Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 26.09.2022 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. My z Filipem dotarliśmy po 18 do Krakowa. Dzięki wielkie Wam wszystkim za ten zlot, zwłaszcza @Gayosowi za organizację, @cyberbossowi za podwózkę i @Piotr K. za rady akwarystyczne. ? Fajnie było po 2 latach znów przyjechać, mam nadzieję, że uda się nam wpaść też wiosną i puścić ten balon. ? To ode mnie jeszcze trochę zdjęć, pogonię też Filipa, żeby wrzucił te swoje. Zatomskie kitki: Bardzo piękny kubek: ? Ognisko i pokaz laserów: Nieudane grzybobranie: Odbieranie danych z satelity NOAA 18: Tutaj na nagraniu można posłuchać jak taki satka brzmi (mam nadzieję, że udało się to przesłać): PXL_20220924_204437362.mp4 Groźny Virus: ? A, no i jeszcze Jowisz namalowany dla @cyberboss ? Tak jeszcze poza zlotowo, ale nawiązując do rozmów z ostatniej nocy z @Piotr K. - po powrocie okazało się, że wykluły się małe krewetki. ?
    10 punktów
  2. Pogoniony przez Panią Ciekawostkę wrzucam swoje zdjęcia ? \
    9 punktów
  3. 25.09.2022 Zachęcony tematem oraz jakimś krótkim postem na YouTube wyjrzałem przez okno w kuchni. Jowisz wznosił się powoli na wschodniej części nieba. Jeszcze dwie godziny wcześniej padał deszcz ale teraz niebo wydawało się być bezchmurne. Niestety po wyjściu na dwór okazało się że jest sporo wilgoci w powietrzu. Światło lamp przebijało się przez mgiełkę. Na szczęście mieszkam w takim miejscu że 10 minutowy spacer wystarczył żeby znaleźć się kilkadziesiąt metrów wyżej. Rozstawiłem AZ4, powiesiłem TS-a i zainstalowałem Pentaxa XW 7 mm. Siedmiomilimetrowy "Japończyk" nie gościł za długo w wyciągu. Zaraz po nim w dielektrycznej kątówce wylądował jego brat o krótszej ogniskowej ( 5 mm ). Więcej zmian okularów nie było przez następne 45 minut obserwacji. Co pokazały cztery cale ? Udało się rozróżnić siedem z dziewięciu stref. - Północny obszar biegunowy odcinał się dość wyraźnie od strefy równikowej. Był od niej ciemniejszy. - Strefa północna umiarkowana była jednolicie jasna, nie dało się wyłuskać znajdującego się tam pasa. - Pas równikowy północny był zdecydowanie najciemniejszym obszarem, z widocznymi zgrubieniami - Strefa równikowa jednolicie jasna - Pas równikowy południowy był zdecydowanie jaśniejszy od swojego odpowiednika na drugiej półkuli. Na szkicu roboczym poniżej pasa zaznaczyłem dwie plamki, jedną ciemniejszą ale mniejszą , drugą jaśniejszą ale większą (WCP). Myślałem że mniejsze pociemnienie to cień któregoś z księżyców. po analizie w Stellarium okazało się że mogła to być "Mała czerwona plama" ponieważ cień Io miał się pojawić później ( pewności jednak nie mam ). - Strefa umiarkowana południowa zlewała się niemal z obszarem bieguna południowego jednak różnica w jasności tych dwóch stref była dość oczywista. Miałem wątpliwości czy potrzebuję okularu o krótszej ogniskowej niż 5 mm ale po tym co opisał @Mareg, oraz po ostatnich owocnych obserwacjach zdecydowałem że do rodzinki Pentaxów musi dołączyć XW 3,5 mm, który sprawi że rodzina będzie pełna. TS 102/714 daje radę z "kulkami"
    7 punktów
