Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 01.08.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Jeszcze animacja Jowisza i jego trzech księżyców, Europa, Io i Kallisto z piątkowo-sobotniej nocy. Czas rozpoczęcia około 23:35, czas końca animacji około 1:55, w sumie 30 klatek, zdjęcia robione mniej więcej w odstępach 5 min.
    6 punktów
  2. Sobotni Jowisz w towarzystwie Ganimedesa i Io + pierwsze podejście do sfotografowania Saturna. CC 8", T7C, 50% z 1000 klatek. Lynkeos + PS.
    5 punktów
  3. Kochani! Od tegorocznego sierpnia na niebie gwiaździstym może się zakręcić w głowie ? Z nieba sypią się Perseidy, a bezksiężycowe noce w terminie maksimum roju stwarzają doskonałe warunki do obserwacji - byle tylko pogoda dopisała... Do tego dochodzą dwa gazowe giganty - Jowisz i Saturn, które właśnie w sierpniu A.D. 2021 są w szczycie swego blasku. A jeśli dodamy jeszcze maksimum Miry, czyli gwiazdy Cudownej, otrzymamy dawno nie spotykaną kumulację. Nic, tylko patrzeć! Zapraszam po szczegóły ?
    4 punkty
  4. Tym razem dwa szkice Jowisza wykonane w warunkach balkonowych. Pierwszy z wykorzystaniem nasadki dielektrycznej GSO SCT 2 cale, a drugi na wprost z pominięciem nasadki. Niestety nie są to rysunki wykonane w tym samym czasie, ale wnioski są jednoznaczne /moje wypociny tego tak nie oddają, ale tak jest/. Bez nasadki kontrast i szczegóły wyraźniejsze. Widoczna większa ilość pasów i stref. Te same wnioski dotyczą zestawowej nasadki SW, chociaż w SW obraz moim zdaniem lepszy niż w GSO. Wiem, że Ameryki nie odkryłem, ale warto przekonać się o tym na własne oczy. Rysunek górny północ na górze, na dolnym odwrotnie. Tegoroczne obserwacje gazowych gigantów ze względu na położenie bez nasadki. Kolejne sezony kiedy będą wyżej zobaczymy. PS obserwacje Saturna prowadzą do tych samych wniosków. Poszukiwania docelowej kątówka czas rozpocząć! Ale nie zapominajmy, że jednak seeing ma kluczowe znaczenie.
    3 punkty
  5. Moja pierwsza sesja nocna w tym roku Siedziałem do 4:30 bo generalnie seeing był kiepski a ja zaparłem się, że złapię jakieś okienko lepszych warunków. No i udało się około 3:40, już świtało. Dosłownie na parę minut powietrze się uspokoiło (wcześniej to wyglądało jakby przed teleskopem stał gar z gotującym się wrzątkiem) i detal na Jowiszu też ładnie się zarysował. Dodatkowy smaczek to cień Io wchodzący na tarczę. Mam też fotki z "pierwszego kontaktu" około 4:20 ale jakość już znacząco gorsza. Jak obrobiępóźniej to też wrzucę. Sprzęt ten sam, zakurzony ale sprawny Fajnie przypomnieć sobie jak to się robi. Podsumowując, co do zdjęcia - liczyłem na ciut więc ale finalnie wyszło w miarę fajnie więc jestem zadowolony, że noc nie była zarwana na próżno. Astrofaktoria Newton 350/1400 na NEQ-6 + barlow TVx3 + ASI 178MM Baader RRGB
    2 punkty
  6. Cześć, zakładam nowy wątek na FA, ponieważ nie mam zamiaru ograniczać obserwacji do Księżyca i planet. Zamierzam zamieszczać tutaj szkice pozostałych obiektów, które w zależności od warunków są również celem moich obserwacji. Możliwości są duże, począwszy od Słońca (szkoda, że nie świeci w nocy bo w dzień nigdy nie mam czasu na jego obserwacje), poprzez gromady otwarte, kuliste, jaśniejsze DSO oraz gwiazdy podwójne i wielokrotne. Możliwości jest wiele, praktycznie wachlarz możliwości nie do wyczerpania, wszystko zależy od tego jak się podchodzi do posiadanego sprzętu, warunków i zamiłowania do astronomii obserwacyjnej. Można robić notatki, fotografie....dla mnie najlepszą formą zapisu jest szkic zrobiony przy teleskopie. Na początek M1 (pozostałość po supernowej) oraz M78 (mgławica refleksyjna). Mam świadomość, że w moich warunkach w przypadku mgławic niestety g...., albo jak kto woli mało widać, ale postaram się przynajmniej pokazać je najlepiej jak potrafię. Poniżej to co udało mi się wyzerkać 15-ego grudnia. Korzystam z zestawowego okularu LET28. Oba obiekty widoczne w miarę wyraźnie jako rozmyte mgliste obiekty. Pozdrawiam Jarek PS Pierwsze balkonowe szkice na Astropolis: https://astropolis.pl/topic/68993-makiem-z-miejskiego-balkonu/ Wcześniejszych robionych pod wiejskim niebem 10-cio calowym Newtonem nie zamieszczam /przynajmniej na razie/.
