Skocz do zawartości

spectat0r

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    35
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi dodane przez spectat0r

  1. W końcu zawitało do mnie wyczekiwane od miesiąca bezchmurne niebo, więc postanowiłem się podzielić moimi spostrzeżeniami, jeśli chodzi o nowe akcesoria. Na pierwszy rzut oka poszedł Księżyc (a raczej jego sierp), Jowisz, Saturn i Mars. Co do wymiany pryzmy na kątówkę, to tutaj jest wyraźna  poprawa. Aberracja jest praktycznie żadna (wcześniej myślałem o dokupieniu jakiegoś filtra semiAPO, ale raczej nie będzie póki co potrzeby) i jasne obiekty są punktowe, bez żadnych rozbłysków na boki (co przy bezchmurnej nocy, przy pryzmie zdarzały się czasami różne "dżety"?). Co do irytujących rzeczy to odbicie lustrzane w obrazie i związane z tym przemieszczanie się po niebie, ale to kwestia większej wprawy (mi pomogło przestawienie kątówki o 90stopni w lewo i jest w miarę ok?). Pomimo bezchmurnego nieba, to seeing był chyba taki sobie, bo przy okularach 5mm i 10mm, widoczne na obiektach były ruchy powietrza i Księżyc, jaki i Jowisz, Saturn i Mars "falowały" i ciężko było dobrać ostrość. Na Jowiszu pasy były ledwo dostrzegalne i Saturn taki choćby za mgłą (zarówno przy okularze 5mm i 10mm). Z resztą teraz (godz. 23:00) przyszła gęsta mgła i nic już z obserwacji. Porównując przy tych warunkach okular 5mm z 10mm, to więcej detalu nie zauważyłem, tylko obraz planety był większy i tło ciemniejsze w okularze 5mm. Poczekam na lepsze warunki (np. takie jak miałem przy tranzycie Ganimedesa, wtedy obraz był żyleta).

    Gdy niebo się zciemniło, skierowałem teleskop na Oriona i zacząłem obserwować Wielką Mgławicę w Orionie. W porównaniu do pryzmy, to wydaje mi się, że przez kątówkę można dostrzec więcej gwiazd. W okularze 5mm, składniki gromady Trapez dobrze widoczne (A, B, C, D, i E zlane z A ?). Dodatkowo widoczne w okularze 5mm "czarne chmury" w tej mgławicy, tworzą tak jakby trójwymiarowy efekt  (albo mi się tylko tak zdawało ?).

    Jak będą lepsze warunki i jakieś nowe akcesoria, to podzielę się dalej moimi wrażeniami.

  2. Postanowiłem zamieścić parę fotek nieobrabianych (niestety robione komórką z drgającej ręki)?

    Dla tych co jeszcze są niezdecydowani na kupno teleskopu, a chcieliby mniej więcej wiedzieć, jak widać przez ten teleskop na kitowym zestawie (tak naprawdę to w wizualu dużo więcej jest szczegółów, zdjęcie z telefonu tego nie oddaje).

    Księżyc:

    ksiezyc.thumb.jpg.3e003c375bf2154c281b4d589a8fdbc8.jpg

     

    Plejady:

    plejady.thumb.jpg.9fcfa074945c73425b9b7c0be04e9390.jpg

     

    Myszołowy?(obserwacje prowadzone z pokoju przez szybę):

    myszolow.thumb.jpg.c45db0c166711568b7035101ba9bda9a.jpg  

    myszolow3.thumb.jpg.9a4e3b10c0a17ca2db8986107c8ef342.jpg

  3. 12 godzin temu, astrobonq napisał:

    Musiałeś dobry seeing trafić bo przy tej wysokości planety nad horyzontem to już ciężki temat jest.

    Zacząłem obserwacje o godz. 16:30, kiedy jeszcze niebo było jasne i Jowisz tak nie dawał swoim blaskiem (ledwie go wypatrzyłem gołym okiem), wtedy zauważyłem, że przy tych warunkach dużo detali można dostrzec. Jednak wraz ze zbliżaniem się do horyzontu, pojawiało się falowanie, ale na szczęście tranzyt już się zakończył?

