Skocz do zawartości

statek

Użytkownik
 • Zawartość

  691
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Ostatnia wygrana statek w Rankingu w dniu 19 Grudzień 2015

statek posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

341 Excellent

O statek

 • Tytuł
  Syriusz

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.astro-foto.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Glinna k/Szczecina

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  GLinna
 1. statek

 2. Napęd

  Kiedyś na innym forum pisał Pan, że zmienił Pan trybiki na paski. Proszę powiedzieć, czy była to wymiana całego napędu, czy tylko poszczególnych jego elementów. Jeśli to drugie, to kto potrafi wykonać taki lifting ?

  Pozdrawiam        fopas

   

 3. ASTROLAB Szczecin

  Rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jako szczeciński oddział PTMA zgłosiliśmy do tego konkursu projekt budowy szczecińskiego centrum edukacji astronomicznej ASTROLAB. Projekt opisaliśmy na stronie http://www.astrolab.szczecin.pl Głosować mogą tylko mieszkańcy Szczecina, tak więc prośba do wszystkich ze Szczecina o głos na nasz projekt. A do pozostałych forumowiczów gorąca prośba, jeżeli macie wśród swoich znajomych osoby ze Szczecina to poinformujcie ich o tym i zaproponujcie zagłosowanie na nasz projekt. Każdy głos jest cenny. Głosowanie trwa do 18 stycznia 2017 Z góry dziękuję i pozdrawiam Tadek
 4. Dopisuję się, 0. jcbo, FunkyKoval35 - 2 szt. wygrane w konkursie jurorów 1. jolo - 2szt. 2. Fobek - 1szt. 3. Wessel - 3 szt. 4. Ignisdei -1szt. 5. dziki1 - 3 szt. 6. Jacek E - 1 szt. 7. dziki - 2 szt. 8. sferoida - 1 szt. 9. zielu - 1 szt. 10. przemo77 - 2 szt. 11. kenny - 1 szt 12. Lukasz83 - 1szt. 13. miron - 1szt. 14. Destiny - 1szt. 15. tasti - 1 szt. 16. jutomi - 1szt. 17.Energetyk - 1szt 18. Adam Tomaszewski - 1szt. 19. Grzegorz Czernecki - 1szt. 20. Przemek_K - 1 szt. 21. Nowok76 - 1szt. 22. Artir - 1 szt. 23. Alien - 1 szt. 24. Panasmaras - 2 szt. 25. ivonia - 1 szt. 26. Ciekawska - 1 szt. 27. bujarek - 1 szt. 28. jarkowy123 - 1szt. 29. MaPa - 2 szt 30. Emu - 1szt. 31. Prestoneq - 1szt. 32. Lagdush - 1 szt. 33. yui1 - 1szt. 34. Jacek 2 - 1 szt. 35. Janusz G. - 1 szt. 36. RafalT73 - 1 szt. 37. statek - 8 szt. Lubię to
 5. Szczecińskie spotkania pod gwiazdami

  Chciałbym zapytać nieśmiało po co te koszulki ?
 6. Analizując dane z obserwacji przeprowadzonych w dniu 29 września 2015 roku za pomocą oprogramowania MuniWin wypatrzyłem kolejną gwiazdę zmieniająca swoją jasność a której nie ma w bazach danych gwiazd zmiennych. Współrzędne gwiazdy: 19 54 36.71 +47 47 58.9. Sesje obserwacyjne przeprowadzone w dniach 1,5,10,11 października 2015 oraz 3, 12, 24 listopada 2015 pozwoliły na wyznaczenie typu zmienności oraz zakresu zmian jasności. Jest to gwiazda typu RRab, zmieniająca swoją jasność w zakresie od 17.13 do 15.95 mag w okresie 0,52740 doby. Narastanie jasności zajmuje 13% okresu po czym następuje powolny spadek jasności. Szacunkowa odległość do tej gwiazdy 50 500 ly. 30 listopada zgłosiłem odkrycie do bazy danych AAVSO i 1 grudnia dostałem potwierdzenie, gwiazda dostała oznaczenie 000-BLT-780, w bazie danych VXS można ja znaleźć pod nazwą 2MASS J19543665+4747592 (wiem, że trochę czasu minęło ale tego czasu ciągle mało :)). https://www.aavso.org/vsx/index.php?view=detail.top&oid=417442 Na tych samych klatkach znalazłem jeszcze dwie gwiazdki zmienne, jedną mam już prawie zmierzoną ale druga będzie musiała poczekać do przyszłego sezonu na Łabędzia, bo pogoda nie pozwala na obserwacje, a Łabędź szybko zachodzi. Używany sprzęt: Teleskop: Newton Soligor 200mm /800 mm z korektorem komy Baader Kamera: Artemis 285 Filtry fotometryczne w systemie Johnson: Baader V Montaż: SkyWatcher NEQ6
 7. Gratulacje dla Tadka !

