Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 24.08.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. A wiesz, że produkowane są teleskopy tylko do obserwacji Słońca? I wiesz, że są naiwniacy którzy dają za nie 3x tyle ile za twojego MAKa?
    5 punktów
  2. Na bok heheszki - koledzy naigrawają się i to słusznie bo wychodzisz na dyletanta, który nawet nie wie co ma oglądać - ale skoro poważnie pytasz, to ja poważnie Ci odpowiem i odniosę się krok po kroku do tego co napisałeś w pierwszym poście. Po pierwsze - nie jesteś (tak samo jak i my) żadnym astronomem - jesteśmy co najwyżej miłośnikami astronomii lub astrofotografii. Tym bardziej nie dołączysz do grona badaczy planet ponieważ od tego są zawodowi astronomowie, sondy planetarne i profesjonalne ośrodki badawcze. Raptem garstka miłośników astronomii, lub niech Ci będzie nazwijmy ich astronomów amatorów ma wkład w rozwój tej dziedziny nauki - poszukiwacze komet, gwiazd supernowych czy wybitni fotografowie posiadający niemal profesjonalne sprzęty. Z Makiem 150 można być co najwyżej początkującym miłośnikiem astronomii planetarnej. Obiekty nocnego nieba to nie tylko te z Układu Słonecznego (planety, komety, stacja ISS etc.) ani gwiazdy (chociaż i te potrafią być niezwykle interesujące - rozdzielanie układów podwójnych, obserwacje wizualne gwiazd zmiennych i wiele innych zagadnień). Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę z faktu, że istnieją także obiekty nieba głębokiego - tzw. DS-y lub DSO (od ang. Deep Space Objects) - są to m.in. mgławice emisyjne czy refleksyjne, galaktyki, gromady kuliste i otwarte, mgławice planetarne i wiele, wiele innych. Trochę tracisz skupiając się tylko na kilku wybranych obiektach US (skrót od Układ Słoneczny), chociaż z drugiej strony są wśród nas wspaniali obserwatorzy wizualni czy fotografowie skupiający się np. tylko na Księżycu czy na obserwacji Słońca. To są "tematy" na całe lata obserwacji i chylę czoła m.in. przed specami od księżycowych detali. Kolejna sprawa - nie możesz znaleźć wielu planet? No tu Cię zmartwię - nie wszystkie widoczne są całą noc, ba nawet przez sporą część miesiąca jak np. Merkury - proszę, sprawdź sobie tutaj: https://www.astro.com/swisseph/ae/2000/ae_2021.pdf Chcesz odkrywać nowe planety? No to patrz na początek mojej odpowiedzi - co Ty chcesz odkrywać? Gdzie? W US? No troszkę się spóźniłeś... o kilkaset lat. A poszukiwanie planet pozasłonecznych makiem? No to tylko mogę życzyć powodzenia. Kończąc - jesteś zawiedziony bo czytałeś, że Maksutowy są idealne do planet - no tak są, podobnie jak samochody są idealne do jeżdżenia po drodze, a samoloty do latania po niebie - z tą jedyną uwagą, że do pierwszego trzeba odbyć kurs i zdać egzamin na prawo jazdy, zaś do tego drugiego odbyć kurs pilotażu i także zaliczyć odpowiednie egzaminy. Posiadanie teleskopu nie zrobi z Ciebie astronoma, a czytanie o tym wymaga zrozumienia istoty problemu. Powodzenia i pozdrawiam, Mirek
    4 punkty
  3. A co za problem? Nawet bez teleskopu widać wszystkie kratery na Jowiszu i Saturnie. Proste pytania: 1. Ile jest tam kraterów? 2. Ile widzisz tam kraterów? Jeśli obie liczby są równe, znaczy się, widziałeś wszystkie ?
    4 punkty
  4. Nie no,chyba sobie kolega z nas jaja robi ?
    4 punkty
  5. Mozaika Łabędzia z czterech kadrów. Niestety będę musiał jeszcze raz zrobić jeden kadr RGB i jeden Ha, ponieważ nie wszystko pasuje do siebie. Canon z samyangiem 135 jest zawieszony na przeciwwadze heq5 i ciężko jest wycelować w odpowiedni kadr. Po zebraniu nowych dwu kadrów poskładam wszystko jeszcze raz. Canon 6d, samyang 135/f2, po około dwie i pół godziny naświetlania RGB i Ha na jeden kadr. Póki co, pokazuję co jest teraz.