  4. Dobra wyluzujcie, bo coś temat schodzi (jak to zwykle bywa) w inną stronę. Jeśli ktoś się poczuł dotknięty słowem pyra (potocznie o mieszkańcu Poznania) i pęknięta żyłka, to z góry przepraszam. Nikogo nie chcę obrażać, tylko towarzystwo tutaj trochę sztywne? Więcej dystansu do siebie. Dzięki lolak89 za poradę, następne okulary będą coś w ten deseń?

     

    Druga sprawa, to kupuję w zagranicznych sklepach (bo tak mi z pewnych względów jest lepiej), a tam praktycznie nie ma nic od GSO (może poza uwielbianym tutaj Dobsonem).

  5. 12 godzin temu, dexter77 napisał:

    Chyba, że szukasz zaczepki i jesteś z tych "wszechwiedzących", których na forum nie brakuje.

    Póki co to na razie ty tutaj zgrywasz omnibusa teleskopowego na tym forum. Firma APM jest mi od dawna znana (relacje firm APM, TMB Optical, LZOS także). Na chwilę obecną będę kompletował teleskop z nowych akcesorii, więc używkami na razie nie jestem zainteresowany. Nie wiem skąd u ciebie takie utyskiwanie (łagodnie mówiąc) z tego powodu, nie wiesz jakie mam z rozbudową plany i do tego twoje porównywanie cen nowych części z używanymi. Jak ktoś idzie kupić auto z salonu, to też mu odradzasz i mówisz, że przepłaca, żeby kupił sobie lepiej używkę? Jest to każdego sprawa indywidulana. Jeśli ty używasz GSO, to inni też powinni (normalnie chodząca wyrocznia). Według ciebie przepłaciłem, a ja porównując ceny nowych dielektryków wybrałem taką (jak to napisałeś dla "zamożnych klientów" - dobre? - a była z nich najtańsza?) i tak jak peter5 napisał, grunt to być zadowolonym. Nie spinaj się tak, bo ci żyłka pęknie (jak już ciebie tak to boli, to mogę ci za kilka lat ją odsprzedać na giełdzie?). Każdy patrzy w niebo swoim sprzętem i powinien czerpać z tego przyjemność.

     

    PS Już wiem skąd u ciebie ten ból dexter77, widzę, że z ciebie pyra poznańska, a tam każdy grosz dwa razy się ogląda?? ?

    • Confused 1
  6. 44 minuty temu, dexter77 napisał:

    Zresztą APM ma mocno zawyżone ceny, gdyż ich sprzedaż jest nastawiona na bardziej zamożnego klienta, w tym rynek USA.

    Trochę chyba ciebie poniosło. Jest to normalna firma w miarę z cenami zbliżonymi do innych firm, jeśli chodzi o akcesoria do teleskopów, taka średnia półka. Jeszcze mi napisz, że za drogą kątówkę kupiłem? Z tego co patrzyłem, to kątówki 2" dielektryczne oscylują w cenach 120-180 euronów (WO,ES, itp.), więc nie wiem  jakie są to u ciebie ceny nie wyssane z palca. Również patrz na dostępność, bo teraz jak piszą, że dostępne od ręki, to może się okazać, że będzie za pół roku. Ja swoją kupiłem za ok. 130 euronów, a wysyłkę miałem gratis, bo były lekkie opóźnienia w dostawie.

  7. 6 godzin temu, dexter77 napisał:

    a co to za kątówka i dlaczego APM?

    A dlaczego by nie. Kupiłem po okazyjnej cenie w porównaniu do innych kątówek (jeszcze przed Black Friday, gdzie ceny są sztucznie zawyżane i są niby promocyjne?). Na zagranicznych forach kątówka ta jest bardziej znana i jej użytkownicy są zadowoleni?

  8. Witam, szanowne grono. W związku, że sezon mikołajkowy tuż, tuż, więc postanowiłem zmodernizować mój teleskop i sprezentowałem sobie kątówkę i okular 5mm (oczywiście w większe ogniskowe też będę się zaopatrywał?) W porównaniu do kitowych akcesoriów, tutaj już wagowo czuć, że ma się do czynienia z czymś konkretniejszym. Póki co za oknem śnieżne krajobrazy i niebo pochmurne. Jak warunki się poprawią, to opiszę wrażenia przy użyciu nowych akcesoriów?