  Wielkie dzięki :) Miałem dużo szczęścia podczas polowania na planetę Kepler 17. Planety nie wypatrzyłem bo warunki pogodowe nie były najlepsze ale przeglądając to co się zarejestrowało znalazłem zmieniająca się gwiazdkę, której nie było w bazach danych. Może napisze trochę więcej o tej zmiennej. Jest to ciasny układ podwójny zaćmieniowy typu EW z okresem ~0.3476 doby (trochę ponad 8 godzin). Gwiazdy są zniekształcone - mają kształt elipsoidalny i prawie stykają się ze sobą. Zmierzyłem te gwiazdki w dwóch filttrach V i B. Na tej podstawie wyznaczyłem przybliżony wskaźnik barwy obu składników. Niżej w tabelce podane są parametry obu składników - przybliżone bo pomiar w filtrze B miał stosunkowo małą dokładność. Poza tym jeszcze nie do końca wiem jak uwzględnić ekstynkcję międzygwiazdową. (masa, średnica i jasność - to wielkości w porównaniu parametrów Słońca) Tu w sieci http://astro.unl.edu/naap/ebs/animations/ebs.html jest fajny symulator takiego układu. Jeżeli chcecie zobaczyć symulację tego układu to wprowadźcie te parametry (trzeba wprowadzić troszkę większe średnice gwiazd bo w rzeczywistości te gwiazdy są mocno zniekształcone przez grawitację - mają kształt eliptyczny - prawie stykają się ze sobą przez co zmiana jasności jest płynna a dla zachowania okresu muszą być oddalone o 2.53 promieni Słońca). - Tak wygląda wyznaczony na podstawie obserwacji wykres fazowy. A o polowaniu na planety pozasłoneczne napiszę w wolnej chwili. Są w naszym zasięgu. Udało mi się zarejestrować kilka tranzytów. A tu niżej jeden z nich - tranzyt planety WASP-52b i jeszcze jeden fragment tranzytu tej samej planety Nie jestem pewny ale to chyba pierwsza planeta pozasłoneczna na tym forum :)
 8. Nieśmiało podbijam temat. Oferta jest ciągle aktualna. Zebrała nas się już spora grupka osób, jednak brakuje mam pojedynczych osób zainteresowanych zakupem udziału (nie chcemy dzielić ceny na mniejszą liczbę udziałów bo nie chcemy zwiększać ceny zakupu pojedynczego udziału) . Zapraszamy :) Tu nie ma żadnej ściemy co sugerował Naski. Chcemy za stosunkowo nieduże pieniądze mieć możliwość korzystania z teleskopu zlokalizowanego pod częściej niż w Polsce otwartym niebem. Gdyby ktokolwiek miał wątpliwości to chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.
 9. Są jeszcze wolne udziały w kupnie teleskopu www.iteleskop.org. Zachęcam do dołączenia do naszej grupy. Poczytajcie o astrocampie - miejscu gdzie zlokalizowany jest ten teleskop http://ukastroimaging.co.uk/forums/index.php?topic=57931.0 Czekamy do środy do wieczora.
 10. Kilka obiektów południowego nieba

  Mam następne zdjęcie Galaktyka NGC 4945 Sprzęt ten sam. Ekspozycje; 53 x 10 minut
 11. Kilka obiektów południowego nieba