    3 punkty
  6. P.S JAK JUŻ TEGO HUBBLE'A ŚCIĄGNELI TO MOŻE KOLEDZY WIEDZĄ CZY BĘDZIE U NAS NA GIEŁDZIE, BO JAK COŚ TO JESTEM ZAINTERESOWANY? już widzę wasze miny jak zapodam zdjęcie jak siedzi na montażu:))))
    3 punkty
  7. Mam wrażenie, że ktoś sobie z nas robi jaja, gdzie ta ukryta kamera? ..a jeśli nie, to chyba współczuje maczkowi, lepiej będzie jak trafi na giełdę i będzie z niego jakiś pożytek
    3 punkty
  8. Oooo news. Czyli jednak jesteś imbecylem... a to nie czytaj powyższego. Kup sobie ten teleskop Hubble'a co go "zdjęli". Aż mi szkoda tego poświęconego czasu na napisanie wcześniejszego wywodu.
    3 punkty
  9. Drugie podejście do obróbki. Z tego materiału nic innego nie wyrzeźbię, ale jest chyba lepiej (poza przepalonym centrum galaktyki, z którym nie bardzo wiem co zrobić).
    3 punkty
  10. ?Panowie to jest astrowersja usterki?????? ktoś to ogląda czyta i ryje ze śmiechu:))
    2 punkty
  11. Tak, pamiętam, lat temu klika marudziłem, że kolejna oklepana emka na forum i że ile jeszcze można, a może coś nowego wreszcie itd. Teraz sam robię to samo, doszedłszy do wniosku, ze to naturalny etap rozwoju. Na szczęście weterani astrofoto dają radę i ci jakiś czas wrzucają smaczne kąski w rodzaju mniej znanych, tudzież kompletnie egzotycznych mgławic planetarnych a la @wessel i takie tam ciekawostki. Na swoje usprawiedliwienie powiem, że tej nocy focilem też coś znacznie rzadziej fotografowanego, paskudę znaczy. Dwie godzinki w klatkach po 90s, ISO 1600, 6Dmod i 200 mm, przepalone jądro, kaszka z gwiazdek w tle, przycięty histogram, materiał chyba nazbyt pociągnięty za uszy, brak niebieskich subtelności w ramionach spiralnych, ale co mi tam - wrzucam, jak na pierwszy raz z tym obiektem chyba obleci - w każdym razie widywałem gorsze. Docelowo będę dążył do mniej więcej tego: http://deeplook.astronomie.at/index_htm_files/M031_big.jpg Aha, kadr cropnięty, ale tylko dlatego, by nie pokazywać jeszcze większej ilości gwiezdnej kaszki, a skupić się na daniu głównym.
    2 punkty
  12. W końcu pogoda dopisała podczas zlotu, na początek zdjęcie na które zebrałem najmniej materiału, bo już na sam koniec nocy, kiedy nie chciało mi się robić flipa. Galaktyka Trójkąta, czyli M33, 96x60s, -15° + klatki kalibracyjne, 32xflat, 32x darkflat, 64x dark. TS APO 65Q+ZWO ASI 294 MC Pro, HEQ5 Pro SynSacn(mod)
    2 punkty
  13. Galaktyka Trójkąta - M33. 92x300s (ok. 7.5h) + flaty HEQ5 (guidowane) + Canon EOS 1100D mod + TS Photoline 70/420. ostatnio mieliśmy trochę pogodnych nocy, a jako, że dawno cokolwiek fociłem to postanowiłem, że pora coś zrobić jeszcze mam źle dobraną odległość do korektora, ale kupię jakąś przedłużkę i będzie lepiej z gwiazdkami po rogach. Będę wdzięczny za jakieś porady/krytykę.
