Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 14.01.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. 12 stycznia 2021 ? mroźny styczniowy poranek /dla niektórych to na pewno środek nocy/. Szkoda tracić czas po takim okresie obserwacyjnej posuchy i pomimo przenikliwego zimna zaczynam Rok 2021 szkicami kolejnych galaktyk. Tym razem szkicuję NGC4565 oraz M64 ? NGC4826, oba obiekty położone w Warkoczu Bereniki. Galaktyki są wdzięcznym obiektem obserwacji nawet w niewielkim teleskopie. Coraz bardziej hipnotyzują mnie, tak jak lata temu te samotne wyspy rozrzucone we Wszechświecie. Uświadamiam sobie, że to moje amatorskie astro to nie tylko hobby, to raczej stan umysłu. Pozdrawiam Jarek
    6 punktów
  2. Wyrzeźbiłem jeszcze wersję light (mniej ciągniętą i delikatnie tylko odszumioną), na której przećwiczyłem proces podmiany prześwietlonych partii obrazu (czyli M 42/43). Na razie wyszło trochę nieudolnie, ale cały czas się uczę. ? Niestety ze ścisłym centrum nic się nie dało zrobić.
    4 punkty
  3. Wszystko sobie przypomniałem. Poczułem się trochę tak, jakbym stanął u progu domu, który niegdyś odwiedzałem i w którym kochałem przesiadywać. Wystarczyło, że rozejrzałem się po kątach i wszystko powróciło; dawne rzeczy leżą tak, jak je zostawiłem i jak były, nim ja byłem. Nad płotem widziałem Jowisza i Merkurego. Jowisz był maleńką kulką w lornetce 10/50, Merkury wyglądał jak zwykła gwiazda, a Saturna nie było. Później zrobiło się ciemno. Znalazłem Neptuna udającego z innymi trzema gwiazdami równoległobok, a potem Urana, który był już na tyle wyraźny, że było go widać gołym okiem. Mijając Marsa, na zachód, można było dostrzec bardzo słabą M74. Potem przypomniałem sobie galaktykę Rzeźbiarza, nisko pod gwiazdą Diphda, ale nic więcej nie było w pobliżu, bo i sama NGC 253 była ledwie widzialną, podłużną smugą światła. Wysoko świeciły M33, M31 z M32 i M110. I tak trafiłem do Kasjopei, gdzie widać było Pacmana (NGC 281), gromady NGC 7789, NGC 457 i ciemną smugę mgławicy LDN 1310. Były też M103 i NGC 663. Dalej wybijała się Gromada Podwójna i szeroko rozpostarta na niebie grupa Stock 2. A w Żyrafie była Kaskada Kemble'a z gromadą NGC 1502 na końcu, i po przeciwnej stronie, dalej za gwiazdą BE Cam, okrągła, słaba poświata galaktyki IC 342. Zlokalizowałem Jaszczurkę i tam znalazłem gromadę NGC 7243 oraz NGC 7209, która wpadała w oko przyjemniej od tej pierwszej. Zobaczyłem jeszcze słabą poświatę NGC 188, niedaleko Gwiazdy Polarnej. Później przypomniałem sobie Kota z Cheshire i podobną do kurzej stopy gromadę M38, a potem M36, M37, dalej M35 i nawet Głowę Małpy (NGC 2175/74). I Plejady wyglądały przecudnie, a w Łabędziu było jeszcze widać słabo Amerykę. Wyżej natknąłem się na M39, stamtąd udałem się czarnym szlakiem Barnarda 168 i wydostałem się po drugiej stronie owego przesmyku, znów w Jaszczurce, przy gwiazdach niezbyt jasnej gromady otwartej NGC 7209. Niebo było dalej i później też było, ale był i mróz, więc opuściłem dawno zapomniany dom, czując jeszcze większą ochotę, by wkrótce do niego wrócić. Ale pół godziny wystarczyło, by sobie przypomnieć i psy we wsi także szczekały, jak to mają w zwyczaju, gdy obserwuje się niebo.
