin Orzeł, Lutnia, Wieszak I coś tam za pewne jeszcze... Poznań, Lasek Marceliński 2015.11.01, g:21:34. Chmurki fajnie przyozdobiły niebo.....
    2 punkty
  6. Witam wszystkich serdecznie. Troszkę późno startujemy lecz lepiej później niż wcale :-) X Zimowy Zlot Miłośników Astronomii Tym razem spotkanie odbędzie się w ośrodku znajdującym się prawie na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad - Ostoja w Lipowcu http://www.lipowiec.pl/ Termin: 11-14 Stycznia 2018r. Koszt zlotu: I tu mamy dla was dwie propozycje. Jedna z tradycyjną koszulką w wersji T-shirt i drugą droższą dla zmarźluchów z bluzą. 330zł Cena ta zawiera tradycyjną koszulkę okolicznościową oraz noclegi, śniadania, obiady, kolacje z grilla, identyfikator, wspaniałą zabawę i co najważniejsze piękną zimową, gwieździstą pogodę. 360zł Cena ta zawiera bluzę okolicznościową oraz noclegi, śniadania, obiady, kolacje z grilla, identyfikator, wspaniałą zabawę i tak samo jak wyżej piękną zimową, gwieździstą pogodę. Chęć wzięcia udziału w zlocie proszę przesyłać mailowo na adres [email protected] W mailu proszę podać: Imię i Nazwisko, Nick z forum, info czy koszulka czy bluza wraz z rozmiarem, kontakt tel. datę urodzenia do ubezpieczenia W mailu zwrotnym otrzymasz pozostałe istotne informacje. Mile widziane są osoby chętne poprowadzić prelekcje lub przedstawić swoje astro-osiągnięcia. Pamiętajcie. My się zimy nie boimy! :-)
    1 punkt
  7. Nadchodzi następca palomarskiego iPTF (Intermediate Palomar Transient Factory), czyli ZTF (Zwicky Transient Facility) - przeglądu obserwacyjny północnego nieba. W tym miesiącu uzyskano "pierwsze światło" teleskopem, który będzie używany do ZTF od lutego 2018r. - spory kawałek gwiazdozbioru Oriona. "Fotka" 24000 x 24000 pikseli o polu widzenia ok 47 stopni kwadratowych. Tutaj można nawet pobrać fragment tego "zdjęcia" 8036x8036 pikseli - TIF o wielkości ok. 80MB. Na Mt Palomar możliwe są obserwacje przez 300 nocy w roku z pokryciem nieba pokazanym jak poniżej (... oczywiście nie jednocześnie): Autorzy projektu liczą, że znacznie zwiększy się liczba odkrytych zjawisk TDE (do ok. 30 / rocznie), wybuchów supernowych (tysiące?), nowe gwiazdy zmienne (miliony? od okresów rzędu minut np. białe karły do lat np. pulsujące olbrzymy), rozbłyski gwiazd, soczewkowanie grawitacyjne, rejestracje błysków towarzyszących połączeniu się gwiazd neutornowych. W zasięgu ZTF (filtr R ok. 21 mag) będą gwiazdy zmienne w M31 do jasności absolutnej -4 mag. Techniczna specyfikacja Teleskop: Samuel Oschin 1,2m Schmidt, Palomar Observatory, Pole widzenia : 47 st. kwadratowych (247 średnic Księżyca), Detektory : 16 kamer 6 tys. x 6tys. pikseli (CCD231-C6) - 24 tys x 24 tys pikseli (razem 605 mega-pikseli), Wielkość piksela: 15 mikronów, Skala: 1.0"/piksel Czas maświetlania: 30 sek, Czas oczytu: 10 sec Średni czas pomiędzy zdjęciami - 15 sec Zasięg : 20.4 mag (5 sigma, pasmo R, przy wszystkich fazach Księżyca) Filtry : ZTF g, ZTF r, ZTF i "Szybkość" obserwacji : 3750 st. kwadratowych/godzina (całe niebo "północne" >). ZTF jest 10 x szybszy niż PTF, a LSST ma być 10x szybszy niż ZDF. Harmonogram ZTF ZTF jest przedsięwzięciem publiczno-prywatnym (? coś, co jest niemożliwe do realizacji w PL ). 2017 - ZTF pierwsze światło, odbiór techniczny, 2018 (luty) - początek przeglądu obserwacyjnego (pojawią się alerty o odkrytych zjawiskach chwilowych), 2019 - kontynuacja przeglądu, 2020 - koniec finansowania projektu przez NSF (udostępnienie danych). Literatura: [1] ZDF strona domowa - https://www.ptf.caltech.edu/ztf [1] ZDF - ogólne info - https://arxiv.org/pdf/1410.8185.pdf [2] ZDF - od strony technicznej : https://authors.library.caltech.edu/58413/1/Smith_2014p914779.pdf
    1 punkt
  8. Witam! Chciałbym wam przedstawić kilka moich szkiców. Nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia, liczę na uwagi i konstruktywną krytyke. Moim pierwszym naszkicowanym obiektem była gromada M103. Następnym obiektem był Mizar i Alkor. I szkic M36 w Woźnicy. Tak szczerze mówiąc, troche mnie ta gromada przerosła. Centrum nie wyszło tragicznie, ale gwiazdy w tle sprawiły mi dużo trudności. Obawiam się że mogą być zaznaczone lekko niedokładnie.
