Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 18.12.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Z dzisiaj sprzed domu + Księżyc w bonusie. Jednak widoku na żywo nic nie pobije.
    9 punktów
  2. U mnie paskudnie zachmurzone dziś było ale dało się jakoś Matkę Nature wykiwać. ?
    8 punktów
  3. Widok naprawdę mega zwłaszcza poza miastem i z dala od dymiących kominów
    7 punktów
  4. Udało się coś ustrzelić, pogoda do końca nie dawała pewności ale wystawiłem sprzęt. Zabrakło naprawdę czystego i stabilnego nieba ale nie ma co narzekać, nie wiadomo czy będzie kolejna okazja... CC6+C60D, jedna klatka i stack z ok. 60s filmu, PIPP, Registax6, RawTherapee:
    7 punktów
  5. W oczekiwaniu na koniunkcję. 1/10 s f/4,5 ISO 1600 92 mm Animacja z 98 klatek 1/30 s f4.5 ISO 1600 75 mm; Nikon D3200 i Nikkor 55-200 ED
    7 punktów
  6. Dziś po nie wiem ilu dniach, chmurwy na chwilę opuściły niebo. Wracając z pracy miałem przy sobie tylko komórkę, ale udało mi się uchwycić Jowisza i Saturna :) Gołym okiem widok na prawdę super :) Żałuję, że nie miałem lornetki ani normalnego aparatu :/ Oby pogoda okazała się równie łaskawa w następnych dniach :)
    6 punktów
  7. Jeszcze małe co nieco z wczoraj. Seeing niestety fatalny no i 500mm to jednak trochę mało. Dziś odpoczynek ale jutro będzie szansa, żeby powalczyć z większym sprzętem.
    5 punktów
  8. Posiadając od zawsze ( czyli tak od 50lat ) część okularową z półtora krotnym odwracaczem obrazu i okularem Hugensa 40 mm, postanowiłem dać jej drugie życie. W tym celu kupiłem teleskop ? Astar? 50x600 na połamanym statywie za 35zł, w celu pozyskania obiektywu. Zakupiłem też metr mosiężnej rury 60mm za równe 100zł ( potrzebne było 70 cm ) oraz teleskop ? Optisan Star? 60x700 AZ-2 w stanie nieomal sklepowym w celu pozyskania drewnianego statywu za 140zł. Widły tego montażu były bez tego pręta deklinacji, co mnie bardzo ucieszyło ponieważ jest on zupełnie zbędny. Efekt wygląda tak: powiększenie 22,5x biorąc pod uwagę ogniskową wypadkową , czyli 900mm Zgadzałoby się to mniej więcej ze źrenicą wyjściową około 2,2mm, którą zmierzyłem. Wolałbym co prawda obiektyw 50x800, ale i z tym obraz jest bardzo dobry. Służyć ma on w zasadzie jako vintage :icon_smile: , ale też jako jak najbardziej użyteczna luneta.
    5 punktów
  9. 4 punkty
  10. Dzisiejsze strzały z CC6+C60D i 80/400+C60D, pierwszy to stack z kilkunastu klatek. Niestety były cienkie chmury i mocno kotłowało.
    4 punkty
  11. Dzisiejszy efekt polowania między chmurami. Jowisza i Saturna dzieli już mniej niż średnica Księżyca. Oby w najbliższych dniach pogoda po zachodzie Słońca była porównywalna. Koniunkcja nad poznańską starówką z przyległościami.
    4 punkty
  12. Po rozwiezieniu 120 paczek podjechałem pod mój blok o 16.00 . Żeby nie drażnić dwuletniego syna nawet nie wchodziłem do mieszkania. Teleskop stoi w piwnicy. Szybkie rozstawienie AZ4 , tuba przykręcona, okular Celestron XL-CEL 9 mm w wyciągu :-) ... Tak to się prezentowało. Pogoda na najbliższe trzy dni względna więc i Vixen SLV 5 mm też się przyda.
