Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 28.06.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Cześć Przez ostatni tydzień zbudowałem walizkową wersję Newtona na bazie LG 130/650. Cały teleskop oprócz aluminiowych rurek trussowych mieści się w "skrzynkodobsonie" o wymiarach 25x19x10 cm i waży 2600 g. Całość wykonana jest ze sklejki grubości 12 mm i 24 mm zaimpregnowanej olejem, nierdzewki oraz aluminium. Wszystkie gwinty są metalowe, wklejane w drewno. Oczywiście jak to mam w zwyczaju zostawiłem sobie kilka rzeczy do dorobienia (jak np. klamry skrzynki i pokrętła), ale całość jest już kompletna i działająca
    17 punktów
  2. Kolejne podejście po miesiącu. Warunki zdecydowanie lepsze bo i planeta wyżej. Około 4 rano mamy ją już na prawie 30 stopniach nad horyzontem. Seeing niestety był przeciętny, gdyby był dobry myślę, że można by już było pokusić się o jakieś drobniejsze szczegóły powierzchni Astrofaktoria D-K 190/3570 + ASI178 MM-C + Baader RGB + IR 742nm Nagrywane około 4:05 CEST skala natywna - powiększona 2x
    11 punktów
  3. Pierwsze w tym roku podejście do pana z czapeczką.
    8 punktów
  4. Pierwsza i udana próba złapania piorunów - 27.06 przed 22:00. Do wykonania ich został użyty filtr ND500, ISO 640, f/4.5, czas 25s. Ostatnie to wycinek z brzydkiego kadru Szkoda, że nie mam lepszego widoku z balkonu.
    5 punktów
  5. Król z dzisiejszej nocy.
    4 punkty
  6. W tym roku cztery młode jeden się schował. Mała Uszatka krzyczy za mamą. Głodna jest. Kolega namierzył nowe miejsce z małymi , może wybiorę się tam jutro.
    4 punkty
  7. Żółta planeta. Ktoś wie co to takiego? Zaobserwowałem 24 czerwca.
    4 punkty
  8. 3 punkty
  9. Oprócz Wenus w tym roku na naszym niebie zdecydowanie będzie królował Mars. Na razie nieśmiało podnosi się nad horyzontem tuż przed wschodem Słońca ale już za parę miesięcy, we wrześniu i październiku zdecydowanie się to zmieni. Opozycja Marsa wypadnie 6 października. Planeta będzie miała wtedy rozmiar około 22,5'' (czyli niewiele mniej niż podczas Wielkiej Opozycji sprzed 2 lat) i jasność prawie -2,6 Ale nie to jest najważniejsze - Mars będzie górować na wysokości 44 stopni! Wystarczająco wysoko aby wpływ atmosfery był już znacząco ograniczony - ostatnie opozycje to górowanie na wysokości 10-15 stopni więc w tym roku będzie naprawdę nieźle Obecnie można już próbować łapać Marsa tuż przed wschodem Słońca. Ma on obecnie jasność w granicach 0mag i rozmiar kątowy 8,7'' Co prawda około 4 rano snuje się na wysokości 13 stopni ale o tej porze można trafić fajny seeing i spróbować go zarejestrować. Ja podjąłem taką próbę wczoraj - i jest - pierwsza ekspozycja do tegorocznej składanki zmiany fazy i rozmiaru Astrofaktoria D-K 190/3570 + ASI178 MM-C + Baader RGB + IR 742nm Nagrywane około 4:00 skala natywna - powiększona 2x
    2 punkty
  10. Witaj. Pierwsze trzy z Twojej listy to ta sama optyka, AC zmniejszona bardzo wyraźnie, ale widoczna. Ostatni (nie dotykałem, nie oglądałem), kosztuje dwa razy tyle co ED100 na giełdzie, czyli płacisz około 2200zł więcej za skrócenie tubusa o 20 cm. Obraz (AC) na pewno nie lepszy niż w ED100. Heniek
    2 punkty
  11. 2 punkty
  12. Ja się nie znam, ale lubię te Twoje nie przekolorowane fotki...
    1 punkt
  13. Jak jeszcze nie ma nazwy, proponowałbym nazwać go Hobbit na cześć Homo Floresiensis...
    1 punkt
  14. W pełni potwierdzam (też mam) i dodam, że ED80 też tak ma (AC), a jest z racji wygody użytkowania numero uno u mnie. Zakładam kolego MKonieczny, że filtr typu minus fiolet (np Killer) zagościł na stałe w twoim wyciągu. Jeżeli przywykłeś do obrazu jakie dają refraktory (nawet z dużą AC), to bądź ostrożny z kupowaniem bez możliwości zwrotu jakiegokolwiek systemu zwierciadlanego, możesz się bardzo rozczarować obrazem i zadziwić długością wyrównywania temperatury. Myślę, że ED80 jako uzupełnienie SW 120/600 (z filtrem) było by tym co ci brakuje.