  4. Wizual jeszcze nie umarł ? Wczoraj po 22:00 wyciągnąłem na balkon małego Maczka 90 z okularami 12mm i 20mm. Według aplikacji szykowało się 30 minutowe okienko pogodowe, ale szczęśliwie czyste niebo utrzymało się przez ponad 1,5 godziny. Powietrze było bardzo wilgotne, a moje osiedle zdominowała dość gęsta mgła. Mam takie wrażenie, że mgła trochę "ustabilizowała" atmosferę, dzięki czemu seeing był całkiem dobry. Skierowałem maczka na Jowisza, na początek z okularem 20mm. W powiększeniu 62x bez trudu były widoczne dwa pasy oraz księżyce. Detal może nie powalał, ale ostrość obrazu już tak. Przyznam szczerze, że dawno w tym maluchu nie widziałem tak ładnego Jowisza. To co również mnie zaskoczyło to jasność planety, ostatni raz Jowisza oglądałem z 2 miesiące temu i był bladszy. Według aplikacji Mobile Observtory około 22:20 miał rozpocząć swoją wędrówkę cień IO na tarczy Jowisza. Z ciekawości sprawdziłem z okularem 12mm czy da się go zaobserwować. Dość długo wpatrywałem się w planetę i tak jakby coś ciemnego majaczyło w miejscu wskazywanym przez program. Z tego co wyczytałem kiedyś na innych forach w tej / podobnej aperturze jest to możliwe. Podobnie było z WCP - wydaje mi się, że w jej miejscu było delikatne pociemnienie. Zrobiłem foto smartfonem, które oczywiście nie oddaje faktycznego obrazu, ale pamiątka jest ? Obserwacje zakończyłem po 23:30 Planety to nie do końca moja bajka, ale z wczorajszych obserwacji jestem bardzo zadowolony ? Z całej gromady planet Jowisza lubię najbardziej, bo nawet w niewielkiej aperturze jest ciekawym obiektem.
    5 punktów
  5. Sezon na Jowisza w pełni, a tu prawie nic o wizualnych obserwacjach tej pięknej planety, dlatego zakładam wątek w nadziei, że ktoś jeszcze wspomoże. Miejmy nadzieję, że największy wpływ na wizualną posuchę ma marna pogoda, a nie postępujące obumieranie wizuala na Forum. Mi poszczęściło się w nocy z piątku na sobotę i mimo że z roboty dotarłem dopiero po północy, dotrwałem do tranzytu Io nad ranem. Wcześniej nie było czasu rozstawić Newtona, więc obserwowałem EDkiem 80 i też było super. A były to obserwacje nietypowe, bo ostatnio stałem się szczęśliwym posiadaczem okularu Takahashi TOE 2.5 mm, który w EDkowiej światłosile f/7.5 daje źrenicę tylko 1/3 mm (okular kupiony do f/5 -> książkowa ?najmniejsza sensowna źrenica? 0.5 mm). No i w takiej źrenicy tranzyt Io widziałem najwyraźniej. Przy wejściu na tarczę był pięknie widoczny cień i słabiej sam Io. Podczas przesuwania się Io w kierunku środka tarczy Jowisza widok samego księżyca stawał się coraz mniej kontrastowy, aż do całkowitego utopienia się w blaskach planety, ale cień był pięknie widoczny cały czas. Smaczku dodawało bliskie sąsiedztwo WCP, która była jednak blada i bez wyraźnych szczegółów. Za to w porywach lepszego seeingu pokazywały się piękne kłaczki w północnym pasie równikowym. Tranzyt zaczął się gdzieś koło czwartej i wtedy Jowisz niestety stracił już połowę swojej wysokości nad horyzontem. Seeing był jednak dobry, bo spokojnie dało się rozdzielać Alnitaka i Rigela, które też były na podobnej wysokości. Tej nocy TOE 2.5 kilka razy porównywałem do Pentaxa XW 3.5 (źrenica 0.47 mm) i Takahashi Abbe 4 (źrenica 0.53 mm) i za każdym razem w TOE widziałem najwięcej szczegółów. Kontrast w TOE i powiększenie 3D świetnie sprawdza się także na gwiazdach podwójnych. Tak też już oglądałem ?Śnieżkę? NGC 7662 i "Mrugającą" NGC 6826. Jakiś tydzień wcześniej robiłem podobne testowanie okularów, ale wtedy Jowisz był wysoko a seeing dopisywał. Po raz pierwszy ?ever? w moim Małym EDKu widziałem tym TOE piękne kręciołki w WCP, wyraźnie ciemniejsze centrum w środku i ?owiewkę? równikowego pasa południowego nad WCP. Tak że od teraz w ogóle nie przejmuję się ?minimalną sensowną źrenicą wyjściową = 0.5 mm? i z przekonaniem będę schodził niżej, bo podczas dwóch ostatnich obserwacji dwa razy było warto. Dlatego też zachęcam do odważnego testowania możliwości swoich sprzętów i miejscówek. Pomyślcie też o skrobnięciu paru słów dla wsparcia wizualnej części Forum.