    3 punkty
  13. Moja skromna kolekcja zdjęć z tego roku, wszystkie wykonane lustrzanką C60D przez teleskopy SW120/1000, 80/400 i GSO CC6. To moje pierwsze doświadczenia z tym tematem od momentu zakupu lustrzanki i pierwszych prób fotografowania nią przez teleskopy. Najwięcej zachodu i czasu oraz poświęceń poszło w planety oraz wyjazd na dobrą miejscówkę by upolować kometę. Ciekawym doświadczeniem było też obliczenie rzeczywistej ogniskowej CC6 ( która okazała się zgoda z danymi fabrycznymi ) na podstawie porównań zdjęć Księżyca wykonanych przez ten teleskop oraz przez refraktor SW120/1000. Padły też pierwsze próby z DS przez 80/400 ?
    3 punkty
  14. Listopadowe chmury (zdjęcia sprzed około miesiąca).
    3 punkty
  15. Czteroelementowa mozaika Łabędzia. Canon 6d, samyang 135/f2, RGB: po około 150 minut na jeden kadr. Ha : po 90 minut na jeden kadr.
    2 punkty
  16. Teraz na spokojniej z domu mogę opisać, było tak: 1) W okularze 28mm za małe powiększenie, Jowisz zbyt jasny by dostrzec szczegóły, widać białą kropę plus małe ziarenka 3 księżyców i tyle (4-tego z tych głównych księżyców nie dojrzałem, niebo nie było w pełni ściemnione), w sumie użyłem tego okularu głównie do zgrubnej kalibracji szukacza. Saturn znacznie lepiej bo nie "prześwietlony" ale też tyci. 2) Dalej wjechał okular GSO SV 70st 15mm. Planety zmieściły się obie mniej więcej na 80% średnicy pola, w tym okularze na brzegu nie jest idealnie z ostrością, aczkolwiek najwięcej degradacji wynikało zapewne raz z niewychłodzenia MAK'a dwa z tej cienkiej warstwy chmur. Moim zdaniem gdyby nie te degradujące obraz przeszkody było by super, obie planety obejmowałem bez zbytniego przewracania gałą. 3) Następnie okular WO 20mm z zestawu z bino - tu jest pełen komfort, jedynie powiększenie mogło by być większe. 4) bino i okulary WO 20mm tu zrobiło się zdecydowanie wężej, chyba a nawet na pewno ciaśniej niż SV15mm bino jednak wydłuża ogniskową, dużo pomogło obrócenie bino w lewo tak by planety w okularze były widoczne w poziomie obok siebie. Tu ogólnie poprawiały się warunki chmury prawie zniknęły a raczej była zdecydowana dziura, MAK przez ponad 30min już się trochę schłodził i był już prawie "stabilny" do tego ściemniło się niebo było już tylko lekko podświetlone. Niestety chwilę po tym musiałem się zawijać bo syn za chwilę kończył zajęcia. o 16:55 byłem już spakowany i ruszałem do domu. ps: obserwacje robiłem na chwiejnym montażu Synta EQ2 z mikroruchami, to mój podstawowy mont na szybkie spontaniczne wypady. Ale miałem ciekawą historię przyszedł do mnie zaniepokojony lokals. Zaniepokoiło go, że stoi samochód z otwartą klapą i ktoś obcy się kręci ? już chwilę później oglądał pierwszy raz w życiu planety na żywo i po chwili rozmowy bardzo nalegał, że mogę wpaść praktycznie codziennie z dużym montażem a on zaraz wyciągnie odpowiedni przedłużacz i u niego można się podłączyć do prądu ? ? ? Niestety nie zdążyłem nawet rzucić okiem na Marsa choć na oko prezentował się zacnie, syn już wydzwaniał że już skończył ? ps2: nowa kątówka wjechała do paczkomatu dosłownie 30 minut przed wyjazdem z domu więc szybko w ostatniej chwili podmieniałem tą kitową i tylko sprawdzałem czy gwint SCT pasuje ? pozdro
    2 punkty
  17. Dzisiejsze na południowym zachodzie:
    2 punkty
  18. Przelecieliśmy prawie 20 mln lat świetlnych,żegnamy się z bliskim sąsiedztwem,czas sięgnąć dalej,głębiej... Pogodnego nieba!.Irek
    2 punkty
  19. Kochani! Spotkania Jowisza i Saturna na ziemskim firmamencie zdarzają się co ok. 20 lat, ale takiego zbliżenia nie było od kilku stuleci! Wieczorem 21 grudnia obie planety mijają się w kątowej odległości zaledwie 1/5 wizualnych rozmiarów tarczy Księżyca w pełni! To pierwsza tak bliska koniunkcja Jowisza i Saturna od 1623 roku! Tegoroczne złączenie największych planet Układu Słonecznego odgrywa też rolę Gwiazdy Wigilijnej, a historia astronomii dowodzi, że dwa tysiące lat temu mogło również odegrać rolę Gwiazdy Betlejemskiej... Zapraszam na film! ?