    3 punkty
  4. Dostajesz pierwsze ostrzeżenie. Z poważaniem, moderator.
    3 punkty
  5. W niedzielę popełniłem IC 2118 Canonkiem 200 mm, wyszło tak sobie: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/25050-ic-2118-głowa-wiedźmy/ W poniedziałek użyłem Samyanga 135 mm (40 klatek po 180s, f/2.8) i jest chyba ciut lepiej, choć do ideału wciąż sporo brakuje. Mam krótkie ekspozycje na M42 i może coś podziałam z tym przepalonym centrum, niemniej nawet przy 30 sekundach na f/2.8 ten obszar jest jasną plamą. Niestety złapałem tylko dwie godziny materiału, bo sesję mogłem zacząć dopiero o 22, a po północy Orion dość mocno obniżył swe loty nad horyzontem, wszedł w strefę LP (co widać w dole kadru, po prawej szczególnie) i trzeba było kończyć. Zmarzłem, bo mróz był dwucyfrowy. Jednym z celów było złapanie tej "przedłużki" na południe od samej Glowy, co się z grubsza udało. Podziwiam kolegów, którzy z takiej ilości klatek potrafią wyciągnąć sporo więcej. Miłego oglądania, można krytykować, a jeszcze lepiej doradzać co poprawić (prócz większej ilości materiału). ?
    3 punkty
  6. Kochani! Tegoroczne polowanie na Merkurego czas zacząć! Nasi widzowie wiedzą już, że jest to najtrudniejsza do zaobserwowania spośród planet dostrzegalnych gołym okiem. Poszukiwaniu Merkurego sprzyjają okoliczności, bowiem jest to obecnie jedyna planeta widoczna nad wieczornym horyzontem. Jak ją zobaczyć na własne oczy - o tym opowiada filmowy kalendarz astronomiczny. W kalendarzu także o wędrówkach Księżyca wśród ciekawych obiektów, a także zagadka ? Czystego nieba! ?
    3 punkty
  7. Cześć, zakładam nowy wątek na FA, ponieważ nie mam zamiaru ograniczać obserwacji do Księżyca i planet. Zamierzam zamieszczać tutaj szkice pozostałych obiektów, które w zależności od warunków są również celem moich obserwacji. Możliwości są duże, począwszy od Słońca (szkoda, że nie świeci w nocy bo w dzień nigdy nie mam czasu na jego obserwacje), poprzez gromady otwarte, kuliste, jaśniejsze DSO oraz gwiazdy podwójne i wielokrotne. Możliwości jest wiele, praktycznie wachlarz możliwości nie do wyczerpania, wszystko zależy od tego jak się podchodzi do posiadanego sprzętu, warunków i zamiłowania do astronomii obserwacyjnej. Można robić notatki, fotografie....dla mnie najlepszą formą zapisu jest szkic zrobiony przy teleskopie. Na początek M1 (pozostałość po supernowej) oraz M78 (mgławica refleksyjna). Mam świadomość, że w moich warunkach w przypadku mgławic niestety g...., albo jak kto woli mało widać, ale postaram się przynajmniej pokazać je najlepiej jak potrafię. Poniżej to co udało mi się wyzerkać 15-ego grudnia. Korzystam z zestawowego okularu LET28. Oba obiekty widoczne w miarę wyraźnie jako rozmyte mgliste obiekty. Pozdrawiam Jarek PS Pierwsze balkonowe szkice na Astropolis: https://astropolis.pl/topic/68993-makiem-z-miejskiego-balkonu/ Wcześniejszych robionych pod wiejskim niebem 10-cio calowym Newtonem nie zamieszczam /przynajmniej na razie/.
    2 punkty
  8. Pogoda się trafiła raz i z ciekawości popatrzyłem prze Plossle od SW. Doszedłem do wniosku że jestem typem obserwatora dla, którego wygoda jest ważniejsza niż kilkuprocentowe zyski na jakości obrazu. Dobra jakość wykonania, wygodny ER ( powyżej 15 mm ) pole widzenia między 60 a 80 stopni to parametry które sprawiają że obserwacje dają mi przyjemność. Nie napiszę nawet o różnicach w oglądanych obrazach ponieważ koncentrowałem się na gorszym komforcie obserwacji zamiast na lepszych parametrach widoku w okularze. Mocno zastanawiałem się nad Ortho Masuyama 6 mm ale kupię kolejnego Celestrona X-Cel tym razem 7 mm. Wiem że japońskie ortho jest o klasę wyżej jeżeli chodzi o jakość tego co widzimy. Ja stawiam jednak na wygodę... Myślę że ten temat powinien dokładnie przeanalizować każdy kto zastanawia się , co zrobić żeby wyciągnąć ze swojego sprzętu jak najwięcej. Jest tu sporo konkretnych i rzeczowych odpowiedzi.
