Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 24.01.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Praca, do której zmobilizował mnie @wessel Maciej. Myślę, ze gdyby nie on mój kadr byłby odkładany na koleją jesień i kolejną. Marna pogoda w Polsce nie pozwoliła zebrać więcej klatek. Odczuwam, że jakieś 40-50h byloby optimum, ale jak się nie ma co się lubi, to się...... Materiał zbierany od połowy listopada 2020 do 2021-01-21. QHY695A, filtry Chroma, Ioptron CEM60-EC, TS APO100Q, łącznie ok 20h w subach po 20min + mocno niespodziewane dzisiejsze RGB ok 1h. Dorzucam animację wodór-tlen tak to wyglada w 3D. https://astropolis.pl/topic/76272-sh2-224-rice-hat/?do=findComment&comment=873800
    8 punktów
  2. 6 punktów
  3. 20.01.2021 Minął ponad miesiąc od pierwszej obserwacji. Motywacja jest ogromna, ale pogoda nie pomaga. Jak nie chmury to mgła, jak nie mgła to Księżyc ( który lubię czasem eksplorować, ale bez przesady ). Ograniczają mnie jeszcze godziny ,w których prowadzę obserwacje ( 20.00-23.00 ). Tego dnia nasz srebrny towarzysz był w pierwszej kwadrze a ja miałem niezakończone sprawy w Kasjopei. Podczas poprzedniej sesji zamiast M 103 zachwycałem się NGC 663. Tak jak pisałem wcześniej nie sprawdzam przed obserwacją jak wygląda obiekt żeby samemu wyłapać pewne detale. Tamtego dnia miałem tylko obrotową mapę nieba ,na której kółeczko z M 103 jest prawie niewidoczne. Dlatego postanowiłem spróbować jeszcze raz. Dodam jeszcze że oprócz Księżyca przeszkadzały lampy. Tym razem wyskoczyłem tylko kawałek za blok :-) M 103 W słabych warunkach ( Księżyc + Lampy ) ta, jedna z najdalszych gromad otwartych ( około 9000 ly ) nie pokazała zbyt wiele. Jeżeli ktoś piszę że najlepszym filtrem do obserwacji jest filtr paliwa i wyjazd za miasto to ma 100 procent racji ( to informacja dla początkujących ). Nie mniej po 45 minutach w półmroku, metodą zerkania zaczęły pojawiać się delikatne pojaśnienia w dolnej części gromady. Niech ta grafika będzie swego rodzaju informacją dla stawiających swoje pierwsze kroki "oczekiwania vs rzeczywistość z balkonu". Ja byłem bardzo zadowolony że obserwowałem kolejny obiekt katalogu Pana Messier , mimo tego że z kilku tysięcy gwiazd zobaczyłem tylko parę. Czekam na kolejną bezchmurną i bezksiężycową noc - wtedy jeszcze raz spojrzę na M 103 ( zrobię grafikę do porównania) i parę nowych EMEK.
    4 punkty
  4. Popracowałem nad starym materiałem z jesieni. Chyba wreszcie mam Kalifornię (i otoczenie) taką, o jaką mi chodziło.
    3 punkty
  5. KLI czyli Kalifornia, jak określa się u nas auta na rejestracji z powiatu limanowskiego. Jest jeszcze KTT (tatrzański), rozszyfrowywane przez niektórych jako Kraina Tępych Toporków. Ale wracając do meritum - ten materiał to raptem 33 klateczki po 2 minuty, łapane z pomocą Samyanga 135 mm dziś nad ranem. Nie myślałem, że cokolwiek sensownego da się z tego wyrzeźbić, no ale coś tam widać, wiec wrzucam jako zajawkę. Sesję przedwcześnie zakończyły hektolitry rosy - czas najwyższy na zakup grzałek. Dziś planuje dopalić jeszcze ze dwie godzinki materiału, efekt końcowy powinien być już satysfakcjonujący.
    2 punkty
  6. W Małopolsce na południu to same USA poza KLI jest jeszcze twoje KNT ( Kentucky) i KNS(Kansas) ? A zdjęcie pierwsza klasa .
