Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 16.09.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Celestron SCT 11 z korektorem Sterizona 0,63 około 120 klatek po 30 sek na każdy filtr. Bez prowadzenia.
    16 punktów
  2. Witajcie, to moja pierwsza próba pokazania jakiegokolwiek zdjęcia w takiej palecie. Emocje sięgały zenitu podczas obróbki. QHY 163m, WO 81mm, AZ-EQ5 Ha - 65x300 OIII - 168x300
    6 punktów
  3. Kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko na tle mgławic gazowo-pyłowych w Byku Kompozycja 30 klatek o łacznym czasie ekspozyzji 30 min. pozyskana zdalnie przez teleskop o średnicy 280mm (11 cali) f2.2 wyposażony w kamerę ZWO ASI 2600C znajdujący się w New Mexico .
    5 punktów
  4. Witam, moje 2gie podejście do obróbki M27 z Mirage (1134mm ogniskowa) . Taka wariacja wcześniejszego tematu z sąsiedniego forum: https://astropolis.pl/topic/80143-m27-mgławica-hantle-i-m15-gromada-kulista-przy-okazji/?tab=comments#comment-917924 . Trochę dziwny kolor wyszedł po kalibracji w Sirilu ale postanowiłem zostawić, jako, że ta wersja ma być inna. Mirage 7", Asi294 Kolor, Optolong L-pro, 158x120s, Siril, Photoshop, NeatImage, Bortle 6. Wersja 2: Wersja 1:
    4 punkty
  5. Skala 0,56 robiłem z bin2 pixel to 2,4. Jak oszacowałeś średnicę gwiazdki: na podstawie skali i FWHM? Trochę poprawiłem ciemne obwódkia. Tak mi się przynajmniej ?
    2 punkty
  6. CaK z 10 września, wreszcie jakiś fajny duży obszar aktywny z plamami. TS APO 60 + Chameloen2 BW i kolor CaK z 10 września, wreszcie jakiś fajny duży obszar aktywny z plamami. TS APO 60 + Chameloen2 BW i kolor
    2 punkty
  7. Doświadczeni polecili sprzęt za ok 15 tyś.. Także (IMHO) możesz 'odprzekreślić' Twoje propozycje ?
    2 punkty
  8. Na Astropolis jest duży temat pod tytułem "Jakie APO wybrać" Nikt Ci nic innego nie doradzi. Ja bym Ci podpowiedział - Takahashi FSQ 85 ale to ponad Twój budżet.
    2 punkty
  9. Zalew Stradomia Wierzchnia, 10.09.2021, ok. 1h30m w klatkach 20s.
    2 punkty
  10. Z ogromną przyjemnością mogę się pochwalić, że organizacja którą mam zaszczyt reprezentować, czyli Pałucko Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne zostało nagrodzone Medalem im. Włodzimierza Zonna. Ta wyjątkowo prestiżowa nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie. Jury powołane przez Zarząd Główny PTA co dwa lata wręcza laureatom medal poświęcony pamięci astronoma Włodzimierza Zonna. Nagroda przyznawana jest od 1983 roku. Po raz pierwszy w historii medal został wręczony nie pojedynczej osobie, lecz organizacji. Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna są wyrazem najwyższego uznania za działalność popularyzującą wiedzę o Wszechświecie w Polsce. Profesor Zonn był wieloletnim Prezesem PTA, obdarzonym wyjątkowym darem popularyzacji astronomii i upowszechniania nauki. Jego wykłady cieszyły się popularnością porównywalną z koncertami rockowymi, a książki rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach. Podstawowym kryterium przyznawania Nagrody jest wysoki poziom merytoryczny przybliżania problemów współczesnej astronomii, astrofizyki i kosmologii w szerokich kręgach społecznych. W uzasadnieniu Jury Medalu im. Zonna podkreśla, że nagroda została przyznana PPSAE w uznaniu wieloletnich zasług w krzewieniu kultury astronomicznej, w szczególności za wybudowanie obserwatorium astronomicznego w Niedźwadach oraz coroczną organizację Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA, najstarszej tego typu imprezy w Polsce. Medal przyznany naszemu stowarzyszeniu jest dopiero 23 medalem przyznanym w historii tego wyróżnienia. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się same sławy polskiej astronomii. Uroczystość wręczenia Medalu odbyła się 13 września w Warszawie w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk podczas XL Zjazdu PTA. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała delegacja w składzie Paweł Dobies, Bartosz Pilarski, Przemysław Mazur i Marek Nikodem. Medal z rąk Prezesa PTA Marka Sarny odebrał prezes PPSAE Marek Nikodem, który w okolicznościowym przemówieniu podziękował za tą wyjątkową i zaszczytną nagrodę, zaznaczając że dla organizacji którą ma zaszczyt reprezentować, znalezienie się w gronie tak wybitnych osobowości jest największą nobilitacją. więcej na www.ppsae.pl fot. Paweł Dobies (PPSAE)
    1 punkt
  11. W sumie trochę jeszcze testowo, bo bez flattenera (okazało sie musze kupić złączkę M48/Canon) - Plejady TS 60/360 + Canon 50D - 30 klatek po 60 sek. Nie wiem skąd się wzięły te odbicia na jasnych gwiazdach. M13, sprzęt ten sam, klatek ok. 60 po 30 sek.:, nie wiem czemu wyszły spore szumy, nie do końca udało się je usunąć, a robiłem kilka wersji
    1 punkt
  12. Bardzo przyjemna fotka, ale trochę jakby wodoru wycięło za dużo, a jest go tam sporo. Większość CMOSów jest niestety w okolicy Oiii sporo (prawie 2 razy) czulsza, niż w Ha, a dodatkowo na jeden piksel R łapiący Ha przypadają trzy GBG łapiące Oiii - i potem trzeba trochę uważać przy obróbce.