    2 punkty
  14. Wybrałem się wczoraj na czeską stronę, w okolice miejscowości Horni Grunt. Wg mapy LP wyglądało to obiecująco - w zenicie około 21.60mag/asc sec2, a południe i południowy zachód pozbawiony wszelkich objawów cywilizacji na przestrzeni dziesiątek kilometrów. Po wyjściu z auta wiedziałem, że jestem w dobrym miejscu. Przepiękna Droga Mleczna i mrowie słabych gwiazdek widoczne po południowy horyzont. Północ cała spaskudzona LP, ale z tego powodu płakał nie będę . Okazało się, że zatrzymałem się tuż koło stada wścibskich krów, które gremialnie zaczęły podchodzić w moim kierunku. Na szczęście pastuch elektryczny uchronił mnie przed tym bliskim spotkaniem. Kohoutek 1-14 w Herkulesie, 47", 15.10mag Herkules już uciekał, ale niebo w tych okolicach miałem rewelacyjne, więc co szkodziło spróbować. Mgławica okazała się trudna, widoczna przez pewien okres czasu zerkaniem w Delite 11mm i OIII. Nie dopatrzyłem się jaśniejszej obwódki widocznej na zdjęciu, była zbyt ulotna, żebym był w stanie wyłowić jakąś strukturę. To co widać to gwiazda w centrum otoczona okrągłym dyskiem światła. Mgławica jest też ciekawa pod innym względem, ale te informacje zaczerpnęłem już z netu. Jej centralna gwiazda jest gwiazdą podwójną o separacji zaledwie 0,34 ". Gwiazda ta znajduje się poza środkiem mgławicy i nie jest pewne, czy jest to skutkiem działania towarzysza, czy też ośrodka międzygwiazdowego poruszającego mgławicę względem gwiazdy. Kohoutek 1-16 w Smoku, 1.6', 14.10mag Nieco trudniejsza niż Kohoutek 1-16. Tutaj miałem problem, bo na podstawie SkySafari nie bardzo wiedziałem w którym miejscu mgławica dokładnie się znajduje. Wsadziłem więc w wyciąg orciaka BCO18mm z OIII i zacząłem skanować okolicę. Owalne, dość spore pojaśnienie pojaśnienie wyskakiwało co jakiś czas w otoczeniu pięciu jasnych gwiazd. Wykonałem na szybko szkic okolicy i już w domowym zaciszu okazało się, że jest to właściwa pozycja! Na szkicu zaznaczyłem także kwazar KUV 18217+6419 odległy o bagatela 3.4 miliarda lat świetnych, o czym dowiedziałem się dopiero studiując materiały z netu. Ładna parka IC 4677 obok NGC 6543 (Kocie Oko) w Smoku Tu było nieco łatwiej, Podobnie jak z Kohoutkiem 1-16 nie znałem dokładnej pozycji paskudy. Z Delite 11mm i filtrem OIII mgławica dość szybko wyskoczyła z tła, tworzącwierzchołki rombu z jasno zieloną NGC 6543 i dwiema pobliskimi gwiazdami. Sama IC 4677 widoczna jako podłużne, ukośne pojaśnienie o nierównomiernej jasności .Dodatkowo zaczyna być widoczne spore halo wokół Kociego Oka. Piękny widok https://www.spektrum.de/alias/wunder-des-weltalls/ngc-6543-katzenaugennebel-mit-halo-2/1556230 Oprócz tego obserwowałem jeszcze wiele obiektów zachwycając się wspaniałym Crescentem, NGC 7479, Ameryką Północną wraz z Pelikanem, Jones 1 i wieloma innymi. Na pewno tu wrócę.
    2 punkty
  15. Niezwykła kometa C/2020 F3 NEOWISE już powoli opuszcza sąsiedztwo naszej planety, a emocje związane z jej obserwacjami opadają. Powróćmy jeszcze na chwilę do tych niesamowitych chwil z początku widoczności komety, kiedy to wielokrotnie mogliśmy ją obserwować nad ranem gołym okiem, zanurzoną we wstęgach obłoków srebrzystych. Zapraszam na film!
