Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 25.08.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Dziwię się, że niektórzy tyle się rozpisują. Dla mnie ten temat to trochę podchodzi pod trolling albo jakąś skrajną głupotę. Bo dziwne jest trochę, że ktoś poświecił troche czasu na wybór i zakup dość wyspecjalizowanego, nienajtańszego teleskopu do obserwacji planet, a nie wiem nawet podstawowej wiedzy o Układzie Słonecznym (z postu wynika, że autor nie ma pojęcia ile jest planet w Układzie Słonecznym, ani jak wyglądają) - w zasadzie nawet nie mozna być pewnym do końca czy rzeczywiście jakąś namierzył tym teleskopem.
    5 punktów
  2. No nie jestem tego całkiem pewien, bo wg mnie funkcją tego Forum jest też edukować. Dlatego złotym środkiem wydaje mi się zadanie NAJPIERW kilku prostych pytań kontrolnych, typu "które planety widziałeś", "jakie okulary", itp., i spokojnie czekać na reakcję. Jak są uczciwe odpowiedzi, to temat może sobie żyć swoim życiem, jak ściema, to rzeczywiście szkoda czasu. Wg mnie jak ktoś szczerze szuka tu wiedzy i pomocy, to wyśmiewanie i wysyłanie kogoś "na drzewo", bo za mało wie, nie powinno mieć miejsca. Nawet gdyby nie wiedział prawie nic, albo miał jakieś nieprawdziwe informacje, czyli wiedział mniej niż nic. Można takiego delikwenta kulturalnie odesłać do odpowiedniej literatury, to niekoniecznie wymaga sporo czasu i pisania epopei.
    3 punkty
  3. Nie mogłem się doczekać. Zebrane 21 i 22 sierpnia po naście minut każdego ranka w krótkim przedziale między wyjściem mgławicy zza drzew znad horyzontu, a zbyt jasnym niebem. Sky-Watcher BKP 130/650 EQ2 z napędem w jednej osi Sony NEX-3N svBony Moon & skyglow Niebo podmiejskie 139 x 15s + darki i flaty, iso 1600 Sequator, Photoshop, Topaz DeNoise AI
    3 punkty
  4. Masz rację. Szkoda poświęconego czasu. Temat, który powinien być szybko zamknięty.
    3 punkty
  5. w szerszym kontekście. Prócz wodoru starałem się pokazać znajdujące się w tym rejonie ciemnoty, często traktowane po macoszemu. Samyang 135 mm, 6d mod, ok. 90 minut w klatkach po 120 s. Byłoby więcej, ale obiektyw zaparował.
    2 punkty
  6. Drugi obiekt sfotografowany przeze mnie podczas ubiegłotygodniowego zlotu w Zwardoniu to IC59 i towarzyszka IC63, IC 59 (Mgławica Gamma Cas) ? słaba mgławica refleksyjna znajdująca się w konstelacji Kasjopei w odległości około 600 lat świetlnych od Ziemi. Została odkryta 17 stycznia 1890 roku przez Isaaca Robertsa. Mgławica IC 59 znajduje się w odległości zaledwie kilku lat świetlnych od gwiazdy Gamma Cassiopeiae, przez którą jest jonizowana. Wspólnie z mgławicą emisyjną IC 63 tworzą obiekt skatalogowany w katalogu Sharplessa jako Sh2-185. Po raz kolejny mało materiału i zabawa z obróbką, przekierowałem teleskop na nią w momencie kiedy trzeba było zrobić flipa ( a tego nminawidzę ? ) Dlatego niespełna 1h30min materiału i ciężko cokolwiek wyciągnąć, setup ten co zawsze temperatura matrycy -15°, 89x60s unity gain, offset 30 plus pełna kalibracja. Wiem, trzeba nad tym popracować ? .
    2 punkty
  7. Wrzucę jeszcze wersję ze zredukowanymi gwiazdami. Lepiej widać tu mgławicowości, ale czy zdjęcie zyskuje na estetyce to już kwestia gustu.
