Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 12.02.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Letni wypad z synem pod namiot w Bieszczady zaowocował takim oto zdjęciem. Połowę materiału zebraliśmy w Wołosatem, a resztę pod wiejskim niebem u teściów. Samego obiektu chyba nie ma potrzeby przedstawiać. Sprzęt, parametry akwizycji i obróbka: TS APO 65q, Canon 1100D mod., ISO 800, 56x300 sec. 20.08.2020; 21.08.2020; 24.10.2020 PixInsight; Photoshop
    10 punktów
  2. Jakiś czas temu koleżanka "złapała" na stajni kruka, dzisiaj natomiast miała innego gościa. Chyba jest to myszołów, prawdopodobnie młody samiec. Podobno wpadł do gołębnika. Potem poczekał grzecznie w klatce na króliki aż przyjadę. Przez chwilę miałem nawet okazję potrzymać go w dłoniach. W odróżnieniu od koleżanki, która miała rękawicę, ja trzymałem gołymi rękoma, choć trochę się obawiałem tych szponiastych łap. A potem wyszedłem na dwór, podrzuciłem szanownego gościa do góry i patrzyłem przez chwilę, jak walczy z wiatrem i znika.
    7 punktów
  3. Cześć wom1988 . Cztery lata zabawy z teleskopem to bardzo krótko, dlatego też uważam się za początkującego. Zaczynałem właśnie z Tytułowym SW 90/900 na AZ 3. Absolutnie mnie nie-zniechęcił tylko zaostrzył mój apetyt. Kupiłem go w 2017 za 639 zł. Sprzedałem po roku. Cieszyłem się obserwacjami planet, Księżyca, i paru jasnych DS-ów. Dzięki temu sprzętowi nauczyłem się stawiać pierwsze kroki wśród gwiazd. Nie widziałem w tym teleskopie żadnych wad ( bo nie miałem do czego porównać ). Czy są lepsze teleskopy ? Oczywiście że tak. Bardziej doświadczeni koledzy mają tego świadomość i dlatego chcą Ci wskazać najlepsze ( najbardziej optymalne ) rozwiązanie. Od kiedy zacząłem udzielać się na forum chciałem dzielić się swoimi doświadczeniami i pomagać w podobnych tematach. Zauważyłem że jest to niezwykle trudne. Nie będę się zagłębiał bo to temat na książkę. Tym bardziej że są koledzy z dużo większym stażem i doświadczeniem. Moja rada jest taka : Nie zwlekaj zbyt długo z zakupem, jeżeli kosmos ciekawi Cię od zawsze to jego podglądanie będzie fascynujące. Nie bój się popełniać błędów ( ja popełniłem całe mnóstwo i nadal popełniam ). Powodzenia
    4 punkty
  4. Ale wiesz, że planety pojawią się ciut wyżej dopiero za pół roku? Chcesz, to kupuj. Tylko po co kupić coś, co z definicji trzęsie się przy mruganiu rzęsami nie mówiąc o dotknięciu? To jest zestaw z przeznaczeniem do zniechęcenia do obserwacji. Jakoś nikt z osób posiadających sprzęt nie informuje w jakiej pozycji i czy w ogóle jest możliwość obserwacji nieba w okolicach zenitu ?
    3 punkty
  5. Jaka niespodzianka, zastanowiło mnie dlaczego inne ryby dostają regularny łomot a tu proszę Barwniaki czerwonobrzuche w roli głównej barwniaki czerwonobrzuche.mp4
    2 punkty
  6. Gdyby nie ten balkon polecilbym Newtona 6 cali [152/1200] na montazu Dobsona , ktory nowy miesci sie w podanym przedziale cenowym [1200 pln ] i jest teraz dostepny , ale przy obserwacjach balkonowych bedzie przeszkadzac pewnie barierka. Oczywiscie mozna probowac ominac ten problem stawiajac teleskop na jakims stoliku ,ale ogolnie waski balkon bedzie przeszkadzac. Ten teleskop nada sie i do planet i do DS-ow , swiatlosila f8 , nie wymaga drogich okularow , ale nie pogardzi nimi. Oczywiscie obiekty glebokiego nieba to pod wiejskim , ciemnym niebem , ale pisales ze bedziesz wyjezdzac. Montaz Dobsona jest bardzo stabilny , nic nie bedzie sie trzeslo . Nie napisales na jaka strone masz skierowany balkon [ do planet to najlepiej kierunki poludniowe ] To nie tak ze planety beda widoczne za pol roku. Jowisza i Saturna spokojnie mozesz zobaczyc juz w polowie kwietnia nad ranem. Wysokosc nad horyzontem tych planet bedzie sie sukcesywnie polepszac , zwlaszcza Jowisza . Od maja bedzie tez widoczna Wenus wieczorem , a Mars jest widoczny teraz ale tarcza jest bardzo mala. Ten refraktor 90/900 tez na pewno nie bedzie zly na poczatek. Jesli chcesz obserwowac najgorzej bedzie jak nie kupisz nic.