    2 punkty
  20. Mój pierwszy rok w astrofoto. Wciągnęło, oj, wciągnęło. ?
    2 punkty
  21. Dziś podczas zachodu słońca
    2 punkty
  22. 2 punkty
  23. Małe powiększenia i duże pole mają swoje uroki. Sam pamiętam jak kupiłem pierwszy teleskop i to był mak 127 z racji uzyskiwania dużych powiększeń. Brak rozeznania na niebie dopiero uzupełniła lornetka 8x40 mała lekka i z ręki daje radę poznać niebo na nowo. Dla odmiany jak miałem lornetkę 15x70 to z racji gabarytów oraz że wymagała statywu szybko wymieniłem ja na achromat 102/500. Z tym doborem sprzętu astro to tak naprawdę sprawa inwidalna co jednemu spasuje drugiemu już nie
    1 punkt
  24. Ja kupując pierwszy teleskop na całe szczęście nie zagłębiałem się zbytnio w temat. Miałem budżet około 600 zł. Zadzwoniłem do Pana Janusza z Astrokrak ( wtedy nie miałem pojęcia kim był ten człowiek, długo nie miałem o tym pojęcia ). Powiedziałem że na stronie widziałem taki i tak sprzęt i zapytałem czy sprawdzi się jako pierwszy teleskop. Za dwa dni SW 90/900 był u mnie a ja cieszyłem się obserwacjami. Nie rozmawialiśmy o źrenicach, montażach i tym podobnych. Rozmawialiśmy o rowerach : -) . Wymienianie teleskopów , okularów i filtrów ; testowanie , sprawdzanie możliwości to fajny element tego hobby ale liczy się to że chcemy patrzeć w gwiazdy. Ostatnio poszedłem w tę złą stronę mocy a mianowicie za bardzo skupiłem się na sprzęcie a za mało na korzystaniu z tego sprzętu. Ale wróciłem na właściwe tory. Ja uważam że pierwsze pytanie na forum nie powinno brzmieć " jaki pierwszy teleskop ? " tylko : Mam teleskop xyz, co , jak i kiedy mogę przez niego zobaczyć ? ED: Dobrze że wtedy nie miałem takiej wiedzy jak dziś, pewnie do tej pory błądził bym po necie szukając tego jedynego :-)
    1 punkt
  25. Nie, ale kupiłbym coś taniego używanego aby popatrzeć na księżyc i sprawdzić siebie czy mnie to nie znudzi
    1 punkt
  26. Słusznie ? Nie trzeba mieć żadnego sprzętu, by śledzić złączenie Jowisza z Saturnem. A nawet najprostszy teleskop będzie już dużą pomocą w przybliżeniu sobie widoku... Przy okazji polecam udział w ciekawym eksperymencie obserwacyjnym. Szczegóły znajdują się tu: http://torun.ptma.pl/wydarzenia-astronomiczne,43,pl.html Owocnych łowów! ?
