Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 25.01.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Witam. Przedstawiam obiekt niezbyt popularny jak na tę porę roku ? Nawet nie ma co się rozpisywać, więc do konkretów: Sprzęt: NEQ-6 SYN SCAN, TS APO 130, TS 8x50, ALccd 5T, ATIK383L+Ha 30x1200sOIII 18x1200sSII 21x1200s
    9 punktów
  2. Voil?. Maksutov 127, Sony A58. ISO 200, czas 1/15sec. Pojedyncza klatka. Kontrast trochę podniosłem, żeby terminator był odrobinę jaśniejszy.
    5 punktów
  3. I jeszcze raz z 21.01.2021 Tym razem pełna rozdzielczość 2300x1440
    4 punkty
  4. Wrzuciłem notkę obserwacyjną: www.astronoce.pl/obserwacje.php?id=228
    2 punkty
  5. Obserwacje z Wami przyspieszyły decyzje i nie będę czekał do lipca aż 12" kratownice znów pojawią się na rynku. Jedzie do mnie GSO 10" ?
    2 punkty
  6. 20.01.2021 Minął ponad miesiąc od pierwszej obserwacji. Motywacja jest ogromna, ale pogoda nie pomaga. Jak nie chmury to mgła, jak nie mgła to Księżyc ( który lubię czasem eksplorować, ale bez przesady ). Ograniczają mnie jeszcze godziny ,w których prowadzę obserwacje ( 20.00-23.00 ). Tego dnia nasz srebrny towarzysz był w pierwszej kwadrze a ja miałem niezakończone sprawy w Kasjopei. Podczas poprzedniej sesji zamiast M 103 zachwycałem się NGC 663. Tak jak pisałem wcześniej nie sprawdzam przed obserwacją jak wygląda obiekt żeby samemu wyłapać pewne detale. Tamtego dnia miałem tylko obrotową mapę nieba ,na której kółeczko z M 103 jest prawie niewidoczne. Dlatego postanowiłem spróbować jeszcze raz. Dodam jeszcze że oprócz Księżyca przeszkadzały lampy. Tym razem wyskoczyłem tylko kawałek za blok :-) M 103 W słabych warunkach ( Księżyc + Lampy ) ta, jedna z najdalszych gromad otwartych ( około 9000 ly ) nie pokazała zbyt wiele. Jeżeli ktoś piszę że najlepszym filtrem do obserwacji jest filtr paliwa i wyjazd za miasto to ma 100 procent racji ( to informacja dla początkujących ). Nie mniej po 45 minutach w półmroku, metodą zerkania zaczęły pojawiać się delikatne pojaśnienia w dolnej części gromady. Niech ta grafika będzie swego rodzaju informacją dla stawiających swoje pierwsze kroki "oczekiwania vs rzeczywistość z balkonu". Ja byłem bardzo zadowolony że obserwowałem kolejny obiekt katalogu Pana Messier , mimo tego że z kilku tysięcy gwiazd zobaczyłem tylko parę. Czekam na kolejną bezchmurną i bezksiężycową noc - wtedy jeszcze raz spojrzę na M 103 ( zrobię grafikę do porównania) i parę nowych EMEK.
