Skocz do zawartości

jolo

Moderator globalny
 • Zawartość

  8068
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  332

Zawartość dodana przez jolo

 1. jolo

  Kilka sieciowych urządzeń

  Został już tylko nr 1.
 2. jolo

  Testy montażu ATM Wirus 2020

  No to super wiadomość dla potencjalnych chętnych, bo ze współczesnymi aparatami czy kamerkami CMOS przy zwiększeniu gainu (ISO) nie ma najmniejszej potrzeby naświetlania więcej niż 60-120s. W Samyangu 135 po przymknięciu do 2.8 nawet wąskie pasma naświetlam po 120s i jest ok.
 3. jolo

  Pomoc w obliczeniach

  Prawie dobrze, tylko podstawiłeś 0.78125 jako rozdzielczość w sekundach kątowych na krok. A jak sam wcześniej policzyłeś, RA ma 86400 sekund na cały obrót, więc ta rozdzielczość w sekundach RA na krok będzie inna. 1h w RA to 15 stopni, 1m w RA to 15 minut kątowych, 1s w RA to 15 sekund kątowych.
 4. Nie porównywałem akurat tych modeli maczków jeden obok drugiego, ale według mnie, jeśli miałbyś zamiar kupować maka 102 za 1230, to lepiej już dołożyć jeszcze trochę i kupić maka 127 od SW. Różnica w obrazie będzie na pewno większa niż między makami 102 o różnych cenach. Zwróć też uwagę na wyposażenie - jeden porządny okular czy lepszy szukacz, czy brak kątówki w zestawie przy takich kwotach może zrobić zauważalną różnicę. A tak w ogóle to lepiej kupić używanego.
 5. Po zmianach w domowym internecie zostało mi kilka rzeczy na sprzedaż. Poniżej lista - cena zawiera przesyłkę paczkomatem InPost. router WiFi TP-Link TL-WR841N, ver 9.1 z zasilaczem. 30zł router WiFi TP-Link TL-WR841N, ver 13.0 z zasilaczem. 35zł SPRZEDANE router WiFi TP-Link TL-WR841N, ver 13.0 z zasilaczem. 35zł SPRZEDANE Karta WiFi USB TP-Link TL-WN725N. 30zł SPRZEDANE Dysk sieciowy Zyxel NSA310 + dysk Samsung 1000GB, zasilacz. 200zł Routery i dysk sieciowy sprawne i zresetowane do ustawień fabrycznych - jeszcze kilka dni temu pracowały w domu i obserwatorium. Karta WiFi prawie nowa. Routery w opakowaniach zastępczych - oryginalnych już nie mam. Dysk NSA310 - oryginalne opakowanie jest.
 6. Kolor do M63 o którym pisałem miesiąc (czyli dwa posty) wcześniej okazał się do bani i nawet kalibrator do monitora nie pomógł go okiełznać. Zebrałem więc ostatnio trochę nowego i połączyłem z luminancją. Na ten sezon to mój koniec bojów ze Słonecznikiem 18.04-21.05.2020, Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, LRGB 750 minut, niebo podmiejskie. Przejrzystość dobra, seeing średni.
 7. Taki średni zestaw do astrofotografii (z opaskami grzejnymi) pobierać może 25-40W w czasie pracy. Do tego laptop (jeśli nie jest do gier ) to jakieś 20-30W. W sumie około 70W, czyli potrzebujemy prąd około 6A w najcięższym momencie. 6A razy 7 godzin daje 42Ah i taka pojemność nas interesuje. Albo nieco większa - licząc straty i spadek wydajności akumulatora. Do tego przetwornica samochodowa 230V o mocy ciągłej tak z 300W (zawsze są podawane na wyrost). Laptop zamiast zasilać przez przetwornicę 230V i oryginalny zasilacz można zasilać przez zasilacz samochodowy 12V do laptopów. Będą nieco mniejsze straty i trochę dłużej podziała akumulator. Przy pracy z akumulatorami samochodowymi albo żelowymi dwie ważne informacje: trzeba uważać żeby nie zewrzeć, bo prąd zwarcia jest bardzo duży i sieje zniszczenie akumulatory kwasowe i żelowe powinny być przechowywane naładowane. A więc po sesji naładować do pełna, przed kolejną sesją podładować i będzie dobrze
 8. jolo

