Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 11.04.2018 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Tym razem planetarka zwana Duchem Jowisza - NGC 3242 Znajduje się w gwiazdozbiorze Hydry, jest dość jasna (około 7,3mag) a jednocześnie malutka (40'' sekund kątowych). Czyli gabarytowo podobnie jak tarcza Jowisza. Góruje dość nisko nad horyzontem - bo tylko około 19 stopni zatem trzeba mieć dużo szczęścia żeby trafić w dobry seeing. Inaczej zobaczymy tylko rozpaćkaną plamkę z lekko jaśniejszym centrum. Ja miałem to szczęście, że piątek trafiłem idealne warunki między 21 a 23 i udało mi się zarejestrować doskonałe kanały L, G i B (w takiej kolejności). Pod koniec naświetlania kanału B seeing padł na pysk (totalnie) i kanał R nagrał się tragicznie. Stąd musiałem się sporo natryać przy obróbce. Na szczęście mgławica prawie nie świeci w paśmie R więc nie ma tak dużej straty - żałuję tylko bo liczyłem że złapię te dwa czerwone duszki wychodzące po lewej i prawej stronie mgławicy jednak przy tym seeingu okazało się to niemożliwe. Newton 250/1250 na NEQ-6 + ASI 178MM-C + Baader LRGB Kompozycja LRGB L - 1000 x 1s (gain 65%) -> przebrane ręcznie 2500 klatek RGB - 500 x 1,5s (gain 84%) na kanał ta "szersza" fotka to drizzle 1,5 czyli skala jakieś 0,27''/pix a crop to jeszcze dodatkowy "upsize" 120% żeby pokazać mgławicę (skala 0,23''/pix - ) Gwiazdki takie sobie ale w tej skali to sumie dodatek do mgławicy...
    16 punktów
  2. 13 punktów
  3. Witam Drugie zdjęcie z nowego sprzętu. omegpn pro apo ap 800/500 ed carbon + flattener niemod. Canon 1200D, 37x5min. ISO 800 Pozdrawiam
    12 punktów
  4. No to zaczynamy, pokój nr. 4 melduje się na miejscu, na start już piękna pogoda. noc zapowiada się dobrze . Bociek na swoim miejscu oczywiście. Dziś planowane obserwacje słoneczka i wenus.
    11 punktów
  5. Moje pierwsze LRGB! L 65x5min bin1, RGB po15x2min bin2. Bardzo prosze o ocene oraz info, co poprawic, a co sie podoba.
    6 punktów
  6. Astrorumia od paru dni siedzi w obserwatorium i podesłał mi fajną galaktyczkę, którą troszkę obrobiłem w PS oto efekt: NGC 5907( Galaktyka Drzazga, Krawędź Noża ) L 10x600s bin1,. kolor RGB 6x7x7 300s. bin2.
    5 punktów
  7. Wczoraj, przed nadchodzącą burzą udało mi się złapać olbrzyma A380-841 Thai Airways BKK-LHR 11582m 920km/h
    4 punkty
  8. Temat zdawałoby się oblatany, czym jest w dzisiejszych czasach pochwalić się kolejnym zdjęciem Drogi Mlecznej w Łabędziu? Ot małostka. Cóż, jako że ze mnie ani astronom, ani fotograf z prawdziwego zdarzenia, takie zdjęcie znów uczyniłem. Nic więcej się nie spodziewajcie. Za to tym razem miałem do dyspozycji niesamowity wspomagacz, potężny, pełnoklatkowy, 50-Megapikselowy Canon EOS 5Ds! To on wyciskał tej nocy ostatnie soki z Sigmy Art 50 mm F/1.4. Miałem przedtem styczność z EOS 6D, który, jak każdy wie, potrafi wyciągnąć naprawdę wiele. Jednak ten potwór potrafi jeszcze więcej! Jego małe piksele szumią nieco więcej niż w przypadku 6D, lecz ta matryca jest nimi wprost napakowana i bardzo w skrócie, uśredniony szum przypadający na jednostkę powierzchni sensora jest sporo nizszy niż w bardziej popularnym modelu 6D. Innymi słowy, jeśli skadrujemy zdjęcie z 5Ds do rozmiaru takiego samego z 6D, 5Ds będzie sporo