    2 punkty
  7. Wydaje mi się, że kolega jest na początku I szuka informacji... I uważam, że nie powinniśmy nakładać mu klapek, mówiąc, że dany rodzaj teleskopu jest jedynym słusznym wyborem. Zwłaszcza w zestawie samodrgawkowym! Nie proponowałem żadnego bardziej sensownego teleskopu do tej pory, ale chyba zacznę to robić po takich komentarzach. Bo uważam rurę 90/900 za bardzo słaby teleskop. I to należy powiedzieć początkującym a nie nakłaniać ludzi do jego zakupu. A ja obserwuję przy wietrze, nie mam z tym problemu. Po prostu nie używam dużych powiększeń. Zwykły AZ4 nawet na alu jest po prostu stabilny. A ja gdzieś w wątku napisałem, że nie warto obserwować planet? Co prawda ja nie potrafię ich obserwować, gdy są pod horyzontem, ale co tam. Owszem, nie należę do ludzi, którzy potrafią godzinami wypatrywać wirów na Jowiszu, gdy ten jest nisko, bo to bez sensu. Dyskusja przestała być merytoryczna...
    2 punkty
  8. Chłodzenie niepotrzebne ?
    2 punkty
  9. 1 punkt
  10. Dołączam do życzeń.Zdrowia i pogodnego nieba
    1 punkt
  11. 100 lat picia i słodkiego życia!
    1 punkt
  12. Wszystkiego Najlepszego ???
    1 punkt
  13. Ja zaczynałem jeszcze gorzej - od SkyLuxa 70/700 i ... tez jakoś jestem zupełnie niezniechęcony ? Powiem więcej, to właśnie ten teleskopik spowodował, że zacząłem się pasjonować obserwacjami astronomicznymi. To właśnie na nim nauczyłem się podstaw nie tylko obserwacji, ale także optyki.
    1 punkt
  14. Polecam dozbierać do montażu klasy AZ-4 na stali i refraktora SW 102/1000. Wiem, że to więcej niż 1000 złotych ale warto. Z okularów polecam Plossle Vixena NPL 10 i 30mm. Poszukaj używek na giełdzie.
    1 punkt
  15. Refraktor 90/900 dla początkującego jest bardzo zniechęcającym sprzętem, zwłaszcza teraz gdy tylko Munia mamy do obserwacji. Montaż AZ4 jest bardzo dobrym montażem zarówno do refraktorów jak i SCTeków czy Maczków. Nie gorączkować się, dozbierać pieniązków a w między czasie podjechać gdzieś pod lokalną grupę obserwacyjną i na własne ślepka się przekonać jak przez co widać. To taka moja rada ?
    1 punkt
  16. Ode mnie również najlepszego Adrianie ?
    1 punkt
  17. Wszystkiego najlepszego! Tylko czystego nieba ?
    1 punkt
  18. Adrian, wszystkiego Naj, Naj, Naj... Spełnienia wszystkich marzeń a w szczególności astro-marzeń.
    1 punkt
  19. Wszystkiego naj-naj-najlepszego! ?
    1 punkt
  20. NAJLEPSZEGO WSZYSTKIEGO !!!
    1 punkt
  21. Sto lat i wszystkiego najlepszego Adrian!!!
    1 punkt
  22. Zaczynalem od takiego zestawu, na planety i księżyc jest ok choć irytują nieco drgania montazu przy każdym dotknięciu pokrętła ostrości. Na DSy i to jeszcze dla początkującego zdecydowanie nie polecam - małe pole, mała aperatura, długa rura i przez to niestabilny montaż = wyszukiwanie obiektów nie jest łatwe, na początek warto brać coś krótszego z większym polem.