    2 punkty
  8. Elo Jako jedno z moich najwiekszych wyzwń uważam strumienie gwiazd w NGC5970 oraz jest moj Kalmar! Pierwsze podejście do niego robiłem juz w 2016 roku z EDkiem i QHY8L. Teraz nadeszla pora na nieco glebsze palenie Materiał zacząłem zbierac w 3tygodniu kwietnia. Wszystko jedynie bez Księzyca. W księzycowe noce na celownik poszly najjasniejsze obiekty z Łabędzia. Czasami podczas nocy, pomiędzy chmurami łapałem 1 lub 2 suby. Nie było łatwo. Udało sie dobic do wstepnie zaplanowanej liczby klatek, tj 150szt. Finalnie do stacka trafiło kilka mniej. Nie zdecydowałem sie na wykonanie Ha, ponieważ to Kalmar ma być głównym obiektem tego ujecia. TS APO100Q (f5.8), Ioptron CEM60EC, QHY695A, Chroma OIII 3nm 140x20min, Chroma RGB łącznie 3h 50h naświetlania dla całego zdjęcia. Poniżej linki do info o odkryciu przez Nikolasa Outtersa oraz analize obiektu. http://outters.fr/wp/wp-content/uploads/2015/12/decouverte-OU4-eu.pdf http://outters.fr/wp/wp-content/uploads/2015/12/ou4_high_res.pdf Poniżej opisane zdjęcie. Oczywiście do wersji RGB nie dało rady przenieść wszystkich subtelnych detali z mono dlatego zalaczam równiez mocno podkecony negatuwy bez gwiazd. Jako ciekawostkę załączam pojedyńczego suba (klatka referencyjna dla całego materiału) po kalibracji i najzwyklejszym SFT w pixie. Jak widać, obiekt niewiele odstaje od tła! edit. Orientacyjne umiejscowienie obiektu na niebie.
    2 punkty
  9. Kochani! Z końcem wakacji definitywnie kończy się nasza przygoda z kometą NEOWISE. Prezentowana w filmie panorama ukazuje kometę na czele parady Księżyca i planet. To one odgrywają teraz główne role w niebiańskim spektaklu późnego lata 2020 roku. Szczegółowy program występów przedstawia nasz filmowy kalendarz astronomiczny - zapraszam!
    2 punkty
  10. Słuchajcie chciałbym zrobić jeden w zlot w 2020 r. Będzie to zlot 15 - 20 września 2020 - 5 dobowy od wtorku do niedzieli! Będzie to zlot z wieloma sponsorami, z koncertem z super wykładami itp. Koronkę już w tym czasie mam nadzieję dobiją. Macie poustawiane na wrzesień urlopy, przenieście sobie z kwietnia dwa dni na wrzesień. Jak akceptujecie, to zmieniamy pozycje w kalendarzach i dzwonię do właścicieli ośrodków !
    1 punkt
  11. Gratulacje. W astrofoto nigdy się nie bawiłem, nie stać mnie - to wymaga bardzo dużo czasu, a ja go tyle nie mam. Tu postawiłem sobie granicę. Dlatego nie jestem w stanie pomóc.
    1 punkt
  12. Trochę czasu od ostatniego postu w tym temacie minęło, udało też się kupić maka 180 ? To była bardzo dobra decyzja, teleskop używany ale bardzo zadbany, do tego eq5. Obserwacje w miarę możliwości prowadzę cały czas, kilka razy udało mi się złapać naprawdę dobre warunki, wtedy mak pokazał pazur na planetach. Ypsylony w Lutni z morfeuszem 12,5 rozbija tak iż wydaje się, że między składnikami samochód swobodnie się zmieści. Teleskop naprawdę spory co akurat dla mnie jest zaletą, obserwacje księżyca zjawiskowe, mnogość detali niesamowita. Stara prawda znów się potwierdziła iż najważniejszy parametr to zdolność rozdzielcza. Pozdrawiam i dziękuję.
    1 punkt
  13. 1 punkt
  14. Ten Star Adventurer to jest montaż dedykowany do lustrzanki z podpiętym obiektywem (nie do teleskopu)? Ciekawa koncepcja, nie wpadło mi to wcześniej w oko. Jak jakieś pytania mi wpadną do głowy, to będę Cię pytał, może też na priv
    1 punkt
  15. Poczytaj trochę np tu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/19-astrofotografia/ czy tu: https://astropolis.pl/topic/73552-apo-askar-fra-400-dlaczego-taknie/ Temat rzeka. Zobacz czym ludzie robią astrofoto. Można zacząć od zwykłej lustrzanki.