    4 punkty
  6. IC1396, vdB142, Mgławica Trąba Słonia, Elephant's Trunk Nebula Niespodziewane, i na farcie trafione dwa okienka pogodowe. Nawet nie myślałem że coś z tego wyjdzie, a tu proszę ? Na razie wersja HOO. Jeśli się uda w niedługim czasie dozbierać materiału to powalczę w SHO. Na razie cieszę oko z tego co wyszło ? Gem45, TS150F2,8, Asi533mmp, Antlia Edge SHO. H 32x10min O 24x10min
    4 punkty
  7. Kurtka faktycznie była, wisiała w Pyrze 5 na wieszaku. Wychodziłem i wyjeżdżałem ostatni, zrobiłem jej fotki, żeby wrzucić na forum z pytaniem czyja to?, ale niestety jej nie zabrałem - sądziłem, że może to kogoś z obsługi Pyrlandii... ? Zmierzyłem sobie w serwisie mapy.cz (dzieki, @stefanchm ? ) obie traski, które zrobiłem - wczorajszą z Zatomia do Drawna, i dzisiejszą, wokół jeziora Ostrowieckiego (po drodze z Zatomia do Wrocławia zatrzymałem się na parkingu przy Głusku, i poszedłem połazić ? ). Wyszło ok. 25 km do Drawna, i ok. 18 km wokół jeziora ? Zwłaszcza tą drugą trasę szczerze polecam - rewelacyjna przyroda, a trasa bardzo zróżnicowana. Jest i fragment nad samym jeziorem, i świetna dębinka, i lasy bukowe na trasie od Pustelni z powrotem na parking przy Głusku. Ekstra, można się nieźle zorientować, jak wygląda przyroda DPN-u ? Dzięki wszystkim za świetną atmosferę i ciekawe rozmowy ? Oby jak najszybciej do wiosennego zlotu! PS: @Ciekawska - miejscowość, którą pomyliłem z Petrą to Efez, to tam widziałem te kolumnowe starożytne budowle ?
    3 punkty
  8. Nasłuch satelity,to było mega fajne.
    3 punkty
  9. 3 punkty
  10. Na ostatnim zlocie nad Tanwią w zasadzie były dwie w miarę pogodne noce - w tym jedna bardzo dobra z turbo dobrym seeingiem - były momenty że powietrze stało No i dzięki bardzo dobrym lustrom i bardzo dobrej kolimacji udało się wyciągnąć najlepszy jak dotąd detal na Jowiszu Aż szkoda że tej nocy nic ciekawego się nie działo na planecie (księżyce daleko, WCP "z tyłu") No ale satysfakcja jest bo w końcu mam porządnego Jowisza. Astrofaktoria Newton 350/1400 + barlow TV x3 + ASI 178 MM Baader RGB - bez podczerwieni PS: W tym temacie docelowo wrzucę też animację z tego wieczoru, poszczególne kanały oraz surówki do własnej obróbki dla chętnych - ale to w następnych wpisach. Czyli - stay tuned
    2 punkty
  11. I ja dziękuję za udany zlot (ukłony dla @Gayos), a ekipie poznańsko-toruńskiej za wspólne spacery po puszczy ?. Do zobaczenia wiosną!
    2 punkty
  12. 2 punkty
  13. Tak Jupiterius wraz z towarzyszami swej kosmicznej niedoli przedstawiał się dzisiaj z rana we wsi podkrakowskiej. Fotka wymęczona z minimalnej ilości materiału, jaki udało się ułowić podczas dziurki w chmurach. Zasnuły one niebo akurat gdy roztworzyłem teleskop i zapuściłem motory...
