Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 28.09.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Sobotni księżyc w 26 megapikselach Seeing był średni ale według mnie wyszło całkiem fajnie. To moja czwarta a zarazem pierwsza tak duża oraz kolorowa mozaika Mam nadzieję, że Wam się spodoba ? ASI290 + Dobson 10" GSO Czystego nieba!
    19 punktów
  2. No to mnie trochę uspokoiliście. Mogę odwołać wizytę u psychiatry ?
    5 punktów
  3. Ostatnio na sąsiednim Forum wielu użytkowników rozpaliła do czerwoności dyskusja nad wyższością refraktora nad Newtonem /dla niewtajemniczonych dodam tylko, że mowa tam o sprzętach wypasionych i dopracowanych/. Powyższe oraz szkice zamieszczane z refraktorów na różnych forach skłoniły mnie do zakupu takiego. Dodam tylko, że przed zakupem takiej konstrukcji przez długie lata odstraszała mnie skutecznie aberracja chromatyczna /dużo o niej słyszałem, ale nigdy jej nie widziałem wcześniej/ oraz rozmiary, ponieważ obserwacje na EQ5 prowadzę tylko z balkonu. Po zakupie refraktora SW90/910, który mile mnie zaskoczył, kupiłem po krótkim czasie SW102/1000. Okazało się, że ani aberracja, ani wymiary tubusu nie są takie straszne. Zakupiłem również pryzmat Baadera 32 mm ten zwykły, który również okazał się całkiem dobrym wyborem. Poniżej szkic Jowisza z ostatniej nocy. ?Powiem szczerze?, widok w okularze daje do myślenia. Obraz niby spokojny, ale cały czas można było odczuć delikatne falowania w atmosferze. Obraz ostry, kontrastowy, aberracja praktycznie pomijalna. Widoczne lekkie zażółcenie obrazu, ale akceptowalne /w MAK-ach 150 oraz 180 lepsze odwzorowanie bieli/. Jeśli w zwykłym achromacie 102/1000 tak widać, to w bardziej zaawansowanym musi być tylko lepiej. Poszukiwania docelowego planetarnego sprzętu balkonowego nadal nie rozstrzygnięte, im więcej sprzętu tym trudniejszy wybór i mętlik w głowie większy.
    5 punktów
  4. Jak najbardziej jest to cel osiągalny dla lornetek i niespecjalnie trudny, niemniej warunki muszą być odpowiednie. Widywałem ją niejednokrotnie w 10x50, 15x70, w teleskopie 12", a także w szukaczu. Jeśli chodzi o widok, jakiego należy się spodziewać, to mgławica kształtem może przypominać nieco łopatkę śmigła (czy też może wentylatora). Im dalej od Merope, tym snop światła bardziej rozszerza się. Jeśli warunki są naprawdę dobre, mgławica dość wyraźnie odcina się od tła i kończy raczej raptownie, niżeli światłem rozproszonym i łagodnie zlewającym się z tłem. W gorszych warunkach, jak pamiętam, bywa płochliwa. Z tego, co znalazłem w swoich relacjach, na początku posiłkowałem się trochę Hiadami, aby mieć bezpośrednie porównanie gwiazd, przy których mgławic nie widać, do tych w Plejadach. Przy okazji wspomnę również o widoku mgławicy Merope w teleskopie, bo o ile Plejady są bardzo popularne w lornetkach, o tyle chyba rzadko kieruje się tam coś większego. Mam sporo wzmianek dotyczących lornetki, ale już nie będę ich wklejał i wrzucę tylko te z teleskopem. 19-20/10/14 "Jeśli chodzi o warunki tej nocy, to nie skupiałem się na gwiazdach w zenicie, ale około godziny 23 była widoczna gwiazda 6.60mag w Głowię Smoka. Stellarium pokazuje, że była wtedy na wysokości około 35 stopni nad horyzontem. Zarówno w lornetce jak i w szukaczu teleskopu była widoczna mgławica Merope w Plejadach. Widziałem ją także pierwszy raz w teleskopie i muszę przyznać, że jest to dość intensywny obiekt. Gdzie przy innych gwiazdach nie było nic poza ich swoistym krótkim blaskiem, przy Merope od razu wpadało się w mętny i spory obłok wyglądający jak silne zaparowanie okularu, które zdawało się przyćmiewać i zakrywać słabe gwiazdki w tle." 16-17/02/15 "Kieruję się na Plejady, a mgławica Merope już w szukaczu świeci jak Byk. W okularze 25mm jest bardzo wyraźna i zajmuje jakieś pół pola widzenia."
