Skocz do zawartości

DarX86

Użytkownik
 • Zawartość

  2154
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  75

Ostatnia wygrana DarX86 w Rankingu w dniu 24 Sierpień

DarX86 posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

5382 Excellent

O DarX86

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Skierniewice/Rawa Mazowiecka

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Jasień

Ostatnie wizyty

11022 wyświetleń profilu
 1. DarX86

  Pieszczenie meteorytu :)

  Z metryczkami to jest tak, że nie jest to jakiś dokument urzędowy stwierdzający autentyczność. To "tylko" oświadczenie posiadacza, że to co sprzedaje jest tym za co się podaje. Oczywiście niektórzy są bardziej wiarygodni bo należą np. do PTMA, lub bardziej globalnie IMCA (International Meteorite Collectors Association) gdzie każdy ma swój indywidualny numer. Ale to wszystko i tak odbywa się na zasadzie wiedzy no i wiary, że osoba od której się kupuje nic nie kombinuje. Oczywiście część meteorytów jest na tyle charakterystyczna, że na pierwszy rzut oka widać o co chodzi. Rzadko ale zdarzały się też sytuacje, że ktoś chciał sprzedać "zwyczajny" meteoryt jako rzadkość za większą kasę. Gdzie dopiero specjalistyczne badania potrafiły bez wątpienia stwierdzić, że to zwyczajniak, a nie unikat. Oba okazy będą tak samo potraktowane. Jeśli będę sprzedawał to sam wystawiam metryczkę z nazwą meteorytu, wagą, oraz informacją od kogo kupiłem. Potwierdzam te informacje swoim podpisem i to tyle
 2. DarX86

  Pieszczenie meteorytu :)

  Metoda znana poszukiwaczom skarbów, którzy czyszczą swoje znaleziska Czyli oczyszczenie z luźnego brudu, potem czyszczenie metalu metodą elektrolizy. Z tym najdłużej zeszło bo kąpiel pod prądem robiłem kilka dni, co jakiś czas oczyszczając okaz ze zluzowanego brudu i wymieniając elektrolit na czysty. Gdy uznałem, że już nie ma co dłużej go moczyć, przyszła pora na mycie i czyszczenie szczotką ze sztywnym włosiem. Potem delikatnie objechałem miniszlifierką ze szczotką z miękkiego drutu. Kolejnym etapem to suszenie metodą piekarnikową (jak wypiekanie desicantu), trzymałem w piecu 5 godzin. Wtedy nabrał już niemal finalnego wyglądu, bo po wyschnięciu znacząco zjaśniał i ładnie uwidoczniły się oliwiny. Na mokro wszystko było ciemne i już myślałem że oliwinów nie będzie widać. Na koniec jeszcze raz uruchomiłem miniszlifierkę, bo po suszeniu gdzieniegdzie pojawił się nalot po elektrolicie. Zabawę zacząłem we wtorek, więc doprowadzenie do takiego stanu zajęło 6 dni
 3. Jakiś czas temu zakupiłem okaz meteorytu Sericho o wadze 77g, takiego brudaska: Początkowo myślałem żeby go przeciąć na pół, jednak po oględzinach zauważyłem sporo spękań i odpuściłem, bojąc się że rozleci się w czasie cięcia. Odłożyłem okaz na półkę i... zbyt długo spokoju nie zaznał. Skoro bałem się ciąć, postanowiłem że spróbuję wyczyścić brudasa I tak po tygodniu pracy nad nim, mogę pokazać efekt który mnie zadowala Uprzedzam że zdjęcia są duże jakby ktoś chciał się przyjrzeć Podczas czyszczenia nie uniknąłem cudownego rozmnożenia, od okazu powyżej oddzielił się bobasek, który trzymał się tylko na syfie i oliwinach Meteoryt stracił 25% początkowej masy. Uważam że było warto poświęcić rdzę i inne syfy dla efektu finalnego
 4. DarX86

  Różnica w jakości obrazu

  A z jakim teleskopem ich używasz? Oraz jak ciemne masz niebo? kjacek mnie uprzedził
 5. DarX86

  Wieloryb z Kijem Hokejowym

  Bo nalewka działa na widzenie dopiero po spożyciu
 6. DarX86

  Wieloryb z Kijem Hokejowym

  Podmieniłem, na trochę "podostrzone".
 7. DarX86

  Wieloryb z Kijem Hokejowym

  No cóż, ostrość mogę poprawić dopiero na wiosnę Po pół roku to już nie pamiętam co mogło pójść nie tak że ostrość uciekła... Mam jeszcze jeden materiał z tego okresu, aż się boję zajrzeć co tam jest. Obstawiam że Maciek ma rację, ja błędu nie popełniłem, to leżakowanie szkodzi !
 8. Zdjęcie przedstawia galatykę Wieloryb (NGC 4631), "NGC 4631 znajduje się w odległości około 25 milionów lat świetlnych od Ziemi i rozciąga na 140 tys. lat świetlnych. Ma wydłużony, klinowy kształt, wyraźnie zniekształcony. Satelitą tej galaktyki jest mała galaktyka eliptycznaNGC 4627. " oraz galaktykę Kij Hokejowy (NGC 4656) "Galaktyka ta przypomina swym kształtem kij hokejowy. Jej jasna, zakrzywiona północno-wschodnia część została skatalogowana w New General Catalogue jako NGC 4657, gdyż dawniej sądzono, że to osobny obiekt. To zniekształcenie galaktyki NGC 4656 jest spowodowane najprawdopodobniej oddziaływaniem grawitacyjnym z sąsiednią galaktyką NGC 4631" Materiał był sezonowany, czyli przeleżał całe lato NEQ6, SW 150/750, QHY8L, 56x600s.
 9. DarX86

  Brak pogody

  UPS, spóźniłeś się 30 min z tą informacją...ale do mnie masz daleko to może Cię minie pozakupowa klątwa
 10. Otóż to, wszystko zależy czy rozdzielenie konkursu przyciągnie nowych uczestników. Czy konkurs bobasowy sprawi, że początkujący nabiorą odwagi do zgłaszania swoich prac ("bo teraz po co zgłaszać skoro szans się nie ma"). Oraz czy podniesienie rangi głównego konkursu zachęci tych doświadczonych do startowania.
 11. Ale myślicie żeby były zupełnie oddzielne niepowtarzające się ankiety, czy może tak by w konkursie "dorosłym" można było głosować na wszystkie zgłoszone prace. A dodatkowo była mała ankieta bobasowa z przesortowanymi zgłoszeniami. Tak by nie traktować tego jako dwa zupełnie oddzielne konkursy. Tylko dodatkowa ankieta była takim bonusem dla początkujących.
 12. DarX86

  Jaki filtr OIII do CCD?

  Dzięki Maćku
 13. Przeglądam ostatnio oferty filtrów OIII 2" do kamery CCD w niewygórowanej cenie. Niby oczywistym wyborem wydaje się Baader , ale dziś trafiłem też na filtr markowany przez Explore Scientific, który jest znacząco tańszy od Baadera. Może ma ktoś wiedzę jak wypadają te filterki względem siebie? Czy warto mieć węża w kieszeni i pójść w ESa, czy raczej będzie to wydatek obarczony bólem złego wyboru?
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)