    1 punkt
  23. Jako że miałem i nadal mam ten teleskop to też go bardzo polecam jako pierwszy sprzęt. Synta 8 czy Mak 127 to też inna półka cenowa. Polecam jednak zapolowac na używany, który można dostać w granicach 500zl. Tak jak JSC pisze, katowka jest do wymiany na 90 stopniową. Do dużych powiększeń ja też polecam i preferuje montaż EQ. Jednak co byś nie wybrał - EQ2 czy AZ3 to i tak prędzej czy później będziesz chciał wymienić. Ale na początek jak dla mnie jest ok. (opisałem porównanie obu na Astromaniaku) Ale jak widzisz kwestia montażu to sprawa indywidualna. Ja do wizualnych obserwacji preferuję zdecydowanie paralaktyka i nie jest żadną męczarnią. A co do widoków z tego refraktora to widziałem różne DSy (np. M81 i M82) jak i całkiem dobre detale na planetach (WCP na Jowiszu i detale na Marsie podczas opozycji)
    1 punkt
  24. Wszystkiego najlepszego Ardian ?
    1 punkt
  25. Nie przesadzajmy jak mawiaja ogrodnicy ? Ten teleskop nie jest do ogladania tylko Ksiezyca. Zobaczysz w nim tez bardzo wiele obiektów mgławicowych (w zasadzie wszystkie Messiery), jednak w bardzo zaświetlonym miescie nie ma sensu ogladanie słabych mgiełek. Nie ma też bardzo waskiego pola, bo znacznie węzsze ma np. Maksutov 90mm, 100mm a nawet 127mm. Zresztą szerokie pole nie przydaje sie w ogladaniu małych obiektów w duzych powiekszeniach, wskazane jest nawet mniejsze pole, ale własnie dlatego wskazany jest wtedy montaz EQ.
    1 punkt
  26. Sorry Adrian, choć wspominamy Ciebie jak zmarłego, to naprawdę życzymy jak najlepiej ?
    1 punkt
  27. Refraktor 90/900 to bardzo dobry teleskop na poczatek. Jednak akurat ten ma w zestawie kątówkę 45 stopni, co trzeba by było do celów astronowmicznych wymienic raczej na 90 stopni (okulary tez warto by było dokupic lepsze typu ortho Baadera lub Plossl NPL Vixena). Montaż jest słaby, ale innych AZ w zasadzie nie ma w tej cenie dołączonych w zestawie do teleskopów. Astromaster Celestrona ma nieco inny i chyba nieco niepszy lepszy. Zaletą tego akurat teleskopu jest to, ze ma tubę w obejmach - a to się przydaje. Dla przykładu Celestrony Astromaster 90/1000 nie mają obejm. Ale zwsze sa plusy i mnusy. Plusem Astromastera jest dłuzsza ogniskowa (dłuższa tuba), co przydaje sie w obserwacjach planetarnych, Księżycowych i gwiazd podwójnych - po prostu do dużych powiększeń. Wszystkie zalinkowane przez Ciebie teleskopy wyglądają na takie same. Czy na pewno chcesz montaz AZ? Dlaczego nie EQ? Do duzych powiększeń lepszy jest montaz EQ, no chyba, że wolisz małe powiekszenia...
    1 punkt
  28. Życzę spełnienia marzeń, zdrówka i pogodnych dni przez 100 lat. Zawsze jak Ciebie widzę, to przypominają mi się obserwacyjne zupki chińskie z obserwacji u JackaE ?
    1 punkt
  29. Zdrówka, 100 lat i czystego nieba ?
    1 punkt
  30. Adrian wszystkiego dobrego oraz czystego nieba,100 lat
    1 punkt
  31. Bardzo przyjemna fotka. Niektóre jaśniejsze gwiazdki mają czerwono-rude halo, myślę że można by je w miarę łatwo zlikwidować. No i koniecznie na konkurs ?
    1 punkt
  32. To trudno wytłumaczyć... To jest hobby. Tłumaczenie pierwsze, z terenu płci pięknej "muszę mieć tą torebkę/buty/cuś niezależnie od jej wartości"... Chyba dalej nie trzeba wyjaśniać? Tłumaczenie drugie. Jakie wolisz obserwacje, takie gdzie zobaczysz słaby obiekt, czy takie gdzie tego obiektu nie zobaczysz? A to jest również kwestia okularów... Z własnej praktyki. Miałem na obserwacjach dwa okulary o podobnych ogniskowych. ES 14mm 82deg nowka nie śmigana ze sklepu i starego obdartego z gumy Naglera 13mm T1. Jak myślicie, w którym okularze Triplet we Lwie był widoczny? Stary Nagler rozłożył nowego ESa. Moim zdaniem oba tłumaczenia są akceptowalne. Serio. To jest hobby i racjonalne przesłanki schodzą na dalszy plan. A z drugiej strony w lepszych okularach widać więcej i tego nic nie zmieni... Życzę zachowania zdrowego rozsądku ?
    1 punkt
  33. Odrobina zimy jakbyście zapomnieli za okno wyjrzeć ?
    1 punkt
  34. Z dniem 9.02.2021 portal Polski APOD zakończył swoją działalność.
    0 punktów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)