    2 punkty
  7. Ubiegłoroczna Sowa M97. Tech.: 25x90s, SW80/400, QHY183C, EQ6
    2 punkty
  8. Pozwólcie że pochwalę się sprowadzeniem do Polski i odrestaurowaniem egzemplarza refraktora R-74 marki Royal Astro. Nazwa Royal Astro może niewiele mówić kolegom niespecjalnie zainteresowanym astro-klasyką sprzętową, natomiast dla znawców tematu jest to marka kultowa, podobnie jak Unitron/Polarex. Wśród kilkunastu modeli refraktorów z jej oferty R-74 uchodzi za jeden z najbardziej udanych i stał się jednym z najbardziej poszukiwanych wśród kolekcjonerów. Refraktor ma średnicę 76,2 mm i ogniskową 1200 mm (F 15,8). Egzemplarz pochodzi z 1962 roku i znajdował się w bieżącym, "rodzinnym" użyciu, co wbrew pozorom nie gwarantuje zachowania sprzętu w dobrym stanie. Często bywa przeciwnie - "wielopokoleniowe" teleskopy pozostające w niefachowych rękach w roli gadżetu i atrakcji dla znajomych, są czesto nieświadomie demolowane i tak niestety było w tym wypadku. Postaram się przedstawić na blogu przebieg prac renowacyjnych i towarzyszące im perypetie, a na początek dla zainteresowanych nieco informacji o producencie, marce i samym egzemplarzu. Nie miałem okazji potestować go dłużej niż kilkanaście minut jakie wczoraj sprezentowały mi chmury, odsłaniając na chwilę niebo. Zdążyłem pooglądać Marsa i Plejady. Powiem tak: jeżeli w wypadku Księżyca który jest dla obiektywu achromatycznego nieco bardziej wymagający jako znacznie jaśniejszy, potwierdzi się to co zobaczyłem wczoraj, to jest to po prostu miazga i bardzo zła wiadomość dla mojego edka... ? Po więcej szczegółów i zdjęć zapraszam na mojego bloga: http://astrostrona.pl/na-ziemi/graciarnia/astrosor/royal-astro-r-74-krol-przybywa-do-polski/
    1 punkt
  9. Panie Jacku! Czego by Ci tu życzyć skoro Ty wszystko masz. Jacku, przede wszystkim ZDROWIA bo to jest najważniejsze, uśmiechu na twarzy, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń. Wymarzonego teleskopu, bezchmurnych nocy i żeby Ci tam w tej Ustce wszystkie latarnie szlag trafił! 100 Lat!!!!
    1 punkt
  10. Zdrowia, zdrowia, zdrowia. Czystego nieba i wszystkiego najlepszego.
    1 punkt
  11. I nowości w dzisiejszej kolejnej betce ? ersion 4.3 beta, release Notes New calculation of the planetary satellites with CALCEPH library: To have the best possible precision of the position it is now possible to calculate it using a SPICE kernel. To do this, you have to install the corresponding data files from: https://sourceforge.net/projects/skychart/files/2-catalogs/SpiceKernel/ The skychart-spice-base file is required and you can add skychart-spice-ext for more satellites. The list of satellites in each file can be found on the download page. On Linux you also need to install libcalceph before you can use this function: https://github.com/pchev/libcalceph/releases/tag/v1.0.0 New functions: - Show more asteroid information from the Asteroid lightcurve database - Display object information directly from the Search window - Add Alpaca telescope discovery - Add civil twilight in the calendar - Allow to import a mosaic in the observing list - In Observer tool, stop the telescope motion when releasing the arrow button - Use the nebula outlines from OpenNGC, add option to select line or surface - Allow simulation for a single asteroid and comet - Add menu "Window/Lock chart position" to not move the chart after a search - Show hour angle and airmass under mouse cursor - Add telescope handpad for ASCOM and INDI - Add option to blure and set transparency of surface catalog - Add pre-pointing feature for asteroid occultation Bug fix: - Update Quicksat to support the new magnitude file - Fix PHD2 comet tracking interface - Fix setting telescope time - Planet in line mode must be really transparent - Fix "Show Mark" option for comet and asteroid simulation Removed: - Move SAC to obsolete catalog, replaced by OpenNGC - Remove Iridium flare computation
    1 punkt
  12. Ta sesja nauczyła mnie jednego - posiadanie więcej niż dwóch lornetek mija się z celem.. Sprzętowo cofnąłem się do stycznia 2020 - znów na warsztacie tylko lornetki 10x50 i 15x70 ? To był ciekawy rok pod względem rotacji sprzętu ?
    1 punkt
  13. 100 lat, zdrowia, spełnienia marzeń, czystego nieba i niech Ci się mewy nie naprzykrzają ?
    1 punkt
  14. Jakby co miałem wtedy BA8 7x50, 10x50 i 10.5x70 + Lumicon UHC ?
    1 punkt
  15. Po ponad miesiącu odezwał się @Lunatyk_101 i wrzucił fotkę Księżyca z tamtej nocy. Patelnia jak na dłoni!
    1 punkt
  16. No idealnie! Patelnia/lupa widoczna jak na dłoni. Dzięki!
    1 punkt
  17. NAJLEPSZEGO WSZYSTKIEGO !!!
    1 punkt
  18. Zdrówka Ci życzę Jacku, niech mewy trzymają się od Ciebie z daleka. Czystego nieba, no i tradycyjnie "sto lat".
    1 punkt
  19. Jacku życzenia zdrowia nabierają w tych ciekawych czasach dodatkowego znaczenia - zdrówka więc aby w spokoju cieszyć się rodziną i pięknem otaczającego nas Wszechświata ?
