Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 24.12.2020 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Celestron C11, ZWO ASI183MM, po 1000 klatek w RGB.Lokalizacja: obserwatorium Nordic Optical Telescope, La Palma. Po kliknięciu pełna wersja w skali 0,18" na piksel.
    5 punktów
  2. Witajcie, Tym razem długo oczekiwany (głównie przeze mnie) materiał. Niestety - nie jest to koniunkcja planet (Chmurwy nie pozwoliły na obejrzenie tego zadziwiającego spektaklu), a jedynie oklepany dobrze znanym wszystkim obiekt. Można powiedzieć że tak troszkę na otarcie łez. Garść przemyśleń: Zupełnie po nowemu podszedłem do stackowania. Wszelkie poprzednie próby kończyły się marnej jakości materiałem, co przy takiej kamerze było bardzo (bardzo!) zadziwiające. pomyślałem więc o przetestowaniu wszystkich kombinacji. Wyszło, że jeśli do stacka załącze tylko flaty, ale pominę kompletnie Darki, Dark-flaty oraz biasy, to wynikowe zdjęcie kompletnie różni się od "prawilnego" stacka wykonanego z zachowaniem wszelkich dobrych praktyk. Po głębszym zastanowieniu, jeśli weźmie się pod uwagę, że zchłodzona kamera do -10 st. ma prawie pomijalny szum ciemny, a dodatkowo przy Gain Unity charakteryzuje się szczątkowym szumem odczytu to kalibrowanie materiału wydaje się bez większego znaczenia. Flat natomiast poprawia mocne winietowanie mojego newtona i to jest zdecydowanie zauważalne na wynikowym zdjęciu. Jestem naprawdę zadowolony z tego zdjęcia ? Czystego nieba!
    5 punktów
  3. Za namową miłego kolegi, którego miałam okazję poznać wczoraj wieczorem, zaprezentuję kilka moich ostatnich astrofotek. Mgławica Koński Łeb i Płomień, ponad 5h materiału zbieranego w ubiegły weekend, w okolicach Zakopanego Canon 6d, Evostar 72ed, EQM-35pro, 170x120sek, ISO1600
    5 punktów
  4. Zachciało mi się ostatnio pobawić w szersze kadry mimo, że nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać ? Ostatnie dni nie zapowiadały się zbyt optymistycznie pod kątem fotografowania, ale znając liczne anomalie pogodowe w moich rodzinnych stronach udało się wyrwać prawie dwie bezchmurne noce. Na danie głównie poszła M 45 (ok 60 x 300 sek. w dwóch sesjach, ale o tym innym razem) oraz M 44 (o tym także). Natomiast na deser wymyśliłem sobie postrzelać losowo w różne obszary nieba i zrobić krótkie sesje Canonem 1100d mod. z bardzo przeciętnym obiektywem portretowym Canon EF 50mm f/1.8 STM. Wszystko to wędrowało sobie na Minitracku LX3. Efekt poniżej - stack z 33 x 60 sek. Bardzo proszę o info jak się do tego zabrać, co poprawić. Gdyby ktoś chciał przy tym materiale się pobawić to oczywiście mogę udostępnić stack.
    4 punkty
  5. Wesołych Świąt i bezchmurnego nowego roku! Dzisiejsza ''Gwiazda Betlejemska". Urodziwy zachód Jowisza i Saturna z dzisiaj, miłe zakończenie czasu wielkiej koniunkcji. Planety już wyraźnie się od siebie oddaliły. time lapse koniunkcja.mp4
    4 punkty
  6. Zdrowia przede wszystkim, pogody, samych dobrych pomysłów i niezbędnego obecnie poczucia humoru. Wesołych Świąt! I żeby w końcu nam wszystkim korona z głowy spadła ?
    3 punkty
  7. Kamera dojechała, ale marne szanse nawet na "dziurę" w chmurach. I tak ma być aż do końca roku...? Malutka mono kamerka CCD, Basler ac A1300-gm z zamontowanymi radiatorami, by lepiej odprowadzać ciepło. Zmieniłem też wysokość tulei okularowej filtra B600, by głębiej wsunąć kamerę i złapać ostrość bez barlowa. Nie jest to kamera USB, ale z interface'm GigaE (sieć LAN). Matryca to Sony ICX445ALA 3,75 ?m ale sprawdza się doskonale w fotografii Słońca. Mamy taką samą w Niedźwiadach, przy Coronado Solarmax II 90 DS. A na Cloudy Nights, ta kamera ma także pozytywne opinie. Teraz tylko cierpliwie czekać na poprawę pogody. ?
