Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 12.12.2018 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Do astro-fotografa mi daleko, ale staram się rejestrować to, co "dzieje" się na niebie. Rok 2018 w mojej skromnej retrospekcji.
    10 punktów
  2. U mnie w tym roku skromnie. Jakoś nie mogłem zorganizować sobie czasu, o ile zbieranie materiału jakoś szło, to czasu na obróbkę jak na lekarstwo. Jeszcze mam trochę materiału z jesieni, ale nie wiem kiedy do niego usiądę. Końcówka roku niezbyt szczęśliwa, padła mi główna kamera, więc szykuje się dłuższa przerwa od astrofoto długoczasowego. Poniżej składanka na szybko z fotek tego roku
    5 punktów
  3. To ja też - chociaż wciąż liczę, że jeszcze coś pstryknę przed Sylwestrem To był dobry rok - rok rozpracowywania techniki fotografii krótkoczasowej, postępów i kolejnych małych sukcesów w obróbce i uwiecznianiu dużej skali. Od czasu do czasu wracałem też do klasyki czyli planet i Słońca w h-alpha (chociaż tutaj niezbyt wiele się działo). 2018 rok - 52 tygodnie - 52 zdjęcia Oby kolejny rok był równie udany. Poniżej mały przekrój przez twórczość - wybrane galaktyki, planetarki i pozostałe obiekty naszego pięknego Kosmosu.
    5 punktów
  4. Rok 2018 śmiało mogę nazwać "tranzytowym"
    5 punktów
  5. Ostatni nów w 2018 roku przeleciał, marne szanse na czyste niebo - to dobry moment na podsumowania. 27 prac, 4 różne setupy, 3 lokalizacje, ponad 350 godzin akwizycji i trudne do policzenia setki godzin obróbki. Jedno pierwsze, trzy drugie i cztery trzecie miejsca w Konkursie Astrofotograficznym im. Henia Kowalewskiego na FA. To plusy i sucha statystyka. Minusy? Nieudana przesiadka na ASI 1600. Brak zdjęcia komety 46P Wirtanen na którą ostrzyłem zęby.
    4 punkty
  6. Mam tyleż spóźnioną, co ogromną przyjemność zawiadomić Was, że na przełomie stycznia i lutego będzie miał miejsce XI Zimowy Zlot Miłośników Astronomii. Podobnie jak rok temu, miejscem zlotowym będzie ośrodek Ostoja w Lipowcu, w jednym z najciemniejszych miejsc Beskidu Niskiego, na terenie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. http://www.lipowiec.pl/ Termin: 31 stycznia - 3 lutego 2019 r. Koszt zlotu: 370 zł. Cena zawiera koszulkę okolicznościową, noclegi, śniadania, obiady, kolacje z grilla, identyfikator, wspaniałą zabawę i piękne, zimowe, gwieździste niebo. Zgłoszenia prosimy wysyłać na [email protected] W mailu prosimy podać: - imię i nazwisko - nick z forum - rozmiar. Koszulki, oczywiście. - numer telefonu - datę urodzenia W mailu zwrotnym wyślemy pozostałe istotne informacje. Na tegoż maila można również zadawać kłopotliwe pytania, którymi nie chcielibyście zaśmiecać forum. Mamy tylko prośbę, by w tytule maila wpisywać nick oraz to, jakiego zagadnienia dotyczy treść (np. ?zapisy?, ?potwierdzenie płatności?, ?pytanie organizacyjne?, ?sprzedam opla?, ?czy będzie kompot do drugiego?). Będzie to nam bardzo ułatwiało przebijanie się przez zawartość skrzynki. W najbliższym czasie postaramy się przedstawić przybliżony program zlotu. Na koniec standardowa prośba - jeśli ktoś z Was ma materiał na ciekawą prelekcję i chciałby się podzielić swoją wiedzą w zlotowym gronie, niech koniecznie da znać! I pamiętajcie: my się zimy nie boimy! ? PS Administratorami Waszych danych osobowych będą Paweł Barszcz i Marek Nawrocki. Dane zbierane są wyłącznie w celach rejestracji uczestników na zlocie, ich zakwaterowania w ośrodku Ostoja w Lipowcu oraz ubezpieczeniu na czas zlotu (NW). PPS Gdybyście mogli/chcieli - dopisujcie w zgłoszeniu ?Wyrażam zgodę na publikację nicka (ew. imienia) na publicznej liście zlotowej, widocznej w wątkach zlotowych na Astropolis.pl i Forumastronomiczne.pl?