mniej zaszumione. Sigma, jak każdy wie, to kawał znakomitego szkła, jego frapująca ostrość może być w pełni wykorzystana przez tak ogromnej rozdzielczości sensor. Pod rzeczonym zestawem pracował poczciwy Fastron, ale za to w najbardziej aktualnej wersji 10DP. Tej nocy po raz pierwszy pojechałem w nowe miejsce, gdyż mój ukochany Wrotnów od jakiegoś czas oddalił się ode mnie i już nie opłaca mi się tam jeżdzić... Nowe miejsce niestety niezbyt trafione. Niebo pojaśnione (choć z atlasu lightpollutionmap.info zapowiadało się takie, jak we Wrotnowie) do tego bagno, gnojówka, wiatr i niemiłosierny ruch na niezwykle podrzędnej drodze, którą rzekłbyś powinny jeździć tylko traktory. Ale to nic. Później w domu okazało się, że DSS kompletnie nie radzi sobie z RAW-ami z 5Ds, mało tego. LR także ledwo je ogarniał. Co więcej. TIFF-y wywołane z tych RAW-ów były tak olbrzymie, że DSS nie dawał sobie rady i całą niedzielę zmarnowałem na walkę z softem. Poniżej przedstawiam więc efekt walki o dobre zdjęcie, która została wygrana, dzięki potencjale sprzętu jakim miałem szczęście dysponować. Aż strach pomyśleć, co będzie działo się, jeśli w maju trafię na pogodę w Bieszczadach! Rozmiar mocno zmniejszony, gdyż sam JPEG waży 23-65 MB, w zależności od stopnia kompresji! Wykonałem 32 ekspozycje po 30s. każda, przy ISO2500 i przysłonie F/2.0. Jak już mówiłem, na dłuższe klatki warunki nie pozwalały, ani czas, ani samochody. Sobotnia noc, miałem dość sporo drogiego sprzętu, miejsce obce, a co, gdyby któryś zechciał wjechać na tą samą łąkę co ja? Szukam więc dalej swojego miejsca... Surowy JPEG z puszki: Wstępna obróbka RAW-ów do TIFF: Efekt końcowy, po zestackowaniu w DSS. Na zakończenie wycinek 1:1
    3 punkty
  9. Nie , jakbyś Ty się przewrócił to by się wpisywało
    3 punkty
  10. Do swojej kolekcji dokładam gromady otwarte M 38 i NGC 1907 znajdujące się w konstelacji Woźnicy zanurzone w gazach drogi mlecznej co doskonale widać na zdjęciu. Materiał LRGB zbierany między końcem stycznia i początkiem marca za pomocą TSAPO 130 F 7 i QHY 163 M. Ilość czasu to 5 godzin.
    3 punkty
  11. Pierwsza fotka z napędem- moim nowym zakupem heq5 Canonem 450 D i Jupiterem 21m 200 mm 19 x 60 sec.i 4 darki (zrobiłem je w domu )
    2 punkty
  12. Hej Nie wiem czy już Tu było o tym http://www.geekweek.pl/aktualnosci/32605/nasa-tv-jest-juz-dostepna-w-polsce-przez-satelite-w-jakosci-hd-i-4k Jak by co to proszę wywalić .
    2 punkty
  13. Jutro odbieram moją pierwszą, własną 10x50. Coś czuję, że nocami mnie w domu nie będzie, tym bardziej, że nareszcie zakupiłam lampki do roweru i będę mogła bezpiecznie pokonywać dłuuugie dystanse w nieznane po zmroku:)
    2 punkty
  14. Pierwsze wiosenne burze w tym roku już za mną. Kilkanaście minut ulewy i widowiskowe wyładowania. Oto co udało mi się złapać w ciągu 2 minut. Canon 50d+Tamron 17-50mm
    2 punkty
  15. Widzę że okulary już bez dekielków
    1 punkt
  16. Czekałem za pojawieniem się tego tematu. Ja już prawie spakowany.
    1 punkt
  17. Najpierw włóż do wyciągu okular 25mm, ustaw teleskop na odległy obiekt, np na róg bloku czy cokolwiek na horyzoncie i synchronizuj szukacz z telepem kręcąc śrubkami na szukaczu. jak ustawisz, to włóż okular 10 mm i dostrój synchronizację. Powodzenia.