    1 punkt
  9. W serii BA8 trochę wkurzający jest brak centralnej regulacji ostrości. Jak bierzesz lornetkę tylko do astro, to dobra opcja, bo raz ustawiasz ostrość i heja. Przy oglądaniu ziemskich zakamarków jest to katorga jak dla mnie. O statywie trochę ciężko powiedzieć tylko na podstawie opisu i zdjęć na stronie. Chyba, że ktoś używał tego statywu i może co nieco skrobnąć na jego temat.
    1 punkt
  10. Statyw dość mocno komplikuje sprawę, bo zgłaszając się z budżetem 1K aż chce się rekomendować 10x50 BA8 (czyli np. DO Extreme, TS Marine) lub nieco wyżej się ceniącą William Optics (na olx są obecnie dwie oferty). Świetnym wyborem będzie też DO Titanium 10x56 - lekka i jasna, niezwykle przyjemna. Wracając do statywu, obniża on budżet samej lornetki do ok. 700 zł, a niestety - zarówno Nikon Ex, jak i Kamakura są o półeczkę lub nawet dwie niżej od wyżej wymienionych. Jeśli możesz poczekać, daj ogłoszenie na giełdzie - swego czasu moją 10x50 (Orion Resolux) kupiłem za bodajże 700 zł. Może historia się powtórzy? Gdybyś bardzo chciał trzymać się budżetu, to jakimś kompromisem wydaje mi się zakup DO Titanium 10x56, która z racji niewielkiej wagi nie będzie potrzebowała tak mocnego statywu, jak zauważalnie od niej cięższa 10x50 BA8. PS Titanium 8x56 jakoś nie przypadła mi do gustu, dlatego o niej milczę.
    1 punkt
  11. No to po klei, dużo osób już przelało kasę, po południu zrobię listę, wczoraj nie miałem kiedy. Kalendarz został złożony, wygląda tak jak na załączonych obrazkach. Wrzucam tylko małą rozdzielczość, jak ktoś chce dużą zapraszam Do pobrania Prośba od mojego syna: rzeczy, które trzeba sprawdzić: czy w każdym miesiącu kalendaria zgadzają się ze stanem faktycznym czy liczba dni w kalendarium odpowiada tym od faz księżyca czy święta są zaznaczone wszystkie i poprawnie czy kolory są dobrze (niebieskie weekendy z aktywnego miesiąca, dni normalne białe, dni z sąsiednich miesięcy szare) czy wszędzie gdzie trzeba są spacje czy żadne zdjęcie się nie powtarza literówki nazwiska autorów poprawność nazw obiektów Niech miron poda nazwę tego samolotu, bo głupio napisać słońce.
    1 punkt
  12. A tak obserwował F.Zwicky w latach 30 ub. stulecia na Mt Palomar na 18" teleskopie Schmidt'a.
    1 punkt
  13. Witam, Moje pierwsze w życiu zdjęcia z lustrzanki. Sprzęt to Canon d760+Canon 18-135mm
    1 punkt
  14. Trochę chmurzasto było rano, ale się udało.
    1 punkt
  15. Dzisiejsze zdjęcie z telefonu - "ręczny statyw". Księżyc, planeta Wenus i Słońce pod horyzontem Dawno nie było takiego bezchmurnego poranka
    1 punkt
  16. Taka moja interpretacja Częściowego zaćmienia Słońca z 2015.03.20 Pierwsze dwa zdjęcia wykonane przez kliszę RTG, "na przyłożenie". Trzecie - moment maksimum wykonane przez dyskietkę komputerową. Ps. fotki zrobione ze statywu obiektyw 300mm.