    4 punkty
  7. To teraz koszta poniesione pomnóż razy 5 i wyjdzie Ci kwota jaką wydacie na astro do sylwestra 2019 astro szarpie portfel jak dzika Kuna agrest sprawdzone w praktyce.
    4 punkty
  8. Daremne żale ? próżny trud, Bezsilne złorzeczenia! ...
    4 punkty
  9. Moje podsumowanie, bardzo skromne, ale cieszy
    4 punkty
  10. Przegrana sprawa. Te kuny to strasznie sprytne zwierzaki
    3 punkty
  11. Parametry na bank podałeś gorzej niż źle i dodatkowo zamiast po uwagach Wessela i potem Kolegów przyznać się do błędów "nawrzucałeś"Wesselowi i po co. Fotka setupu którym jak piszesz zrobiłeś tą fotkę pokazuje że ogniskowa miała kilka tysięcy milimetrów a nie trzysta,a prawidłowy czas fotki pokazuje tzw.exfif,i jestem pewien że nie było to osiem sekund,ale może błędnie odczytane 1/8 co już zaowocowało niepoprawną ostrością gdy szkiełko 300mm patrzyło w okular.Moim skromnym zdaniem to bardzo niefortunny pomysł używać tak długo ogniskowego obiektywu w projekcji okularowej. Cóż,namieszałeś,mam nadzieję że nie świadomie tylko z niewiedzy więc trochę pokory z Twej strony byłoby na miejscu,bo akurat na Tym Forum jak widzisz błędy potrafią być szybko obnażane ale nie po to by z kogoś szydzić,ale by je naprawiać. Pozdrawiam
    3 punkty
  12. Tak prezentuje się u mnie. Materiał zbierany 4 grudnia 2018 NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ALccd 5T, ATIK383L+ 12x300s L 6x120s RGB
    3 punkty
  13. Kurła, muszę chyba zainwestować w elektrycznego pastucha na te kuny. Tylko gdzie go zamontować, wokół agrestu czy na portfelu??
    2 punkty
  14. Panowie, dajmy na luz. Kolega kiedyś może się przekona że warto posłuchać ludzi na forum. Na razie jak widzę to nie czyta forum bo akurat fotek Marsa w tym roku było sporo i nie tylko moich - w końcu wszyscy polowali na opozycję
    2 punkty
  15. Biało-czerwona flaga przyleciała na Czerwoną Planetę na amerykańskim lądowniku InSight. Jest umieszczona na korpusie sondy - wśród flag kilku innych państw, które brały udział w przygotowywaniu eksperymentów tej misji. Polacy wykonali jedno z kluczowych urządzeń - "Kreta", który ma zagłębić się na 5 metrów w marsjański grunt. To będzie pierwszy taki odwiert na obcej planecie. http://wyborcza.pl/7,75400,24262140,pierwsze-zdjecie-polskiej-flagi-na-marsie-wlasnie-dotarlo-na.html
    2 punkty
  16. Dla porównania, moje zdjęcie Marsa w projekcji okularowej MTO 100/1000 z okularem BOC 10 mm, exp 1/25 sek, ISO 1000, pow. 100x Fotka z lipca 2018r.
    2 punkty
  17. W październiku zrobiłem taką fotkę, słabe warunki, lekka mgła i przetaczające się chmurki. Jest to pełne zdjęcie zmniejszone tylko do 1920x1080, aparat Nikon D 5100, obiektyw ustawiony na chyba 50 mm, stack kilkunastu fotek po chyba 10 sek każde ale jak widać trochę trochę za długo było i ostrość też nie najlepiej była ustawiona. Nie wiem czemu ale mi się spodobało, chyba ze względu na zabarwienie Marsa. Te zdjęcie tak dla porównania, na pewno jest moje i wiem jak je zrobiłem, żeby nie było ?.