    1 punkt
  18. m51 około 60 klatek po 3 min na iso 1600 canon 1100 D
    1 punkt
  19. Po pierwsze: sprawdź jaki jest ustawiony limit prądu na sterowniku silnika. jeśli jest ustawiony bardzo niski, wtedy silnik nie ma "siły" poruszać się szybko. (u ciebie jest to 0.9A) Po drugie: jakie ustawiłeś GOTO Rate ? jeśli ustawiłeś je zbyt duże wtedy silnik staje dęba (dostaje zbyt szybko instrukcje o krokach). Najprościej ustalić GOTO rate w eqmodzie: ręcznie ustaw prędkość przesuwu na 50x i spróbuj poruszać silnikiem. jeśli działa, to zwiększ prędkość o 50x i spróbuj znów. zwiększaj o kolejne 50x aż dojdziesz do granicy kiedy przestaje się kręcić. no i najważniejsze: masz zasilanie jedynie 5V. podczas poruszania się silnika sprawdź jaki faktycznie prąd pobiera. może zasilacz ma za niskie napięcie, żeby wysterować silnik?
    1 punkt
  20. No to przez siły natury, na które wpływu jeszcze nie mamy (a szkoda ) Ognisko integracyjne w piątek trza zrobić. Ucieszy się spora grupa
    1 punkt
  21. Bardzo mi się podoba. Jedynie kolorystyka jest taka mroczno - ciemna, wygląda jakbyś wyzerował zupełnie zielony kolor. Przez to kolor gwiazd wszedł w odcienie, które nie występują w tych obiektach https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/ba/PlanckianLocus.png , szczególnie to widać na niebieskich które wpadają w taki dentaturat, a powinny raczej w cyjan. Pozbywałeś się zieleni w jakiś sposób?
    1 punkt
  22. Fanie, że się temat rozwinął. W 16" pod niebem ~5.8mag wszystkie 4 składniki są widoczne i nawet NGC 3187 jest oczywistą smugą światła widoczną właściwie na wprost. Zaczaiłem się na pasmo pyłowe w NGC 3190, no i cóż, w mniejszych powiększeniach (130x, 180x) tło jest jeszcze dość jasne i widać jedynie wydłużony kształt galaktyki. Najlepszy widok miałem w powiększeniu ok 300x. Czarne tło, z wyraźnym odcięciem po stronie pasma pyłowego. Jednak części za pasmem nie widziałem. Myślę, że pod ciut lepszym niebem powinno się udać. Co mnie najbardziej zaskoczyło to widok całej grupy w nasadce bino Denka z GPC Baadera 1.7x (powiększenie 105x), tło czarne jak smoła dzięki dobrej absorpcji światła przez nasadkę i również widoczne cztery składniki (3187 zerkaniem) zawieszone w czarnej kosmicznej pustce. Przedni widok.
    1 punkt
  23. Tuby w dobrym stanie chodzą od 1300-1550 max. Nie ma co przesadzać, za 1800 do 2200 idzie wyrwać ED100. Trochę cierpliwości i na pewno się coś trafi. To fajny refraktor. SW120/600 sobie daruj, aberracja na planetach i księżycu masakruje, filtr semi apo wiele nie pomaga. Lepiej jak mówię kupić coś na dłużej. Tuby Ed80/600 bardzo często lądują na giełdzie, więc na pewno coś trafisz. Kolega defaa z Astromaniaka szuka ED100 jak trafi w rozsądnej cenie chętnie odsprzeda ED80.
    1 punkt
  24. M64 L15x300s bin1 RGB 5x6x8 200s bin2
    1 punkt
  25. Większość szkiców zamieszczam jako uzupełnienie moich relacji. Ponieważ jednak zwykle są one nieco przydługie, i nie każdy je czyta to dla porządku wrzucam też moje szkice do dedykowanego działu :) Są to rysunki tylko z 2015 roku. Wszystkie opisy sprzętowe i obserwacyjne na poszczególnych pracach.