    4 punkty
  5. 3 punkty
  6. https://www.facebook.com/ZGlowaWGwiazdach/videos/228826802606306/ Mniej więcej czas i rejon nieba się zgadza. To chyba nie zioło ?
    2 punkty
  7. Sesja 10.09.2021 To trzecia sesja pod rząd. Pogoda znacznie gorsza od wczorajszej. Jak zaczynałem obserwacje było 50% zachmurzenie, jak kończyłem ponad 90%. Ogólnie to było lawirowanie między chmurami i wybór był uzależniony od lokalnie pogodnego fragmentu nieba. Wolarz Nie będę teraz szczegółowo przedstawiał tego gwiazdozbioru. NGC 5899 ** Galaktyka spiralna 11.7 mag (wizualnie 11.7 mag) o rozmiarach 2.1? x 0.8? odległa o 140 M.L.s W 12? ? 107X widoczna na wprost, dość wydłużona, blada, nieco jaśniejszy rdzeń. Niezbyt jasna. NGC 5582 *** Galaktyka spiralna 11.6 mag (wizualnie 11.6 mag) o rozmiarach 2.2? x 1.4? odległa o 92 M.L.s W 12? ? 107X dość mała, całkiem jasna, widoczna od razu. Zdecydowanie jaśniejsza w środku. Mgliste, małe halo. Widoczna między dwoma gwiazdami. NGC 206 ** Gromada gwiazd w galaktyce Andromedy M31. W 12? ? 107X z ES 14mm widoczna, jako średnich rozmiarów pojaśnienie, z kaszowatymi gwiazdami. Nierozbite. Ogólnie to ładnie widoczna w samym ES 14mm, słaba, blada, wygląda, jak mgławica. Dziwnie się czują mając świadomość, że obserwuję gromadę gwiazd w innej galaktyce. Nie wiem czemu w Sky Safari pisze, że to mgławica więc niepotrzebnie użyłem filtra Orion UB, który całkowicie ją zabił. Także użycie noktowizora także z filtrem H-Alfa nic nie dało. Dziś zaobserwowałem 3 obiekty. Wynik 58/400
    2 punkty
  8. czyli jedna z wielu (bardziej nietypowa) nazw Plejad. ? Sensowna już ilość materiału (ok. 5h w klatkach po 4 minuty), TS apo 65q, 6d mod plus nienachalna obróbka.
    2 punkty
  9. Nareszcie ? wczoraj udało mi się zmobilizować i wyciągnąć teleskop. Wykorzystałem chwilkę na uchwycenie Saturna i Jowisza, ponieważ schowały mi się za domami - pierwsze fotki w tym roku ? SW ED100 / EQ-5 / ASI 224 / Barlow x2 / 20% z 2000 klatek SharpCap, AutoStakkert 2, Registax, PaintShop Pro
    2 punkty
  10. Ładny ten Łysy. Nie przepadam za kolorowym Księżycem, ale ten przypadł mi do gustu.
    1 punkt
  11. Wyszło super, gratulacje! Szkoda tylko okolic Byrgiusa, te przepalenie jest efektem obróbki czy już na etapie zebranego materiału?
    1 punkt
  12. Mega to wygląda. Lubię Łysego w kolorze. I do tego jeszcze taka rozdzielczość.
    1 punkt
  13. 17 Autor: Mateusz Bogucki Miejsce: Świder Data: 25.09.2021 Obiekt: Mineralny Księżyc Montaż: Dobson Teleskop: GSO 10" Detektor: ASI 290 Color Ekspozycja: 27 kadrów po 1000 klatek Obróbka: PIPP, Autostakkert, Astra Image 3.0, Microsoft ICE, PS Camera Raw Akceptuję warunki konkursu
    1 punkt
  14. Marcin łatwiej Ci będzie kupić Camele niż Radomskie ?
    1 punkt
  15. prawdopodobnie byłeś świadkiem deorbitacji górnego człona rakiety Atlas V.
