Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 15.03.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Gdy na eq3-2 wieszałem tubę 150/600 to czułem, że stoję nad przepaścią. Ty chcesz zrobić duży krok naprzód.
    7 punktów
  2. Za namową @iro obrobiłem na nowo (łącząc surowe stacki) ubiegłoroczny materiał (dół) z tegorocznym kadrem (góra), wszystko cyknięte Samyangiem 135 i 6d. Mam nadzieję, że obleci, choć do fotek robionych na dalszym południu sporo brakuje. ?
    6 punktów
  3. Obserwacje 13 Marca 2021 15 marca 2021autor midimariusz, opublikowano w obserwacje Oto kilka zdjęć z dwóch obserwacji 11 i 13 Marca 2021. Wszystkie zdjęcia były wykonane smartphone Samsung J5 2017 o dość kiepskim aparacie. Komórka była trzymana ręcznie przy okularze bez żadnego uchwytu stąd możliwe poruszenia gwiazd. Bezpośrednio okiem widać dużo lepiej, lepsza rozdzielczość obrazu, większe pole widzenia i obraz jakościowo lepszy. Nawet tak kiepska próbka daje wgląd nad potężną mocą noktowizora. Idealny do mgławic wodorowych, rozbija też gromady gwiazd (zwłaszcza kuliste) i kompletnie nie radzi sobie z galaktykami. Przy okazji wrzucam zdjęcie, jak kiepskie mam u siebie warunki. Zasięg +5 mag i wokoło lampy sodowe. Użyty sprzęt: Noktowizor P8079HP Dobson 12? Sky Watcher 305/1500 Obiektyw 135mm F 3.5 gwint M42 Filtr h-Alfa 10um Lorneta TS 25X100 Prezentowane zdjęcia nie są astro-fotografią.
    6 punktów
  4. Drugie podejście do Rozety , materiał łączony Ha 6h+Rgb 2,5h Ed80 nikon5100 Gdynia balkon.
    4 punkty
  5. Po prawie roku i zmianie sprzętu na nie zawodnego ED80 oraz przejściu na nikona 5100 chciałem pokazać typowy zimowy obiekt mgławicę płomień oraz koński łeb, jedynie miejsce zbierania fotonów się nie zmieniło nadal zaświetlony Gdyński balkon (bortle7) dane zdjęcia 6h w klatkach po420s Ha +2 RGBpo240s.
    4 punkty
  6. Skąd taki tytuł? od listopada nie udało się zrobić żadnego zdjęcia, okazało się, że podczas tych nielicznych ładnych nocek przy -20stopniach coś szwankowało w łańcuchu raspi-okablowanie-kamery, nie udało się zebrać sensownego materiału. Dlatego dwie nocki 9,10III dla których całkiem obiecujące były prognozy, postanowiłem przeznaczyć na testy czy to była tylko kwestia wyjątkowo mroźnych warunków, czy coś się na poważnie popsuło. Poniżej dość obiecujące wyniki testu. Obiekty typowo zimowe. Obróbka, hmm materiału nie za dużo to i nie przykładałem się za bardzo. Stary 350mod w szerokokątnej służbie (z samyangiem) wysmażył Na szczęście 6d też zdrowy udało się zebrać też coś takiego. mam nadzieję na kolejne ładne nocki (tak do -5stopni) bo fociłem jeszcze jeden obiekt dla którego przyda się jeszcze parę godzinę i więcej czasu w obróbce.
