Skocz do zawartości

Janko

Użytkownik
 • Zawartość

  1420
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  20

Zawartość dodana przez Janko

 1. Niebo jest wtedy, gdy Piekło jest wtedy, gdy - kucharzami są Francuzi - kucharzami są Anglicy -mechanikami są Niemcy -mechanikami są Francuzi - policjantami są Anglicy - policjantami są Niemcy - organizatorami są Szwajcarzy - organizatorami są Włosi a kochankami są Włosi. a kochankami są Szwajcarzy.
 2. Janko

  Nienawiść

  Wisława Szymborska NIENAWIŚĆ Spójrzcie, jak wciąż sprawna, Jak dobrze się trzyma w naszym stuleciu nienawiść. Jak lekko bierze wysokie przeszkody. Jakie to łatwe dla niej - skoczyć, dopaść. Nie jest jak inne uczucia. Starsza i młodsza od nich równocześnie. Sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia. Jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym. Religia nie religia - byle przyklęknąć na starcie. Ojczyzna nie ojczyzna - byle się zerwać do biegu. Niezła i sprawiedliwość na początek. Potem już pędzi sama. Nienawiść. Nienawiść. Twarz jej wykrzywia grymas ekstazy miłosnej. Ach, te inne uczucia - cherlawe i ślamazarne. Od kiedy to braterstwo może liczyć na tłumy? Współczucie czy kiedykolwiek pierwsze dobiło do mety? Porywa tylko ona, która swoje wie. Zdolna, pojętna, bardzo pracowita. Czy trzeba mówić ile ułożyła pieśni. Ile stronic historii ponumerowała. Ila dywanów z ludzi porozpościerała na ilu placach, stadionach. Nie okłamujmy się: potrafi tworzyć piękno. Wspaniałe są jej łuny czarną nocą. Świetne kłęby wybuchów o różanym świcie. Trudno odmówić patosu ruinom i rubasznego humoru krzepko sterczącej nad nimi kolumnie. Jest mistrzynią kontrastu między łoskotem a ciszą, między czerwoną krwią a białym śniegiem. A nade wszystko nigdy jej nie nudzi motyw schludnego oprawcy nad splugawioną ofiarą. Do nowych zadań w każdej chwili gotowa. Jeżeli musi poczekać, poczeka. Mówią, że ślepa. Ślepa? Ma bystre oczy snajpera i śmiało patrzy w przyszłość - ona jedna.
 3. Janko

  Lornetka 10x50 do 500zł

  Lorneta 70 mm = walizeczka. Lorneta 100 mm = walizka.
 4. Krótki poradnik dyskusji politycznej: - Ludzie, ależ ta Kaśka się puszcza!!! - Ale łżesz, przecież każdy widzi, że to Franek ma krzywe nogi!
 5. Ładną mieliśmy dzisiaj pogodę :kubus:

  1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
  2. lukost

   lukost

   Jak Ci napada ponad pół metra (jak u mnie), to zmienisz zdanie... ;)

  3. RomekAstrobaza

   RomekAstrobaza

   hehe nie ma szans

   mam prawie 40 lat - i jakoś nie pamiętam by tyle napadało w Radomiu hehe

   Mnie się marzy tak ok 30 cm. 

   A w tej chwili jest pomiędzy 5-10 cm

  4. piotrkusiu

   piotrkusiu

   U mnie cały dzień Słońce świeciło a o 15.30 przyszły chmury. Około 16.45 pojawiły się gwiazdy - pobiegłem po 80/400 i okulary, rozstawiłem się, zerknąłem w niebo i... zobaczyłem chmury... Padły wtedy pewne słowa, których tu nie zacytuję ale bardzo zaciekawiły ludzi w bloku bo wielu pojawiło się w oknach...

 6. Historia prawdziwa: Pewna poważna pani wybrała się z przyjaciółką na wycieczkę do Paryża. W Paryżu, jak to w Paryżu, mieszanka etniczna. Stojąc w kolejce bodajże do Luwru, pani, nudząc się nieco, patrzy po sąsiadach i komentuje do koleżanki: popatrz, jaki czarny Murzyn. W tej samej chwili Murzyn odwraca się, spogląda na panią i mówi po polsku: a widziała pani kiedy białego Murzyna?
 7. Janko

  TS Marine 7x50 MX - opinia

  To tak samo jak z tymi armeńskimi koniakami
 8. Co racja, to racja, ale wariatów też nie brak na tym świecie
 9. O ile dobrze pamiętam, to Rozetę też wypatrzyłem po raz pierwszy ze swojego balkonu przez lornetkę Swift Audubon 8,5x44. Zaś w innych okolicznościach różnie z nią bywało
 10. Naturalne przesłony też dają się wykorzystać. Polecam pnie drzew
 11. Oriona z Wielką Mgławicą widać było przez chwilę ze wschodniego okna, i Byka z Aldebaranem wśród Hiad. 🍀

  1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
  2. Karol_C

   Karol_C

   Kometa dobrze widoczna :)

   Szacuje jej jasność na 5.2 mag.

