Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 18.11.2022 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Materiał zbierany w większości w marcu tego roku gdy obiekty były jeszcze nisko - między 20 a 55 stopniem. W efekcie trochę zgubił się detal a na filtrach O/S pojawiły się ciężkie do opanowania gradienty. Obiekty nie są specjalnie jasne ale warto poświęcić czas na rejestracje i myślę że jeszcze tu kiedyś wrócę Obróbka jak na mnie trochę nietypowa wiec chętnie wysłucham wszelkie uwagi. FSQ106 F5, G3-16200EC HaSHO: - RHaGB gdzie Deneb zaznaczył swoją obecność: - A gdyby ktoś szukał dobrej kamery to teoretycznie bohaterka ujęcia jest do wzięcia: https://astropolis.pl/topic/86833-s-kamera-mono-moravian-g3-16200ec-class-2/
    5 punktów
  2. M60 i NGC4647 a w niej Supernova SN 2022hrs 50xL20RGB 300s ja zrobiłem fotkę a kolega Prestoneq ją obrobił
    4 punkty
  3. 10. Autor: Przemysław Ząbczyk Miejsce: Masłomiąca Data: 03.2022 Obiekt: Sh2-115, Sh2-112, Sh2-116 i piekne filamentowe mgławice LBN372, LBN375, LBN376 Montaż: EQ6-R Pro Teleskop: FSQ106 F5 Guiding: Lodestar Detektor: G3-16200EC Ekspozycja: S2 30×1200″(10h) bin 2×2, Ha 75×1200″(25h) bin 1×1, O3 33×1200″(11h) bin 2×2, R 34×120″(1h 8′) bin 2×2, G 34×120″(1h 8′) bin 2×2, B 33×180″(1h 39′) bin 2×2 Obróbka: Pixinsight, APP Akceptuję regulamin konkursu.
    3 punkty
  4. Pogoda tak sprzyja, że od 02.11 nie było szans nawet wystawić sprzętu. Zostało więc zaległe zdjęcie Księżyca z tego dnia, warunki kiepskie, kominy robiły swoje. ED80+barlow 2x2" z C60D, stack z 20 klatek, PIPP, Registax6, RawTherapee, GIMP:
    3 punkty
  5. Obiekt oklepany, ale na czymś trzeba było wypróbować Askara FRA 400 bez reduktora, za to z filtrem dualband i bez niego. A tak się akurat złożyło, że kilka nocy temu Amelican znalazł się po przeciwnej stronie nieboskłonu niż wschodzący Łysy niedługo po pełni. Na fotkę składa się 4h materiału z filtrem duoband STC (klatki po 300s) i 2h RGB (klatki po 150s). Jako detektor posłużył Canon 6d mod. Koledzy na AP trochę kręcili nosem na nazbyt dominujące gwiazdki, ale mi się tak podoba. No cóż, one tam po prostu są, w dużej ilości w dodatku, więc niech se świecą. 😉
    2 punkty
  6. Nie dam rady opisać różnic między wersjami, bo innych wersji niż PRO nie kupowałem, a wersję Plus, jaką mam jest dla testów beta i różni się ona znacząco od wersji dostępnej w sklepie. Za to mam tabele porównawcze poszczególnych wersji. Wersja Free = Little. Jak dla mnie sama różnica pochodząca z tabel jest zwodnicza i tak wersje PRO i Plus różnią się bardzo w funkcjonalności. Wersja Little nie oferuje w zasadzie nic ciekawego. ------------------------------------------------------------ Mogę za to porównać krótko DSO PRO do Sky Safari. DSO w porównaniu do SS oferuje tworzenie własnych baz danych, szczegółową obsługę BD za pomocą zapytań sql oraz tworzenie własnych obiektów. Takich możliwości nie ma żaden program na Androida. A wersjach pod Windows musiałbym dobrze przeanalizować, czy któryś z dostępnych programów ma taką funkcjonalność., ale teraz nie kojarzy mi się zadem taki program. Sam mechanizm wyszukiwania wg zapytań sql wymagałby osobnego, dość sporego tematu. Jest tego sporo... Może w jakieś przyszłości opiszę chociaż podstawy tego wyszukiwania. Z minusów, jest możliwość zaimportowania list obserwacyjnych ze Sky Safari do DSO, ale nie na odwrót!
    1 punkt
  7. 14. Zmiana kolorów na mapie nieba. W aplikacji można zmienić kolory prawie wszystkich elementów na dowolne. Wchodzimy w Star Chart → Menu → Star Chart i na dole wybieramy Daytime mode colors. Mamy tutaj wiele możliwości dostosowania kolorów wielu obiektów: DS, celownik, telerad, okular, FOV, obwódka obrazów, linie konstelacji, linia horyzontu, napisy, siatka, linie konstelacji, droga mleczna. Kolor wybieramy z palety kolorów.
    1 punkt
  8. 13. Dodawanie list SkySafari (opracowanie Seetarius) Klik po kliku. Listy możemy modyfikować klikając na główne menu na liście, kiedy to otwiera się menu dodatkowe. Lub poprzez przytrzymanie paluchem Warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkową funkcjonalność w menu list, a mianowicie Side Chart, które otwiera przed nami wspaniałą możliwość, gdzie na podzielonym ekranie możemy przeglądać listę i poruszać się równocześnie po niebie od obiektu do obiektu.
