Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 01.02.2023 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Tutaj z 2020r. https://djlorenz.github.io/astronomy/lp2020/overlay/dark.html
    3 punkty
  2. Miło mi ogłosić, że na podstawie ankiet przeprowadzonych w dniach 14-29.1.2023 pierwsze miejsce w finale rocznym konkursu OKA w klasyfikacji dla początkujących zajęła fotografia " C/2021 A1 (Leonard)", której autorem jest Adam Krypel Kolega Adam otrzymuje nagrodę pieniężną 500PLN oraz statuetkę pamiątkową konkursu OKA drugie miejsce w finale rocznym konkursu OKA w klasyfikacji dla początkujących zajęła fotografia "WR134", której autorem jest Michał Młynarczyk Kolega Michał otrzymuje nagrodę pieniężną 350PLN oraz statuetkę pamiątkową konkursu OKA trzecie miejsce w finale rocznym konkursu OKA w klasyfikacji dla początkujących zajęła fotografia "Przystanek do Centrum Galaktyki", której autorem jest Marcin Rosadziński Kolega Marcin otrzymuje nagrodę pieniężną 250PLN oraz statuetkę pamiątkową konkursu OKA KLASYFIKACJA GENERALNA pierwsze miejsce w finale rocznym konkursu OKA w klasyfikacji generalnej zajęła fotografia "WR134", której autorem jest Michał Młynarczyk Kolega Michał otrzymuje nagrodę pieniężną 500PLN oraz statuetkę pamiątkową konkursu OKA drugie miejsce w finale rocznym konkursu OKA w klasyfikacji generalnej zajęła fotografia "Mgławica planetarna PN G75.5+1.7 Bańka Mydlana", której autorem jest Michał Młynarczyk Kolega Michał otrzymuje nagrodę pieniężną 350PLN oraz statuetkę pamiątkową konkursu OKA trzecie miejsce w finale rocznym konkursu OKA w klasyfikacji generalnej zajęła fotografia "Tranzyt K35R na tarczy Słońca", której autorem jest Miron Zagórski * Kolega Miron otrzymuje nagrodę pieniężną 250PLN oraz statuetkę pamiątkową konkursu OKA Serdeczne gratulacje dla laureatów Otwartego Konkursu Astronomicznego 2022, a także dla wszystkich autorów oraz jurorów! Sponsorzy i partnerzy konkursu OKA 2022: Jacek - Zielu Łukasz - Lukasz83 Tomasz - tayson.82 Adam - AstroNorm Ireneusz - iro NAGRODY Wysokość nagród pieniężnych zostanie ogłoszona po potwierdzeniu przez sponsorów. Plakat "Serca umierających gwiazd" https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/38321-otwarty-konkurs-astrofotograficzny-2021-wyniki-i-nagrody/&do=findComment&comment=303724 ufundowany przez Łukasza Sujkę zdobywa Michał Młynarczyk, jednak może on przekazać tę nagrodę zdobywcy drugiego miejsca i wtedy decyzja należy do niego, itd. Laureatów ( @Herbert_West , @AstroNorm , @miron , @Marcin7 ) proszę o kontakt ze mną na PW i podanie numerów kont do przelewu, oraz danych paczkomatu (symbol paczkomatu, adres email, nr telefonu) do wysłania statuetek pamiątkowych. Kolegów Laureatów z miejsc I do III prosimy o wysłanie swoich fotografii w jak najlepszej rozdzielczości do miesięcznika Astronomia - o ile to możliwe w wersji CMYK do druku. Temat: Astrofotografia roku 2022 FA, na adres: [email protected] *) prace nr 11 i 22 zdobyły jednakową ilość głosów w finale rocznym, jednak fotografia "Tranzyt K35R na tarczy Słońca" została umieszczona w konkursie wcześniej i zgodnie z regulaminem to ona wygrywa
    2 punkty
  3. Wybacz kolego ale OKA, jak i wcześniejszą konkursy, należą medialnie do tego forum i nie mogą być odgrywane gdzie indziej . Na popularność tego konkursu, na łamach tego forum, pracowało wiele ludzi duchowo związanych z tą społecznością . Konkurs był sponsorowany ponieważ organizowany był tu a nie na innych stronach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś założył sobie swój własny , konkurs na Instagramie, lub na forum o którym byłeś uprzejmy wspomnieć. I latami pracował nad jego popularnością.