    1 punkt
  13. 1 punkt
  14. Racja, zapomniałem że piksel 2.4. Policzyłem z bin 1 i z pikselem 2.9 ? ? FWHM domyślnie zazwyczaj podawane jest w pikselach, a ponieważ skalę masz 0.56, no to wychodzi 7 * 0.56 = 3.9", no to jednak trochę sporo w takiej konfiguracji. U mnie sprzed dwóch nocy przykładowa 120s klatka: FWHM 4.475, co przy mojej skali to około 2.1" - to były dobre warunki. FWHM to nie jest dokładnie średnica gwiazdki, ale Full Width Half Maximum - czyli rozmiar gwiazdy w połowie jej "wysokości" https://pl.wikipedia.org/wiki/Szerokość_połówkowa . A skąd wziąłeś to FWHM 7-8 ? Bo jeśli to jakaś uśredniona wartość z przepalonych gwiazd albo z całego kadru, to będzie na pewno zawyżone.
    1 punkt
  15. 1 punkt
  16. Tak jak piszą koledzy powyżej - albo zintegrowany, albo przynajmniej dedykowany FF/FR ogranicza znacznie czas poświęcony na zestrojenie zestawu. A jak jest krzywo to po prostu zwracasz, a nie tracisz połowy pogodnych nocy w roku na "ustawianie optymalnej odległości", kiedy to czasami problem tkwi zupełnie gdzie indziej. Używany można kupić, jak sprzedający pokaże Ci surowe fotki z matrycy APS-C (takiego masz Canona?) Normalne, naświetlane kilka minut obiekty, a nie strzały po 10 sekund z Wegą w centrum pola (takie też mają swoją wartość, ale lepiej jak Wega nie jest w centrum ? ) Możesz też poprosić o zdjęcia lekko i mocno rozogniskowane przed i za punktem ostrości - wtedy już sporo można powiedzieć. Jak komuś refraktor służył nie tylko jako ozdoba i kolektor kurzu, to na pewno będzie coś takiego miał. Nowy to np stąd https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Telescope/ED-APO:::219_1.html . Kupowałem tam trzy razy już i pomimo niektórych złośliwych opinii jest to wg mnie i nie tylko mnie całkiem dobre źródło. Oczywiście to wciąż sprzęt od skośnookich braci, ale odpada etap domowej kontroli jakości, a dodatkowo dostajesz papierek z testem. Czasami trzeba poczekać nawet kilka tygodni, jak akurat nic sensownego nie ma dostępnego. Rabatu raczej tam nie dostaniesz, bo oni sami na rabatach zarabiają. O rabat warto spytać w każdym normalnym sklepie, patrząc jednocześnie bardzo mocno, czy nie będzie wtedy jakiś chorych klauzul typu "towar z obniżoną ceną nie podlega zwrotowi". Nie jest to chyba zgodne z prawem, ale to trzeba lubić potem walczyć o swoje. Wszystko sprowadza się do tego, że trzeba się zabezpieczyć - albo towar sprawdzony, albo normalna możliwość zwrotu bez podana przyczyny. Czasami przez te 14 dni może braknąć pogody i wtedy jak w końcu się okaże, że gwiazdki są krzywe, to wchodzi się w etap reklamacji i gwarancji. Ale niestety co "bardziej cwani" sprzedawcy stwierdzą, że towar się mieści w specyfikacji, a takowej często po prostu nie ma. Sposobem na to jest kupno sprzętu z papierkiem, niektórzy sprzedawcy coś takiego oferują, np https://www.teleskop-express.de/shop/index.php/cat/c288_High-End-TS-CF-APO.html
    1 punkt
  17. Ładnie, ładnie, witaj w klubie Foto10+ ? Weźmiesz potwora na zlot?
    1 punkt
  18. Paanie, no ładnie! I jaka skala! Jakbyś jeszcze ciut mniej wyciął tło ? To ASI 1600 jak rozumiem..a jaki zestaw filtrów? EDIT: zobacz, dlaczego takie czarne obwódki mają gwiazdy na tle mgławicy...