    UPGRADE 1

    update_1.thumb.jpg.054c00fb4365c0b0da0e0d8815e7ff6c.jpg

    • Like 1
  9. Mam pytanie trochę z innej beczki, tzn. chciałem dokupić do mojego zestawu kątówkę i okular ES 4.5mm (tak, jestem hardkorem?). Jednak dzisiaj dostałem info ze sklepu, że ten okular będą mieli dostępny dopiero w połowie czerwca 2021? Jako dostępną alternatywę sugerują mi okular TS HR 4 albo 5mm 58°. Jakie macie opinie na temat tych okularów? Wybrać TS  czy lepiej spasować?

     

    PS Z powodu braku czasu, póki co z odrośnikiem jeszcze nie walczyłem?

  10. W dniu 30.10.2020 o 08:13, sosna napisał:

    Hej, relacja fajna i super że jesteś zadowolony z obserwacji ale nie wprowadzajmy proszę nowych w błędne przekonanie że planety w achro F5 wyglądają super... Porównasz widok z dużego newtona, maka czy SCT to gwarantuje że zmienisz zdanie.

    Przecież pisałem, że porównywałem widoki tych obiektów, do obrazów z lornetki... (póki co nie mam do czego innego porównania). U mnie planety to taki dodatek, bardziej przy moim niebie stawiam na DSy. Trochę przyszła poprawa warunków i to wykorzystałem (niedawno skończyłem obserwacje?), jednak trochę blask Księżyca przeszkadzał. Przyznam, że wciągnęły mnie te nocne obserwacje? Będę szykował się na razie na zakup kątówki 90°, bo przy kitowej 45° trzeba dziwne pozycje przyjmować, jak chce się coś pooglądać bliżej zenitu z pozycji siedzącej ?

     

    W dniu 30.10.2020 o 17:01, [email protected] napisał:

    Pozazdrościłem spectat0r Tobie tego montażu i też sobie kupiłem AZ4 tylko że na alu. Twój teleskop fajnie się na nim prezentuje. 

    Grunt to wzajemna motywacja ?

  11. 14 godzin temu, dexter77 napisał:

    Jakie masz okulary? Na planetach i Księżycu spróbuj z nałożoną pokrywą i odkręć tylko centralne mocowanie, tak aby była mała dziura na wlocie - nie będzie tak walić po oczach i zmniejszy się AC.

    Póki co wszystko kitowe?. Też tak z pokrywą próbowałem i obraz planet był lepszy?. Muszę jednak poczekać na lepsze warunki pogodowe.

    14 godzin temu, mqx napisał:

    Mam pytanie, jak względem tego Oriona Ultrablock wypada filtr Baader UHC-S/L-Booster?

    Cenowo jest w pół drogi między Svbony a Orionem. 

    Też się nad tym zastanawiam.

  12. Z tym pogodnym niebem to teraz trochę u mnie ciężko (prawie codziennie pada), ale jak tylko zobaczę jakąś przerwę w chmurach, to wystawiam od razu teleskop (nie ma problemu z mobilnością?). Tym razem poobserwowałem Marsa, Jowisza, Saturna i Księżyc pod nieco czystszym niebem. Aberracja była bardziej widoczna na Marsie, a tak poza tym to jakoś specjalnie w ogóle nie przeszkadzała. Zestaw zaplanowałem sobie co miesiąc modernizować. Na początek dokupię jakąś kątówkę dielektryczną 2", potem może filtr semi-APO 2" (niby łączy cechy filtrów: księżycowo - planetarnego oraz eliminującego aberrację chromatyczną), żeby przyciemnić trochę blask najjaśniejszych obiektów, no i filtr Orion Ultrablock 2" do mgławic. Może jeszcze jakieś mocowanie do filtra słonecznego?. W międzyczasie jakiś okularek też dokupię, ale jeszcze muszę się wgłębić w temat?. Wydaje mi się, że 5mm do planet i Księżyca to jest max jak na ten teleskop. Do większości DSów  to jakieś okulary w zakresie 12-20mm i jakieś 26-32mm do przeglądu, ale wszystko w swoim czasie. Póki co z widocznych gromad, to oglądałem Plejady przy blasku Księżyca. Ładnie się całe prezentowały nawet w kitowym okularze. Postaram się dalsze wrażenia opisywać po kolejnym dokupieniu akcesoriów.

    PS Rodzinka też zadowolona? Syn chce codziennie patrzeć przez teleskop i sprawia mu to też ogromną frajdę i nawet żona nic nie marudzi? 