    2 punkty
  7. Ubiegłoroczna Sowa M97. Tech.: 25x90s, SW80/400, QHY183C, EQ6
    2 punkty
  8. Ostatnie DSy z Zatomia. M81, M82, NGC 3077. 75 x 300s SW80/400, QHY183C.
    2 punkty
  9. Po wymianie Synty 8 na nieco mniejszy sprzęt, ostatnie dwa miesiące spędziłem na kupowaniu, testowaniu i sprzedawaniu. Było też sporo gromadzenia informacji. Po za " niezwykłą randką z Andromedą " obserwacje polegały na przykręcaniu i odkręcaniu filtrów czy przekładaniu trzech okularów o podobnych parametrach. Przyszedł czas kiedy stwierdziłem że wystarczy już tej zabawy i czas poszukać sobie jakiegoś wyzwania. Poznałem już trochę możliwości mojego sprzętu i mam świadomość jego ograniczeń. Wyzwanie jest proste. Z racji tego że mój teleskop to Bresser Messier do końca przyszłego roku spróbować odnaleźć i zobaczyć wszystkie obiekty katalogu Messiera ;nazwa zobowiązuje ? . Każda obserwacja będzie udokumentowana prostą grafiką w Gimpie, która będzie pokazywała ( w przybliżeniu oczywiście ) widziany prze ze mnie obraz. Grafika poniżej to przykład zrobiony w 15 sekund... Każdy obiekt będzie miał kartę w PDF z krótkim opisem, mapką, zdjęciem i grafiką taką jak wyżej. Mam nadzieję że na końcu powstanie ciekawy przewodnik dla posiadaczy małych sprzętów. Do obserwacji będę używał : Achromatu Bresser Messier AR 102/600 na AZ4 Okular : Hyperion Asferyczny 31 mm, Celestron Luminos 19 mm, Celestron XL-CEL 9 mm, Vixen 5 mm ( ten raczej się nie przyda :-) ) Lornetka Celestron UP-Close 10x50 ( kupiłem ją 10 lat temu do obserwacji ptaków ) Obrotowa mapa nieba, Atlas Gwiazd - Przemysław Rudź, Atlas Nieba Gwieździstego Krzesełko rozkładane i czerwona latarka Explore Scientific ( może dojdą jakieś filtry ) Obserwacje będę prowadził poza miastem według lightpolution SQM 21,50 mag./arc sec (nic mi to nie mówi). Czuje w kościach że to będzie fajna zabawa. Zapraszam do dołączenia się.
    1 punkt
  10. Okiem Hubble?a: galaktyka spiralna z poprzeczką ? NGC 4535 2021-01-24. Radek Kosarzycki NGC 4535 to galaktyka spiralna z poprzeczką znajdująca się 50 milionów lat świetlnych do Ziemi w kierunku gwiazdozbioru Panny. Powyższe zdjęcie zostało wykonane za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble?a. Barwy na powyższym zdjęciu nie są przypadkowe. Bardzo dużo mówią o strukturze i ewolucji galaktyki. Niebieskie jasne gwiazdy widoczne wzdłuż ramion spiralnych galaktyki to młode gorące gwiazdy wskazujące na intensywne procesy gwiazdotwórcze. Kolor pomarańczowy dominujący w centralnej części galaktyki to z kolei gwiazdy starsze i chłodniejsze. Zdjęcie wykonano w ramach przeglądu PHANGS (Physics at High Angular resolution in Nearby Galaxies), którego głównym celem jest poznanie zależności między obłokami chłodnego gazu, procesami gwiazdotwórczymi oraz kształtem i właściwościami galaktyk. Źródło: ESA/Hubble & NASA Źródło: Stellarium https://www.pulskosmosu.pl/2021/01/24/okiem-hubblea-ngc4535/
    1 punkt
  11. Wszystkie planety układu TRAPPIST-1 są do siebie zaskakująco podobne 2021-01-24. Radek Kosarzycki Wszystkie siedem planet krążących wokół czerwonego karła TRAPPIST-1 zdaje się mieć zbliżoną gęstość, co może bardzo dużo mówić o tym fascynującym układzie planetarnym. TRAPPIST-1 to najliczniejszy układ planetarny poza Układem Słonecznym spośród dotychczas odkrytych. Nic zatem dziwnego, że jest on bardzo uważnie badany przez wiele zespołów badawczych. Najnowsze badania wskazują, że wszystkie planety w układzie zdają się posiadać mniej więcej podobną gęstość, co z kolei wskazuje, że ich skład chemiczny jest mniej więcej taki sam. Co ciekawe, oznacza to, że wszystkie planety układu mają gęstość o jakieś 8 procent mniejszą od Ziemi. Warto tutaj przypomnieć, że wszystkie siedem planet układu okrąża swoją gwiazdę w odległościach na tyle małych, że nawet najodleglejsza planeta zmieściłaby się wewnątrz orbity Merkurego w naszym układzie planetarnym. Oczywiście samych planet nie da się dostrzec bezpośrednio, ale na szczęście układ jest zorientowany w przestrzeni tak, że obserwator na Ziemi ma