    1 punkt
  16. Choćby nie wiem jak głupio brzmiało to co napisałem, zapewniam Cię, że byłem i jestem w pełni trzeźwy. Sam nie wiem co widziałem... Dlatego specjalnie zalogowałem się na Wasze forum, w nadziei, że ktoś poważnie odpowie na dość niepoważne pytanie (jeśli wiesz o co mi chodzi...)
    1 punkt
  17. Na razie 58 klatek po 300 sek w H-Alpha. Jestem załamany kształtem najjaśniejszych gwiazd. Qhy 163m, WO81mm, AZ-Eq5
    1 punkt
  18. Po dwóch miesiącach przebudowy lornety wraz z montażem chyli się ona ku końcowi ? Całkowicie przemyślałem konstrukcje od nowa i wyeliminowałem wszystkie błędy i rzeczy które negatywnie wpływały na ergonomię - mniej dyplomatycznie - wkurzały mnie ? Tubusy z blachy zwijanej, w środku welur i baflowręgi, do tego wszystko dopełnione nierdzewnymi śrubami i nakrętkami. Jeszcze muszę uporać się z elektroniką, wrzucić pokrętła i temat można uznać za zakończony definitywnie.
    1 punkt
  19. Pozwólcie że przekażę Wam moją wizje Plejad w dwóch odsłonach, druga dotyczy IC 349. Czy tego Kapucyna to w wizualu jest szansa zobaczyć?
    1 punkt
  20. Jupek z 27 Wrzesnia - jeden stack kolorowa kamerka Sprzet: SCT9, Barlow 2x i Kamerka ASI224mc, 35% z 3000k
    1 punkt
  21. obiecała, że coś nam podeślę na nagrody, wiec jest mi przyjemnie powitać naszego Partnera w roli tradycyjnego Sponsora ?. Rozpisujemy ZATEM konkurs: "Na najlepszą prelekcję, wykład astronomiczny". Wyżej macie pola "do wypełnienia" w terminarzu, potrzeba minimum dwie prelekcje. Zachęcam DO ZGŁASZANIA W TYM TEMACIE ! Tradycyjnie poproszę P. Burmistrza Drawna o honorowy patronat, oraz o dofinansowanie. Może zrobimy więc spływ po Korytnicy ? !
    1 punkt
  22. Z ogromną przyjemnością mogę się pochwalić, że organizacja którą mam zaszczyt reprezentować, czyli Pałucko Pomorskie Stowarzyszenie Astronomiczno-Ekologiczne zostało nagrodzone Medalem im. Włodzimierza Zonna. Ta wyjątkowo prestiżowa nagroda przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne za wybitne zasługi w szerzeniu i popularyzacji wiedzy o Wszechświecie. Jury powołane przez Zarząd Główny PTA co dwa lata wręcza laureatom medal poświęcony pamięci astronoma Włodzimierza Zonna. Nagroda przyznawana jest od 1983 roku. Po raz pierwszy w historii medal został wręczony nie pojedynczej osobie, lecz organizacji. Nagroda i Medal im. Włodzimierza Zonna są wyrazem najwyższego uznania za działalność popularyzującą wiedzę o Wszechświecie w Polsce. Profesor Zonn był wieloletnim Prezesem PTA, obdarzonym wyjątkowym darem popularyzacji astronomii i upowszechniania nauki. Jego wykłady cieszyły się popularnością porównywalną z koncertami rockowymi, a książki rozchodziły się w wielotysięcznych nakładach. Podstawowym kryterium przyznawania Nagrody jest wysoki poziom merytoryczny przybliżania problemów współczesnej astronomii, astrofizyki i kosmologii w szerokich kręgach społecznych. W uzasadnieniu Jury Medalu im. Zonna podkreśla, że nagroda została przyznana PPSAE w uznaniu wieloletnich zasług w krzewieniu kultury astronomicznej, w szczególności za wybudowanie obserwatorium astronomicznego w Niedźwadach oraz coroczną organizację Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii OZMA, najstarszej tego typu imprezy w Polsce. Medal przyznany naszemu stowarzyszeniu jest dopiero 23 medalem przyznanym w historii tego wyróżnienia. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się same sławy polskiej astronomii. Uroczystość wręczenia Medalu odbyła się 13 września w Warszawie w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika Polskiej Akademii Nauk podczas XL Zjazdu PTA. Nasze Stowarzyszenie reprezentowała delegacja w składzie Paweł Dobies, Bartosz Pilarski, Przemysław Mazur i Marek Nikodem. Medal z rąk Prezesa PTA Marka Sarny odebrał prezes PPSAE Marek Nikodem, który w okolicznościowym przemówieniu podziękował za tą wyjątkową i zaszczytną nagrodę, zaznaczając że dla organizacji którą ma zaszczyt reprezentować, znalezienie się w gronie tak wybitnych osobowości jest największą nobilitacją. więcej na www.ppsae.pl fot. Paweł Dobies (PPSAE)
    1 punkt
  23. Marku! Ty już wiesz co ? Ogromnie się cieszę razem z Wami i serdecznie Wam gratuluję! A w najbliższym RADIU PLANET I KOMET zrobię to jeszcze dźwiękowo ? Czystego nieba dla Niedźwiad! ?