  13. Witam wszystkich forumowiczów,

    chciałem was poinformować, że zostałem posiadaczem tego refraktora i jak już wcześniej pisaliście, to podzielę się moimi pierwszymi wrażeniami (może to pomoże co niektórym jeszcze niezdecydowanym w wyborze pierwszego teleskopu).

     

    r120_600.thumb.jpg.97c5ff619862a860ee90f43c60c89bf3.jpg

     

    Słuchając rady innych na razie nie dokupywałem do tego teleskopu żadnych "ulepszeń" i obserwacje przeprowadzałem na kitowym zestawie.

    Po pierwsze jestem bardzo zadowolony z tego teleskopu, jako pierwszego sprzętu do nocnych obserwacji (poza moją lornetką). Z powodu braku pogodowych warunków do nocnych obserwacji na początek teleskop wypróbowałem w obserwacji ptaków w pochmurny i słoneczny dzień. Podczas dziennego obserwowania przyrody, aberracja - którą mnie straszono - jest bardzo znikoma i w ogóle nie przeszkadza w patrzeniu. Sądzę, że dużo osób się wypowiada na temat tego teleskopu, nie mając z nim nigdy do czynienia. Jeśli chodzi o wyciąg, to również póki co bez zastrzeżeń, brak luzów. Co do nocnych obserwacji, to trafiłem jednego dnia na mniej zachmurzone niebo z widocznym Księżycem, Jowiszem, Saturnem i Marsem i postanowiłem do wykorzystać. I znowu czytając, że ten teleskop nie jest do tego typu obserwacji przeznaczony, postanowiłem to naocznie sprawdzić.

    Na początek wziąłem Księżyc i był pierwszy efekt WOW?. Niektórzy pisali, że ten teleskop to taka jednookularowa lornetka, ale mój Nikon 10x50 nigdy nie dawał takich obrazów. Pasmo górskie Montes Apenninus choćby wychodziło z Księżyca i chciało mi podrapać oko?. Dodatkowy klimatyczny efekt dawały przelatujące chmury. Leciutka, wręcz niezauważalna aberracja na obrysie Księżyca również nie przeszkadzała. Następnie przeszedłem na Jowisza. Prezentował się on z dwoma lekkimi ciemniejszymi pasami i galileuszowymi księżycami. Aberracja też ledwo zauważalna (być może pomogło mi w tym lekko zachmurzone niebo). Następny był Saturn. Tutaj miałem największą satysfakcję?. W końcu mogłem zobaczyć tę planetę z jej pierścieniami i towarzyszącym jej Tytanem. Nawet przy większym zachmurzeniu, gdzie gołym okiem było ciężko go wyszukać, w teleskopie obraz był dobry. Na końcu przeszedłem na wschodzącego na nocnym niebie Marsa. Pokazał mi się jako rudawa planeta, z ciemniejszymi elementami w środku. Aberracja również znikoma.

    Podsumowując, teleskop wywołał na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Lornetka zeszła na drugi plan. Nawet patrzenie jednooczne mi nie przeszkadza (może pomyślę tylko o jakiejś opasce). Teraz tylko wypatruję ciemnego, bezchmurnego nieba, żeby zobaczyć przez niego jakieś DSy. Może mam małe wymagania co do obserwacji danych obiektów, ale chyba najważniejsze jest czerpanie z tego satysfakcji. Co do AZ4 stalowego, to sprawia on wrażenie solidnego i myślę, że trochę większą aperturę (w razie potrzeby, w niedalekiej przyszłości) też spokojnie wytrzyma. Nic nie drga, nie muszę czekać na wytłumienie się teleskopu, tylko ustawiam na dany obiekt i wszystko elegancko gładko się przemieszcza (nawet przesuwając tylko kciukiem?). Przenoszenie tego teleskopu razem ze statywem również nie stanowi dla mnie problemu (tylko muszę pamiętać o dokręcaniu teleskopu do statywu podczas przemieszczania, bo parę razy była już niekontrolowana karuzela?). Jeszcze dokupię odpowiednią torbę do teleskopu i statywu, i będzie gitara. Wiem, że z tym teleskopem zostanę na dłużej?