    1 punkt
  16. Masz jakąś lustrzankę? W tej kwocie coś pod szerokie pola się wymyśli. Można poszukać używki StarAdventurera (+- 1000-1200 zł) + statyw (różne kwoty, za używany powiedzmy 500-800 zł) , do tego dokupić obiektyw. Jak masz lustrzankę to lekkie nagiecie i wystarczy na Samyanga 135/2.0 (2000 za nowy), jak nie masz to np. stary Sonnar 135/3.5 (400) na M42 jest przyzwoity. Używana lustrzanka np. Canona 1100D + modyfikacja razem około 1000 zł
    1 punkt
  17. Myślę, że nie będziesz zadowolony z wizuala DS (Newton na EQ to darmowa gimnasytka, niepotrzebne komplikacje) a za kilka lat stwierdzisz, że chcesz coś innego do foto. Kup na teraz Newtona na Dobsonie do wizuala i pobaw się w astrofoto planet. Jeżeli jesteś bardziej przekonany na astrofoto DS to trzeba podejść do tego inaczej zupełnie. Mala optyka (krótki obiektyw, jakieś małe APO) i dobry montaż.
    1 punkt
  18. Jak rezygnujesz z foto to zrezygnuj też z SW 150/750 na EQ3-2. Wtedy lepiej coś na dobsonie, np. GSO 10", chociaż wagowo i mobilniej będzie z GSO 8".
    1 punkt
  19. Nie słuchaj kolegów bo bredzą.... Spokojnie możesz zająć się obserwacją planet pozasłonecznych, tu przykłady: https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/pierwsze-zdjecie-wielokrotnego-ukladu-planet-wokol-gwiazdy-podobnej-do-slonca http://exoplanet-spot.blogspot.com/p/zdjecia-egzoplanet.html https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/bezposrednie-zdjecie-masywnej-egzoplanety-1505.html Musisz "jedynie"... doinwestować w sprzęt ;)
    1 punkt
  20. Razem z teleskopem dostałeś jeden okular. Jeśli Twój teleskop to Sky-Watcher MAK 150/1800 to masz zestawowy okular o ogniskowej 28 mm 2", który daje powiększenie 64 razy i on jest dobry. Potrzebne są tu jeszcze inne okulary do większych powiększeń. I np. takie - wszystkie 1,25": okular do średnich powiększeń 18mm - BCO 18 mm, który powiększy 100x okular do dużych powiększeń 8 lub 9mm - powiększenia 225x, albo 200x i ewentualnie do ekstremalnych powiększeń - 6mm NPL VIXEN lub BCO {pracują podobnie} powiększenie 300x. Użyjesz ten okular kilka razy w roku jak dobrze pójdzie w wyjątkowo dobrą pogodę i położenie dostatecznie wysoko obiektu (mniej atmosfery po drodze i w związku z tym mniej pływający obraz). dodatkowy okular do szerszych pól - np. GSO 40 mm/1,25", ale do szerokich pól stosuje się inne bardziej specjalistyczne (krótkoogniskowe) teleskopy np. SW 80/400, SW 100/500. SW 120/600 i podobne. Nie ma teleskopów uniwersalnych. Ja mam 4 różne sztuki do różnych celów, kilkanaście okularów, różne filtry, kamery i inne narzędzia pomocnicze. Maki nie są wymagające pod względem okularów i można tu używać nawet tanie okulary z małą ilością szkła po drodze, które tu podałem. Dobrą opcją są okulary z większym polem widzenia, ale to już więcej kosztuje. Warto obserwować dział "sprzedam". Astronomia to wymagająca dziedzina nauki i tu się kłania nie tylko znajomość gwiazdek, planet, Księżyca itp., ale optykę, astrofotografię i jeszcze inne dziedziny np. matematykę, znajomość fal elektromagnetycznych (przynajmniej światła i okolic - UV i podczerwień), które same wyjdą w praniu. A jesteś porażająco zielony. Taka jest prawda! Warto też obserwować inne duże fora astronomiczne np. "Astromaniak" i "Astropolis". Powodzenia w nauce i szykować kasę na dodatki!