    2 punkty
  4. Chciałbym poinformować, że w tym roku nie będę już kontynuował konkursu OKA. Powodów jest kilka - zajmuje mi to jednak trochę czasu, a tego czasu mam niestety trochę mniej, jest trochę za mało głosujących i prac również trochę za mało, a dla forum dodatkowej aktywności spowodowanej konkursem było również trochę mało. No i tych wszystkich "trochę" zebrało się na tyle dużo, że zdecydowałem się zostawić ten temat. Ale ponieważ przyroda nie lubi próżni, więc może jest to szansa na jakiś nowy konkurs w innej formie?
    1 punkt
  5. pozwolę sobie zilustrować powyższy wpis, tak się złożyło, że jakimś cudem udało się znaleźć jeszcze lukę w kalendarzu na zdalnym teleskopie w USA właśnie tej nocy. Astrometry.net z tej mojej sesji pokazał: wyzwaniem w obróbce okazała się ta gwiazdka do której kometa zbliżała w trakcie mojej sesji. Musze to jeszcze raz poskładać i za jakiś czas pochwalę się większą wersją ostateczną.
    1 punkt
  6. Najnowsze montaże Sky-Watcher CQ350 właśnie pojawiły się w ofercie 🙂 Sky-Watcher CQ 350
    1 punkt
  7. Bardzo dziękuję! Z pewnością znajdzie się miejsce na ścianie 🙂
    1 punkt
  8. Dzięki Łukasz za wykonaną robotę i poświęcony czas, szkoda, że konkurs umarł, może znajdzie się ktoś chętny do poprowadzenia tego w bardziej luźnej, amatorskiej formie, bez choćby nagród .
    1 punkt
  9. Ja również serdecznie dziękuję za organizację konkursu. Choć przyzanam się bez bicia, że na ogół nie głosowałem, gdy sam nie startowałem. Maciek słusznie zauważył, że młodsi preferują głównie media społecznościowe. Moim zdaniem przyczyna może leżeć również w stosunkowo niewielkiej popularności forum astronomicznego (w mojej ocenie i patrząc po publicznie dostępnych rankingach reputacji za ostatni miesiąc). Na Astropolis jest chyba więcej aktywnych użytkowników. Jeśli znajdzie się kontynuator, to może warto pomyśleć o przeniesieniu konkuru do innego medium, np. na Instagrama.
    1 punkt
  10. Chciałbym serdecznie podziękować za każdy głos oddany na moje zdjęcia. Jestem bardzo mile zaskoczony ich popularnością, zwłaszcza że pierwsze godne obejrzenia fotografie opublikowałem zaledwie na początku 2022. Traktuję to jako zachętę i, jeżeli pogoda pozwoli, postaram się dostarczyć kilka kosmicznych osobliwości w 2023. Jeszcze raz dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom. Specjalne podziękowania dla @jolo za pracę i czas włożone w organizację konkursu. Edit: plakat Łukasza chciałbym przekazać dla kolegi @miron z prośbą o umieszczenie w miejscu, gdzie będzie cieszył dzieciaki szkolne.
    1 punkt
  11. Dzięki Łukasz że pociągnąłeś praktycznie sam temat przez te parę lat. Wspaniała robota! Pamiętam ile było przy tym roboty i wielokrotnie ze śp. Jackiem zastanawialiśmy się nad sensem konkursu dla tak małej liczby osób. Ale wtedy nawet w najgorszych latach finałowe głosowanie ściągało ponad 100-120 osób a w tym roku tylko 68.... smutne to i tu diagnoza Ignisa jest słuszna- media społecznościowe zastąpiły dla młodszych pokoleń potrzebę uczestnictwa w naszej społeczności.