    1 punkt
  27. Ciekawe czy moim niby teleskopem zobaczę, oczywiście karty rozdawać będzie pogoda ?
    1 punkt
  28. To i moje wypociny i początek przygody z astrofoto. To był ciężki rok, dużo złączkologii i nauki. Dużo nauki na pewno jeszcze przede mną.
    1 punkt
  29. Widok z wczoraj. Oby nie ostatni. W lornetce 8x42 piękny widok.
    1 punkt
  30. 1 punkt
  31. Niedzielny księżyc - MAK 127 + SWAM 33 + smartfon Off-topicowo łapcie link do filmu o hipotezie sztucznego Księżyca ? Raczej krytyczna analiza teorii snutych na przestrzeni wieków ?
    1 punkt
  32. Troche się wypogodziło i wyszedłem przed 18. Udało się złapać jeszcze planety nisko nad horyzontem. Niebo dosyć mętne i gołym okiem widać było tylko Jowisza - obie planety widoczne w lornetce 10x50 w jednym polu. Ale jak na 15 dni przed maksymalnym zblizeniem to rozczarowująco daleko od siebie - chyba max w jednym polu to lustrzanka i z obiektyw z 200mm. Foto Canon 550D + kit 50mm 8 sek/ISO 400.
    1 punkt
  33. Coś cisza w temacie. Dla zachęty szybki strzał przez okno między chmurami. 05.12 chwilę po 17, separacja 1st 45' 58" Canon 1100D, Canon 100mm I crop
    1 punkt
  34. 19_11_2020 Słońce i protuberancje. Coronado PST 40 i ZWO ASi 178MM.
    1 punkt
  35. Tak naprawdę, lornetka nie konkuruje z teleskopem. Idąc tym tropem, lornetka - niemal każda - Cię zawiedzie. Ale zakładając, że to był skrót myślowy, polecam iść w Argusa 25x100, tyle, że to już zupełnie inna półka cenowa. Niemniej, jeśli przypadła do gustu takiemu synowi Newtona, jak @lukost, to coś musi być na rzeczy. Jakość wykonania też, ale gdyby tylko o nią chodziło, polecalibyśmy niedrogie sprzęty i zaznaczali "tylko proszę uważać, bo delikatny". Jednak rzeczywistość jest taka, że chodzi o optykę, która albo spełni oczekiwania i da satysfakcję, albo nie. Oczywiście, nie mając lepszego punktu odniesienia można się zachwycać obrazami dawanymi przez lornetkę budżetową, jednak posmakowawszy czegoś z choćby średniej półki, ciężko polecać sprzęt niskobudżetowy. Konkludując oba wątki, lepszy jest kompromis na aperturze i powiększeniu, niż na jakości obrazu.
    1 punkt
  36. Dzisiejsze 12:45 - dołożony barlow x 2.
    1 punkt
  37. Dzisiaj przed południem, przez dziurę w chmurach.
    1 punkt
  38. Ten sam rejon co wyżej 16:15. Sprzęt to Coronado SolarMax 40, kamera ASI 120MM.
    1 punkt
  39. Potężny wyrzut plazmy godzina 14:45.(obrobione na szybko)
    1 punkt
  40. 1 punkt
  41. Dzisiejsza próba z nową kamerą ASI120MM.
    1 punkt
  42. Moja dzisiejsza zabawa ze slońcem.
    1 punkt
  43. Pełna tarcza z Zatomia. Stack około 1500 klatek, przekonwertowane do jpg ;-( Resztę jutro ogarnę, bo mi AutoStakkert mydło zrobił. Postaram się wedle zaleceń Pablita zrobić to w AviStack'u ;-)
    1 punkt
  44. No to pierwsza fotka zrobiona w Zatomiu przez hybrydę Lunt LS60THA + LS100 DS II. Mocna kompresja, z ponad 6MB tiffa, jpeg na niecałe 0,5MB Roofer, wstawiaj pozostałe ;)
    1 punkt
  45. Moje fotki z wczoraj. Setup: Sky-Watcher 80/400, Coronado Solarmax 40, BF10, Point Grey Chameleon
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)