Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 15.11.2021 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Spotkane wczoraj w okolicach Siemianówki stado dziko żyjących żubrów. Canon EOS 760D i Tamron 70-300.
    6 punktów
  2. heh, właśnie w tzw. międzyczasie to robiłem ? Może jeszcze za słabo, ale wole nie przekombinować ? Swoją drogą fajne porównanie ?
    5 punktów
  3. Serdecznie zapraszam na wernisaż moich prac astrofotograficznych, który to odbędzie się 21 listopada o godzinie 17 w Warszawie, przy ulicy Lachmana 5 ( Galeria "U" Domu Kultury Stokłosy). https://fb.me/e/1ecF9iCNE
    3 punkty
  4. Opozycja Marsa 2022 ( zakrycie Marsa przez Księżyc ) Nie jestem zwolennikiem tak dalekiego wybiegania w przyszłość, ale szukając kolejnych celów dla małego achromatu ( księżyce w Układzie Słonecznym o jasności do 12,5 mag ) analizowałem czy Fobos i Deimos są w moim zasięgu. Podczas analizy w Stellarium moją uwagę przykuła bliskość Księżyca i czerwonej planety. Wychodzi na to że 08.12.2022 o godzinie 6.00 Księżyc zakryje Marsa nisko nad zachodnim horyzontem. Tego samego dnia Mars znajdzie się w odległości 81,5 mln kilometrów od Ziemi ( najbliżej w okresie 2021-2032 ). Wracając do księżyców, Fobos podczas opozycji osiągnie 11,5 mag a Deimos 12,5 mag, niestety "Łysy" w pełni nie pomoże. Tak czy inaczej zjawisko zapowiada się ciekawie. Poniżej symulacja widoku w małym achro.
    3 punkty
  5. A mi sypnęło troszkę pigwowca i postanowiłem zaeksperymentować. Świat staje na głowie. Ja - abstynent zrobiłem ... napój rozgrzewający. Na przyszły sezon muszę zwiększyć ilość, bo palce lizać.
    3 punkty
  6. Jesienne klimaty. Raz przed wschodem, raz po zachodzie... AF-S Nikkor DX 18-105mm & Nikon D3100.
    2 punkty
  7. Hej, Niżej moja dusza wraz z Sh2-196 oraz Sh2-201 ? WO GT81 / EQ6-R PRO / QHY 163m (-20°C) / Rotator: 0° Kanały: Ha 78x300 / SII 64x300 / OIII 60x300 Łączny czas: 16 godz 50 minut Programy: DSS, Pixinsight 1.8. PS Zdjęcie zrobione pod Warszawą.
    2 punkty
  8. Chyba ostatecznie na tym co poniżej się zatrzymam. Wydaje mi się że miałem za dużo zielonego w żółtym na zdjęciu powyżej.
    2 punkty
  9. Najnowszy eksponat w moim ogródku NASA: Neil Armstrong robiący ten ważny krok dla ludzkości. Zestaw Revell tuningowany.
    2 punkty
  10. 09.11.2021 Szybka planetarna sesyjka niedaleko domu. Co pokazały 4 cale ? Wenus - Wyraźna faza, spora tarcza w powiększeniu x 170 Jowisz - Wyraźne ciemne pasy ( górny pas ciemniejszy ), dobrze widoczne jaśniejsze pasy odcinające się w kierunku biegunów. Bardzo dobrze widoczny, kontrastowy cień jednego z księżyców. W powiększeniach między x86 a x170 można było zaobserwować czarną plamkę na tarczy Jowisza. To było moje pierwsze spotkanie z tym zjawiskiem- piękne i interesujące. Saturn - Doskonale widoczny pierścień. Odcinał się od reszty planety w taki sposób, że bez problemu można było stwierdzić gdzie przechodni przed a gdzie za gazową kulą. Delikatnie odznaczała się przerwa Cassiniego. Warunki pozwoliły na zidentyfikowanie dwóch księżyców : Tytana i Rei ( 10,5 mag )
    2 punkty
  11. Od jakiegoś czasu przymierzam się do zrobienia szkiców Jowisza i Saturna. Było już kilka prób podczas ostatnich obserwacji ale atmosfera jest tak niestabilna że gazowe olbrzymy wyglądają jakby piekły się w piekarniku, więc musiałbym narysować pofalowane kulki. Wykorzystałem za to dzisiejsze Słońce, które zniknęło za chmurami kiedy szkicowałem ostatnią plamę. Plamy słoneczne są jedną z głównych cech słońca i stanowią wskaźnik jego aktywności. Ich ilość mówi nam o momencie cyklu słonecznego. Istnieje rejestr liczby plam , który prowadzony jest od XVIII w. Dzięki temu wiemy że w okresie między 1650 a 1720 rokiem plamy prawie całkowicie zniknęły. Co pokazały 4 cale ? Patrząc przez czterocalowy teleskop można dopatrywać się delikatnie widocznej granulacji. Jeżeli chodzi o plamy słoneczne bez trudu rozróżnimy najciemniejsze obszary, które nazywamy umbrą i mniej ciemny obszar wokół - nazwany penumbrą. Plama słoneczna po osiągnięciu dojrzałości zamienia się na powrót w granulę. Temperatura plam słonecznych jest o około 1300°C niższa niż powierzchni wokół nich. Co ciekawe - po zestawieniu szkiców ze stroną https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-sloneczna.html okazało się że liczba plan zgadzała się co do jednej ?