możliwość obserwowania tranzytów. Wszystkie siedem planet zostało odkrytych właśnie za pomocą tej metody. Obserwacje spadków jasności gwiazdy TRAPPIST-1 pozwoliły badaczom oszacować masy i średnice planet, co z kolei pozwoliło na obliczenie ich gęstości. Wcześniejsze obserwacje wskazywały, że planety mają rozmiary masę zbliżone do ziemskiej, a więc są to planety skaliste. Nowe wyniki obserwacji stanowią jednocześnie najbardziej precyzyjne pomiary gęstości jakichkolwiek planet spoza Układu Słonecznego. W Układzie Słonecznym część planet charakteryzuje się wyższą gęstością, a część mniejszą. Wynika to z faktu, że cztery pierwsze planety to planety skaliste, a cztery kolejne to gazowe olbrzymy o dużo mniejszej gęstości. W układzie TRAPPIST-1 jest jednak inaczej. Wszystkie planety zdają się być skaliste. Różnice gęstości między tymi planetami nie są wielkie, mieszczą się w zakresie rzędu 3 procent. Modele opracowane przez naukowców wskazują, że niższa gęstość może oznaczać, że zawierają mniej żelaza niż Ziemia (21 zamiast 32 procent). albo przynajmniej część żelaza jest na nich utleniona. Możliwe także, że na planecie jest więcej wody niż na Ziemi, aczkolwiek na trzech najbliższych gwieździe do utrzymania wody potrzeba by było gęstej atmosfery, aby utrzymać wodę na powierzchni. Zważając jednak na fakt, że wszystkie planety mają zbliżoną gęstość, jest to raczej mało prawdopodobne rozwiązanie. Jak na razie zatem układ TRAPPIST-1 stawia więcej pytań niż daje odpowiedzi. Z drugiej strony cała historia odkrywania planet pozasłonecznych ma niecałe 30 lat, więc jeszcze wiele odkryć przed nami. To dobrze, będzie o czym pisać. Tajemnice TRAPPIST-1. Poszukiwanie egzoplanet - AstroLife https://www.youtube.com/watch?v=uXN9kv1osH8&feature=emb_logo https://www.pulskosmosu.pl/2021/01/24/trappist-1-gestosc-planet/
    1 punkt
  12. Darmowe usługi cloud computingu w zakresie obserwacji Ziemi na platformie CREODIAS 2021-01-24. Naukowcy prowadzący badania w zakresie obserwacji Ziemi (EO) mogą już bezpłatnie korzystać z usług chmurowych na platformie CREODIAS.eu. Firma CloudFerro, która jest operatorem platformy, została oficjalnym dostawcą OCRE dla wszystkich krajów europejskich. Konsorcjum OCRE (Open Clouds for Research Environments) finansuje m.in. usługi przetwarzania w chmurze w projektach naukowo-badawczych. Istnieje od stycznia 2019 r. Jego celem jest przyspieszenie wdrażania korzystania z usług chmurowych na terenie Europy poprzez połączenie dostawców chmury, organizacji obserwacji Ziemi (EO) oraz społeczności naukowej i edukacyjnej. OCRE ma pomagać instytucjom, które korzystają z jego usług, oszczędzić czasochłonny i złożony proces samodzielnego wdrażania usług chumrowych. Partnerami konsorcjum są CERN, GEANT, RHEA i Trust-IT. Wspierane sa one przez EARSC, Evenflow i SixSq. Łączny budżet OCRE wynosi 9,5 mln EUR, w tym 5 mln EUR na usługi w zakresie przetwarzania w chmurze i 4,5 mln EUR na usługi w zakresie obserwacji Ziemi (EO). Dzięki OCRE, członkowie społeczności naukowej mogą korzystać z darmowych usług chmury obliczeniowej (IaaS, PaaS, SaaS) oraz produktów związanych z obserwacją Ziemi (EO) w projektach naukowych i badawczych. W szczególności finansowanie OCRE może obejmować usługi chmury obliczeniowej oferowane na platformie CREODIAS oraz dodatkowo konkretne świadczenia w zakresie obserwacji Ziemi. ? Jesteśmy dumni, że staliśmy się dostawcą chmury obliczeniowej dla OCRE i tym samym możemy uczestniczyć w procesie przenoszenia europejskiej nauki na nowy poziom. Finansowanie OCRE to wielka szansa dla całej społeczności edukacyjnej i naukowej, która teraz będzie mogła bezpłatnie korzystać z zaawansowanych usług cloud computingu na CREODIAS.eu ? komentuje Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro, operatora platformy CREODIAS. ? Finansowanie OCRE jest odpowiedzią na ograniczenia, z którymi boryka się wiele instytucji badawczych, takie jak brak skalowalnych zasobów informatycznych czy wysokie koszty utrzymania infrastruktury. Stając się kwalifikowanym dostawcą