Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 05.07.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. W końcu doczekaliśmy się pięknej komety nad polskim niebem. Obecnie kometa znajduje się w Woźnicy i jest nisko nad horyzontem, ale z dnia na dzień będzie się przesuwać w kierunku północy. Obserwowałem ją dzisiaj do 3:30. Przez lornetkę 10x50 pojawia się natychmiast i jest piękna. Poniżej wykadrowana z pojedynczej klatki 1s Samyang135mm+Nikon D810mod. Zapowiada się piękny lipiec.
    9 punktów
  2. to i ja wrzucę swoje z 3 lipca
    9 punktów
  3. ? szkoda, że mam tylko +70mm bo dosłownie były wszędzie! Bochnia, 22.00.
    5 punktów
  4. Z Nowej Huty Świetne widoki nam dzisiaj niebo zafundowało
    5 punktów
  5. Katowice, 5.07,2020 21:50
    5 punktów
  6. dzisiaj po północy
    5 punktów
  7. 5 punktów
  8. Fajna kometa, choć to nadal nie "to" na co wielu czeka Oglądałem w sobotę nad ranem. "Pierwszy raz dostrzegłem ją w Fujinonie 10x50 dokładnie o godz. 02:55 w Bydgoszczy. Bardzo nisko. Nagrywałem też w tym czasie już sekwencję zdjęć na 75mm, ale to na nią jednak za mało i wyszło ledwie parę pikseli... W 10x50 kometa jest widoczna bez problemów jako okrągła głowa z rozmytym ulotnym warkoczem. Jest dość mała i zdecydowanie warto użyć większej lornety, jak największej, albo teleskopu. Na ten moment to typowa "kometa jasnego nieba" i nie ma znaczenia czy się obserwuje z okolic miasta, czy z ciemnej wsi/lasu. Bardzo przypomina kometę C/2011 L4 (PANSTARRS) z marca 2013, choć jest od niej zdecydowanie mniejsza i słabsza. Jasność wg mnie zawiera się w przedziale +2.0÷2.5mag. Bazowałem na porównywaniu jej z nieodległą gwiazdą Elnath (beta Tauri), która ma +1.65mag. Kometa była od niej zdecydowanie mniej jasna."
    5 punktów
  9. 5 punktów
  10. Kraków dziś o 21:56 Nadal pięknie widoczne od północy do zachodu!
    4 punkty
  11. 4 punkty
  12. Kometę C/2020 F3 NEOWISE udało mi się odszukać na niebie 5 lipca 2020 roku o godzinie 3:08 CWE jako dość jasny obiekt położony nisko nad horyzontem, wyraźnie widoczny w lornetce 10x50. Była widoczna w postaci jasnej gwiazdki z trochę słabiej widocznym warkoczem rozszerzającym się ku górze, skierowanym lekko ukośnie w prawo, o długości około 10 lub kilkunastu minut łuku. Przez pewien czas kometę C/2020 F3 NEOWISE widziałem również gołym okiem jako słabą, ale ewidentnie widoczną gwiazdkę. Kometę obserwowałem przez około 30 minut, gdy kończyłem obserwacje była jeszcze bez problemu widoczna w lornetce na mocno rozjaśnionym już niebie. Obserwacje prowadziłem w południowej części Krakowa, na obrzeżach miasta. Na zdjęciu poniżej widoczna jest kometa C/2020 F3 NEOWISE sfotografowana 5 lipca 2020 roku w godzinach 3:09-3:10 CWE z czasem ekspozycji 14x1 sekunda aparatem Canon 300D z obiektywem Jupiter 4/200 mm przy czułości matrycy 400 ISO.
