Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 09.05.2023 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Notatka Herschela z przeglądu 518 z 1 lutego1786 roku o szczególnej właściwości jasnej smugi: "Cudowna czarna przestrzeń zawarta w mgławicowości (Nebulosities) ." Dokładne dane o położeniu nie pozostawiają wątpliwości,ponieważ tej nocy Herschel odkrył Mgławicę Koński Łeb,która znacznie później została skatalogowana jako nr.33 w katalogu ciemnych mgławic E.E. Barnarda.... Starsze pokolenie,które odbywało jeszcze obowiązkową służbę w armii, doskonale zna powiedzenie-"Zamelduj koniowi!Koń ma duży łeb!To cię posłucha!" Nic z tych rzeczy. Oczywiście na licznych(nawet zbyt licznych)zdjęciach,ciemne wcięcie zarysu końskiego łba,wygląda majestatycznie, przez co spodziewałem się czegoś znacznie większego,niż pokazał telep, w powiekszeniu 25x+H-beta 5.5nm. Malutkie, widziane zerkaniem, wcięcie przypominające ,koniec małego palca dłoni...Samą mgławice (IC 434- do linii przerywanej :szkic przy okularze),widać było bezpośrednim patrzeniem, gdzie po chwili można było dostrzec, długie "wąsy",rozstawione po przeciwnych stronach B33. Reszta detali wychodziła, zerkaniem ,nawet Mgł .Płomień. Szkic robiony przy okularze teleskopu FOV 3.2* Pozdrawiam Irek.
    5 punktów
  2. Witam wszystkich😀😀😀. Tym zdjęciem chciałbym rozpocząć moją relacje ✨✨✨ z kwietniowego wyjazdu na Teneryfe. Odwiedzanie tej wyspy staje się dla mnie czymś w rodzaju co rocznego zwyczaju😀😀😀. Choć byłem tam już kilka razy wciąż mam niedosyt i jestem pewny że jeszcze tam wróce 😀😀😀. Kadr 180 stopniowej drogi mlecznej 🌌🌌🌌 miałem w głowie na długo przed wykonaniem tego zdjęcia i musze Wam powiedzieć że moje wizualizacje tego pomysłu były dokładnie takie jak na zdjęciu 😀😀😀. Tak jak wspomniałem, to pierwsze z cyklu kilku zdjęć którymi zamierzam się z Wami podzielić i bezdyskusyjnie chyba najbardziej skomplikowane jeśli chodzi o proces obróbki✨✨✨. Powiedziałbym nawet że w tym przypadku nie powinno się podawać czasu naświetlania poszczególnych klatek a czas poświecony na proces przygotowania zdjęcia😀. Niemniej jednak zdjęcie to panorama składająca się z siedemnastu paneli. Niebo to 14 paneli, każdy panel to dwa zdjęcia po 60 sekund na ISO 1600. Pierwszy plan to 3 panele każdy skłądający się z jednego zdjęcia po 150 sekund na ISO 1600 przy przesłonie f5.6. Kadr wykonany w jednym z najpiękniejszych miejsc jakie do tej pory miałem okazje odwiedzić czyli w Parku Narodowym Teide na wysokości 2400 m. npm. Połączenie widoku drogi mlecznej 🌌🌌🌌z bardzo nietypowym krajobrazem powulkanicznym pozwala stworzyć absolutnie wyjątkowe obrazy 🪐🪐🪐. I chyba to lubie w astrofotografi krajobrazowej najbardziej czyli możliwość stworzenia całkowicie unikalnego zdjęcia którego nikt wcześniej nie zrobił😀. Mam nadzieje że Wam również się spodoba i zapraszam do obserwowania mojego profilu na instagramie oraz śledzenia całej relacji z tego wyjazdu😀😀😀 Zachęcam do oglądanie tego zdjęcia na komputerach a nie na telefonach. Zdjęcie ma bardzo dużą rozdzielczość wiec im większy monitor tym lepiej się prezentuje😀 i więcej detali widać😀
    4 punkty