OCRE, CloudFerro po raz kolejny udowodniło, że jest wiarygodnym partnerem, który zapewnia wysoką jakość usług i doskonałe doświadczenia klientów ? dodaje Maciej Krzyżanowski. CloudFerro jest zaufanym dostawcą usług cloud computingu dla wielu renomowanych europejskich instytucji, tj.: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), EUMETSAT, Mercator Ocean International, Niemiecka Agencja Kosmiczna (DLR), EGI i wiele innych. Firma dostarcza oraz obsługuje platformy chmury obliczeniowej do przechowywania i przetwarzania wielkich zbiorów danych. Firma CloudFerro dostarcza innowacyjne usługi przetwarzania w chmurze. Tworzy i obsługuje chmury obliczeniowe dla wyspecjalizowanych rynków, m.in. dla europejskiego przemysłu kosmicznego, badań klimatu i nauki. Posiada duże doświadczenie w przechowywaniu i przetwarzaniu wielkich zbiorów danych, w tym wielopetabajtowych repozytoriów danych satelitarnych obserwacji Ziemi. Źródło: CloudFerro Oprac. Paweł Z. Grochowalski https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/darmowe-uslugi-cloud-computingu-w-zakresie-obserwacji-ziemi-na-platformie-creodias-0
    1 punkt
  13. Kochani! To już dziś! W RADIU PLANET I KOMET zapolujemy na Merkurego, spotkamy się z Astrofotografem Roku 2020 - @Lukasz83, dowiemy się co zdarzyło się dawno, dawno temu w odległej galaktyce oraz poznamy pięć sposobów na koniec Wszechświata! RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 24 stycznia po 21:00 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl. Do usłyszenia! ? Radio Planet i Komet 2021-01-24.mp3
    1 punkt
  14. Opuszczamy naszą Galaktykę i poprzez grupy i gromady galaktyk zmierzamy ,na krańce dostrzegalnego ( przez newton 235mm)Wszechświata. Szczegóły dotyczące -sprzętu itp. Tą część ,postanowiłem rozbić na poszczególne tematy, z czasem rozbudowując ją, o kolejne szkice. Zaczynam od Grupy Lokalnej Galaktyk. Uwagi zamieściłem tylko przy szkicach które według mnie tego wymagały. Najjaśniejsza gromada kulista Galaktyki Andromedy-M31 Galaktyki karłowate
    1 punkt
  15. U mnie niektórzy określają rejestrację KLI jako - Kraina ludzi innych.
    1 punkt
  16. Pierwsza w tym sezonie, roku, planetoida odkryta w ramach projektu International Astronomical Search Collaboration (IASC) . W Raku niedaleko gromady Praesepe (M44) mknęła sobie taka samotna gdy ją uchwyciła kamera astronomiczna. W pierwszej w tym roku kampanii poszukiwania planetoid IASC mamy uznane odkrycie naszego pierwszego w tym roku obiektu o oznaczeniu tymczasowym P11bLcX. To nasz pierwszy taki udział samodzielny w kampanii międzynarodowej. Do tej pory braliśmy udział w ramach organizowanej dla polskich Teamów kampanii i koordynowanej przez Pana Mankiewicza, któremu zawdzięczamy znalezienie się w tym projekcie. Początki udziału to czas weryfikacji każdego z nowych uczestników. Trzeba wykazać, że potrafimy to robić rzetelnie. Czyli wyszukiwać obiektów wg kryteriów jakie są stawiane a nie wskazywać każdego "ducha" jaki nam wpadnie w oko. Kryteria są surowe. Weryfikację prowadzi bezwzględne oprogramowanie. Ale dzięki temu każdy ma szansę nauczyć się naukowej rzetelności. Kiedy taka planetoida stanie się obiektem w bazie danych MPC? Może nawet za 5 lat, albo i nigdy. Może się okazać, że to jedna ze zgubionych planetoid, albo taka, której diametralnie zmieniła się orbita dzięki perturbacjom. Ale jeśli jest to nowy obiekt to po kilku kolejnych przejściach przez punkt przysłoneczny dostanie swój stały numerek. I na to liczymy. W ramach IASC miłośnicy otrzymują zdjęcia wykonane przez zawodowych astronomów za pomocą potężnych teleskopów astronomicznych. Wykorzystując swoje komputery i dokładny wzrok miłośnicy analizują je i wyszukują małe obiekty poruszające się między licznymi na zdjęciach gwiazdami. Zadanie wydaje się z pozoru proste, ale poszukiwane obiekty są niezwykle słabe - słabo odbijają siwiało słoneczne. Ich jasność jest rzędu 19-20 magnitudo, czyli znajdują się na skraju możliwości używanych do wykonania tych fotografii teleskopów i kamer CCD.