    1 punkt
  9. 12. Wczytywanie zdjęć z internetu Istnieje możliwość nakładanie zdjęć pobranych z internetu na mapę nieba. Są to zdjęcia zrobione przez Deep Sky Survey. W menu głównym wchodzimy do mapy nieb Star Chart, wybieramy interesujący ns obszar, wchodzimy do menu i zaznaczamy DSS. Mam tam takie opcje: - Single Image – pojedyncze zdjęcie (małe obiekty) - Nine Images – dziewięć zdjęć obejmujących duży obszar - Show/Hidden DSS Images – pokazuje lub chowa zdjęcia - Show/Hidden DSS Countours – pokazuje lub chowa kontury Po odpowiednim zaznaczeniu możemy oglądać efekt na mapie nieba. Dodam, że pobiera zdjęcia dużo szybciej zdjęcia, niż jest to w Sky Safari. Jest to mechanizm bardzo podobny do tego z programu Cartes du Ciel.
    1 punkt
  10. 11. Dodawanie dodatkowych zdjęć i szkiców. Aby lepiej przygotować się do sesji obserwacyjnej jest możliwość dodawania dodatkowych zdjęć i szkiców do obiektów. W wersji PRO zdjęcia DS-ó z katalogu NGC oraz IC są w bazie danych w wersji offline, ale można wczytać dodatkowe. a dole dodajemy nową bazę dla zdjęć Add. Nazwijmy ją Photos. Zatwierdzamy Yes Z dołu wybieramy Add new field potem z góry klikamy na Text string wybieramy Image path. Na końcu Done. Utworzyliśmy bazę danych dla zdjęć. W polu name1 wpisujemy nazwę obiektu: ngc3605, a całą resztę zostawiamy bez zmian. Nie to to żadnego znaczenia. Na dole klikamy w puste pole po prawej obok Name. Tam musimy podać ścieżkę dostępu do naszego zdjęcia. Zatwierdzamy OK. Po wyszukaniu obiektu na mapie nieba, zjeżdżamy na sam dół (zakładka More) i mamy tam dodatkowe zdjęcia. Wystarczy kliknąć w linka. Pod ikoną Image jest standardowe zdjęcie ze strony ngcicproject.org.
    1 punkt
  11. 10. Tworzenie dodatkowych informacji o obiekcie. Podczas przygotowania się do obserwacji można przygotować dodatkowe informacje o obiekcie i to po polsku. Wystarczy skorzystać z Wikipedii lub innego źródła. Takie informacje możemy wkleić do DSO Planner i korzystać z nich podczas obserwacji. Najpierw przygotujmy sobie źródło informacji. Wchodzimy z poziomy systemu smartphona (np. Android) na wikipedia.pl i szukamy danego obiektu np. M 39. Kopiujemy tekst. Wchodzi do DSO Planner i szukam tego obiektu. Wchodzimy w Notes, klikamy na Add new note i wklejamy tekst do okienka. Po zapisaniu dodatkowa informacja i to po polsku będzie dostępna w obiekcie. Można też skopiować informacje zawarte w Sky Safari. Wyszukujemy dany obiekt, wchodzimy w informacje o nim, przytrzymujemy palec przez 3 sek na tekście, dajemy zaznacz wszystko. Kopiuj i wklejamy do tłumacza google. Po przetłumaczeniu zaznaczamy ikonę kopiowania polskiego tłumaczenia i wklejamy analogicznie do DSO Planner. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z innych źródeł z internetu. Można w ten sposób utworzyć wiele notatek informacyjnych do obiektu i lepiej przygotować się do sesji obserwacyjnej.
    1 punkt
  12. 9. Utworzenie własnej bazy danych obiektów. W menu głównym wchodzimy do Settings. Tam klikamy na Object Databases i dodajemy nową bazę przyciskiem Add. Wpisujemy nową nazwę, OK, zatwierdzamy Yes i możemy dodać nowy obiekt przyciskiem Add new field. Tutaj warto wybrać opcje Text String i Image path, która umożliwi dodatkowo dodawanie zdjęć. Będąc w bazie danych wybieramy Menu, a z niego Add object. Teraz musimy uzupełnić wszystkie dane. Kilka słów wyjaśnienia: equinox – epoka ra i dec - to samo co w języku polskim RA i Dec. Type – typ obiektu a i b – długość i szerokość obiektu wyrażona w minutach łuku mag – jasność pa – oś nachylenia np. galaktyki name1 i name2 – nazwy wyświetlane na ekranie. Najlepiej uzupełnić obie. Comment – komentarz widoczny we właściwościach obiektu Na końcu OK i mamy swój pierwszy obiekt. Całość listy można wyeksportować. Oto widok obiektu na mapie: Tutaj można zastosować przykład z punktu 8 i zrobić sobie listę z własnej bazy danych. Zamiast nazwy Messier należy wybrać z dołu nazwę własnej bazy danych tutaj MyAsterims.