    4 punkty
  13. Oto wspomnienie kwietniowo-koronawiorusowych bezchmurnych nocy, kiedy setup "uwięziony" na balkonie pod niebem w skali Bortla 9 palił niemal codziennie materiał. Część z niego już opublikowałem (https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/21814-lukrowana-trąba-słonia-czyli-ic-1396-i-vdb-142-w-sosie-miejskim/) a dzisiaj przyszedł moment na danie główne (czy tak samo strawne jak Trąba... ocenicie sami) czyli IC 5070, Pelikana w palecie HST. Ponownie nie mogąc zdecydować się na jedną wersję prezentuję trzy: - "Papuzi Gaj" - moja ulubiona, nie wycinam zasadniczo żadnego koloru, żeby maksymalnie pokazać różnorodność struktur - Hasta La Vista Green - tradycyjny (?) rubinowo-niebieski Dużo materiału (40h15m), ale też dużo zaświetlenia, więc nie jest tak gładko jakby można było tego oczekiwać.. Co poradzić - tyle się zmieściło, bo więcej nie weszło: Ha: 53 x 900 sek SII: 55 x 900 sek OIII: 53 x 900 sek dark, bias, flat NEQ6 mod, TS APO 115/800 f/6.95, QHY9, oryginalna skala zdjęcia: 1,39"/px Papuzi Gaj: Hasta La Vista Green Klasyczny (?) HST
    4 punkty
  14. Obłoki z wieczoru 03.07.2020. Panorama z 3 klatek
    4 punkty
  15. Również obserwowałem dzisiaj kometę ? Około 02:45 wyruszyłem z bloku w stronę pobliskich łąk, aby mieć w miarę czysty północno-wschodni horyzont. Zabrałem ze sobą dwie lornetki 8x42 i 15x70 (w razie czego). O 3 nad ranem rozpocząłem poszukiwania, namierzyłem Kapellę i stopniowo schodziłem w dół coraz bliżej horyzontu. Niestety drzewa i zabudowa nie ułatwiały zadania i trochę wędrowałem, aby zlokalizować kometę. W końcu udało się i nie powiem warto było nie spać tyle godzin. Kometa wizualnie prezentowała się podobnie jak na zdjęciach. W 8x42 widoczna od razu w postaci kulistego, rozmytego, jasnego jądra oraz dość krótkiego, ale wyraźnego warkocza. W 15x70 wyglądała podobnie, ale zdecydowanie większa. Kometę obserwowałem z dobre pół godziny, słuchając rechotania żab oraz budzących się ptaków. Idealny poranek i kolejna kometa na mojej skromnej liście odhaczona ?
    4 punkty
  16. Sprzed chwili - uwielbiam chmury nocne podświetlone przez Księżyc. Obok Jowisz a wyżej w pasie złapał się Altair.
    4 punkty
  17. Przepraszam, że powtórzę fotę Postanowiłem zobaczyć co wyjdzie po zestackowaniu kilkunastu klatek. Efekt przerósł moje oczekiwania, myślę że to zdjęcie jest przyjemniejsze w odbiorze niż poprzednie
    4 punkty
  18. Tuż po zachodzie w Ustce
    4 punkty
  19. Mała zajawka z dzisiejszej nocki w pod toruńskich Piwnicach ? Samyang 135, Nikon D750, F/5, 10 sek, ISO 100
    4 punkty
  20. Powyższe obłoczki z mojego balkonu
    3 punkty
  21. Sen nocy letniej. Tytanii i Oberona co prawda nie spotkałem, ale za to pojawił się Księżyc w towarzystwie Jowisza i Saturna.