    3 punkty
  8. Już chyba nic się nie nowego w tym roku się nie urodzi :) To moje podsumowanie . W tym roku zrobiłem kilka zdjęć z których jestem zadowolony i kilka wobec których miałem większe oczekiwania . Zdarzyło się też zmarnować nie jedną noc ponieważ albo pogoda zawiodła albo pomysł był nie trafiony i materiał poszedł do kosza .
    3 punkty
  9. 2020 Pogody, pogody, pogody i niezawodnego sprzętu ? Zdrowych, spokojnych i z prezentami większymi od choinki Świąt ? Aby zbliżający się 2021 rok był lepszy od obecnego ?
    3 punkty
  10. To i moje wypociny i początek przygody z astrofoto. To był ciężki rok, dużo złączkologii i nauki. Dużo nauki na pewno jeszcze przede mną.
    3 punkty
  11. Mój pierwszy rok w astrofoto. Wciągnęło, oj, wciągnęło. ?
    3 punkty
  12. Moja skromna kolekcja zdjęć z tego roku, wszystkie wykonane lustrzanką C60D przez teleskopy SW120/1000, 80/400 i GSO CC6. To moje pierwsze doświadczenia z tym tematem od momentu zakupu lustrzanki i pierwszych prób fotografowania nią przez teleskopy. Najwięcej zachodu i czasu oraz poświęceń poszło w planety oraz wyjazd na dobrą miejscówkę by upolować kometę. Ciekawym doświadczeniem było też obliczenie rzeczywistej ogniskowej CC6 ( która okazała się zgoda z danymi fabrycznymi ) na podstawie porównań zdjęć Księżyca wykonanych przez ten teleskop oraz przez refraktor SW120/1000. Padły też pierwsze próby z DS przez 80/400 ?
    3 punkty
  13. Jak co roku proponuję Wam na wszystkich portalach specjalny wątek do publikacji podsumowań swoich dokonań astrofotograficznych. Poniżej moje podsumowanie: 20 obiektów, 430 godzin akwizycji, pierdyliard godzin spędzonych przy obróbce. Wyróżnienia: 1 Astrobin Image od the Day, 4 razy Astrobin TopPick. Wśród prac co najmniej trzy polskie premiery. Dziwny i straszny rok z epidemią COVID 19. Rok mojego pożegnania z astrofotografią planet. Rok, w którym po raz pierwszy od 7 lat nie odbył się zlot WAP RODOS.
    2 punkty
  14. Niestety nie zapowiada sie, abym mogl dokonczyc zaczęte projekty, wiec pora na podsumowanie. Materiał podzielony mniej wiecej na zima/wiosna/lato (z kometa) i lato/jesień (z Kalmarem). ========== edit. gdyby ktos był zainteresowany jak zrobic taka mozaike. Ja skladam w PhotoScape --> Strona --> wybieram uklad z szablony i recznie wpisuje o wiele wieksza rozdzielczosc niz jest dostepna z listy --> zoom w doł -->zapisz jako tiff --> na www resize do 1920px. ========== Milego ogladania
    2 punkty
  15. Wesołych i spokojnych Świąt. Dużo zdrowia i odporności zarówno fizycznej jak i psychicznej. By nadchodzący rok sprzyjał rozwojowi i realizacji planów zarówno w naszym pięknym hobby, jak i w życiu prywatnym.
    2 punkty
  16. Wszystkim Forumowiczkom i Forumowiczom Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku i duuuużo zdrowia!!!!!!! No..... i mnóstwa czystych i ciemnych nocy!!!!
    2 punkty
  17. Zdrowych Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Szczęśliwego Astronomicznego 2021 Roku.?
    2 punkty
  18. Z dzisiejszej nocy, dobrze znany obszar u stóp Bliźniąt. 6d mod, Samyang 135 mm, nieco ponad 2,5 h w klatkach po 3 minuty. W bonusie zaskakujące (i bardzo sympatyczne) towarzystwo na Łapszance.? PS wkurzające jak leci mi prawa strona w tym obiektywie, dół szczególnie.
    2 punkty
  19. Na horyzoncie pojawiają się znane odległe "emki" Ciemne pasmo w ramieniu M 51,odnotowałem w kilku wcześniejszych sesjach obserwacyjnych, w końcu .seeing i widoczność . pozwoliła na uwiecznienie tego w szkicu. Newton UHC 235mm f/4.9 Newton UHC 235mm f/4.9
    2 punkty
  20. Zdrowych i spokojnych Świąt, czystego nieba i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku !!!
    2 punkty
  21. Mimo wszystko, świętujcie ten czas tak, jak jest to tylko możliwe. Niech Wam zdrowie dopisuje, a szczęście i dobry humor nie opuszcza. A pod choinką, "Brodaty" niechaj zostawi Wam to co sobie wymarzyliście. ?