  3. Ja również dziękuję za wspólne obserwacje i możliwość poznania. Wrażenia zostaną na pewno na dłużej niż ten zapach świeżo wysypanego obornika na butach i dywaniku samochodowym 😀
    4 punkty
  4. Ostatnich kilka niezbyt długich nocek poszło na galaktyczkę która nieco bardziej obficie wygląda w kadrze. Sam wodór i klatki RGB zbierane jeszcze ze świecącym nisko księżycem w pełni. Wyszło jak wyszło, moje oko cieszy 🙂 Gem45 / TS150F2,8 / Asi533mmp / Astronomik Deep-Sky RGB, Astronomik MaxFR, Optolong L-pro, Bortle 6 Ha 35x5min L 55x2min (L-pro) R 35x2min G 35x2min B 35x2min
    3 punkty
  5. No więc zgodnie z obietnicą krótki opis rozwiązania problemu. Nie udało się uruchomić koła instalując sterowniki znajdujące się na tej stronie. https://www.cyclopsoptics.com/hrpiw-2017/qhycfw2-m-motorised-filter-wheel/ Włodek podpowiedział, żeby spróbować na stronach QHY https://www.qhyccd.com/download/. Buszowałem tam wcześniej ale nie znalazłem nic typowo dla mojego koła. Nie mniej jednak jest tam paczka do pobrania o nazwie QHYCCD_Win_AllInOne.22.08.17.00 Zaciekawiło mnie to. Pobrałem plik i rozpakowałem. Podczas instalacji wybrałem tylko to co pokazuje poniższy screen. A tak trzeba wybrać opcje w Maximie. (jeżeli ktoś akurat go używa) Ważną rzeczą przed podłączeniem koła było przestawienie zworek gdyż poprzednio koło używane było przez podłączenie go przewodem bezpośrednio do kamery. Ja zastosowałem połączenie przez przewód USB. Nie wiem czy komuś ten opis się przyda ale biorąc pod uwagę, że nad rozwikłaniem tego problemu spędziłem całą niedzielę to niech chociaż inni mają wyłożoną kawę na ławę. 🙂 pzdr.
    3 punkty
  6. Jeszcze raz Słońce, tym razem z niedzieli 7.05.2023. Pierwsze zdjęcie z SW Evostar 72ED i kamery ASI 678MC, w drugim doszła soczewka barlowa.
    2 punkty
  7. W takim budżecie skompletowałbym zestaw Es-ów: 6,7mm (82st), 14mm (82st) oraz 24mm (68st). Ew. zamiast tego ostatniego na początek GSO 30mm jeżeli budżet nie pozwoli na ESa. Można też poszukać tańszych klonów ESa czyli Maxvision, które też są przyzwoite - ja ich używam. Z powiększeniem nie przesadzaj bo okular będzie więcej leżał w walizce niż w wyciągu.
    2 punkty
  8. Proponowałbym na razie zostawić Plossla 25mm i rozważyć 9mm i 18mm z serii Celestron X-Cel LX. Bardzo dobre, wygodne okulary w niezłej cenie. Plossl 10mm i barlow na giełdę.
    2 punkty
  9. Dziękuję za wczorajsze spotkanie. Miło było poznać Was osobiście.
    2 punkty
  10. 45minut życia naszej gwiazdy w 2sek , (32klatki ) ukazujące ruch protuberancji przełożone na negatyw żeby lepiej zaobserwować ruch. Jest to moja pierwsza próba zarejestrowania tego zjawiska . Materiał zbierany 20.04.2023r Lunt60 asi174mm tele vue3x nowe sl 1.mov
    1 punkt
  11. Niestety nie mam pracki z oryginalną notą Herschela.Cytat z pracki"WILLIAM HERSCHEL'S FIFTY-TWO FIELDS OF EXTENSIVE DIFFUSED NEBULOSITY – A REVISION" Arndt Latusseck -https://adsabs.harvard.edu/full/2008JAHH...11..235L What is most interesting is Herschel’s note from sweep 518 of 1 February 1786 of a special feature in the bright streak: “Wonderful black space included in Nebulosities. 48 () Orionis f. 2 46 n 0° 44 RA 5h 31 27 PD 92° 0 (1280).”