    2 punkty
  16. Po ponad pół roku walki ze sprzętem, oprogramowaniem i pogodą. Powstała w końcu fotka którą chyba można pokazać na forum:) Z braku złączek (w produkcji) co za tym idzie korektora komy, gwiazdki trochę jajowate. Użyty sprzęt w stopce + IDAS P2 i guider - OLYMPUS. Lokalizacja jedna z dzielnic Katowic (miłe zaskoczenie, że tak się da). Czas: 15x300s.
    1 punkt
  17. Siemka Od niedawna jestem początkującym astronomem. Chciałbym dołączyć do badaczy planet ponieważ w odróżnieniu od gwiazd wydają mi się bardziej interesujące. Długo czytałem forum i w wyniku tego wyrobiłem sobie opinię że do badania planet najlepszy jest teleskop Maksutow, który też kupiłem. Mam ten teleskop o średnicy 150mm, oglądałem już księżyc i kilka planet. Widoki na księżyc są naprawdę świetne ale planety są małe. Co mogę zrobić żeby widzieć na nich kratery tak jak na księżycu? Poza tym nie mogę znaleźć wielu innych planet. Oglądałem wiele filmów że astronomowie odkryli wiele nowych planet ale nie bardzo wiem gdzie ich szukać. Prawdę powiedziawszy trochę jestem zawiedziony, bo czytałem że przecież te Maksutowy są idealne do planet. Proszę doradźcie jak rozwiązać te problemy, bo ile można oglądać księżyc i kilka planet.
    1 punkt
  18. Elo Jako jedno z moich najwiekszych wyzwń uważam strumienie gwiazd w NGC5970 oraz jest moj Kalmar! Pierwsze podejście do niego robiłem juz w 2016 roku z EDkiem i QHY8L. Teraz nadeszla pora na nieco glebsze palenie Materiał zacząłem zbierac w 3tygodniu kwietnia. Wszystko jedynie bez Księzyca. W księzycowe noce na celownik poszly najjasniejsze obiekty z Łabędzia. Czasami podczas nocy, pomiędzy chmurami łapałem 1 lub 2 suby. Nie było łatwo. Udało sie dobic do wstepnie zaplanowanej liczby klatek, tj 150szt. Finalnie do stacka trafiło kilka mniej. Nie zdecydowałem sie na wykonanie Ha, ponieważ to Kalmar ma być głównym obiektem tego ujecia. TS APO100Q (f5.8), Ioptron CEM60EC, QHY695A, Chroma OIII 3nm 140x20min, Chroma RGB łącznie 3h 50h naświetlania dla całego zdjęcia. Poniżej linki do info o odkryciu przez Nikolasa Outtersa oraz analize obiektu. http://outters.fr/wp/wp-content/uploads/2015/12/decouverte-OU4-eu.pdf http://outters.fr/wp/wp-content/uploads/2015/12/ou4_high_res.pdf Poniżej opisane zdjęcie. Oczywiście do wersji RGB nie dało rady przenieść wszystkich subtelnych detali z mono dlatego zalaczam równiez mocno podkecony negatuwy bez gwiazd. Jako ciekawostkę załączam pojedyńczego suba (klatka referencyjna dla całego materiału) po kalibracji i najzwyklejszym SFT w pixie. Jak widać, obiekt niewiele odstaje od tła! edit. Orientacyjne umiejscowienie obiektu na niebie.
    1 punkt
  19. Techniczne pytanie. Jaki masz okular lub okulary. Może potrzebujesz dodatkowego okularu dajacego większe powiększenie. Na jakim montażu masz tego Maka? Jak nie wiesz to wklej link ze sklepu w jakim go kupiłeś. Link do Twojego zestawu oczywiście.
    1 punkt
  20. Fajnie ci się nietoperz przebija w kadrze No powiem tak, raczej dslr-em tego nie pofocę Świetna praca, czekam na ogłoszenie APOD-a ?
