Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 25.10.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Szkic z 20.10.2020r,Widoczność słaba ,seeing słaby,więc powerowanie i szkicowanie detali odpadało,pozostała NGC 404, przy której żaden z występujących wtedy warunków nie przeszkadzał. SQM-20.88-21.00 mag/arc2
    5 punktów
  2. 24 października 2020. Zaczynam obserwacje już przed dwudziestą pierwszą. Wspaniale prezentuje się Sinus Sabaeus oraz Sinus Meridiani przechodząca przez południk centralny. Korzystam z Bino Baader Maxbright I oraz pary Plossli Bresser'a 15 mm. Ogniskową oceniam na około 2,5 metra i powiększenie na 166x. Mars ma wielkość paznokcia kciuka widzianego z około 30 cm. Używam również pomarańczowego filtra Baadera. Planeta ma ceglano-pomarańczowy kolor z lekko brązowymi odcieniami. Bez filtra jest blado żółta, a struktury albedowe są niebieskawe. Szkice wykonane w odstępie 100 minut pokazują, że obraz w okularze zmienia się dosyć szybko z obrotem planety. Od zawsze Mars był dla mnie Number One wizualnych obserwacji, a obrazy które dostrzegam ostatnio tym niewielkim teleskopem utwierdzają mnie w przekonaniu że, jest to Najwspanialszy Obiekt Obserwacji i jeden z najpiękniejszych Klejnotów na niebie. Pozdrawiam Jarek
    5 punktów
  3. Tak mi się skojarzyło z filmem i książką "Wojna Światów" Herberta George Wells'a.
    3 punkty
  4. Wrzuciłem relację: Sesja z godziną gratis
    3 punkty
  5. Dodam od siebie, że szkicując tworzymy jakby mozaikę doznań wzrokowych, które składają się na ostateczny efekt. Obserwując obiekt niektóre jego szczegóły widzimy przez cały czas, inne przez 50% obserwacji, a jeszcze inne błysną 2,3 razy. Dlatego warto nanosić każdy wyzerkany element. Tym bardziej, że nawet te najbardziej ulotne okazują się bardzo często rzeczywistością. Dotyczy to oczywiście wszystkich obiektów dostępnych w wizualu. Pozdrawiam Jarek
    3 punkty
  6. Filmik z sierpniowego lotu nad mgłą :)
    3 punkty
  7. Dzisiejszy z balkonu ustrzelony? 71,8% tarczy, 394716 km P900 1/100s ISO100
    2 punkty
  8. Trzeba było mi wczoraj dłużej siedzieć, tej M42 żałuję okropnie. Następnym razem krzesełko i grubsza czapka i może dłużej usiedze ?
    2 punkty
  9. Początkowo nic nie wskazywało, że niebo zrobi się takie obłędne. Pierwsza część nocy w towarzystwie Księżyca i lekkiej mgły. Przez chwilę obawialismy się chmur, które nadciagnely z północnego zachodu. Na szczęście chmury się nad nami wytopily A kiedy tylko Księżyc zaszedł niebo zrobiło się czarne jak smoła. Naszym celem była M42, która już po północy wyłoniła się za drzew. Obejrzeliśmy też klika asteryzmow ale hitem był ponownie Mars. Obserwowałismy go przez różne kombinacje filtrów (niebieski, ciemno zielony oraz Moon) przy powiększeniu blisko 150x w ES 8,5mm. Każdy z nich miał swoje zalety i wydoobywal z planety co rusz nowe szczegóły. Najlepiej jednak tej nocy prezentował się w filtrze Moon (Polarisa) zachowując swoje naturalne barwy jednocześnie nie oslepiajac swoim blaskiem. Zwijalismy się krótko przed 1.00 bo tak nam podpowiadał rozsądek choć mogliśmy spokojnie posiedzieć jeszcze z godzinę. Tym bardziej, że noc tego dnia była o godzinę dłuższa. ? Do następnego...