    1 punkt
  12. Używkę Esa powinno się udać kupić w okolicach 500zł. Ew. nowe Maxvisiony kosztują na Ali ok. 500zł. Skorzystaj z zaproszenia kolegi, ma fajny komplet okularów i będziesz mógł sprawdzić czy Ci odpowiadają i porównać z kitowcami. Zobaczysz też co widać w ogniskowej 4,7mm przy standardowych warunkach i sam zdecydujesz odnośnie powiększenia😉 Niestety wybitne warunki na duże powiększenia zdarzają się bardzo rzadko.
    1 punkt
  13. Ja w 8 calowym Gso jesienią obserwowałem Jowisza i Saturna w 6,7 a i zdarzyły się że dwie nocki że 4,7 była super .
    1 punkt
  14. Na nasze warunki seeingowe zwykle wystarczy, ale wiadomo że można później dokupić coś krótszego. Są jeszcze okulary APM UFF, też dobre. Są też Meade HD60. Najlepiej jak się z kimś kumatym spotkasz, popróbujesz i zadecydujesz. Kupowanie w pośpiechu nie jest wskazane.
    1 punkt
  15. Hmmmm skoro nie Baader Morpheus to co... 🙂 Generalnie nie wiem jak z jakością licznych Omegonów i Artesky w cenach, które by Ci odpowiadały... Być może WO SWAN albo ES 62 lub ES 68,albo jakieś używane które zmieściłyby się w budżecie. Warto również rozważyć wspomniane Celestrony X-Cel LX. Faktycznie zostaw na początek 25mm i dokupił bym coś z przedziału 14-18 ale ja osobiście chyba wybrałbym bliżej 14mm mając zostawione 25mm oraz coś z przedziału 7-9mm do planet. Plossl 10mm i Barlow na sprzedaż.
    1 punkt
  16. Cześć. Gdzie pod Wrocławiem mieszkasz ? Ja też jestem z okolicy i chętnie zerkam w teleskop . Mam 4 okulary o różnych ogniskowych , jeśli chcesz możesz podjechać i zobaczysz czy coś Ci pasuje lub nie. Wczoraj obserwowałem w okolicy zalewu na Prężycach dziś też się wybieram ale jeszcze nie zdecydowałem gdzie.
    1 punkt
  17. Również dzięki za wczorajsze spotkanie. 😊 @micropoint w pokoju nr1 teoretycznie jest 5 łóżek + tapczan. Aktualnie mamy komplet ale do zlotu jeszcze może się to zmienić.😉
    1 punkt
  18. Czym były tajemnicze drzwi odkryte na Marsie? – AstroSzort NASA wyjaśnia, że otwór, który jest widoczny na fotografii, ma w rzeczywistości ok. 30 centymetrów szerokości i 45 centymetrów wysokości.
    1 punkt
  19. Mój opis. NGC 2392 04.04.2021 Teleskop 12” Warunki średnie, niebo w skali Bortle’a kolor żółty (4) Bardzo ładnie widoczna w ES 14mm(107x). Super widoczna w ES 4.7mm w powiększeniu 320X jako duże niesymetryczne koło. Środek wyraźnie jaśniejszy. „Czapa” Eskimosa bardzo ładnie widoczna, słabsza od „głowy” i ładnie z nim kontrastuje. Potem włożyłem ES 14 do barlowa 2X, uzyskując okular 7mm i powiększenie 214X. Także mgławica była bardzo ładnie widoczna. Od jakiegoś czasu używam barlowa i wbrew obiegowej opinii nie uważam, żeby jego zastosowanie degradowało i psuło obraz. Tandem z barlowami GSO bardzo dobrze się spisuje.