    1 punkt
  21. Obecnie masz na niebie wieczorem wczesnym Jowisza i Saturna. Obserwujac Jowisza możesz zauważyć również jego księżyce. Przynajmniej 4 te galileuszowe. Ich pozycje zmieniają się na tyle szybko ze godzina czy dwie pozwalają na stwierdzenie że "się poruszyly" zmieniły swoja pozycję wzgledem siebie i planety. Czasem widac cień jaki rzucają na tarczę Jowisza. Sama obserwacja tego już jest dość ekscytująca. Pozniej wschodzi Mars. Mozesz próbować zaobserwować jaśniejsza plamę w okolicach bieguna - co to i skąd warto poczytac. Nad ranem widoczna jest Wenus. Tu najciekawsze sa jej fazy oświetlenia podobne do Księżycowych. Księżyc to niekonczacy się materiał do odkrywania. Zainstaluj sobie aplikacje LunarMapHD to mapa Księżyca i razem z nią poszukuj "kraterów" ich nazw i innych danych jakie na ich temat znajdziesz w apce i w necie. Najfajniej wyglądają na linii cienia a ta z dnia na dzień się przesuwa i tak możesz podróżować po calej tarczy. Wyszukaj te najmniejsze możliwe do zobaczenia a sam stwierdzisz że jest co zrobić. W dzień możesz obserwować Słońce i jego aktywność. UWAGA KONIECZNIE UŻYJ ODPOWIEDNICH FILTRÓW DO OBSERWACJI SŁOŃCA. bo bez nich zobaczysz je przez teleskop tylko dwa razy. Raz prawym a drugi raz lewym okiem. Co i jak mozna zobaczyć oraz kiedy mozna sobie wyszukac w symulatorach nocnego nieba. Warto zainstalowac na kompie program Stellarium i tam zobaczysz co możesz zobaczyć na niebie. Jest co robić więc porzucić marzenia o pozaslonecznych planetach i do roboty. A wielkosc planet zależy od powiększenia a to zalezy od okularu przez jaki obserwujesz. Sa tu pewne ograniczenia i warto abys o nich doborze okularów i innych aspektach "mechaniki" swojego teleskopu jeszcze doczytał. Napisałem to bo mam wiarę, podobnie jak @Astrotuvoc,że to co piszesz wynika z braku wiedzy i nie robisz sobie jaj z nas na forum. Ilość wiedzy jaką musisz sobie przyswoić jest znaczna sądząc po Twoich postach ale nie niemożliwa do ogarnięcia. Za to nie jest możliwe przekazanie Ci jej pisząc tu i teraz. Trochę musisz też sam poczytać.
    1 punkt
  22. Nie wiem co bierzesz, ale chcę trochę.
    1 punkt
  23. Ale masz odpowiedni montaż? EQ3-2 może nieuciągnąć....
    1 punkt
  24. Lub red dota, albo to i to jak budżet pozwala Ja częściej używam red dota.
    1 punkt
  25. Dzięki wszystkim za pomoc! Zamówiony! :DD
    1 punkt
  26. Ja nie chcę oglądać na tych planetach niewiadomo jakich rzeczy, bo wiem że od tego są poważne teleskopy. Ale wiem też że Hubble to była już przestarzała technologia i dlatego go zdjęli, a słyszałem że Maksutow jest przyszłościowy. Zresztą kupowałem go w profesjonalnym sklepie, miał maksimum gwiazdek przy obserwacjach planet, a nigdzie nie pisało że to ma dotyczyć tylko tych z naszego układu. Zresztą księżyc jest jeszcze ciekawy, ale te pozostałe planety są w obiektywie dość małe no i trudno mi uwierzyć że z tym się nie da nic zrobić. A na te inne planety są wogóle jakieś namiary, współrzędne czy coś? Może coś mi się uda wypatrzyć?
    1 punkt
  27. Autorze tematu , zdaj sobie sprawę , że z obserwacją planet pozasłonecznych nie radzi sobie już teleskop Habble . Jedyna nadzieja w teleskopie Keplera . A Ty policz wszystkie kratery na Księżycu które są w zasięgu Twojego Maka 6'' , i nie licz na nic więcej .
    1 punkt
  28. Montaż ma lożyska w obu osiach.Jak dla mnie działa bardzo dobrze i lożyska oporowe w osi azymutalnej fajnie robią robotę, naprawdę jest dobrze.
    1 punkt
  29. Naukowiec potrafili doktorat napisać o kilku kraterach na Księżycu, a tobie mało materiału do obserwacji w Układzie Słonecznym? ?