    2 punkty
  18. "Na zewnątrz mgła, tylko ziąb i..." śnieg? - jak śpiewał kiedyś znakomity polski bard o dźwięcznym imieniu Krzysztof, więc zamieszczam wczorajsze fotki kilku ostatnich słonecznych chwil "ku pokrzepieniu serc"
    2 punkty
  19. Kto nam teraz na zlotach będzie drukował i Jupki i inne astrograty Wielka obława na przestępców. Rozbito grupę "Ziela"
    2 punkty
  20. Kapralu, pozwoliłem sobie pozmieniać trochę Twoje zdjęcie. Według mnie za bardzo wyciągasz i masz za dużo zielonego.
    1 punkt
  21. Średnio ogniskowy okular, o którym pisaliśmy, to ES 14 mm 82*: https://www.teleskopy.pl/Okular-Explore-Scientific-14-mm-1,25-(82-stopnie)-teleskopy-1786.html Do tego Barlow GSO ED 2": https://www.teleskopy.pl/Soczewka-Barlowa-GSO-2x-2-ED-teleskopy-1749.html Długi okular będziesz miał ten z zestawu - GSO 30 mm. Na początek styknie Do tego kupiłbym filtr UHC w oprawie 2" (ażeby można było oglądać w okularach 2" i 1,25" - wkręca się go w redukcję 1,25"/2") od TPLa ale używkę: https://www.teleskopy.pl/Filtr-mgławicowy-UHC-2--teleskopy-1463.html Ewentualnie wymienił bym seryjną redukcję 1,25"/2" na tą z astrokraka (jest za krótka - można przywalić tuleją okularu w filtr! - chyba, że coś się zmieniło w przeciągu 2-3 lat) http://astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html Takim zestawem można zobaczyć kilkanaście/kilkadziesiąt tysięcy obiektów głębokiego nieba
    1 punkt
  22. Ja proponuję kupić kilka dobrych astrogratów a wtedy nie będzie się opłacało budować pastucha do ochrony (pustego) portfela Bądźcie przezorni, opróżniajcie portfele na bieżąco, tylko tak się ochronicie przed dziką kuną. Miszle a to skąd jesteś? z jakich okolic?
    1 punkt
  23. Ja bym zrobił tak: pastuchu wokół agrestu a portfel zakop pod krzaczkiem. Kuna agrestu nie tknie a Tobie portfel nie schudnie
    1 punkt
  24. Jacyś chętni na poniższy zestaw? https://deltaoptical.pl/swieta-32
    1 punkt
  25. No dokładnie - trzeba luz wrzucić W ubiegłym roku jak pamiętacie mieliśmy szkicownika, który wciskał nam olbrzymy planet naszego US - tak je ,,widział" Heh - dlaczego ludzie zanim coś napiszą nie pomyślą, nie poczytają, nie sprawdzą Szkoda paluszków na klawiaturę.
    1 punkt
  26. Bardzo dobry wybór na początek, ja bym wziął 8" to od GSO .
    1 punkt
  27. Oczywiście. Ale wiem że Twoja fotka , jej parametry i podane parametry zestawu to bajka. I te wizualne - co wykazałem powyżej, i te astrofotograficzne co podważają wszyscy. Tylko źle trafiłeś - to nie jest portal dla bajkopisarzy. PS. Nie pogrążaj się dalej - teraz zmieniasz parametry po to żeby dopasować do rzeczywistości zaproponowanej przez kolegów. To bardzo nie fajnie. Naprawdę na kretynów tu nie trafiłeś. Czytam Twoje posty od jakiegoś czasu i wielu z nas chce Ci pomóc więc nie serwuj nam takich deserów wątpliwej jakości.
    1 punkt
  28. Jak patrzę na parametry KrisQ, to może u Ciebie było to 1/8s, a nie 8s? 8s to szmat czasu, tym bardziej przy takiej skali bez napędu obraz by się rozciągnął.