    1 punkt
  19. Poleciłem co najlepsze, ale podałem też link do dyskusji z której wiele się można dowiedzieć, czyż nie tak? ?
    1 punkt
  20. Jakbym miał wybierać nowy w tych pieniądzach, brałbym: https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6214&lunety=Sky Watcher Esprit 80 mm F 5 triplet APO ED flattener szyna Vixen SW 2029 egzemplarz sprawdzony optycznie . Co prawda ogniskowa 400 (prawie jak 500 ? ) ale masz już flattener dedykowany pod ten model - gotowy sprzęt do astrofoto. Co prawda pisze, że niedostępny ale niedawno go kupiłem u nich i po kupnie i przemyśleniu sprawy zrezygnowałem (nie zdążyli mi wysłać), więc możliwe, że mimo braku dostępności mają go na stanie. Alternatywą jest też https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6305&lunety=William Optics Gran Turismo GT 81 IV tryplet APO FPL53 81 mm f 5 9 2 5 R P kolor red czerwony SKU A F81GTIVRD tylko musisz dokupić osobno flattener FLAT 6A III - wyjdzie Ci podobnie cenowo a ogniskowa bliższa 500. PS: A sorry, pytałeś opinii doświadczonych użytkowników - zacukałem.
    1 punkt
  21. Im większy piksel tym lepiej. Najlepszy byłby Lodestar X2 - jest na giełdzie aktualnie.
    1 punkt
  22. Żagań od wieków oddaje pamięć temu wybitnemu mieszkańcowi miasta. W tym roku obchodząc jego okrągłą rocznice urodzin poświęciliśmy całe trzy dni wielkiej zabawy, Nie zabrakło tematów astronomicznych. Wspólnie z Planetarium Wenus z Centrum Nauki Keplera zorganizowaliśmy obserwacje Słońca by w pełni wykorzystać piękny pogodny dzień.
    1 punkt
  23. Używałem ASI290MM dość długo do OAGa przy newtonie 200/800, a potem przez jakiś czas w APO130 przy ogniskowej chyba jakoś 720mm. Sprawowała się dobrze, choć przy fotografowaniu galaktyk w jakiś pustych obszarach typu Lew czy Ryby trzeba było czasami nieco przekadrować i/albo wydłużyć czas naświetlania guidera do 5-6 sekund. Wcześniej próbowałem w OAGu używać ASI120MM, ale to była często walka o gwiazdki, jedynie przy łapaniu czegoś w Drodze Mlecznej nie było kłopotu.
    1 punkt
  24. Koniunkcja Jowisza, Księżyca i Saturna z 21 sierpnia 2021 r. D5200+Nikkor 50 mm, F2.8, ISO 800, 1 s.
    1 punkt
  25. No, no. To się chwali. GRATULUJĘ APODa.
    1 punkt
  26. A tam od razu nie zauważył ?, mieliśmy okazję gościć Marzenę na obserwacjach w sobotę na Smerekowie i poznać genezę powstania, ale może sama kiedyś opowie ? Marzena, jeszcze raz gratulacje !
    1 punkt
  27. Super zdjęcie. Bardzo podobne do fotki Janusza.
    1 punkt
  28. Fota faktycznie fantastyczna. A szczęściu można trochę pomóc, po prostu trzeba dziabać te fotki w kółko. Ja po 3 latach polowania na Perseidy, też w tym roku złapałem sporego bolida w okolicy DM i na TL zarejestrował się z dymkiem. ? Kosztowało mnie to ponad 6 tys. klatek w ciągu 3 lat ?
    1 punkt
  29. 1 punkt
  30. Widziałem na FB, świetna fota. Zrobić takie zdjęcie to dopiero trzeba mieć szczęście, gratki. ?
    1 punkt
  31. Stawy Bielawskie niedaleko Wrocławia, 3. czerwca 2021
    1 punkt
  32. Dwa panele: dół pojedyncza klatka 20 sekund na iso1600, niebo 25x90 sekund na SWSA, iso1200, 18 mm, F3.5, Nikon D5200. Sequator i PS.
    1 punkt
  33. @lukost no i wjechałeś mi na ambicję! ? Ale słusznie, bo faktycznie wygląda to lepiej. Trochę śmieci zostawiłem, żeby w miarę naturalnie też wyglądało.
    1 punkt
  34. Na Mleczną się czaję i ciągle chmurwi, Księżyc światłem bije, więc padło na startrails ? 215x15s, 18 mm, F3.5, ISO1600 składałem w darmowym Startrails.
    1 punkt
  35. Zimowy startrails. 145 x 15 sekund, 18 mm, F 3.5, ISO 1600.
    1 punkt
  36. Odnalezione w czeluściach archiwum. Zatomska brzoza za Gościńcem ? Październik 2020 r.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)