    2 punkty
  12. Timelapse z wrześniowego pobytu w Tatrach.
    2 punkty
  13. DJI Air2 i złota (raczej kolorowa) polska jesień :)
    2 punkty
  14. Wczorajsza próba zaobserwowania kolejnych obiektów Katalogu Messiera zakończyła się wyjazdem za miasto, spojrzeniem w górę i powrotem. Kiedy większość Polski cieszyła się czystym niebem ( ja też do 18.00 ) ja siedziałem w domu i myślałem. Wpadłem na pomysł że dorzucę od czasu do czasu parę grafik US. Planety, Księżyc a przede-wszystkim Słońce nie potrzebują takich idealnych warunków jak DS-y. Może dzisiaj mi się poszczęści z Messierem a tym czasem Słońce z przedpołudnia. 14.02.2021 Kilkukrotnie prowadziłem już obserwacje naszej Gwiazdy Dziennej. Raz nawet obserwowałem plamy słoneczne. Po sprawdzeniu aktualnej sytuacji jaka panuje na powierzchni w https://www.spaceweatherlive.com/ okazało się że nic takiego dzisiaj nie wystąpiło więc ja też nie zobaczę ?
    1 punkt
  15. Zachęcam do obserwacji gwiazdy zmiennej węglowej X Cnc. Więcej info na blogu https://lornetkoweastrosilver.blogspot.com/2021/11/gwiazda-weglowa-rs-cnc.html
    1 punkt
  16. 1 punkt
  17. @AsiaO., serdecznie Witamy na naszym Forum ! Na razie nikt Ci nic nie napisał, bo niestety nie ma prostych odpowiedzi na Twoje pytania. Wybór pierwszego teleskopu dla siebie to jest już niezła zagwozdka (u mnie to były miesiące czytania), a co dopiero doradzać nowicjuszowi, który szuka teleskopu dla małych dzieci, na dodatek w bardzo skromnym budżecie. No ale że kiedyś sam podobne tematy przerabiałem ze swoją trójką, to nie wypada mi schować głowy w piasek, więc szczerze piszę co myślę. Dzieci w wielu Twoich nie są w stanie samodzielnie obsłużyć teleskopu, tu konieczna jest pomoc rodzica. Rodzic sam musi najpierw choć trochę ogarniać sprzęt i niebo, żeby dzieciaki miały frajdę z obserwacji. W Twoim budżecie nie kupisz nowego teleskopu, który nie byłby tylko zabawką. Dlatego może na początek kup po prostu jakąś lornetkę nadającą się do obserwacji nieba i do niej prosty statyw fotograficzny, Prawdę mówiąc, przy dzisiejszych cenach nie będzie Ci łatwo zmieścić się w budżecie żeby lornetka była w miarę przyzwoita i jeszcze wystarczyło na statyw. Wiem, że teleskop to brzmi dumnie, a lornetka już znacznie mniej, ale na początek przygody z astronomią to jest wg mnie naprawdę najlepszy start. Loretka przyda się także na wycieczkach do obserwacji dziennych. Tu masz kilka wątków na tym Forum, które mogą Ci pomóc: Teleskop dla 7 latki Teleskop dla dziecka Teleskop dla 8 latka Jaka lornetka na balkon dla dziecka Powodzenia w wyborze ! I jak coś kupisz, to może napisz parę słów, aby pomóc innym zatroskanym rodzicom.
    1 punkt
  18. Zgadzam się z Tobą w stu procentach. Maciej gratuluję przedsięwzięcia. I chyba Ci trochę zazdroszczę. :)
    1 punkt
  19. Canon 6d, TS 71/347, 108 x 15 minut z filtrem L-extreme, RGB: 37 x 4minuty + stary stack.
    1 punkt
  20. Pogoda nie rozpieszcza... więc na pocieszenie kilka zdjęć skrzydlatych przyjaciół z dzisiejszego spaceru ?
    1 punkt
  21. Palus Epidemiarum, SCT11+ASI178MM
    1 punkt
  22. @ignisdei jak wstawiacie pajęczyny to ostrzegajcie bo myślałem, że mi szybka ekranu pękła.