    3 punkty
  7. Kiepy z rana (06;40) jak śmietana ?
    3 punkty
  8. Ale bardzo oszczędza toner. Widziałem tak kilka książek wydanych. Dwie wersje? Do druku i dla wrażeń estetycznych.
    2 punkty
  9. Ja bym nie rezygnował ze szkiców, to główny trzon tego przedsięwzięcia według mnie.
    2 punkty
  10. Ach ta pogoda... Wczoraj w nocy pomimo pojawiających się chmur i padającego wcześniej deszczu chwilami niebo się czyściło. Momentami nawet można powiedzieć, że dzięki deszczowi przejrzystość była bardzo dobra. Plejady w 8x42 były przez moment tak efektowne jak w 15x70, która jest do nich stworzona. Niestety w mieście jak zwykle przyzwoicie jest w zenicie, a niżej już nie koniecznie. Tak o drugiej spojrzawszy pionowo w górę uznałem, że warto widok uwiecznić. Materiału zebrałem niewiele i ciężko z tego szum wygnać, obróbka "na kolanie", ale wrzucam cropa. M81, M82, NGC3077
    2 punkty
  11. Rozdział pierwszy :-) Tak bym to widział ja. Zależy mi na prostocie i przejrzystości. W sumie będzie to moje zestawienie z obserwacji, rozbudowane o elementy przewodnika dla początkujących. Na rozdział będzie 6-10 obiektów na jedną dwugodzinną sesje obserwacyjną. Na razie koncentruje się na rozdziałach potem będzie odpowiedni wstęp itd. KM.pdf Czekam na jakąś konstruktywną krytykę oczywiście ?
    2 punkty
  12. jak na razie jedyną w miarę nockę w nowym roku miałem drugiego stycznia , zaznaczam w miarę - unosiła się jakaś mgielka co spowodowało że gwiazdki urosły ?, na zdj skałada się 180kl po60s +120 dark , obróbka oczywiście nadal nieudolna , PS, DSS,
    2 punkty
  13. Witam. Niektórzy zapewne znają temat, który pcham do przodu od listopada. Dla tych , którzy nie wiedzą krótkie wyjaśnienie - łapię obiekty Katalogu Messiera achromatem Bresser 102/600 (wizualnie) i okraszam to opisem i prostą grafiką. Obiektów jest już ponad 40 dlatego powoli przymierzam się do pracy nad przewodnikiem. Wiem że takie rzeczy są już dostępne, ale chcę to zrobić jako podsumowanie moich obserwacji. Chciałbym żeby Szanowne Grono Forumowiczów mi w tym pomogło. Dyskusja w tym temacie pozwoli mi na spojrzenie na wszystko z innej perspektywy, nie chciał bym żeby wpisy miały charakter kłótni, czy też pokazania " to ja jestem najmądrzejszy " . Rzeczą oczywistą jest że "przewodnik" dostępny będzie na Forum Astronomicznym do pobrania . Obecnie pracuje nad ujednoliceniem grafik ( żeby wszystkie kółka były tak samo rozmieszczone ) w planach są oczywiście kolejne obserwacje, Mam już pewien zarys całości, nawet coś już próbowałem robić ale bez efektu, który by mnie zadowalał. Dlatego jest parę ( sporo ) rzeczy do przedyskutowania. 1. Tytuł roboczy " Katalog Messiera w małym teleskopie " i tu pojawia się pierwsze pytanie . Co możemy uznać za mały teleskop ? Apertura 80-120 ? 90-110 ? 2. Prośba do foto-forumowiczów o udostępnienie swoich zdjęć obiektów Pana Messier. Chciałbym niektóre grafiki zestawić ze zdjęciami. Nie muszą to być zdjęcia z okładek gazet. Zdjęcia będą podpisane i wykorzystane tylko w przewodniku. Można je wysyłać na [email protected] wraz z dopisaną zgodą na wykorzystanie w wiadomym celu. 3. W jakim programie proponujecie to złożyć w całość ? Nie używam programów bez licencji, korzystam z darmowych programów . Grafiki robię w GIMP. 4. Dokładne mapy raczej nie mają sensu bo bez mapy obrotowej będzie ciężko, ale jakieś proste na których będzie kilka obiektów na jedną sesję obserwacyjną . 5. Maturę z języka polskiego ledwo zdałem dlatego ktoś na pewno będzie wszystko redagował. 6. Zarys przewodnika. - Strona tytułowa - Wstęp ( co to za przewodnik , kto to był Messier, opis warunków dogodnych do obserwacji, wybór miejsca do obserwacji, opis sprzętu, kilka ważnych pojęć ) - Część główna ( Zestawienie obiektów w grupach na 2-3 godzinną sesje) a). Przed każdą grupą mapka poglądowa b). Opis kierunku nieba, miesiąca oraz godzin najlepszej widoczności ( w miesiącach ciemnych godz 20-24 ) c). Grafika do każdego obiektu ( parę obiektów na jednej grafice ), opis (ciekawostka), wybrane zdjęcie do porównania. Tematów jest sporo, na spokojnie wszystko można ogarnąć. Zapraszam do tworzenia :-) Ps. Ciężko znaleźć coś na temat teleskopów Messiera, znalazłem informację że prawdopodobnie używał achromatu 3,5 cala f15 czyli 89/1335. Oczywiście nie on odkrył i dodał wszystkie obiekty do katalogu, dlatego przydał by się jakiś artykuł o teleskopach z końca XVIII i początku XIX wieku.