    1 punkt
  29. A co to za obiektyw, jaki montaż pod teleskop ? Czy mógłbyś wkleić zdjęcie tego zestawu, czym robiłeś foto ? Jakoś ciężko mi sobie wyobrazić sporą lustrzankę z dużym ciężkim obiektywem podpiętą jeszcze pod okular teleskopu i mont, który to stabilnie prowadzi. Już nie mówiąc o tym, że standardowo jasna planeta powinna być mocno przepalona po tak długim naświetlaniu. Albo to jest rozogniskowany obraz , albo jakieś foto Marsa innym sprzętem i w innym czasie.
    1 punkt
  30. Szanowny Kolego tym zestawem z Canonkiem 1100D Twój Mars powinien wyglądać tak: Nie tak:
    1 punkt
  31. 21,9 - nie wiem czy jest sens jechać do Bieszczad Cóż, bierz jakąś 18" na raty, póki oko młode
    1 punkt
  32. A ja złapałem właśnie Wirtanena przez dziurę w chmurach. Jadę autem, leje. Nagle dostrzegam Oriona. No to zjazd na pobocze i lorneteczka w dłoń (zawsze ze mną podróżuje). Dziura w chmurach utrzymala się może przez dwie - trzy minuty, ale przejrzystość za to fantastyczna. Kometa takoż - puchata, ogromna i bardzo jasna. Widoczna nawet gdy zaczęły zakrywać ją ponownie pierwsze delikatne chmurki. No to jeszcze szybciutko najazd na Plejady, Wielką Mgławicę w Orionie i woźnicowe emki. Przy nich poczułem na twarzy krople deszczu. Ale jakoś mnie nie wkurzyly.
    1 punkt
  33. Wczoraj na szczęście zrobiła się dziura pogodowa więc wyskoczyłem szybko w teren i zlapałem kometke również.
    1 punkt
  34. Pogody brak a jak jest pogoda to brak czasu - Wy też tak macie? W tygodniu podszedłem do Pacman'a -> wysoko więc warto spróbować , co nie? Ustawiłem montaż, guiding, ostrość, wężyk spustowy.... itd... i zostawiłem sprzęt żeby focił. Wracam po 3godzinach żeby kopułę lekko obrócić i co? "bing!","bing!","bing!",...... utracono gwiazdę - limit na osi RA ?, ustawiłem tubę ze złej strony i tylko 48minut (6x8min ISO800) mam: Mocno wyciągnięte , wiem .... ale chciałem zobaczyć jakie kolorki łapię z miejskiego nieba (już nie podmiejskie niestety). Wiem, że jak tylko pogoda dopisze dopasuję lepiej czasy i ISO żeby ładnie wyszło Mi się podoba - bo to przede wszystkim hobby
    1 punkt
  35. Wczoraj testowałem nowy montaż i na pierwszy rzut poszła kometa. Warunki słabe, ale kolejna trafia do kolekcji. Dodatkowo zmontowałem filmik ruchu komety w ciągu godziny.
    1 punkt
  36. Korzystając z okna pogodowego pojechałem ją pierwszy raz namierzyć :) Jedno ujęcie Nikon FF 2.8 s30 iso 1600, klasa nieba 5 wiec szału nie ma ale jest pozdrawiam
    1 punkt
  37. Pewnego razu w Karkonoszach 2, czyli jeden z kolejnych wypadów. Zeszła sobota. Pogodę trafiliśmy mega. Ładny początek, później przed Przełęczą Karkonoską weszliśmy w chmurę i tak trochę deptaliśmy. Zimno, mokro, wilgoć, ale wychodzimy z chmury, robimy pit stopa i normalnie można się opalać. Lecimy na Krakonosa a tam ~20*C i praktycznie zero wiatru. No i widok morza chmur. Dłuższy przerwa i później grzejemy na Śnieżkę i tam podobnie. Zachód Słońca, chwilę siedzimy i zawijamy się w dół. Pękło 29,5 km. Niskie chmury i góry to połączenie idealne I gloria się też przypałętała I widoki ze Śnieżki I z równi pod Śnieżką Filmik z Krakonosa, gdzie później padła Wenus przez dwururkę 8x30 około 13:00 PB100185.MOV
    1 punkt
  38. chmury, chmury, dzisiaj z góry :] tęcza na foto nr 3 to pewnie efekt refrakcji szybosamolotowej ;) 1) 2) 3) wielkie 5! a Paniom dzisiaj jeszcze większe 10! :-*
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)