    1 punkt
  7. Hej Kilka fotek z 03.06.2021. SCT8", ASI290MM, Astronomik IR742nm, w ognisku głównym. Obróbka: PIPP, AS3! - 25% z 2000 klatek, RegiStax. Fotki trochę agresywnie obrobione. Pozdrawiam
    1 punkt
  8. Pamiętam, że swego czasu na którymś ze zlotów kręcił się między nami jakiś psiak. O ile dobrze kojarzę był z Adrianem. (Charonem). Ale wiesz, mogło się coś zmienić.
    1 punkt
  9. Oto efekt częściowo zarwanej nocy Jowisz i Saturn. Każde ze zdjęć wykonane za pomocą teleskopu MAK 127/1500, kamery T7C Astro, całość posadzona na EQ3-2 pod kontrolą Astro EQ. Zarejestrowane przez Sharp Cap, obróbka AutoStakkert, Fitswork, Gimp. Jowisz w towarzystwie trzech księżyców, Europa, Io i Kallisto. Każde ze zdjęć to 20% z około 2000 klatek.
    1 punkt
  10. Taki fragment z dzisiejszej nocy, MAK127, T7Astro, 20% z 2000 klatek.
    1 punkt
  11. Osierocony przez Perełkę muszę sobie jakoś radzić do czasu znalezienia podstawowego instrumentu na jej miejsce. Na szczęście mogę w tym czasie liczyć na niezawodnych Klasyków Japońskich. Zobaczcie co wyciska z Jowisza pochodzące z 1962 roku 76 mm z Kraju Wschodzących Wiśni i Czerwonych Słońc. Tranzyt Kallisto z wczoraj, Royal Astro 76/1200 + 2x Barlow + ZWO ASi 178 MC
    1 punkt
  12. Sobotni Jowisz. CC 8", T7C, 50% z 1500 klatek. Lynkeos + PPS.
    1 punkt
  13. Jowisz z 18 lipca SCT 8"+ ASI 224MC na EQ3-2: (na tarczy cień Ganimedesa) I z Barlowem 2x: I reduktorem ogniskowej 0,63x w paśmie metanu: Jako ciekawostkę wrzucam jeszcze foto z małego APO 60/360, również udało się fotgraficznie jak i wizualnie zarejestrować tranzyt: I Jowisz z 25.07.2021 - SCT 8" + balrow2x, ASI 224MC:
    1 punkt
  14. Taki skromny Jupiterek świecący u mnie wczoraj nad ranem. Biorąc pod uwagę jego rezydencję w Wodniku i pojedynczy strzał z mojej strony to może nie jest aż tak tragicznie. Na pewno mogło być gorzej. Mak 127 & Sony a58, ISO 200, 1/13 sec.
    1 punkt
  15. Jeszcze animacja na której widać wszystkie 4 księżyca oraz cień Io na tarczy. Europa jest po lewej, Io przechodzi przed tarczą (w okolicach środka i potem na prawo) i widoczny jest jako bardzo słabiutki ciemniejszy punkt, a na prawo ciemny jak zwykle Kallisto i Ganimedes.
    1 punkt
  16. Jeszcze nowa wersja z 7 lutego. Jak widać po prostu wziołem i ulepszyłem Jowisza ? Droga Administracjo, może by przedłużyć trochę okres dostępności edycji - już któryś raz natrafiam na tą barierę, moim zdaniem ten czas jest ustawiony zdecydowanie niepraktycznie, za krótko...
    1 punkt
  17. 27 czerwca 2021. Tym razem na balkonie Mak-iem 150 SW na EQ5 z prowadzeniem w jednej osi. Kolejna próba obserwacji gazowych gigantów, tym razem udana. Obserwacje prowadziłem od pierwszej po odsłonięciu przez chmury południowego horyzontu, do drugiej czterdzieści. Muszę przyznać, że żal było kończyć, ale zmęczenie jednak nie dawało za wygraną. Noc była dosyć chłodna jak na ostatnie standardy. Na pierwszy ogień Saturn widoczny mniej więcej tak jak na poniższym szkicu. Dawno nie miałem okazji podziwiać tak pięknego widoku tej planety. Zastanawiałem się nawet, czy nie zrezygnować ze szkicowanie na rzecz zwykłego trwania w zachwycie. Obserwowałem na przemian okularami Fujiyama HD-OR 12,5mm oraz 9mm, które sprawdziły się w tym przypadku najlepiej z mojej szklarni. Na pewno 7mm w bardzo dobrych warunkach znajdzie zastosowanie, a nawet 6 mm. Pentaxy XL oraz XF sprawdzają się w obserwacjach DSO w większym teleskopie, kiedy potrzebuję trochę większego pola widzenia, natomiast ortho dają niesamowicie czysty, ostry i klarowny obraz przy obserwacji przy wszystkich obiektów. Jako drugi prawdziwy Gigant, Jowisz z pasami chmur i strefami. Po pierwszej, kiedy "przeskakiwałem" kolejno z planety na planetę można było dostrzec na tarczy Jowisza czarny cień Europy, która zbliżała się do tarczy niknąc wkrótce w jej blasku. Najlepszy obraz Jowisza uzyskałem w okularze Fujiyama HD-OR 12,5mm. Poniższy szkic nie jest zbyt dokładny ze względu na zmęczenie. Zresztą można było zgłupieć od widoków. Mimo niskiego położenia również, Księżyc prezentował się całkiem dobrze. Jowisz nie pokazał jeszcze wszystkich szczegółów dostępnych dla posiadanego przeze mnie MC. To dopiero przedsmak prawdziwej uczty. PS szkoda trochę, że nie mam już żadnej pary do bino, warunki sprzyjały miarodajnym porównaniom.