  3. Hagen

   Hagen

   O 6-tej rano pojawiła się dziura w chmurach i ukazała się piękna koniunkcja Księżyca i Wenus. Kiedy wreszcie to niebo się rozchmurzy!?:(

  4. Janko

   Janko

   Dziś rano, idąc do pracy też widziałem Wenus z wąskim sierpem Księżyca. I jeszcze blisko pod księżycowym sierpem było coś jasnego, czego nie zidentyfikowałem. Może ktoś podpowie? :))

 12. Janko

  Plany na 2019 rok

  Chcesz rozśmieszyć Pana Boga? Opowiedz Mu swoje plany na jutro
 13. Janko

  Wspomnień czar... ;)

  Te jelenie to mają bardzo niemiły głos, zwłaszcza gdy się ich słucha schodząc z Ornaku na Iwaniacką Przełęcz, bez latarki, w całkowitej ciemności i po całodziennej wędrówce granią Doliny Chochołowskiej. Taki to człowiek kiedyś był głupi (i taki mocny ).
 14. Janko

  Wspomnień czar... ;)

  Muzyka podczas obserwacji? Świętokradztwo! Jak można nie wsłuchiwać się w odgłosy nocy, pohukiwania puszczyka, poszczekiwania lisa?
 15. Janko

  Wspomnień czar... ;)

  Lądowanie na Księżycu - oglądane w Kątach Rybackich z rodzicami i braćmi w kwaterze wynajętej u ś.p. p. Ćwirty. Żadnych przeczuć co do późniejszych zainteresowań astronomicznych. Kasjopeja pokazana mi przez najmłodszego syna na wygwieżdżonym, górskim niebie, podczas narciarskiego wyjazdu do wsi Liptowska Tepliczka w Niskich Tatrach. On rozpoznaje a ja nie? Coś tu nie tak. Mapy nieba drukowane systematycznie, jeszcze wtedy na całą stronę, w czytywanym "od zawsze" miesięczniku Wiedza i Życie. Tamże reklamy "żółtych" teleskopów i moja reakcja: ha, ha - kto takie rzeczy kupuje ? Zainteresowanie lornetkami - najpierw do przyrody. I tak to poszło.
 16. Janko

  TS 20x80 IF z filtrami UHC ,brać czy nie.

  Oh, my Goodness ł!!! Ty tak w ramach świątecznej dobroci ? W każdym razie, dziękuję.
 17. Tym bardziej nie będę głosował
 18. Janko

  Ku przestrodze

  Swoją drogą, jakiś młody psycholog mógłby zrobić doktorat studiując przypadki pojawiające się na AF. Dla mnie pełne zaskoczenie, choc trochę już w życiu widziałem
 19. Janko

  Ku przestrodze

  Ja bym dłużej nie tolerował. Moderatorzy, pomyślcie nad tym. To do niczego dobrego nie prowadzi.
 20. Janko

  Ku przestrodze

  Już dawno mówili, że taka kometa to nieszczęście zwiastuje.
 21. Janko

  Statyw (żuraw) pod lornetkę.

  To zależy. Pięćdziesiątka bez spożycia pozwala jeszcze na obserwacje bez podpórek. Natomiast w przypadku spożycia nadmiernego nijak się nie da.
 22. - Sąsiedzie, coście wczoraj za święto mieli, żeście tak wszyscy tańczyli na tej waszej działce? - Żadne święto, dziadek ul przewrócił.
 23. Janko

  Almanach Astronomiczny

  Moderatorzy, poprawcie tytuł, pliiiz.
 24. Janko

  Wymarzony teleskop na gwiazdkę

  Przegrana sprawa. Te kuny to strasznie sprytne zwierzaki
 25. Janko

  Lornetka Delta Optical SkyGuide 15x70

  Jeśli Polaris pisze "...muszę uczciwie zakończyć rekomendacją Celestrona SkyMaster Pro 15x70 jako lornetki, której zakup warto rozważyć z perspektywy miłośnika astronomii.", to ja jestem tego pewny. Zaś odpowiadając kol. Rado, to dyskutowane tutaj lornetki w żadnym przypadku nie ukażą gwiazd jako "mglistych, rozmazanych punktów". Gwiazdy przez nie widać "jak szpileczki" w znacznej części pola widzenia.
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)