    1 punkt
  21. Mozaika Łabędzia z czterech kadrów. Niestety będę musiał jeszcze raz zrobić jeden kadr RGB i jeden Ha, ponieważ nie wszystko pasuje do siebie. Canon z samyangiem 135 jest zawieszony na przeciwwadze heq5 i ciężko jest wycelować w odpowiedni kadr. Po zebraniu nowych dwu kadrów poskładam wszystko jeszcze raz. Canon 6d, samyang 135/f2, po około dwie i pół godziny naświetlania RGB i Ha na jeden kadr. Póki co, pokazuję co jest teraz.
    1 punkt
  22. Dla porównania wrzucę 1,5 h materiału z Samyanga i 6d mod, celowo dość mocno podkręconego, lecz bez filtra. Różnica na korzyść wersji zrobionej z h - alpha jest kolosalna.
    1 punkt
  23. Witajcie! Prezentuję dwa zdjęcia zrobione podczas tegorocznego wypadu w góry. Oba wykonane podobną techniką, jednakże z wykorzystaniem dwóch różnych szkieł: 1. Samyang 14mm F/[email protected], ISO 6400, aparat Nikon D750. Niebo z prowadzeniem na SA 10x30 sek. Teren 1x4 min. 2. Samyang 24mm [email protected], ISO 3200, Nikon D750. Niebo 10x30 sek. Teren 1x4 min. Widać, że rzeczywiście dłuższa ogniskowa prezentuje więcej szczegółów DM. Muszę jednak przyznać, że trudniej było mi się uporać z obróbką wersji na 24mm, zwłaszcza z zaświetleniem nieba, które jest bardziej widoczne (zdjęcia były robione jedno po drugim). Może ktoś z Was ma doświadczenia z tymi szkłami i napotkał podobne problemy? Pozdrawiam!
    1 punkt
  24. ?Panowie to jest astrowersja usterki?????? ktoś to ogląda czyta i ryje ze śmiechu:))
    1 punkt
  25. Ja nie chcę oglądać na tych planetach niewiadomo jakich rzeczy, bo wiem że od tego są poważne teleskopy. Ale wiem też że Hubble to była już przestarzała technologia i dlatego go zdjęli, a słyszałem że Maksutow jest przyszłościowy. Zresztą kupowałem go w profesjonalnym sklepie, miał maksimum gwiazdek przy obserwacjach planet, a nigdzie nie pisało że to ma dotyczyć tylko tych z naszego układu. Zresztą księżyc jest jeszcze ciekawy, ale te pozostałe planety są w obiektywie dość małe no i trudno mi uwierzyć że z tym się nie da nic zrobić. A na te inne planety są wogóle jakieś namiary, współrzędne czy coś? Może coś mi się uda wypatrzyć?
    1 punkt
  26. Jeśli chodzi o moje rady to: - znacznie więcej materiału. 17 klatek to bardzo mało; - więcej klatek kalibracyjnych. Darków co najmniej 20, Biasów z 50. Jeśli chodzi o flaty to z doświadczenia wiem, że dla Nikona D5100 i SW 150/750 raczej trzeba je robić bo winieta jest spora. Sam mam Nikona D5300 i SW 150/750. Ewentualnie można użyć sztucznego flata, ale nie zawsze działa; - korektor komy. Po rogach gwiazdki się rozjeżdżają; - musisz popracować nad obróbką. Za bardzo wyciąłeś tło, za dużo niebieskiego ..... Poczytaj ten dział https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/71-szkoła-astrofotografii/ . Jeśli masz sporo cierpliwości to polecam program Pixinsight. Płatny, ale jest 30 dniowy trial. Do obróbki andromedy jest fajny tutorial https://www.lightvortexastronomy.com/tutorial-example-m31-andromeda-galaxy---dslr.html Fajnie, że zacząłeś. Teraz tylko dużo cierpliwości i ćwiczeń. Pozdrawiam
    1 punkt
  27. Tak jak pisze @robinek72. 150/750 na HEQ5 to dobry wybór na początek. Ale dróg jest wiele. Ja ładnych kilka lat temu też startowałem z kwotą 3000zł. I wiesz co kupiłem... Montaż HEQ5. Powiesiłem na nim stary teleskop firmy Uniwersał i mogłem sobie coś tam poobserwować a równolegle uczyłem się podstaw a-fotografii i rozbudowywałem sprzęt. Powiem więcej, Montaż i tuba 150/750 są ze mną do dziś. (foto z IV Zlotu w Zatomiu. Rok 2012 - ten żółty sprzęt to właśnie moja rurka.)