    1 punkt
  13. 11 Autor: Marek Szymoński Miejsce: Złatna Data: 30.10.2022 Obiekt: M74 Montaż: Celestron CGX Teleskop: Celestron 11" EdgeHD Guiding: Celestron OAG (ZWO ASI 174MM mini) Detektor: ZWO ASI 2600MC Ekspozycja: 40x300s Obróbka: Pixinsight Akceptuję regulamin konkursu.
    1 punkt
  14. Ciut większą tarczę w kadrze uzyskuję z ED80+barlow2x2", dokładnie 2,16x z Canonem 60D więc coś ok. 1300mm ogniskowej. Aparat pewnie by złapał na styk tarczę przy ok. 1500mm ale lubię mieć trochę zapasu przestrzeni więc taka konfiguracja mi odpowiada. Podgląd na jedną klatkę (zmniejszona, proporcje zachowane) z 02.11. 2022: Taki efekt rozmytej krawędzi tarczy podobny jak u Ciebie wychodził mi przy zdjęciach z achromatów 80/400 i 120/1000 - aberracja dawała się we znaki. Pewną poprawę dawał mi wtedy filtr zielony, na szczęście ED80 z barlowem 2x2" dobrze współpracuje i krawędzie wychodzą dużo lepsze. W kwestii kolimacji nie potrafię pomóc, u siebie żeby wyeliminować na maxa wszelkie ugięcia dorabiałem adapter do mocowania wyciągu od CC6 i stosuję tuleje M90 między tubusem a wyciągiem, ciężki aparat łapie ostrość przy niewielkim wysuwie wyciągu. Unikam więc konfiguracji typu extender 2" do wyciągu i dopiero aparat.
    1 punkt
  15. 8 Autor: Marcin Legin Miejsce: Cieszyn Data: 3.11.2022 Obiekt: Mgławica Bańka NGC7635 Montaż: AZ EQ6 GT Teleskop: Celestron EdgeHD8 + reduktor 0,7 Detektor: ZWO ASI2600MM PRO Ekspozycja: Ha 64x300s, SII 51x300s, OIII 78x300s Obróbka: Pixinsight, PS Akceptuję regulamin konkursu.
    1 punkt
  16. 5 Autor: Mateusz Kruczek Miejsce: Zwardoń Data: 02.09.2022 Obiekt: NGC 7293 - Mgławica Helix Montaż: HEQ5 PRO belt mod Teleskop: SVbony SV550 Detektor: ZWO ASI 071MC-P Ekspozycja: 50 x 300s Obróbka: PixInisght, Photoshop Akceptuję regulamin konkursu
    1 punkt
  17. 4 Autor: Mateusz Kruczek Miejsce: Mystków k. Nowego Sącza Data: 30.10.2022 - 01.11.2022 Obiekt: M45 - Plejady Montaż: HEQ5 PRO belt mod Teleskop: SVbony SV550 Detektor: ZWO ASI 071MC-P Ekspozycja: 113 x 300s Obróbka: PixInisght Akceptuję regulamin konkursu
    1 punkt
  18. 2 Autor: Maciej Kapkowski Miejsce: Brok n/Bugiem Data: 28.08.2022 Obiekt: IC 1340 do NGC 6992 - HaOIIILRGB Montaż: ASA DDM 60 Teleskop: Officina Stellare Veloce RH200 Detektor: Atik One 6.0 Ekspozycja: 21 h . Obróbka: Maxim DL. Pixinsight, PS. mozaika 2 panelowa Akceptuję regulamin konkursu
    1 punkt
  19. Chyba z pół roku cienizny tutaj miałem. Jak nie chmury, to seeing do d...py. W końcu się udało coś zrobić. Poranne (nocne?) godziny 17 i 18.10.2022 okazały się łaskawe. Warto było tak wcześnie wstać. 🙃 Mak 127 & Sony a58, ISO 200, 1/30 sec.
    1 punkt
  20. Witajcie, 20.10 kończąc Głowę Byka, tuż nad ranem, o godzinie 6 wycelowałem jeszcze teleskop w Księżyc. Co prawda już świtało, ale z kamerą mono i filtrem R, można sobie pozwolić na zdjęcie "ala noc" 🙂 Faza 27,1% Wiek: 24,4 dnia Odległość: 395101km 1300 klatek - wzięte 15% William Optics GT81, QHY163M, Filtr Czerwony.
    1 punkt
  21. Księżyc z 7.10.2022 r., godz. 21:33-21:36. Zdjęcie to mozaika z dwóch stacków - połówek po 100 klatek. Miejsce: Gdańsk, niebo zaświetlone, zdjęcie "balkonowe" ? Sprzęt: Meade 10" f/10, ZWO ASI 294MCPro, reduktor Meade 0.63 Oprogramowanie: SharpCap, Autostakkert, Registax, Image Composite Editor, PS
    1 punkt
  22. Dzisiejszy wschód Księżyca. Pół godziny wyczekiwania i 200m sprint po polu ze sprzętem SW 72ed na statywie foto, Canon 6d mkII.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)