    1 punkt
  15. Super wykonanie i przede wszystkim mobilne. Wow, jakie za....biste zestawienie , aż mnie zatkało! Pozdrawiam!!!
    1 punkt
  16. Mój lepszy bo bardziej czerwony.
    1 punkt
  17. Posiadam ED-ka SW 100 i powiem tylko, że nie wali żadnym, powtórzę ,- żadnym chromatyzmem. Tylko zastosowane okulary dają nieraz na obrzeżach delikatny zafarb w różnych kolorach a obraz żyleta. Polecam.
    1 punkt
  18. Zdecydowanie coś krótkiego - szybkie wypady podmiejskie i obserwacje balkonowe całkowicie wykluczają długie tubusy. Dlatego celuję w coś krótkiego, ale dobrze skorygowanego. Wiem, że cudów nie ma i za dobre szkło się płaci niestety... Był taki pomysł, ale nie wiem czy nie tęskniłbym za szerokim polem, mimo że większość obserwacji prowadzę z balkonu. Na Księżycu i podwójnych można powerować, ale jak przypomnę sobie wiejskie, jesienne i luźne przeglądanie Drogi Mlecznej z 120/600 i ES 24 w wyciągu to miękną nogi. Celuję jednak w f/6-7,5 Wychodzi na to, że FPL-53 jest jedynym słusznym wyborem jeżeli chodzi o dobrą korekcję aberchromy. @pmochocki Twój AT72ED jest właśnie na tym szkle. Tutaj jest ciekawy wątek na ten temat. Teraz pytanie czy opłaca się dopłacać do tych 2 cm apertury czy dać sobie spokój i kupić sprawdzonego ED80. Ja właśnie zaczynam wymiany i chciałbym kupić raz a dobrze
    1 punkt
  19. to może ja wtedy je od Ciebie przejmę i popatrzę na świat w stereo
    1 punkt
  20. Wymień wyciąg w ED 120 na GSO, do tego pryzmat baadera 32 mm i bino z połączeniem T2 jak Maxbright. Po takim zabiegu ostrzy z bino bez barlowa z każdą parą jaką wkładam, tzn ED100 ostrzy ale 120 mniemam, że będzie tak samo.
    1 punkt
  21. Doskonała robota, bardzo mi się podoba. Przydał by się jeszcze jakiś rękaw, zakładany na rurki (w celu bycia od-rośnikiem na oba zwierciadła).
    1 punkt
  22. A co w nim fajnego, to że długi? Producent nie chwali się szkłem, więc pewnie FPL-51. Tyle co stracili na AC przez gatunek szkła, zyskali przez dłuższą ogniskową. Ale rura o 20 cm dłuższa od ED100 (który do mobilnych i nawet wygodnych też nie należy). Typy kolegi zakładającego temat to zdecydowanie krótkie refraktory.
    1 punkt
  23. Stalowe nogi nie pomogą precyzyjnie naprowadzić na obiekt przy dużych powiększeniach. Trochę zmniejszą drgania kosztem znacznego wzrostu wagi.
    1 punkt
  24. Nie pomogę Ci ale jeszcze trochę namieszam Jest jeszcze bardzo fajny długi i przez to bardzo dobrze skorygowany ED 102 f/11 . I to bylby moj wybór https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p11262_TS-Optics-102-mm-f-11-ED-Refractor-with-2-5--RAP-Focuser.html Kolega @JSC go kupił może powie coś więcej o praktyce.
    1 punkt
  25. Refraktory na FPL-53 generalnie dają lepszy obraz od tych na FPL-51. Miałem TS Individual ED 102/714, ale dawał on mocną aberkę. ED 100 da ładniejszy obraz. Dłuższa rura. Ten Bresser Messier AR-102xs 102/460 ED zbiera dobre opinie, ale Ed 100 da od razu większe powiększenie przy tym samym okularze. Chcesz obserwować Księżyc, to lepszy będzie Mak 150. Maki dają lepsze obrazy planet i Księżyca. Ale to kłóci się z szerokim polem. Do szerokiego pola i okazjonalnie do Księżyca ten B-M AR-102xs 102/460 ED będzie jak znalazł.
    1 punkt
  26. Tak każdy ma. To znaczy że chciałeś kupić fajną rzecz i była okazja ?
    1 punkt
  27. Nigdy nie wiadomo ile jest tego ED w ED czy APO w APO. Od dwóch lat posiadam refraktor bardzo mobilny Bresser Messier AR-102xs 102/460 ED i mimo krótkiej ogniskowej na obrazy jakie daje nie narzekam, przy 102x ( okular Meade 5000 HD-60 4,5mm) obraz Księżyca jest ostry a aberracja ledwo zauważalna. Jakiś czas temu na mojej miejscówce spotkałem gościa z TS 100mm APO (ogniskowej nie pamiętam, ale chyba coś około 900mm) i na Muniu niestety minimalna obwódka kolorowa się pokazała. Miałem wtedy że sobą lornetę TS 15x70 MX Marine no i przyznam, że.......w lornecie było z tym deko lepiej. Więc temat myślę aktualny czy warto bo nigdy nie wiadomo ile czego jest w czym. Pozdrawiam!!!