    Co do modernizacji tego teleskopu, to następnie chciałbym dokupić jakąś kątówkę 2", no i jakieś dobre okulary, filtry do niego (które wykorzystają w pełni ten teleskop). Jakie byście z tych akcesoriów polecali najbardziej? Wiem jest to temat rzeka...

     

     

    • Like 9
  14. Ja próbowałem z moim synkiem (5lat) obserwacje przez lornetkę, ale jest mu jeszcze nieporęczna i ciężko mu w rękach ją utrzymać, a co dopiero przez nią obserwować. Ja dla mojego syna będę mu zamawiał teleskop Skywatcher Dobson Teleskop N 76/300 Heritage DOB albo coś podobnego, który jest raczej przeznaczony dla dzieci i wydaje mi się, że sprawi mu wiele frajdy.

  15. Dzwoniłem dzisiaj do jednego sklepu i ogólnie posucha jest z wyborem teleskopów (z powodu korony, dostępność większości będzie dopiero w grudniu/styczniu). Trochę szkoda, bo się już trochę napaliłem, a do grudnia czekać, to zapał może mi minąć i być może ceny mogą się zwiększyć ? . Jednak znalazłem dostępność tego teleskopu na stronie Astroshop i w nim mam zamiar dokonać zakupu ? Zastanawiam się tylko, czy AZ4 aluminiowy czy stalowy, ale raczej te drugie. [email protected] miałeś na myśli 120/600 czy 102/600, taki czeski błąd ? . Niby sprzedający z innego sklepu mówił mi, że na początek nie musiałbym zmieniać  w teleskopie pryzmatu Amiciego na inną kątówkę , ale jakoś nie brzmiało to przekonująco. Co do kątówki, to wziąłbym coś z APMu (https://www.astroshop.pl/zwierciadla-katowe/apm-zwierciadlo-katowe-90d-99%-2-/p,59683, tańsze kątówki będą znowu dopiero dostępne na grudzień/styczeń, ale jakoś cena mnie nie odstraszyła). Co do planet to chciałbym na razie dostrzec pasy chmur na Jowiszu i pierścień w Saturnie (nie mam na razie jakiś wygórowanych wymagań). Może przez takie coś: TS Optics Okular planetarny HR 5mm 1,25" (https://www.astroshop.pl/okulary/ts-optics-okular-planetarny-hr-5mm-1-25-/p,6164) już by się coś zobaczyło. Do mgławic jakiś Explore Scientific Okular szerokokątny 18mm (https://www.astroshop.pl/okulary/explore-scientific-okular-szerokokatny-18mm/p,22599). Do galaktyk wypróbuję kitową 10 ? . Oczywiście okulary i inne filtry będę dokupywał stopniowo.

  16. [email protected] dzięki wielkie, za rzeczowe informacje, o to mi chodziło ? Fajnie, że jest tutaj osoba, która używa ten sam sprzęt, co zamierzam kupić (będzie można skorzystać z twojego doświadczenia ? ). To na początek rozejrzę się za jakimś okularem planetarnym (chyba, żebyś jakiś na początek polecił ? ). Stopniowo będę poszerzał gamę okularów. Otóż to, obserwacje mają sprawiać czystą przyjemność, obojętnie z jakiej apertury.

    PS Stosujesz jakieś filtry podczas obserwacji, godne polecenia?

  17. [email protected] właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem ?Wczoraj jeszcze przeczesywałem niemieckie fora i znalazłem porównanie tego teleskopu AC120/600 z  PS 72/432 ED i  Sky-Watcher Explorer 150PDS (http://www.waloszek.de/astro_sw_120_d.php) no i jeszcze bardziej się przekonałem do tego teleskopu.  Jeśli chodzi o budżet to jakoś nie byłoby problemów z AC150/750, ale sądzę, że wystarczy mi na razie AC120/600 ( porównując gabaryty, to AC120/600 już prawie wielkościowo jest taki sam jak Newton 150/750, więc nie wiem jakby sobie AZ4 poradziłby z tym AC/150/750). Jakaś inna kątówka i przedstawiony przez [email protected] okular Hyperion 31 mm (mam nadzieję, że o taki chodzi: https://www.astroshop.pl/okulary/baader-okulary-asferyczne-hyperion-31mm-1-25-/p,10803#tab_bar_0_selectt) jako zestaw początkowy wystarczy ;-) .

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)