    1 punkt
  20. Wiem, że DIABELNIE trudno ale czas nieubłaganie upływa. Doceńmy te cuda liczbą głosujących ?
    1 punkt
  21. Wszystkiego najlepszego i 100 lat w zdrowiu !
    1 punkt
  22. Życzę zdrowia szczególności Oby dopisywało podczas obserwacji nieba Teleskopu tak wielkiego byś odkrył Wszechświat na nowo przez niego Radości obcowania Oraz samych miłych wspaniałych chwil w życiu Pozdrawiam serdecznie wiadomo, kto Paweł?
    1 punkt
  23. 1 punkt
  24. 1 punkt
  25. 1 punkt
  26. Wszystkiego najlepszego w te Twoje osiemnaste urodziny ? ?
    1 punkt
  27. 1 punkt
  28. Jacku zdrówka zdrówka i jeszcze raz zdrówka,czystego nieba i spełnienia marzeń. 100 lat .
    1 punkt
  29. 2021 Jacku, brachu kochany, mentorze mój Życzę wszystkiego najlepszego, zdrówka, pieniążków, oby mewy nie srały Ci na sprzęt, obyś mógł żeglować w morzu pełnym gwiazd i nigdy nie tracił do nas cierpliwości 100 lat !
    1 punkt
  30. KLI czyli Kalifornia, jak określa się u nas auta na rejestracji z powiatu limanowskiego. Jest jeszcze KTT (tatrzański), rozszyfrowywane przez niektórych jako Kraina Tępych Toporków. Ale wracając do meritum - ten materiał to raptem 33 klateczki po 2 minuty, łapane z pomocą Samyanga 135 mm dziś nad ranem. Nie myślałem, że cokolwiek sensownego da się z tego wyrzeźbić, no ale coś tam widać, wiec wrzucam jako zajawkę. Sesję przedwcześnie zakończyły hektolitry rosy - czas najwyższy na zakup grzałek. Dziś planuje dopalić jeszcze ze dwie godzinki materiału, efekt końcowy powinien być już satysfakcjonujący.
    1 punkt
  31. Kochani! To już dziś! W RADIU PLANET I KOMET zapolujemy na Merkurego, spotkamy się z Astrofotografem Roku 2020 - @Lukasz83, dowiemy się co zdarzyło się dawno, dawno temu w odległej galaktyce oraz poznamy pięć sposobów na koniec Wszechświata! RADIO PLANET I KOMET w niedzielę 24 stycznia po 21:00 w Polskim Radiu PiK: Bydgoszcz-Toruń 100,1 FM, Włocławek 100,3 FM, Brodnica 106,9 FM, DAB+ kanał 11A oraz http://www.radiopik.pl. Do usłyszenia! ? Radio Planet i Komet 2021-01-24.mp3
    1 punkt
  32. 19.12? Tak. Coś tam zrobiłem jeśli to ma jeszcze znaczenie. Gdzieś w aparacie powinny te jpg-i siedzieć. Chętnie się podzielę. Niestety to był tylko Mak 127. Do obrazów Łuny jakie tutaj prezentują mistrzowie trochę mi brakuje. ?
    1 punkt
  33. Dziś na Folwarku po raz kolejny potwierdziło się, że w przyrodzie nic nie ginie. Polecam każdemu zostawić na 5 dni czapkę na polu. Zamienia się w czapkę z lisa. Przynajmniej tak wali.
    1 punkt
  34. To moje praktycznie pierwsze zdjęcie głębokiego nieba, więc liczę na wyrozumiałość. 20 klatek po 120s. Montaż: HEQ5 pro Teleskop: Evostar 80ED Aparat: Canon EOS M50 https://ibb.co/8sDyGq4
    1 punkt
  35. Nasz królowa północnego nieba. 60 klatek po 200 sek. ISO 1600 Canon 6D mod 400mm F6.3 Cem 25p
    1 punkt
  36. Bardzo smutna wiadomość, zmarł Janusz Płeszka , odszedł do Gwiazd
    0 punktów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)