    1 punkt
  20. Powolutku zbieram materiał do NGC 6888 potoczny " Crescent, albo Mgławica Półksiężyc ) HA już jest ? TS Apo 65Q, QHY294M Pro, Filtr HA Antlia 3.5nm, 41x180s, Katowice, reszta pod lepszym niebem ?
    1 punkt
  21. Dopaliłem w Dwerniku 1,5h OIII w klatkach 180s i wyszło coś takiego , technika bicolor.
    1 punkt
  22. Galaktyki Bodego (M81) i Cygaro (M82) otoczone przez Integrated flux nebula W tym podejściu skupiałem się głównie na pyłach, dlatego galaktyki takie bez wyrazu. Zatom, Bortle 3 20.04.2023, 22.04.2023 78 klatek po 180 sekund (3h 54 min); ISO 800 Samyang 135, przysłona f2.4 neq6 pro beltmod canon eos 1200d mod luneta 125mm + zwo asi 290mm stack dss, obróbka ps + starnet, siril darki biasy flaty
    1 punkt
  23. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba Radio Naukowe Karolina Głowacka Ten teleskop to majstersztyk. Działa znakomicie, a jego parametry – zdaniem NASA – są nawet lepsze niż przewidywano. Teleskop Jamesa Webba (JWST) został wystrzelony 25 grudnia 2021 r.
    1 punkt
  24. TYTAN Saturn - Tytan - Cassini-Huygens ............. Tytan, największy księżyc Saturna, według najnowszych ustaleń naukowców mógłby zostać skolonizowany przez ludzi. Dokument prezentuje unikatowe zdjęcia ciała niebieskiego wykonane przez sondę Cassini-Huygens. Na podstawie danych zebranych przez sondę badającą Saturna twórcy dokumentu stworzyli imponujące wizualizacje powierzchni księżyca. Czy środowisko naturalne Tytana w przyszłości pozwoli ludziom zbudować pozaziemski azyl? https://www.cda.pl/video/5229576c2
    1 punkt
  25. 30 kwietnia 2023 Po blisko rocznej przerwie powrót na Księżyc. Zresztą nie ma się czemu dziwić, że taka długa przerwa, skoro był Jowisz, Saturn i jak dla mnie całkowicie nieudana opozycja Marsa (wiedziałem, że będzie fatalnie, ale że aż tak! nigdy bym nie przypuszczał). Nie wiem jak w innych rejonach kraju, ale na południu w okolicach Wadowic pogodowa klapa. W zasadzie ostatnia noc była całą pogodną od niepamiętnych czasów. Ze względu na pogodę pozbyłem się GSO12 i zostałem tylko z Edkiem na placu boju. Ale co tam biadolić, wczoraj zgodnie z planem ustawiłem sprzęt na balkonie i wycelowałem w Księżyc. Ku mojemu zdziwieniu można było dostrzec południowo wschodni fragment Rowu Hadley'a. Kto próbował, dobrze wie, że to maleństwo. Poniżej to udało się wyłuskać w SW 120ED z wykorzystaniem Baader Genuine Orto 5 mm (x180). Rima Hadley – jest księżycowym rowem o długości około 80 km. Nazwa tego kanału została nadana w 1964 roku przez Międzynarodową Unię Astronomiczną i pochodzi od pobliskiej góry księżycowej Mons Hadley. John Hadley był angielskim wynalazcą, który ulepszył teleskop zwierciadlany, wynalazł również sekstant (niezależnie od innego jego wynalazcy Thomasa Godfreya). Jego nazwiskiem są nazwane dwa masywy na Księżycu: Mons Hadley i Mons Hadley Delta (patrz poniżej). Pozdrawiam Jarek
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)