    2 punkty
  10. Jakim telepem obserwujesz? Cały szkopuł możliwości dostrzeżenia, polega na powiększeniu, podstawowym błędem obserwatorów,którzy nagminnie popełniają jest stosowanie zbyt małych powiększeń. Co ztego że obiekt jest wtedy najlepiej widoczny (najjaśniejszy)jak gubi ,wszystkie szczegóły ,które oko ludzkie z powodu bardzo niskiej rozdzielczości w ciemnościach ,które spada do ok 20'!!!( a nie jak się ogólnie zakłada 1'-2')nie jest w stanie wyłapać. Druga sprawa to koncentracja, robiąc szkic człowiek tak mocno skupia się na obiekcie ,ze jest w stanie dostrzec szczegóły ,które niejednokrotnie bywają poza zasięgiem nawet większego teleskopu ,podczas prowadzenia "standardowych" obserwacji.
    2 punkty
  11. Kolejna moje astrofotograficzne dzieło. Uwzględniając zmianę czasu i fakt, że Księżyc zajdzie o godz. 23.54, zaś koniec nocy astronomicznej będzie ok. godz. 04.00, postanowiłem wykorzystać ten bezksiężycowy czas na sfotografowanie Mgławicy Płonąca Gwiazda znajdującej się w Gwiazdozbiorze Woźnicy. Dodatkowym czynnikiem na moją korzyść był fakt, że ostatniej nocy była zmiana czasu, więc zyskałem dodatkową godzinę na naświetlanie. Wybór akurat tej Mgławicy był nieprzypadkowy - znajduje się już ona wysoko na horyzoncie, co pomaga mi zmniejszyć wpływ LP na ostateczny efekt zdjęć. Tą Mgławicę fotografowałem po raz pierwszy. Jednak warunki do astrofoto ostatniej nocy były o tyle ciężkie, że wszędzie była gęsta mgła; wydawało mi się, że nawet Droga Mleczna jest lekko nią przesłonięta. Jako że nigdy wcześniej nie robiłem Płonącej Gwiazdy, to nie mam porównania do wyników z nocy bez mgły, ale i tak jestem zadowolony ze swoich rezultatów. W ramach eksperymentowania z SWSA zwiększyłem czas naświetlania z 3 min. do 4 min. Wyniki nie wyszły obiecująco - 20% materiału poszło do kosza. Ważne jest tutaj to, że odrzucone 20% to zdjęcia z niemal samego początku naświetlania, a wtedy Płonąca Gwiazda była najniżej nad horyzontem, więc podejrzewam, że sama mgła mogła mieć wpływ na guiding. Następnym razem spróbuję tych samych ustawień w noc bez mgły. SWSA. Canon 2000D astromod, Canon 200mm f/2.8L ISO 800 4 min., 58 x light, bez darków, flatów i biasów ACR, DSS, PS, RNC Color Stretch
    2 punkty
  12. Pomimo używania dużych teleskopów i ciemnego nieba nigdy nie udało mi się czegoś konkretnego wyłuskać. Ale kto wie może gdyby się przyłożyć? Michał niecierpliwie czekam na szkice.
    2 punkty
  13. Ja opuściłem kolegów wcześniej, koło 23:00 - nie ze względu na chmury ale swoje samopoczucie - kac z piątku plus wilgoć wygnały mnie do domu. Niemniej jak na październik noc zacna. Dzięki panowie, do następnego razu ?
    2 punkty
  14. Mnie się udało. ? Obserwowałem przede wszystkim M42 i Rozetę zmieniajc na przemian dwa filtry OIII i UHC. Oczywiście NGC 404 też oblukałem.
    2 punkty
  15. Jakość obrazu danego okularu w danym Newtonie zależy głównie od światłosiły. Im mniejsza (im jaśniejsza) tym "gorzej". Jeśli jesteś początkujący to raczej nie zauważysz różnicy między ESem a Naglerem. To są niuanse. Niektórym doświadczonym wystarczy do "końca życia" okular klasy ES 82 deg.
    2 punkty
  16. Czyżby kolejny łowca bredni w ścieku informacyjnym jakim jest You Tube, czy to po prostu zwykła prowokacja?
    1 punkt
  17. Ładny szkic ? Chciałbym wam przypomnieć mój artykuł o tym obiekcie sprzed lat...