    2 punkty
  14. Rzutem na taśmę odbył się też nasłuch satelity pogodowego NOAA-18:
    2 punkty
  15. Jowisz i jego księżyce, od lewej Europa, Io i Kallisto. Odległość od Ziemi 591 500 000 km. Zdjęcie zrobione 22.09.2022 o godzinie 23:03. Teleskop Mak 127/1500, kamera T7C Astro, 5000 klatek zgrane za pomocą SharpCap. Obróbka PIPP, Registax 6, Fitswork 4. Może ktoś ma zapisane ustawienie SharpCap do kamery T7C Astro (klon ASI 120 MC) bo jakieś dziwne kolory się nagrały, prawie było bez koloru, ciężko było coś wyciągnąć.
    2 punkty
  16. Ewolucja moich zdjęć Jowisza. Zaczynałem dawno temu od tego zdjęcia (oczywiście na innym sprzęcie): i ostatnie:
    2 punkty
  17. Pierwsi zlotowicze w czwartek: Wczorajsza integracja: nocne pokazy laserowe ?: rzut oka na pole: związany zlotowicz: testy polowe:
    2 punkty
  18. Zaiste planeta jest piękna. Moja ostatnia próba z 31.08, jeszcze z tym mocno "przeciągniętym" w górę barlowem dającym ponad 7x. Przy kolejnych będę już próbował z inną kombinacją złączek i mniejszą krotnością dzięki czemu powinien być mniejszy szum i lepsza ostrość z Canonem ale to dopiero wyjdzie w testach, warunki ostatnio nie rozpieszczają... ED80+barlow 5x (7,14x z C60D), 30% z ok. 12tys. klatek, PIPP, AS3, Registax6, GIMP, RawTherapee:
    2 punkty
  19. Pomimo że Bresser 102/600 zmienił właściciela, temat dalej będzie kontynuowany. Cztery cale zostały zamienione na inne cztery cale. .. Siedzisz sobie w domu trochę zmęczony po pracy, robi się ciemno i w sumie nie miałeś jechać w plener. Patrzysz przez okno - a tu piękne rozgwieżdżone niebo. Bierzesz torbę z okularami na ramię, drugą torbę z czterocalową rurką na drugie ramię i aluminiowy AZ4 w dłoń ... Mobilność czterech cali oraz krótki czas między "chcę sobie coś zobaczyć " a " widzę coś pięknego " sprawiły że szybko pozbyłem się 12 calowego newtona. TS 102/714 to klasa wyżej niż lubiany przeze mnie AR 102/600. O ile te dwa teleskopy pokażą podobnie obiekty DS w małych powiększeniach, to oglądając planety przy powiększeniach x80 i więcej Bresser pozostaje daleko, daleko w tyle. 25.09.2022 ( Cztery różne światy ) Tej nocy oprócz Jowisza moje oko cieszył drugi gazowy olbrzym i jego " najbliższe otoczenie " . Saturn jak zwykle nie zawiódł, pierścienie wyraźnie przechodził na tle tarczy a przerwa Cassiniego rozdzielająca pierścienie D,C,B od pierścieni A wyskakiwała w momentach lepszej przejrzystości. Moją uwagę skupiłem na księżycach, które przyćmiewa druga największa planeta naszego układu. Tytan ( średnica 5150 km ) najdalej po prawej - jest oczywisty i łatwy do obserwacji. Rea ( średnica 1528 km ) na lewo poniżej - pojawiała się zerkaniem podczas podziwiania planety. Dione ( średnica 1124 km ) po lewej na górze - widoczna tylko zerkaniem w odpowiedni punkt. Tedyda ( średnica 1066 km ) po prawej, bliżej planety - wyskoczyła dwa, trzy razy jako ulotny punkt.
    1 punkt
  20. Gdyby nie to, że przez ostatnie 3 dni byłem na zlocie to pewnie bym pojechał ale nie chcę przeginać.?
    1 punkt
  21. Różnica w cenie wynika głównie z różnicy pomiędzy pełnym GoTo (Skywatcher) i samymi enkoderami (Orion). Pełne GoTo umożliwia wybranie obiektu na pilocie i teleskop sam obraca się do wybranej pozycji. Enkodery pokazują jedynie położenie teleskopu, albo w którą stronę należy go obracać do wybranego obiektu, ale samo naprowadzanie jest ręczne. Pełne GoTo też umożliwia śledzenie obiektu podczas obserwacji.