    1 punkt
  23. Model lądownika Eagle z misji Apollo 11 złożony z zestawu firmy Revell i mocno stuningowany. Skala 1:48 wysokość ok 16 cm. Starałem się jak najdokładniej uwzględnić wszelkie szczegóły...
    1 punkt
  24. Kolejna edycja wystawy modelarskiej. Modeli coraz więcej, jak ktoś-coś w okolicy Słupska i ma chwilkę czasu to warto zobaczyć. Wystawa jeszcze do jutra, do obiadu.
    1 punkt
  25. 01.10.2021 W tym dniu moja Mama obchodzi urodziny. Odwiedzając rodzinny dom niedaleko Gniezna postanowiłem skorzystać z pogody, ale zamiast rowerów zabrałem teleskop. I nie żałowałem tej decyzji bo okazało się że miałem tam nienajgorsze niebo. Oprócz brakujących obiektów katalogu Messiera spróbowałem się z Uranem, planetą której nigdy nie obserwowałem. Co pokażą 4 cale ? Uran pokaże swój miętowy kolor. jego tarcza będzie bardziej oczywista niż w przypadku Neptuna. Zdecydowanie będzie tu można powiedzieć o planecie. Stosując coraz większe przybliżenie upewniamy się że to nie gwiazda.
    1 punkt
  26. 1 punkt
  27. Jupek z 27 Wrzesnia - jeden stack kolorowa kamerka Sprzet: SCT9, Barlow 2x i Kamerka ASI224mc, 35% z 3000k
    1 punkt
  28. Trafiłem na tego gifa w necie i od razu na myśl przyszedł mi miron :) Po takim zapoznaniu to w przyszłym roku tak będziesz focił tego osobnika ?
    1 punkt
  29. Wczoraj dostawa..całą noc składałem ? Lego Creator Apollo-11 Lunar Lander. W tle wydruk trajektorii i głównych punktów zwrotnych misji ( od Jesiona).
    1 punkt
  30. Inwazja "m" rozpoczęta ?
    1 punkt
  31. 03.09.2021 Patrzenie w rozgwieżdżone niebo działa na mnie uspokajająco. I mimo że ogrom wszechświata może przytłaczać, to ta niewyobrażalnie wielka "pustka" uświadamia mnie że problemy dnia codziennego nie mają żadnego znaczenia. "Efekt motyla" ma zastosowanie w naszych ziemskich realiach ,lecz nagła eksplozja naszej planety nie miała by żadnego znaczenia dla mieszkańca galaktyki w Andromedzie. Wracając jednak do tej pogodnej nocy, był to spontaniczny wyskok kawałek od domu. Moja znajomość z Bresserem AR 102/600 trwa już rok i przyznam szczerze że lubimy się coraz bardziej. Torba z pięciokilogramową tubą na jedno ramie, torba z okularami na drugie, AZ4 w dłoń i bez wysiłku ruszam na spacer. Przeskakuje przez płot pobliskiego "Orlika" i siadam na ławce. Cel był prosty : gazowe olbrzymy. Jowisz , Saturn i Neptun. Jowisz i Saturn jeszcze zagoszczą w tym temacie więc napiszę trzy słowa o Neptunie. Jest to jedyna planeta zaobserwowana na podstawie obliczeń matematycznych. Kiedy XIX wieczni badacze stwierdzili że z orbitą Urana jest coś nie tak uznali że musi ją zakłuć jakiś inny obiekt. Na podstawie obliczeń francuskiego astronoma Le Verriera planeta została odnaleziona przez Johanna Galle zaledwie 1 stopień od wyliczonej pozycji. Co pokażą 4 cale ? W odnalezieniu Neptuna pomógł mi program Stellarium w telefonie i "star hopping". Wraz z pobliskimi wizualnie gwiazdami planeta tworzy kształt litery "Y". Delikatnie błękitna barwa pozwoli zidentyfikować Boga Mórz i Oceanów. W mały teleskopie Neptun będzie bardzo podobny do gwiazdy. 8 mag jest też w zasięgu lornetki. Mimo że Neptun wygląda niczym gwiazda to świadomość że spoglądamy na planetę, na której wiatr osiąga 2100 km/h działa na wyobraźnie. Tym bardziej że jak na razie dotarła tam tylko jedna sonda ( Voyager 2 w 1989r )
    1 punkt
  32. 1 punkt
  33. W darmowym prog. CombineZP złożone około 40 zdjęć z różnymi punktami ostrości.
    1 punkt
  34. Niestety nie mogę edytować posta, więc wrzucam nowe podejście do materiału. Myślę, że jest spora poprawa ?
    1 punkt
  35. Jeszcze animacja z sobotnio - niedzielnej nocy, 45 klatek w odstępach około pięciominutowych. Trochę chmur przechodziło także nie wszystkie klatki równe.