    1 punkt
  30. Słuchajcie ja się pytam poważnie. Maksutow 150 to mój pierwszy teleskop i kosztował sporą kwotę. Nikt by nie produkował takich drogich teleskopów, żeby dało się przez nie zobaczyć tylko kilka planet
    1 punkt
  31. Po przeczytaniu nowych postow doszedlem do wniosku ze obracamy sie ciagle przy tym samym problemie: jak zrobic zeby obraz planety zajmowal cale pole widzenia okularu i w dodatku byl piekny. Odpowiedz na to moze byc taka ze trzeba wyjechac na La Palme lub do Arizony albo na Atacame na wysokosc 2000 m.n.p. morza z teleskopem o mozliwie wielkim lustrze np 24 cale. Z gory przepraszam za zgryzliwosc.
    1 punkt
  32. Grzegorz , fajny kadr i dobra obróbka, ale szum tła zabija cały dobry efekt. Sam wiesz dlaczego- za mało materiału.....
    1 punkt
  33. Mój guiderek 30/135 waży niewiele ponad 100 gram i mocuje się go obok aparatu na szynie. Albo tak:
    1 punkt
  34. Fotka wykonana w Dwerniku w średnio/kiepskich warunkach. SCT EdgeHD 8", QHY163M, RGB 3x30x60sec., Ha 90x120sec. M27
    1 punkt
  35. też go widziałem, ale jak ktoś napisał wcześniej aparat akurat był skierowany w inną stronę nieba
    1 punkt
  36. Minuta filmów poklatkowych z Peresidami w tle. Canon ESO77D, ogniskowe od 9 do 135mm. https://youtu.be/iiAa3hb8TyE
    1 punkt
  37. Powadzenie w SCT EdgeHD 8" jakby opanowane, za pomocą OAGa:) Ostrzenie lustrem głównym również bez problemu. Jestem dobrej myśli 2h wodoru, warunki kiepskie.
    1 punkt
  38. A ja zapodam Wam przedwczorajszą migawkę z zachodu w Niechorzu...
    1 punkt
  39. Tym razem wpadło mi w ręce kultowe szkiełko samyang 135/2. Fotka wykonana w Chmielu. Pętla Łabędzia. RGB 3x30x60sec., Ha 20x120sec.
    1 punkt
  40. M101, Edge 8", QHY 163M, L 210x120s, 90x60s. Katowice
    1 punkt
  41. M8, M20 i kawałek M21. TS71SDQ?, iExos100, QHY163M LRGB 90x60s, 40x60s, 40x60s, 40x60s. Teneryfa, warunki średnie.
    1 punkt
  42. Tym razem fotka przywieziona z Teneryfy. Mgławica Ślimak: TS71SDQ?, iExos100, QHY163M LRGB 40x60s, 40x60s, 20x60s, 40x60s.
    1 punkt
  43. Do powyższego dokładam RGB 3x40x60sec. z pola namiotowego w Bereżkach.
    1 punkt
  44. Kolejny kadr z zestawu TS71SDQ?, iExos100, QHY163M. Ha 50x120sec. Tym razem gwiazdki już trochę lepsze
    1 punkt
  45. IC1318, Katowice 9-10.06.2019, TS71SDQ na iExos100. Ha 135x60s + RGB 3x30x60s Trochę mało materiału, no ale co zrobić
    1 punkt
  46. NGC3628 Zatom. 5-6.04.2019 EdgeHD8", Lepus 0.62, QHY163M 160L x 60s
    1 punkt
  47. Cygnus. Pierwsza próba z szerokim kadrem. 0,5h wyrwane z pochmurnej sierpniowej nocki w Bieszczadach.
    1 punkt
  48. NGC 7635. 140x300 sec w Ha. Próby z Deconvolve w Maxim DL.
    1 punkt
  49. Tym razem coś z zupełnie innej beczki:) NGC 6888 w Ha. 30x300 s. Fotka wykonana w Wetlinie przy bardzo średniej przejrzystości.
    1 punkt
  50. Crop M51 z tarasu w Katowicach. Ekspozycja 55x300s. Trochę przesadzone z photoshop-em, ale nie umiałem się powstrzymać
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)