    1 punkt
  26. W dobie masowego przeczesywania nieba profesjonalnymi automatycznymi systemami obserwacyjnymi mogłoby się wydawać, że obserwacje amatorskie gdzieś na podwórku przed swoim domem nie mają właściwie większego sensu. Okazuje się, że chyba jeszcze nie do końca tak jest? 31 października 2013 r. był pogodny wieczór i postanowiłem uchwycić minimum gwiazdy zaćmieniowej NQ Cam. To znana zmienna, ale niezbyt często obserwowana. Zmienia swą jasność w zakresie 13,1-13,8 mag i okresie 0,362098 dnia. Obserwacje wykonywałem za pomocą monochromatycznej kamery CCD Orion Starshoot DSMI II na teleskopie SW BKP 200/1000, obrazy niefiltrowane. Podczas późniejszej analizy fotometrycznej materiału przy pomocy programu Muniwin zauważyłem, że inna gwiazda będąca w kadrze, w bliskim sąsiedztwie NQ Cam zmieniła w tym czasie jasność. Zidentyfikowałem ją, była to gwiazda GSC 04369-00653, lub jak kto woli USNO-B1.0 1626-0078445, 2MASS J07460356+7236593. Przeszukałem znane mi katalogi i bazy gwiazd zmiennych i nigdzie nie znalazłem informacji, że jest to gwiazda zmienna. Sprawa wydawała mi się bardzo dziwna, ponieważ jest ona jaśniejsza od NQ Cam i w dodatku bardzo blisko niej położona. Rozważałem nawet możliwość jakiejś mojej pomyłki. Bo dlaczego nikt wcześniej nie zaobserwował jej zmian jasności? ;) Na kolejną sesję przyszło mi czekać do 2 grudnia, ale potwierdziła ona, że gwiazda rzeczywiście zmienia jasność i to w dość szybkim tempie. The International Variable Star Index wymaga w zgłoszeniu dość szczegółowego opracowania danych i wyznaczenia parametrów zmienności gwiazdy. Podczas konsultacji z jednym z administratorów VSX okazało się, że dobrze by było, gdyby udało mi się zestawić własne wyniki z obserwacjami Northern Sky Variability Survey (NSVS) wykonanymi przed kilkoma latami. Ale jak tego dokonać nie znając dokładnego okresu gwiazdy? Dodatkowy problem polegał na tym, że NSVS ma niską rozdzielczość i system ?moją? gwiazdę mierzył z dwiema jej sąsiadkami. Należało więc odjąć jasności tych sąsiadek i znaleźć punkt zerowy wiążący moje pomiary z pomiarami NSVS. Tu z nieocenioną pomocą przyszedł mi Maciek Mącidym, który wykazując się ogromną determinacją poświęcił wiele czasu na odpowiednie obliczenia i końcową transformację jasności do Vmag w żądanej epoce, za co chciałbym mu w tym miejscu bardzo podziękować. Przegadaliśmy na ten temat wiele wieczorów i wiem również, że pewne kwestie konsultował z Piotrem Guzikiem, dzięki Piotr! W międzyczasie zebrałem trochę więcej materiału. Ostatecznie w czterech sesjach uzyskałem kilkaset pomiarów jasności pokrywających pełną krzywą jasności, z których wynikało, że moja kandydatka na nową zmienną zmienia jasność w średnim zakresie pomiędzy 12,66 a 12,97 Vmag, z okresem 0,2824687 dnia. Kształt krzywej sugeruje, że podobnie jak jej znana sąsiadka, jest to gwiazda zaćmieniowa typu EW, czyli ciasny, niemal kontaktowy układ podwójny, wykazujący wzajemne zaćmienia składników. W tej strasznie mozolnej analizie danych bardzo pomógł mi również Marcin Wardak, który głównie próbował wpoić mi wiedzę na temat zasad wyłapywania fotonów przez kamery CCD i sposobów wykorzystywania w planowaniu obserwacji tych wszystkich tajemnych danych, jak camera gain, read noise, dark current, bias mean i temu podobnych ;), ale także na temat zbierania i sposobów przygotowywania materiału do pomiarów. Wszyscy wyżej wymienieni koledzy bezpośrednio lub pośrednio przyczynili się do tego, że mimo moich kilkukrotnych zwątpień we własne siły i sens dalszych działań w tym temacie, doprowadziłem to do końca, za co jestem im niezmiernie wdzięczny. Finałem tej całej historii, którą staram się tu przedstawić w bardzo dużym skrócie, jest potwierdzenie, które otrzymałem dziś 18.02.2014 r., cyt.: ?Dear Krzysztof Kida, Congratulations! Your submission to VSX of the new variable star 'GSC 04369-00653' has been reviewed by a moderator and APPROVED. The data from this submission is now available from the public database. In addition, an AAVSO Unique Identifier (AUID) of 000-BLG-628 has been assigned to the star, and may be used when submitting observations. Your assistance in making VSX a better tool is much appreciated. Clear skies, VSX Administration? No i link do gwiazdy w bazie VSX: http://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=359635 Na koniec dodam, że od pewnego czasu mam kolejną kandydatkę do głębszej analizy, tym razem znacznie słabszą (około 15,0-15,5 Vmag), teraz nadszedł czas, by przyjrzeć się jej bliżej. Kto wie, może 000-BLG-628 jest pierwszą, ale nie ostatnią moją nową zmienną :) Dziękuję i pozdrawiam Krzysztof
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)