    2 punkty
  22. Przelecieliśmy prawie 20 mln lat świetlnych,żegnamy się z bliskim sąsiedztwem,czas sięgnąć dalej,głębiej... Pogodnego nieba!.Irek
    2 punkty
  23. Życzę Wam: Zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt!
    1 punkt
  24. Wesołych Świąt wszystkim i dużo pogodnych nocy w przyszłym roku ?
    1 punkt
  25. ŻYCZĘ WSZYSTKIM !!!
    1 punkt
  26. Jak na tak małą ilość materiału efekt można uznać za satysfakcjonujący. ?
    1 punkt
  27. Pogoda sprezentowała mi okienko umożliwiające podjęcie pierwszej próby po 4 tygodniach kompletnego braku dostępu do Słońca. Zanim dobrałem złączkę z którą wyostrzę, energii w baterii lapka starczyło na 2 aviki. Prognozy mówią, że przyszły tydzień pozwoli na kolejne próby - oby. Lunt 50 + ASI 178MM na AZ-Gti. (nagrywane przez "mleko")
    1 punkt
  28. To skoro zaczęliśmy Życzę przede wszystkim zdrówka po tym dziwnym roku, spokojnych świąt, bogatego Mikołaja i spełnienia wszelkich marzeń
    1 punkt
  29. Dobra, chyba to mam. Jeśli się mylę, sprowadźcie mnie na właściwe tory. Nie ruszam już więcej tego materiału; chyba muszę podejść do tematu jak starzy wyjadacze, kiszący fotki tygodniami/miesiącami przed publikacją. ? ?
    1 punkt
  30. I kwadra 23. 11. 2020 r.
    1 punkt
  31. Co ciekawsze z ostatnich 3 miesięcy: 20wrz20 Dibed-Padka RCH563 KBP-RMS C17 97-0048 FL360 G1755 22paz20 Meban-Biglu VDA8027 BTS-SVO An124 RA-82044 FL330 G1718 17lis20 Lenov-Roe DUB1 DXB-CLE B744 A6-HRM FL360 G1226 (samolot rządowy ZEA) 19lis20 Lenov-Kolob UAL85 TLV-EWR B78X N12010 FL380 G1223
    1 punkt
  32. 1 punkt
  33. 1 punkt
  34. Księżycowe porównania. Ten mały Księżyc to zdjęcie w ognisku bez wspomagania, a ten duży to zdjęcie z Barlow'em 2x .
    1 punkt
  35. 1 punkt
  36. Mars II podejście... Mars 11.10.2020 - zdjęcie z AutoStakkerta Pentax KS-2 + SW 90/900 AZ3 + TC 2x + dwa komplety pierścieni pośrednich.
    1 punkt
  37. Kolejna porcja materiału zebrana w sumie w miedzy-czasie. Tym razem lucky imaging z kamerki asi224mc: Obróbka trudna. Przy Jowiszu szybko pogorszyły się warunki, a przy M57 bardzo trudno było dobrać odpowiedni kolor.
    1 punkt
  38. Początki Wnusia mi się skarżyła, że jej się Jowiś... schował za drzewo...
    1 punkt
  39. Mars z 11.10.2020 Zdjęcie z jednego zdjęcia. Pentax KS-2 + SW 90/900 + TC 2x + 2 komplety pierścieni pośrednich.
    1 punkt
  40. Trwają jakieś grubsze ćwiczenia, bo na niebie sporo wojskowego sprzętu lata Nade mną latał B135 stratotanker (chyba) w eskorcie F-16, FL19. 2.
    1 punkt
  41. Dziś przyszła kolej na zupełnie inne podejście do sprzętu. Ponieważ blisko horyzontu pojawiły się chmurwy to skierowałem przygotowany już teleskop w stronę zenitu. a że miałem fotografować planety i sprzęt przygotowany pod planety... to pomyślałem: A co tam! spróbuję ten "lucky imaging". Na tapetę poszło M27. zebrałem prawie 1000klatek 10s. ale spoooro musiałem odrzucić. Jednak rezultat zaskoczył mnie zupełnie: Ciekawostka: na pojedynczej klatce właściwie ciężko było odróżnić planetarkę od tła. Dobrze że wiedziałem czego szukam Zastanawiam się tylko czy nie odrzucić kolejnej połowy z połowy klatek ?
    1 punkt
  42. Moje drugie spotkanie z A225 31.7.2020 A225 /UR-82060/ Antonov Airlines GML-BGR
    1 punkt
  43. Zdrowych, spokojnych i rodzinnych Świąt dla Was wszystkich!
    1 punkt
  44. Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, przynoszących spokój i odpoczynek w gronie najbliższych.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)