    1 punkt
  17. Na horyzoncie pojawiają się znane odległe "emki" Ciemne pasmo w ramieniu M 51,odnotowałem w kilku wcześniejszych sesjach obserwacyjnych, w końcu .seeing i widoczność . pozwoliła na uwiecznienie tego w szkicu. Newton UHC 235mm f/4.9 Newton UHC 235mm f/4.9
    1 punkt
  18. Ja mam zamontowane w szufladzie filtry według tego opisu.
    1 punkt
  19. Łączenie kanału Ha z obrazem LRGB- tutorial podstawowy Co to znaczy "podstawowy"? Ano taki, że z jego wykorzystaniem można złożyć zdjęcie Ha LRGB. Ale oczywiście może on, a nawet powinien ewaluować w zależności od obiektu a nawet indywidualnych upodobań obrabiającego. Do prawidłowego wykonania mieszania sygnału Ha z sygnałem RGB potrzebujemy wytworzyć na etapie akwizycji i wstępnej obróbki obrazu następujące składowe: - obraz Ha możliwie najlepszej jakości, odszumiony, z dobrym kontrastem i ostrością- plik Ha - obraz Ha pozbawiony gwiazd ? wg jednego z tutoriali dostępnych w sieci ?plik Ha without stars - obraz RGB zawierający głównie kolory gwiazd i śladową mgławicę. Należy skupić się na wyrównaniu tła i prawidłowym jego balansie . Plik RGB - obraz luminancji gwiazd ? fotografowany osobno przez filtr L albo stworzony syntetycznie z sumowania kanału RGB ( to dla właścicieli kamer OSC ? taki efekt da desaturacja obrazu RGB). Plik Luma stars. Poniżej cztery przykładowe obrazki mgławicy Sh2-129 które będziemy obrabiali w naszym przykładzie. Można je pościągać i przećwiczyć obróbkę. W Photoshopie konstruujemy obrazek wykorzystując obraz RGB i Luma stars, pozostawiając całość w postaci warstw. Sugeruję zapamiętanie każdego z etapów , aby w każdej chwili można było powrócić to wcześniejszej wersji. Niech to będzie nasz plik FINAL 1. 2. Otwieramy pozbawiony gwiazd obraz Ha without stars i wykorzystując funkcję IMAGE > Apply image dodajemy z atrybutem np. lighten ( zależnie od upodobań i materiału ? lighten lub screen) do czerwonego kanału pliku Final 1. UWAGA! Aby dodać Ha do kanału RED należy wszystkie pozostałe kanały wyłączyć, tak aby na niebiesko był podświetlony tylko RED. Zapamiętujemy dalej jako Final 1. 3. Otwieramy plik Ha ( z gwiazdkami) i z atrybutem LIGHTEN dodajemy do wyłącznie do warstwy Luma Stars w pliku Final 2. 4. Regulujemy według uznania przezroczystość warstw, nasycenie kolorów itp.itd. aż otrzymamy satysfakcjonujący efekt końcowy, ot chociażby taki. Oczywiście wykonujemy Flatten Image i zapamiętujemy jako Final 3 Przyjemnej zabawy! Autor nie ponosi odpowiedzialności za obgryzione paznokcie, awantury domowe, zasikane dywany przez psy i tym podobne efekty powstałe w wyniku składania obrazu HaLRGB zgodnie z powyższym tutorialem! I PDFek :) Łączenie kanału Ha z obrazem LRGB.pdf
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)