    1 punkt
  28. Ja też zaczynam ale zanim wypowiedzą się bardziej zaawansowani to wyrażę swoją opinię. Z tego co zaproponowałeś to do DSów bedzie na początek dobry jasny Newton 150/750 ale na HEQ5. Trudno będzie zmieścić się w budżecie ale ten montaż to już to co chcesz do foto. Czasam są na giełdzie. I po zakupie długo go nie zmienisz. Mak z tymi aperturami to raczej do DSów się nie nadaje za wąskie pole widzenia za to na planety na początek by był. Jak sam się przekonasz astro a szczegolnie foto to studnia bez dna. Zawsze jest na co wydać kasę i to coraz większą Im zabrniesz dalej tym więcej wydasz. Trzymam kciuki. Powodzenia.
    1 punkt
  29. Jakie tam magiczne , po prostu robisz kilka klatek z krótkimi czasami , składasz je jak całe zdjęcie. Później w PS wklejasz wyrównane zdjęcia jedno nad drugie i używając maski w zasadniczym zdjęciu maskujesz przepalone centrum zarazem odkrywasz nieprzepalony środek z zdjęcia z krótkimi czasami. Na koniec jeszcze lekkie rozmycie Gaussowskie granicy na masce żeby złagodzić przejście i gotowe.
    1 punkt
  30. Taka piękność dziś rano została znaleziona u mnie w domu o poranku.
    1 punkt
  31. Materiał wyjściowy to materiał konkursowy z Astropolis, kolor z kamery OSC i osobno Ha. Na prośbę Darka ( DarX86) zamieszczam go też tutaj, może się komuś przyda. Etap 1 to "wyciąganie" nieliniowe obrazu Ha. Korzystałem tu z modułu DDP PixInsight 1.8. Parametry widać na ekranie. Etap 2 to obcięcie zbędnej, nie zawierającej treści cześci histogramu. Moduł Histogram Pixa. Etap 3 to delikatne, dodatkowe wyciągnięcie mgławicy do granicy akceptowalnego szumu. Moduł Histogram Pixa, parametry na obrazku. Etap IV to ponowne obcięcie histogramu po lewej stronie. W efekcie tych działań otrzymałem bazową postać Ha: Po lewej stronie i na górze obrazka wyraźnie widac obszary które musiały ulec obcięciu ze wzgledu na brak lub zniekształcenie w wyniku przesunięcia kolejnych ramek stacku. Etap V. Teraz Ha podlegało odszumianiu, polepszeniu kontrastu i wyrównaniu tła ( był gradient- tło wyraźnie jaśniejsze po prawej stronie). Korzystałem z Astronomy Actions i modułu Topaz Labs De Noise. Wszystkie działania w Photoshopie CS5 Extended. Efekt poniżej: Etap VI. Identyczny ciąg czynności wykonałem dla pliku RGB . Efekt końcowy poniżej: Etap VII. Z obrazu Ha usunąłem gwiazdy Startonem. Teraz zaczyna się właściwe składanie obrazu końcowego. Etap VIII. Najpierw uzyskanie właściwego obrazu zakolorowanego Ha .Uklad warstw w PSie widać na obrazku. Niestety , to jest nieładne. Najjaśniejsze obszary są w kolorze majtek barchanowych i nie mają szczegółów. Etap IX. Manipulując krzywymi i korzystając z maski doprowadziłem do stanu jak poniżej: Etap X. Teraz właściwe składanie mgławicy z kolorem. Układ warstw i atrybuty opisane na obrazku. Tutaj jest dużo pracy przy dobraniu właściwej proporcji poziomów warstw i przenikalności. Etap XI. Efekt tych operacji poniżej. Zaznaczyłem tam także obszar, który wymaga dodatkowej korekty kontrastu aby pokazać lepiej fragmenty mgławicy a nie czarną studnię. W opisie pominąłem czynności techniczne czyli alignację w Pixie i crop w PSie z wyrzuceniem obszarów nie posiadających wszystkich składowych warstw. Obrazek konkursowy już znacie: Mam nadzieję że się to komuś przyda a może nawet ktoś na tym zarobi.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)