    1 punkt
  12. Doskonale rozumiem Łukasza. Aby prowadzić taki konkurs trzeba mieć niezłomną wolę. I trzeba kochać to co się robi. Nikt tu nikomu nie płaci, nie ma też żadnych konkretnych zysków materialnych. Jest za to prestiż, szacunek i wspaniała misja promowania astro-fotografii. Aby prowadzić taki konkurs, trzeba uderzać do sponsorów i mieć duszę organizatora. W imieniu Forum i własnym: dziękuję Łukaszowi za te lata pracy, absolutny szacun! Powodów zamierania czynnej astronomii na forach jest wiele, za główny wymienił bym notoryczny brak pogody, to że się starzejemy a młodzi zazwyczaj wolą przyswajać wiedzę z mediów społecznościowych typu FB oraz szereg innych... Sam obserwowałem zamieranie zlotu w Zatomiu, jednak dopóki mieszkałem w Wielkopolsce starałem się go utrzymać. Całe szczęście znalazłem kontynuatora. Tobie Łukasz też proponuję. Porozmawiaj z kolegami z branży, może ktoś podniesie pałeczkę i pociągnie OKA? Ja ze swej strony pomogę, jak mogę od strony technicznej, bo na astro-foto mało się znam. Przemyśl Łukasz proszę, można warto pociągnąć: w delikatniejszej formule, z mniejszym rozmachem. Ale szkoda trochę porzucać idei w którą, włożyli swe cerce i siłę ludzie, których wśród nas już nie ma...mówię oczywiście o JackuE. Jeśli ktoś czuł by się na siłach pociągnąć konkurs, zapraszam do wypowiedzenia się !
    1 punkt
  13. Poniżej 0.5" RMS na EQ6 ciężko będzie zejść, ale też w naszym klimacie nie ma takiej potrzeby, bo FWHM gwiazdek przy dłuższych czasach naświetlania raz na kwartał schodzi poniżej 2" i te 0.6-0.8" błędu prowadzenia nie będzie wąskim gardłem. Na EQ6 można w przyzwoitych warunkach uzyskać np takie obrazy: Tylko jeśli chcesz osiągnąć ten błąd na poziomie np 0.6", to przede wszystkim gwiazdki w guiderze nie mogą być za duże. Przy mono kamerce 12 bit (tak ma chyba ASI120?) powinny mieć nie więcej niż 4-5". Bo z takiego placka na kilka arcsec potem program musi obliczyć środek z odpowiednią dokładnością i przede wszystkim powtarzalnością. Warto na pewno włączyć multi star guiding, wtedy błąd obliczeń uśredni się po większej ilości gwiazd.
    1 punkt
  14. Nie wiem jak prowadzą Neq6. Podpytaj właścicieli takiego sprzętu. Zwiększanie ogniskowej miałoby sens, jakby montaż był w stanie te korekty wykorzystać ...
    1 punkt
  15. Gratulacje dla zwycięzców! Michał Młynarczyk rozbił bank !
    1 punkt
  16. Gratulacje dla zwycięzców. A co dalej z konkursem? Bo chciałem dodać coś na styczeń, a się okazało że nie ma tematu. Nigdzie nie widziałem wątku że ma być koniec konkursu.
    1 punkt
  17. 1 punkt
  18. Dziękuję Wam za oddane głosy, bardzo jestem zaskoczony zwycięstwem w klasyfikacji dla początkujących, to już drugi rok z rzędu, więc jest co świętować 🙂 Gratuluję pozostałym uczestnikom i laureatom przede wszystkim świetnej roboty. Podziękowania dla @Jolo oraz wszystkich zaangażowanych za organizację konkursu. Analogicznie jak rok temu, chciałbym 100 zł ze swojej nagrody dorzucić do puli przyszłorocznego konkursu. Dobre tradycje warto kontynuować. Pogodnych nocy w 2023 roku i wspaniałych zdjęć.
    1 punkt
  19. NIKT mi nie wmówi, że to przypadek. To celowe działanie. Polecam zwrócić uwagę na % fazy Księżyca.
    1 punkt
  20. Niezabezpieczona stal, ma to do siebie że koroduje. Montaż już wtedy wymagał odświeżenia. Montaż przed zostawieniem go w Zatomiu, przetestowałem. Działał. Obrazuje to niniejszy film.
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)