    3 punkty
  22. Krótki raport z placu budowy: drewno. Zdjąłem starą warstwę lakieru za pomocą papieru ściernego i waty stalowej. Po całej operacji jeszcze porządnie wyszorowałem na mokro, wysuszyłem i postanowiłem nie kłaść kolejnego lakieru tylko zabezpieczyć drewno olejem i być może docelowo jeszcze woskiem - zobaczymy jak drewno będzie przyjmować kolejne warstwy oleju. Było bardzo wysuszone, uznałem ze takie nasączenie go wyjdzie mu na zdrowie, zapewniając też szlachetny sposób patynowania się na przyszłość. Lakier narażony jest zawsze na niemożliwe do punktowego usunięcia uszkodzenia, wymiana go jest kłopotliwa - wymaga usunięcia starej warstwy. Tymczasem olej czy wosk wystarczy po pewnym czasie ponownie wetrzeć szmatką i drewno jest jak nowe. Na razie kładę kolejne warstwy oleju. Montaż wyczyszczony, nasmarowany, pozostaje wyprostowanie jednej ze śrub mikroruchów i uzupełnienie ubytków czarnej farby na korpusie:
    3 punkty
  23. Nieczysty ustecki komórkowy
    3 punkty
  24. Ja wczoraj byłem tradycyjnie nad Wisłą
    3 punkty
  25. ależ dziś był czad - pół nieba zawalone - i choć nie udało się objąć całości - to były najlepsze NLC jakie widziałem do dziś przez całe moje astrożycie oczywiście "cudowny" radar u niemców nie pokazał nic
    2 punkty
  26. Poznań. Trochę nieudolna panorama od W do NE i dwa zbliżenia.
    2 punkty
  27. dzisiaj po północy
    2 punkty
  28. Dopiero teraz dociera do mnie w co się wpakowałem...
    2 punkty
  29. Kłębuszki widziane oczyma dwururki 8x30 z samolotem w bonusie Swoją drogą, jak zaczął się koronaświrus, to łatwiej było zobaczyć kilka satelitów jednego wieczora, niż samolotów przez cały tydzień
    1 punkt
  30. Tak przed chwilką zaszło za usteckim portem.
    1 punkt
  31. Pomysł na strartails z Łysym w pełni w centrum kadru nieco kontrowersyjny , za to ostatnie zdjęcie naprawdę mi się podoba. Czuć klimacik ciepłej i krótkiej letniej nocki.
    1 punkt
  32. To jeszcze dołożę link do oryginału, bo Google'owe tłumaczenie jest trudne do czytania, a we fragmentach wręcz niezrozumiałe. http://arieotte-binoscopes.nl/Binocular Summation Factor revised 2019.pdf Artykuł sam z siebie jest przglądówką, ale ma ciekawą bibliografię. Część z cytowanych przez niego artykułów to publikacje w sieci (portale astroamatorskie i strony konstruktorów bino-Newtonów). Niestety jedyne naukowe artykuły jakie autor cytuje są bardzo stare (ponad 50 lat). Udało mi się dotrzeć tylko do streszczeń. Są to jednak pracę z zakresu fizjologii widzenia, a nie optyki. np. praca Campbell, F.W., and Green, D.G. 1965. Monocular versus binocular visual acuity. Nature 208: 191- 192 opiera się na badaniach dotyczących zauważania kontrastu w obserwacjach jedno i dwuocznych realizowanego w warunkach laboratoryjnych. Jedno czym mogę podsumować: z punktu widzenia ilości światła łapanego przez dwururkę to, aby złapać tyle samo światła jedną rurą, musi mieć ona średnicę 1,41 raza większą. Tu wątpliwości brak. Dalej tak różowo już nie jest. Co do fizjologii, czyli efektywności wykorzystania tego światła przez oczy, zdania autorów są podzielone. Wahają się pomiędzy poglądem, że oglądanie dwuoczne jest mniej efektywne niż niż jednoroczne (współczynniki mniejsze niż 1,41) do takich, że jest bardziej efektywne (ktoś wskazuje nawet współczynnik na poziomie 1,7). Jednym słowem ilu autorów i ile metod, tyle zdań w tym temacie ?
    1 punkt
  33. Pierwszy przelot od 11 czerwca nad Brokiem. Cessna 152 SP-OSP z Aeroklubu Północnego Mazowsza na pułapie 150 metrów nad moją hacjendą.