    1 punkt
  22. Z czwartku na piątek z Zatomiu mieliśmy genialny seeing i widoki Marsa, Jowisza, Saturna, a nawet Urana, powalały. Ale jak Ciekawska zaczęła wymieniać barwy, jakie widzi na Jowiszu to zgubiłem się na drugiej, a o trzeciej chyba nigdy wcześniej nie słyszałem. Dlatego czekam na relację @Ciekawska z tej nocy, to poczytam, co widzieliśmy. A to był chyba drugi tak piękny Jowisz jakiego widziałem w mojej historii obserwacji. Sprzęt był skromny, bo Dobson 8" GSO i okular LV 6mm.
    1 punkt
  23. Cześć. Ze mnie "stary planeciarz" ale okres marnej pogody robi swoje w Wadowicach. Muszę przyznać że z Jowiszem momenty były, ale trwało to zbyt krótko żeby na papier przenieść. Nie chcę rysować z pamięci. Na razie jeden szkic Jowisza i Saturna w tym sezonie. Nie chcę pisać w kółko o pojaśnieniach w okolicy WCP, czy postrzępieniach pasów, itp. Nawet Marsa widzałem nieźle ze trzy razy. Faza, pojaśnienia na brzegu planety oraz niebieskawe twory albedowe, których nazwy nie będę przytaczał. Niestety chwilę spokoju i czystego nieba były zbyt krótkie. Każde Forum "tętni" własnym życiem i dobrze, a że wizuala jest mniej niż kiedyś, cóż to duch ? naszych czasów. Zresztą mało komu chce się dzielić relacjami na internetowych stronach z różnych przyczyn. Ludziska obserwują, bo giełda rozgrzana do czerwoności. Okular taki, a może inny? Da lepszy obraz.... Kto z nas takiej aktywności nie wykazuje ? Także "róbmy swoje", czyli to co nas cieszy. Wracając do tematu, mam nadzieję że będą jeszcze dobre warunki i uda mi się wrzucić jakieś rysunki. Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
  24. Motyl ED 80, ASI 1600MC z filtrem Optolong Filtr L-eXtreme 2
    1 punkt
  25. 1 punkt
  26. Dziś jest póki co kiepsko, ale poprzednia noc to była miazga, po północy seeing był taki, że Mars i Jowisz w ogóle nie drgały w okularze, a sam detal był rozbrajający, o czym zresztą wspomniał wyżej Polaris. ? Jakąś relacyjkę skrobnę kiedy po zlocie (notatki mam!), a na ten moment mogę zaprezentować parę zdjęć zrobionych telefonem. Niebo wczoraj przed północą: Po północy przyszła wilgoć a Jowisz przybrał wieniec, ale seeing wtedy był rewelacyjny: Końcówka obserwacji: Nad ranem przy Pyrlandii: Dzisiejsze słonko z 12":
    1 punkt
  27. Plamy dzisiaj - że paluszki lizać.
    1 punkt
  28. Dzisiejszy Jowisz i schodzący z jego tarczy Io - ED80+barlow 5x GSO, C60D, 25% z ok. 6tys. klatek, PIPP, AS3, Registax6, GIMP, RawTherapee: Zrobiłem też GIFa w GIMP ale coś słabo to zgrał, nie wiem czemu, w samym GIMPie nie było takiej kaszy na animacji:
    1 punkt
  29. Z kwietnia i marca zostało mi jeszcze trochę nieprezentowanych testowych klatek wykonanych refraktorem TecnoSky Owl 90/540 - powycinałem z nich ciekawsze obiekty i zrobiłem taki kolażyk ? Każda pojedyncza ramka ma rozmiar około pół stopnia. Tak że jeśli ktoś się zastanawia jak będą wyglądać małe i średnie obiekty fotografowane przez 90mm refraktor, to może mu się takie zestawienie przydać. Każdy kadr to 1-2 godzinki naświetlane przez filtr L pod niebem podmiejskim kamerą QHY268M. Pierwsza fotka to resize 50% oryginału. A druga fotka to galaktyka NGC4214 bez żadnego resize.
    1 punkt
  30. Dzisiaj obserwujemy i łapiemy fotony, zapowiada się piękna noc...
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)