    1 punkt
  28. IC 443 zwana również jako Mgławica Meduza została odkryta 25 sierpnia 1892 roku przez Max Wolfa, jest pozostałością po supernowej, której wybuch nastąpił między 8000 a 30 000 lat temu, znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt w odległości około 5000 lat świetlnych. Wielka supernowa wybuchła pozostawiając po sobie bąbel ogrzanego gazu, który rozszerzając się w ośrodku międzygwiezdnym zderzył się z dużym obłokiem molekularnym. W obszarze tym zachodzi jonizacja gazów. W środku mgławicy została zidentyfikowana gwiazda neutronowa będąca pozostałością supernowej, która utworzyła tę mgławicę. Może nie jest odpowiednia pora na wstawianie tego obiektu, ale jak dla mnie to nie ma żadnego znaczenia. Nie należy do łatwych jeśli chodzi o obróbkę ponieważ przeszkadza bardzo jasna gwiazda która jest w pobliżu od której mamy bardzo duże halo. W początkowej fazie to pochodziłem do tego materiału jak pies do jeża ale nie dałem za wygraną, walczyłem do końca. Materiał zbierany TSAPO 130 i kamera QHY 695A. Ilość materiału to 10 godz.20 min. Halfa i 5 godz. RGB. Miłego oglądania.
    1 punkt
  29. No to ja podejmuję rękawicę. Teraz mamy białe noce więc... Poluj na używane Action EX lub Kamakura'ę. Jak się nie uda to kupisz nową Kamakura'ę. Lornetkę można mieć: dobrą tanią szybko Wybierz sobie dolowne dwa z powyższych trzech. Trzech na raz się nie da.
    1 punkt
  30. Ja w sumie zacząłem od lornetki (przed była jakaś "piracka" luneta, słaby teleskop) ale już po 3 czy 4 miesiącach kupiłem Synte 6". I to był strzał w 10-tke ! I dziś mam Synte 14". Planuje zmianę na jeszcze większego Newtona ale generalnie trafiłem w sumie za pierwszym razem w rodzaj instrumentu stworzonego dla mnie. Jednak nigdy nie porzuciłem lornetki. Doceniam jej zalety. Na szybkie zerknięcie jest nie do pobicia. Pod moim niebem mam, teraz raptem z 32 mm dość przyzwoity zasięg. Korzystam z niej często. Na wyjazd zawsze zabieram. Z podwórka nie koniecznie ale mimo wszystko dobrze wspominam sesje z pod domu tylko z tym instrumentem. Jeśli nie wiesz co kupić kup używany sprzęt. Jak się nie sposoba to sprzedaż prawie bez strat i kupisz inny. Tak będzie chyba najlepiej. Nikt nie wie co akurat Tobie się spodoba.
    1 punkt
  31. Bardzo duża, to zupełnie inne lornetki. 15x70 pokaże o wiele więcej, ale musi to być dobrej jakości lornetka. Tylko pamiętaj, że 15x wymaga już solidnego statywu w przeciwieństwie do 10x. Używam zatówno 10x, jak i 15x - w zależności od potrzeb i dnia
    1 punkt
  32. 1 punkt
  33. Moja pierwsza chmura szelfowa złapana w tym roku. Było już kilka, lecz dopiero dziś okoliczności się zgrały by zrobić zdjęcie
    1 punkt
  34. Wczorajsze promyki VID_20200625_184746.mp4 A tutaj dzisiejsze psuje. VID_20200626_184148.mp4
    1 punkt
  35. Dzienny łysol z 24.06 I zachodzący z 25.06
    1 punkt
  36. Złapany dziś koło 22
    1 punkt
  37. Dzisiaj 1.5h spaceru w deszczu i 1km przed parkingiem jak już przestało kropić wypatrzyłem Puszczyka. 19 czerwca 2020 Strix uralensis
    1 punkt
  38. A u mnie armagedon... Fotki moje i żony z telefonów... Dzisiaj, przed 21... a potem .....
    1 punkt
  39. Taka chmura z 2020-06-13
    1 punkt
  40. Jakaś dziura niebieska w środku
    1 punkt
  41. Wschodzący nisko nad Kielcami. Paskudny seeing i poświata od miasta. Jowisz to jeszcze dał się rozpoznać ale Saturn wyglądał jak rozgnieciona mucha na ścianie. Ciekawe położenie Io i Europy. W okularze 30mm wydawało mi się, że to mój astygmatyzm płata mi figla dopiero 6.7mm upewnił mnie, że to dwa księżyce
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)