    1 punkt
  34. Pierwsza sprawa to są 3 barwy Druga, że jeśli się da je skorygować jedną soczewką (załóżmy) to w czym problem ?
    1 punkt
  35. Sorki, troche bełkotliwie napisałem. Masz rację, ze powierzchnie się sumuje, a średnicę mnoży przez pierwiastek z dwóch, ale... dam linka do ciekawgo artykułu, aby nie uciekło, tam sugreuja mnożenie srednicy przez pierwiastek ale z 1,41 , czyli 1.19 ? , czyli w sumie się nie sumują :D https://translate.google.com/translate?depth=1&hl=pl&prev=search&rurl=translate.google.de&sl=cs&u=http://arieotte-binoscopes.nl/Binocular%20Summation%20Factor.pdf
    1 punkt
  36. Niesamowite! Dziś miałem przyjemność oglądać pełne zaćmienie Słońca na Marsie!
    1 punkt
  37. Chmury 2020-07-02. Tak wyglądało nocne niebo z chmurami w mojej miejscowości, na drugim zdjęciu widać cień zrzucamy wieży Kościoła, wygląda to tak jak by ktoś przedzielił zdjęcie na dwie części, po prawej stronie ta żółta chmura z niej się łyskało, ale nie załapała się żadna błyskawica.
    1 punkt
  38. Bardzo zaległe z 1 maja: Mak 90 + Chameleon 2: Z 3 maja SCT 8" + Chameleon 2: Z 28 maja - SCT 8"+ Chameleon 2 I z Barlowem 2x: Z 30 maja (sprzęt jak wyżej): I z Barlowem 2x: I z 2 czerwca (sprzęt jak wyżej):
    1 punkt
  39. Jeszcze krótka animacja robiona przed zdjęciami do panoramy. 86 klatek robionych co 15s
    1 punkt
  40. To i ja się dorzucę. Seeing słabiutki - jakby ściana wody przede mną. Wykonano w Zagórzanach; Newton 200/1000; Barlow 2x; ASI 224MC; IR Pass (10% z 10 tys. klatek) + UV/IR cut (analogicznie).
    1 punkt
  41. 1 punkt
  42. tylko, że Nikon EX 10x50 kosztuje w chwili obecnej aż 850zł a jakość ta sama jak nie gorsza niż przed laty. Z nowych tańszych alternatyw mogą być jeszcze Levenhuk Sherman PRO 10x50 lub Opticron Adventurer T WP 10x50. Ew. pomyśl o używkach z giełdy. Ja kupiłem ostatnio Nikona EX 8x40 w rozsądnych pieniądzach i jestem zadowolony mimo jej oczywistych wad. Ale 700zł za nówkę bym nie dał, bo wolałbym kupić w tych pieniądzach lepszą używkę. Jeżeli rozważasz też używki daj ogłoszenie w dziale kupię. Pozdrawiam
    1 punkt
  43. Tuż przed burzą. Nad Słowacją rozpętało się małe piekiełko, teraz dotarło to nad Małopolskę.
    1 punkt
  44. Wilgotna, nieco mglista, ale wreszcie ciepła noc nad przełomem Białki. Miało być dłużej, ale obiektyw zaparował.
    1 punkt
  45. Tak, niestety 1 sekunda już robi spore przerwy. Mam to samo u siebie w interwałometrze. Za każdym razem wychodzą mi przerwy. Na szczęście trzeba się mocno przyglądnąć żeby zauważyć. Zacne zdjęcie! Możesz jeszcze ewentualnie sprawdzić, czy przypadkiem nie miałeś w aparacie włączonej opcji redukcji szumu. Wtedy po każdej klatce przez chwilę robi się dodatkowa, która odejmuje ten szum co dodatkowo może wpłynąć na zwiększenie odstępów pomiędzy gwiazdkami.
    1 punkt
  46. Wczoraj w nocy na południowym niebie pełnia Księżyca a na lewo od niego pięknie wyeksponowany Mars, jedyne obiekty widoczne wtedy na niebie. Nie wiem czy to nie pierwsza w życiu moja obserwacja tej planety po zidentyfikowaniu.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)