    1 punkt
  14. Pięknie. Krok w kierunku pokazania ludziom co można zobaczyć w małych aperturach. Trzymam kciuki!
    1 punkt
  15. Czekam na twój przewodnik z niecierpliwością. Musiałem dokonać lekkiej zmiany setupu i dopiero w kwietniu będę miał komplet sprzętu ale od razu zaczynam katalog od początku (mam nadzieję, że już z pomocą przewodnika ? ) pozdr
    1 punkt
  16. Tuba Newtona 200 f/4 to jakieś 1500 zł, do wizuala to za tyle (no dobra za 1800 zł) masz Newtona 8" na Dobsonie, sprzedasz EQ3-2 i masz jeszcze na okular ?
    1 punkt
  17. ISO 800 jest ok, to niższe dotyczy ekspozycji na centrum M42 i późniejszej podmiany tego przepału podczas obróbki. A przy tej ogniskowej czasy po minucie SWSA powinien swobodnie pociągnąć, bez znaczącego odrzutu klatek.
    1 punkt
  18. To potrójnie zły pomysł. 1. Tuba wymagająca co do okularów i kolimacji 2. Mały udźwig montażu 3. Paralaktyk do wizuala to średni pomysł
    1 punkt
  19. Z tą pogodą to fakt, od czwartku gdy dotarła do mnie lorneta, każdego dnia byłem choćby na jednej 30-40 minutowej sesji w okolicy, a w niedzielę nawet dwa razy ? - z dnia na dzień to powietrze jest też chyba coraz lepsze, bo dziś było widać zdecydowanie najlepiej. Z minusów w piątek o mały włos samochód by nie został na polu.
    1 punkt
  20. Jak dla początkującego i osoby o której nie wiadomo czy nie obserwuje w okularach korekcyjnych, proponowanie ortho to spore ryzyko. W podanym budżecie masz Celestrona X-Cel LX o wybranej ogniskowej z przyjemnym polem 60 stopni i wygodnym odsunięciem źrenicy wyjściowej ~16mm.
    1 punkt
  21. Wszystkie grafiki poprawione ( kółka i takie tam ). Postanowiłem że z racji tego, że nie obserwuje innymi teleskopami - tylko jednym ( AR 102/600 ); nie mogę umieszczać informacji jaki widok w okularze zobaczy posiadacz MAK-a czy Newtona. Więc będzie to zbiór moich doświadczeń i spostrzeżeń odnośnie obserwacji używanym prze ze mnie sprzętem. To na razie tyle w temacie :-). Przydały by się jakieś zdjęcia ?
    1 punkt
  22. jak to się mówi , raz kozie śmierć - miałem tego nie pokazywać na forum bo material był słaby strasznie ,choć jak na mnie całkiem jego sporo 4h w klatkach po 60s bez guidingu iso 1600 ,oraz iso 800 (dwie sesje po około 2h) nad świecącym miastem i jeszcze wdarło się swiatło boczne z diody aparatu i takie tam inne pierdoły które nie ułatwiały mojej nieudolnej obróbki , ale kto wie kiedy uda się cokolwiek innego zrobić , a więc zapraszam do krytyki
    1 punkt
  23. Mgławica M16 orzeł , material zbierany w dwie noce 03 i 05.07 na balkonie , łączny czas 220min w klatkach po 60s bez guidingu , + darki i flaty. , uczę się obróbki na razie to moja najlepsza wersja choć wiem że dużo jej jeszcze brakuje. pstrykane canonem 550mod + filtr astronomik eos clip-
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)