    1 punkt
  17. Jeszcze coś z sierpniowych Bieszczadów:
    1 punkt
  18. Plejady, nieśmiało wdrapują się na jesienne niebo
    1 punkt
  19. W blasku zmierzchu oraz Wenus i Księżyca. 2015.03.23 Widok z okna w poznańskim blokowisku.
    1 punkt
  20. Orion nad j. Rusałka w Poznaniu. Zdjęcie zrobione 16.03.2015 roku.
    1 punkt
  21. .. no i jednak potwierdziło się SN 2017gtd tu supernowa typu II przed maksimum blasku. Nie spodziewam się więc jakiegoś szczególnego pojaśnienia. W komunikacie ATEL10755 jest wskazane podobieństwo z widmem supernowej SN 1999gi. Wygląda więc na to, że mamy do czynienia z typem II-P. To dobrze, przynajmniej dłużej będzie ją można obserwować. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za słowa (i kliknięcia ) wsparcia, a dla kolegi @Wega: Vy73 de SQ1RES
    1 punkt
  22. i znowu w górkę Podobno mamy ponowne pojaśnienie,więc warto obserwować! Pojawił się kolejny komunikat w ATel #10725; http://www.astronomerstelegram.org/?read=10725
    1 punkt
  23. Zdjęcie z wczoraj. Jasności nie określę, gdyż czas ekspozycji na pojedynczych klatkach był nieco za długi (niemożliwe, aby miała 8.4 mag). Parametry: ASI178MM-c, Canon FD 300mm f/2.8 (@f/2.8), gain 300/510, 150x0.4s.
    1 punkt
  24. O ile kitowiec 25mm rzeczywiście nie jest najgorszy, to kitowiec 10mm według mnie jest tragiczny. Jedyne do czego się moim zdaniem nadaje to jako zatyczka do wyciągu. Przynajmniej u mnie pełnił taką funkcję. Jesli budżet jest ograniczony, to rzeczywiście nie ma co szaleć na poczatek. Z drugiej strony, w cenie 300 zł trudno kupić nawet jeden bardzo dobry okular do tego teleskopu. Taka jest uroda światłosilnych Newtonów. Dość długo miałem Syntę 8" i uważam, że zakup szkieł do niego trzeba zacząć od czegoś w granicach 13mm-15mm (ze wskazaniem na 13mm-14mm) do DS-ów. To najczęściej używana z tym teleskopem ogniskowa. Do tego okular w granicach 26mm-30mm do przeglądu nieba oraz krótki okular w granicach 6mm-8mm np. do planet. Moje propozycje: 1) 13mm-15mm - najtańszy i najbardziej sensowny okular według mnie to Sky-Watcher WA 15mm 66*. Jasny, z dość szerokum polem i całkiem przyzwoitej jakości. Przynajmniej w relacji do ceny ;) Używany na giełdzie w dobrym stanie w cenie ok. 100 zł za sztukę (nówka ze sklepu 139 zł). Jest jeszcze GSO SV 15mm też z dość szerokim polem, ale SW jest od niego chyba trochę lepszy. W dalszej perspektywie Hyperion 13mm, SW UW 13mm 70* bądź jeszcze droższy ES 14mm. 2) GSO SV 30mm 70* 2" - bardzo przyzwoity okular z szerokim polem, do nabycia używany na giełdzie w cenie ok. 150 zł-170 zł. Daje obrazy niewiele odbiegające od często polecanego, ale dwa razy droższego i przede wszystkim dwa razy cięższego Scoposa 30mm, 3) 6mm-8mm - SW Wa 6mm 66*, używany w cenie ok. 100 zł za sztukę, choć ja osobiście wolałem okulary 7mm (mniejsza podatność na gorszy seeing). Tutaj jako absolutne minimum wg. mnie to SW UWA 7mm 58*, który można kupić używany na giełdzie za ok. 100-130 zł. Jeszcze lepiej jego klon z lepszymi warstwami TS HR 7mm 60* lub 8mm, ale to już wyższy koszt (ok. 160-200 zł za używkę). Drożej, ale mogący już być traktowany jako okular docelolowy to ES 6,7mm (ok. 450-500 zł na giełdzie). Ortho jako podstawowego okularu krótkoogniskowego bym nie kupował, ponieważ ze względu na jego bardzo małe pole poczatkujący obserwator będzie miał trudności raz z odszukaniem obiektu na niebie, dwa z szybko uciekającymi planetami i koniecznością częstego korygowania położenia teleskopu. Jeden zbyt silny ruch tubą na niezbyt precyzyjnie pracującym w Syncie 8" montażu Dobsona i przy polu rzędu 40* planety trzeba szukać na nowo. Taki w miarę przyzwoity zestaw okularów 6mm, 15mm i 30mm, jednak dający już satysfakcję z obserwacji (ze względu na jakość optyki i szerokie pole widzenia) można kupić na giełdzie za ok. 350 zł. I taka jest moja propozycja. A w międzyczasie odkładać na lepszy garnitur szkieł, np. na ES-y 6,7mm; 14mm oraz 30mm. Dodam, że swoje propozycje opieram na osobistych doświadczeniach, ponieważ mam bądź miałem wszystkie z okularów, o których wspomniałem, z wyjątkiem ES-a 30mm. Soczewkę Barlowa na początek bym sobie w ogóle odpuścił. Jeśli kupować to tylko dobrą, a to wydatek rzędu co najmniej 200-300 zł za używkę. Z tanich jest niewielki pożytek, ponieważ z reguły mocno degradują obraz.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)