  Sorry, jasne że lutego :) Rząd kosztów jakie trzeba przeznaczyć to 10 tyś. Gdyby zaplanować skromniejszy program, np trochę Santiago i tylko SpaceObs w San Pedro na Atacamie to dałoby się to zorganizować za 6 tyś. Hacjenda w której spędziliśmy większość nocy była dość droga, ale miała tą zaletę (oprócz ciemnego nieba), że można było spokojnie zostawić rozstawiony sprzęt na kilka dni, bez obawy że coś mu się stanie.
 12. Kilka obiektów południowego nieba

  W niedzielę 22 marca od rana ruszyliśmy z Hacjendy do domu. W Berlinie wylądowaliśmy po 22:00 w poniedziałek a w domu byłem we wtorek około godziny 1:00 Gdyby podsumować kilometry to okrążylibyśmy równik :) Wycieczka była bardzo ciekawa. Tak jak wcześniej wspomniałem najciekawszym punktem wycieczki było spotkanie z prof. Andrzejem Udalskim. To było niesamowite spotkanie i ogromna przyjemność. Niebo południowe zrobiło na mnie potężne wrażenie. Droga Mleczna, ciemne mgławice w Drodze Mlecznej, Krzyż Południa, Obłoki Magellana, Syriusz w zenicie no i Skorpion w całej okazałości - jeżeli będziecie mieli możliwość wyjazdu gdziekolwiek gdzie to widać to gorąco polecam. To nie musi być Chile. Mam nadzieję, że Was nie zanudziłem, krócej się nie dało :)
 13. Kilka obiektów południowego nieba

  Wracając z La Silli zajechaliśmy nad Pacyfik w La Serenie. Jako jedyny z całej ekipy zdecydowałem się na kąpiel w oceanie. Do soboty byliśmy już w Hacjendzie na nocnych obserwacjach. Jednego dnia wypadliśmy na piechotę po okolicy, m.in do kopalni złota. No i w sobotę ostatni zaplanowany punkt programu - wizyta w amerykańskim obserwatorium Cerro Tololo Tam byliśmy jak "zwykli" turyści w grupie około 30-40 osób. Mieliśmy trochę szczęścia, bo przewodników było dwóch i podzielili grupę na hiszpańsko języcznych i angielsko języcznych. Tych drugich było oprócz nas tylko trójka Niemców z byłego DDR i jedna młoda Chilijka, której chyba ktoś z nas wpadł w oko (nie chcę pisać kto, w każdym razie nie ja). Widzieliśmy dwa teleskopy - pierwszy 4 metrowy, który przyczynił się do Nagrody Nobla w 2011 roku - przyspieszenie rozszerzania się Wszechświata. I drugi, którego chyba uzywaja tylko do pokazywania dla turystów, bo osprzęt był baardzo starej daty.
 14. Kilka obiektów południowego nieba

  Na środe 18 lutego mieliśmy zaplanowana wizytę w obserwatorium ESO - La Silla. Z powodu odległości - nie wracaliśmy do Hacjendy a przenocowaliśmy w Vallenar. Kolejne miejsce naszego noclegu i nasz samochód. Po drodze do Vallenar zrobiliśmy mały wypad do Huasco nad Pacyfikiem Wizyty w dużych obserwatoriach możliwe są zwykle tylko w soboty. Kubie udało się załatwić wizytę na środę 18 lutego. Oprowadzał nas facet z działu PR. Za dużo nie wiedział niestety o astronomii, często na zadane pytanie odpowiadał, żeby sprawdzić na stronie internetowej. Widzieliśmy dwa teleskopy: NTT i chyba 3.6 m teleskop z chyba najdokładniejszym spektroskopem HARPS. Ten spektroskop mierzy prędkość radialną z dokładnością do 1m/s. Obliczyłem, że jego rozdzielczośc w pomiarach przsunięcia pasm absorbcyjnych musi wynosić 10 do -15 m - to jest rozmiar atomu. Mówią o nim - łowca planet pozasłonecznych. Spektroskop nie jest zlokalizowany przy teleskopie a w oddzielnym pomieszczeniu w pomieszczeniu. Podobno klucz do tego wewnętrznego pomieszczenia znajduje się w Genewie. Obraz jest przesyłany światłowodami. Niesamowita dokładność. Teleskop NTT 3,58m Kopuła teleskopu NTT Centrum sterowania Teleskop 3.6m połączony ze spektroskopem HARPS Nieużywany radioteleskop w La Silla
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)