    1 punkt
  36. Z wczoraj, niestety miałem tylko słabiutki aparat w słabiutkim telefonie, zdjęcie nie oddaje zupełnie prawdziwej kolorystyki. Widok na żywo był zjawiskowy.
    1 punkt
  37. 20.05.2021 Szybki wypad na pobliskie wzgórze z widokiem na zachód i moje pierwsze spotkanie z Merkurym. Miło było zobaczyć tą małą kulkę a właściwie rogala. Po jego oświetlonej stronie temperatura dochodzi do 400°C, po stronie nieoświetlonej spada do - 170°C. Co pokażą 4 cale ? Wyraźnie widoczna faza w powiększeniu x120. Z okularem 7 mm i powiększeniem x86 faza nie była tak oczywista.
    1 punkt
  38. Ksieżyc tuż przed pełnią z nocy 25/26.04.2021, SCT 8" na EQ3-2+Chameleon2+baader IRPass:
    1 punkt
  39. Dawno nic tu nie wrzucałam (jedynie tego Io), już pominę prace, które pojawiły się w tym wątku, żeby Was nie zamęczyć, ale coś tam jeszcze poza nimi w ostatnich paru miesiącach się pojawiło. ? Na początek zorza jeszcze z października narysowana na tablecie graficznym, w nawiązaniu do rysunku z telefonu sprzed 6 lat, który się tu wyżej kiedyś pojawił, tutaj inspirowałam się głównie paroma zdjęciami Sebastiana Voltmera: I od razu inny rysunek z tabletu graficznego z lutego tego roku - to oczywiście Hełm Thora wzorowany na zdjęciu Trevora Jonesa: Jeśli chodzi o sztukę bardziej "tradycyjną" - Messier 101 (akryl na podobraziu płytowym, 30x30 cm): Mgławica Rozeta (akryl na płótnie, 30x20 cm): No i największy obraz jaki w życiu malowałam - moja interpretacja Mgławicy Carina (akryl na płótnie, 100x80 cm). Żeby post nie zrobił się za długi nie będę wrzucać tu zdjęć detali, jeśli ktoś byłby zainteresowany to można je zobaczyć tutaj. ? Jest jeszcze "Czarne Słońce", czyli to, jak czasem widzę w głowie negatywne emocje, bezsilność i smutek (akryl na podobraziu płytowym, 30x30 cm), to na razie najnowszy obraz. Pojawiła się też aktualizacja obudowy na telefon z tego posta, tym razem z galaktyką NGC 2442 (akryle i bezbarwny lakier do paznokci): I wspomniany wyżej post przypomniał mi, że nie pokazywałam na Forum obrazu namalowanego rok temu dla @Gayos - interpretację Messier 42 (akryl na płótnie, 50x40 cm): Mam jeszcze trochę breloczków do pokazania, ale to może następnym razem. ?
    1 punkt
  40. Obserwując planetoidę przez ponad dwie godziny (wracałem do niej co jakiś czas) doszedłem do wniosku że świeci ona inaczej niż gwiazdy dookoła. Jest jakby bardziej ostra, wyraźna. Nawet jak była przy krawędzi widoku w okularze, efekt był ten sam w różnych powiększeniach. Może to tylko takie złudzenie ?
    1 punkt
  41. 05.03.2021 Vesta Zapewne wielu z was tej pięknej nocy patrzyło w gwiazdy. Ja wybrałem sobie tylko parę obiektów ( po maratonie z galaktykami musiałem odsapnąć ). To było moje pierwsze spotkanie z planetoidą. Mam pewne spostrzeżenia co do obserwacji ale napiszę o nich później. Te spostrzeżenia chciałem oddać na grafice. Jestem ciekawy, waszego zdania na ten temat.
    1 punkt
  42. Chociaż od opozycji Marsa minęło sporo czasu wspomnienie tamtej obserwacji pozostało. Następna opozycja dopiero w 2022 r. dlatego postanowiłem zrobić małą grafikę. Czap polarnych nie widziałem, nawet nie analizowałem za bardzo co widzę. Jasna pomarańczowa kulka z dwoma pociemnieniami na powierzchni. Bresser 120/600 nie został stworzony do takich obserwacji ale pokazał coś czego do tej pory nie widziałem. Po zakupie tego teleskopu bardziej zacząłem interesować się tym : "co i kiedy mogę zobaczyć" , niż tym : "co mogę zrobić żeby to co widziałem wielokrotnie zobaczyć jeszcze lepiej". EDIT : Informacja dl tych którzy, zaczynają swoją przygodę z obserwacjami nocnego nieba. Żeby cieszyć się podobnym widokiem Mars musi znajdować się blisko Ziemi. Przez ogromną część czasu mały teleskop pokaże tylko jasną, małą pomarańczową kolkę.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)