    1 punkt
  24. Dołączam się do gratulacji i trzymam kciuki za przyszłą działalność i projekty!
    1 punkt
  25. Gratulacje! Nagroda absolutnie zasłużona. Niedźwiady, Stowarzyszenie i ludzie związani z tym miejscem to prawdziwa perła astronomii w Polsce.
    1 punkt
  26. Serdecznie gratuluję Koledzy, Wasza działalność, jest sztandarowym przykładem jak powinna działać organizacja astronomiczna non-profit. Od lat Wam kibicuję, a FA skromie wspiera Was medialnie. A warto, bo widzę. że przetrwał w Was ten pierwotny "duch astromiłośniczy", który już zgasł i którego już nie dostrzegam w "innej organizacji" o podobnym profilu.
    1 punkt
  27. Okej decyzją forumowiczów wygrała propozycja "Zegara Słonecznego" .Chciałem zaproponować tę, dziś trochę poświęciłem na wertowanie ofert firm, różne oferty i różne ceny, ta tutaj przypadła mi bardzo do gustu... Jeżeli Wam się podoba, zamówimy jeszcze tablice pamiątkową i myślę, zmieścimy się w naszym budżecie... Jeżeli macie zastrzeżenia, to zgłaszajcie to szybko, bo termin realizacji jest około miesiąca. A do zlotu...raptem miesiąc. Chciałbym to jutro już zamawiać https://chronos.com.pl/pl/p/Zegar-sloneczny-sferyczny-40-na-postumencie-PO-1/394
    1 punkt
  28. Na deser Jowisz z 27 sierpnia 2021. Trochę "uproszczony" szkic wykonany między 22:55 a 23:15, Newtonem GSO12 - f/5. Powiększenie 167 razy, okular Fujiyama HD-OR9. Niebo czyste, powietrze wilgotne, seeing Ant. III. Co tu wiele pisać, to trzeba zobaczyć na własne oczy!
    1 punkt
  29. Witam forumowiczów Zarejestrowałem konto na tym forum tylko po to aby podzielić się swoją obserwacją sprzed kilkunastu minut. Mianowicie, ok godziny 22:10 czasu polskiego dnia 27.09.2021 spoglądając w niebo moją uwagę zwrócił obiekt poruszający się jednostajnie w obrębie Wielkiego Wozu, w okolicach gwiazdy Mizar. Początkowo pomyślałem, że to samolot, albo któraś z satelitów, jednak po chwili zauważyłem, że nie widzę na niebie gwiazdy Alkaid Jako, że Wielki Wóz położony był nisko nad horyzontem, to założyłem, że to kwestia zanieczyszczenia świetlnego, skupiłem się zatem na poruszającym się obiekcie. Ku mojemu zaskoczeniu, obiekt dotarł do miejsca, gdzie powinien się znajdować Alkaid i tam już pozostał... Wiem jak to brzmi - jak zwidy! Dlatego chciałbym się upewnić, że to co widziałem nie było prawdziwe, lub było to jakiegoś rodzaju złudzenie optyczne... Z góry dziękuję za odpowiedzi. Z poważaniem DzaQ
    0 punktów
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)