    1 punkt
  18. Witaj na forum. Że niby co w nim ciekawego,wybacz ale takim szambem rajcują się tylko płaskoziemcy.
    1 punkt
  19. Fajna relacja, @Thomas mam nadzieję, że niebawem ?
    1 punkt
  20. Marcin jak zwykle świetna relacja.? Dziękuje za spotkanie i oby nam się udało jeszcze w tym roku wyrwać.?
    1 punkt
  21. No dobra, przekonaliście mnie ?
    1 punkt
  22. Włodek ma racje, to są potencjalni wrogowie Naszych biedronek. A jak ugryzie to powstaje rana. A miały być na niszczenie mszycy a wyszło tak jak z barszczem Sosnowskiego.
    1 punkt
  23. 25 października, a ona na spacerek po mojej barierce balkonowej właśnie sobie wyszła ?
    1 punkt
  24. Jeszcze się modlisz do teleskopu? ? Spraw to krzesełko lepiej :)))
    1 punkt
  25. Świetny szkic! Jestem ciekaw, czy tam można cokolwiek wyłuskać w dobrych warunkach? Galaktyka wydaje się być dość jednorodna, ale kto wie? ? Ps. u mnie warun po 24.00 dopisał, także rzuciłem się na ekstrema, jak ogarnę trochę, to wrzucę.
    1 punkt
  26. Było zajebiście. Szczegóły opiszę w relacji ale chmury szybko się wytopiły i mieliśmy do dyspozycji całe niebo. Mars zmasakrował.
    1 punkt
  27. Też myślałem że polukam coś dzisiaj ,ale mgła się mocno podniosła i jakieś chmurki się pojawiają, może stanie się cud i po 24 będzie można poobserwować?
    1 punkt
  28. Po sporej przerwie kolejny Marsik - z nocki 22/23 października. SCT 8" z barlowem 2x + ASI 224 na EQ3-2. RGB+IR:
    1 punkt
  29. 22 października 2020. W końcu można się było napatrzeć na Marsa w niezłych warunkach. Balkon stanowi barierę seeingową, ale najważniejsze jest to co dzieje się w niebiosach. Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  30. Canon 5d. apo 71/347, 82 x 6 minut. Materiał zbierany w okolicach Warszawy ( 50-60 km )
    1 punkt
  31. Kanał na YT przechodzi małą rewolucję, wkrótce będzie nowy content. http://www.youtube.com/c/AstroAllano
    1 punkt
  32. 18 października 2020: A wczoraj ładnie się wpasował w drzewo ?
    1 punkt
  33. podsumowanie w formie animacji z sesji 10.10.2020. 71 klatek
    1 punkt
  34. Hej. Mam go ale w krajobrazie. Pozdrawiam
    1 punkt
  35. Człowiek na razie loty odpuścił to te lukę wykorzystały ? Przed chwileczką nad Ustką Canonkiem 550 z łapy przy porannej balkonowej kawie.
    1 punkt
  36. Przyciągamy się ? 9 października
    1 punkt
  37. Fotka księzyca. 10.10.2020 okolo 2 rano. Teleskop TS OPTICS 70ED Quadruplet. Montaz HEQ5. Kamera ZWO ASI 178MM. Formad SER, czas 7 minut. Konwersja w PIPP na plik AVI. Autostakkert!3. 90% wszystkich klatek. Końcowa obróbka PS CS3
    1 punkt
  38. Albo to życie istnieje obok nas, w nas..tylko my go nie dostrzegamy.
    1 punkt
  39. Wczoraj w puszczy podczas biegu wypatrzyłem Puszczyka tuż przy drodze. Dzisiaj po pracy kropiło, ale podjechałem do puszczy z aparatem i po 3km spaceru wypatrzyłem sowę na gałęzi. Cierpliwie znosił moją obecność, oczywiście do czasu, trochę po krzakach mnie przeciągnął Przed zmierzchem jeszcze klatka na do widzenia.
    1 punkt
  40. Super. Do poprzednich braków dochodzą nowe: 1. naucz się odróżniać hipotezę od teorii 2. zabawne - najpierw piszesz o soczewkowaniu grawitacyjnym a potem zaprzeczasz, że zakrzywienie czasoprzestrzeni istnieje. Skąd czerpiesz swoje rewelacje? Myślałem, że miesięcznik "Nie z tej Ziemi" już się nie ukazuje... ?
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)