    1 punkt
  18. 5 kwietnia 2021, piękna bezksiężycowa noc /sam nie wierzę, że mogłem tak napisać?/. Z relacji na FA widać, że przez wielu wykorzystana. Również i ja próbuję swoim sprzętem z balkonu skorzystać z jej uroków. Poniżej szkic przedstawiający galaktykę soczewkowatą M85 oraz jej "sąsiadkę" galaktykę spiralną z poprzeczką NGC 4394. Na drugim szkicu gromada kulista M53. Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  19. 1 punkt
  20. 07.03.2021. Po sobotnim galaktycznym maratonie 14-ką Erika68 czas na balkonowo ? makowy wieczorek obserwacyjny. Zaczynam ambitnie od próby obserwacji Mgławicy Planetarnej ?Cukierek? /NGC 2371-2372/ położonej w gwiazdozbiorze Bliźniąt. Korzystam z okularów Pentax XF12 oraz 8,5. Porażka, albo obiekt jest za słaby na mój teleskop i warunki, albo był za wysoko przysłonięty balkonem. Następnie Mgławica Planetarna ?Eskimos? /NGC 2392/, tym razem bez problemu. Wraz ze wzrostem powiększenia co raz lepszy widok. Przy pow. 235x /Pentax XF8,5/ wyraźnie widoczna gwiazda centralna otoczona jasną mgławicą, a dalej delikatne niewielkie mgliste sferyczne halo. Kolejny obiekt to Zmienna Mgławica Hubble?a /NGC 2261/, tutaj podobnie im krótszy okular tym lepiej. Obiekt swoim widokiem przypomina maleńką kometę przyklejoną wierzchołkiem do słabej gwiazdy z bardzo rozłożonym jak wachlarz ogonem. Kolejne obiekty to gromady otwarte M41 /NGC 2287/, M50 /NGC 2323/, M47 /NGC 2422/ oraz M46 /NGC2337/. W obrębie tej ostatniej znajduje się mgławica planetarna NGC 2438, której niestety nie udało mi się rozpoznać, pomimo stosowania powiększenia 235x. Po raz kolejny przekonuję się, że gromady otwarte stanowią po Księżycu i planetach wdzięczny obiekt obserwacji dla mojego MC z balkonu. Szczególnie te mniejsze wyglądają bajecznie w polu RKE TPL 26mm, który w całym swoim polu pokazuje gwiazdy ostre jak ?szpileczki?. Na koniec Wielka Mgławica Oriona oraz galaktyka NGC 2903. Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  21. 12 stycznia 2021 ? mroźny styczniowy poranek /dla niektórych to na pewno środek nocy/. Szkoda tracić czas po takim okresie obserwacyjnej posuchy i pomimo przenikliwego zimna zaczynam Rok 2021 szkicami kolejnych galaktyk. Tym razem szkicuję NGC4565 oraz M64 ? NGC4826, oba obiekty położone w Warkoczu Bereniki. Galaktyki są wdzięcznym obiektem obserwacji nawet w niewielkim teleskopie. Coraz bardziej hipnotyzują mnie, tak jak lata temu te samotne wyspy rozrzucone we Wszechświecie. Uświadamiam sobie, że to moje amatorskie astro to nie tylko hobby, to raczej stan umysłu. Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  22. 27 grudnia 2020. Mroźny grudniowy poranek, który wykorzystuję na obserwacje klasyków, czyli galaktyk Tripletu Lwa, M104 - Sombrero i NGC4565 oraz testy okularów. Na papier trafiają M65, M66 oraz M104. Szkice wykonuję korzystając z okularu TPL RKE 26 mm nanosząc obiekty i gwiazdy na papier w kratkę przy teleskopie. Potem, czyli przy biurku zaznaczone gwiazdy wyciskam długopisem na kartce z bloku technicznego i delikatnie patyczkiem kosmetycznym nanoszę galaktyki. Na koniec zamieszczam negatywy szkicowanych obiektów. Mam nadzieję, że w ten sposób chociaż trochę przybliżam widok i piękno tego co widać w okularze. Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)