    2 punkty
  9. Dzięki, z tym że to głowa, nie miotła. ? Fakt, niebieskiego wypada nieco zdjąć, zresztą zamierzam podejść jeszcze raz do obróbki, z uwzględnieniem podmiany centrum M 42. Zrobiłem 10 ekspozycji po 30 s na ISO 1600, ale i tak jest tam za jasno, trzeba będzie faktycznie zejść na niższe ISO. Jak zestackowałem te krótkie klateczki wyszło coś takiego: Obrazek taki, hmm, bliższy wizualowi, dobrze oddaje różnice w jasności poszczególnych obiektów w kadrze. ?
    2 punkty
  10. 27 grudnia 2020. Mroźny grudniowy poranek, który wykorzystuję na obserwacje klasyków, czyli galaktyk Tripletu Lwa, M104 - Sombrero i NGC4565 oraz testy okularów. Na papier trafiają M65, M66 oraz M104. Szkice wykonuję korzystając z okularu TPL RKE 26 mm nanosząc obiekty i gwiazdy na papier w kratkę przy teleskopie. Potem, czyli przy biurku zaznaczone gwiazdy wyciskam długopisem na kartce z bloku technicznego i delikatnie patyczkiem kosmetycznym nanoszę galaktyki. Na koniec zamieszczam negatywy szkicowanych obiektów. Mam nadzieję, że w ten sposób chociaż trochę przybliżam widok i piękno tego co widać w okularze. Pozdrawiam Jarek
    2 punkty
  11. Bestia ze wschodu nadciaga może też przyniesie bezchmurne niebo ?
    1 punkt
  12. U mnie wtedy też było pomarańczowo i trochę przez cienkie chmury. Merkury był poniżej i na lewo (na południowy wschód) od Jowisza. Saturn miał być nisko po prawej, ale nie było nic. Robiłem wtedy trochę zdjęć, ale nic za bardzo nie wyszło, tylko jedna, na której widać w miarę Jowisza, a Merkurego można się tylko domyślać.
    1 punkt
  13. Hej Dawno mnie tu nie było. Kupe czasu, a raczej brak czasu , problemy z montażem, w koncu zmiana na nowy i jest pierwsze swiatlo, pierwsza proba, moze nie do konca idealna, ale na tyle na ile pozwoli mi czas powstalo to zdjecie. 30 klatek, kazda 600 sekund i oto gotowy stack po obrobce w PS.... Sprzet: Atik 428ex mono, Ha Baader 7nm, IDAS, TSAPO81Q, guiding na wbudowanej kamere w montażu CEM70G
    1 punkt
  14. Pisać jak najbardziej! Takie opisy zachęcają leniwych albo nowych użytkowników ,żeby ruszyć tyłek wziąć lornetke albo telekop i iść pooglądac. Sam spojrzałem dwa dni temu pomimo mrozu na okolice Rozety i M42, i Żłóbek .dziś chmury i sypie ale się człowiek nakręcił ,żeby poszukac obiektów z tego opisu .
    1 punkt
  15. Dziękuje bardzo wszystkim za miłe słowa - tym bardziej, że trochę się wahałem, czy wrzucać ten króciutki opis:) Przyznam, że się nie przyjrzałem temu. Jednak z tego, co widzę na Sky-map.org (i Stellarium), to nie było za bardzo szans; z tego charakterystycznego łańcuszka, dla lornetki 10/50 dostępna jest jedynie jedna gwiazda - około 10.8 mag. Następna, słabsza, ma wartość około 11.8 mag, więc pod moim niebem raczej byłaby poza zasięgiem. Może udałoby mi się tę gwiazdę wyłapać w dobrej jakości 15/70 - kiedyś widziałem SkyMasterem 15/70 gwiazdę 11.75 mag, ale to już nie ten sam SkyMaster i go praktycznie nie używam. To były obserwacje z fotela, ale bez żurawia, jedynie podpierając łokcie. Następnym razem przyjrzę się IC 342 w 10/50 już z żurawia.
    1 punkt
  16. Trochę zakamarków z 25 listopada - seeing znakomity
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)