  Naiwne pytania

  Według mnie to by mogło się sprawdzić. Duże lustro, do tego kamerka CMOS na zwiększonym gainie (odpowiednik ISO w lustrzankach) - to będzie dość udana kombinacja dla galaktyk. Ostrzyć dałoby się ręcznie na przełożeniu 1:10, ale najprostszy motofocus Sky Watchera zwiększy znacznie komfort obsługi. No i lapek niestety, bo jakoś trzeba obraz z kamerki rejestrować i podglądać. Celować w obiekt z okularem, a potem zmieniać na kamerkę. Albo zainwestować we flip mirror.
 9. CG5 GT i obecne Advanced VX (to mechanicznie chyba prawie to samo) sprzedawane były w kompletach z C11. Więc pewnie do wizuala i do avikowania się nadadzą.
 10. A ten montaż Meade który sprzedajesz - dałby radę na pewno.
 11. Wg mnie nie jest tak źle. Mam monitory świeżo po kalibracji i nie rzuca się w oczy. Zamiast bawić się w odszumianie w Pixie na końcu lepiej użyć Neat Image i będzie dużo szybciej, a i tak lepiej. Oczywiście na pełnej rozdzielczości, a resize dopiero na końcu.
 12. Ja też jestem na plus. Obecnie jakaś moda panuje na superkontrastowe astrofoto. A przecież po pierwsze te obiekty nie są takie, a po drugie kontrast to nie to samo co detal. Tutaj na cropie galaktyka bardzo smaczna, z dużą ilością naturalnego detalu.
 13. Odkręć tę pokrywę i sprawdź dlaczego ta podkładka dystansowa nie dolega do korpusu. Pęknięcia mogły powstać jak ktoś przy montażu próbował założyć pokrywę bez podkładki dystansowej. Tak to u mnie wyglądało https://astrojolo.com/gears/heq5-on-steroids/
 14. jolo

  M87 - czy to jet?

  Wg mnie tak - położenie się zgadza. Adam Block na ratunek https://apod.nasa.gov/apod/ap100520.html
 15. Numerek 98 z katalogu Messiera niezbyt często ląduje na matrycach astrofotografów. To dość spora galaktyka spiralna, ale ustawiona do nas pod ostrym kątem 74 stopni, przez co wyłapanie detalu z jej ramion wymaga dobrych warunków. Czaiłem się na ten kadr dość długo i czekałem na dobrą przejrzystość, bo w otoczeniu znajduje się sporo słabizn. No i dobra przejrzystość się trafiła, ale niestety z seeingiem było dużo gorzej, przez co ilość detalu w M98 nie powala. Ale okolice są przyjemnie zakłaczone w tle Widać to lepiej na odwróconym obrazie mono. 18-22.042020, Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, LRGB 650 minut, niebo podmiejskie. Przejrzystość dobra, seeing średni-słaby. Otoczenie M98, 650 minut LRGB Otoczenie M98, 500 minut luminancji
 16. Podbijam temat i ankietę - widzę że głosy idą łeb w łeb, ale sporo się powtarza, a więc jest pewna dowolność Przy okazji może ktoś biegły w grafice wektorowej przygotowałby nadruk? Myślę że nadruk będzie powtarzany, tak jak na kominie w pierwszym poście. Nadruk powinien zawierać: logo FA tekst "XX Jubileuszowy Zlot FA" tekst "10 lat forumastronomiczne.pl" Nasze logo w poście powyżej ⬆️
 17. Podbijam temat i ankietę - widzę że głosy idą łeb w łeb, ale sporo się powtarza, a więc jest pewna dowolność Przy okazji może ktoś biegły w grafice wektorowej przygotowałby nadruk? Myślę że nadruk będzie powtarzany, tak jak na kominie w pierwszym poście. Nadruk powinien zawierać: logo FA tekst "XX Jubileuszowy Zlot FA" tekst "10 lat forumastronomiczne.pl" @ignisdei lub @Jacek E. lub @Jacek 2- moglibyście załączyć plik z wektorowym logo FA do wątku?
 18. Z astrofotografią borykam się już od jakiegoś czasu, ale jeszcze nigdy w kadr mi nie wpadła galaktyka M63 Słonecznik. Tej wiosny postanowiłem podejść do tego obiektu, i przez ostatnie cztery nocki nazbierałem około 9 godzin luminancji. Niestety seeing nie był dobry, a do tego obiektu bardzo by się przydał. Przez cały czas oscylował w okolicach 2.5-2.8", a jeszcze nie tak dawno potrafił całą noc utrzymywać się w okolicach 2". Mówi się trudno. Kolor w drodze, trochę zebrane, ale trochę mało. 18-22.042020, Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, L 550 minut, niebo podmiejskie. Przejrzystość dobra, seeing średni.
 19. jolo

  Samyang 135

  W sprzyjających warunkach na klatkach 30s udaje się uzyskać około 1.5px przy filtrze L, zazwyczaj nieco mniej przy RGB. Czasami przy H podchodzi pod 1px, ale wyznaczanie FWHM przy tak małych wartościach (poniżej 1.5px) jest obarczone sporą niepewnością. Kamerka QHY163M - a więc piksel 1.6x większy, niż w Twojej. Ostrość ustawiam robiąc klatki 2-3s sprawdzając na podglądzie w Maximie właśnie FWHM. Niestety CMOSy postawiły poprzeczkę wysoko (za wysoko) przed cywilną optyką. Niewiele obiektywów osiąga rozdzielczość 100 par linii na mm, a piksel Twojej kamerki ma 2.4um, czyli na jednym milimetrze się ich mieści ponad 400.
 20. Jeśli ten błąd to było coś w stylu " 416" is an invalid float to zainstaluj sobie najnowszą wersję. Został w niej poprawiony.
 21. Nie mam kamerki kolorowej niestety to dokładnie nie powiem Ci jak to zadziała. Możesz gdzieś załadować po dwa pliki light, flat i bias i wkleić tu linka to w wolnej chwili zerknę i obadam.
 22. Prawdopodobnie musiałbyś odznaczyć opcje w tym okienku, żeby program nie próbował dopasować na siłę darków do innych klatek. Biasy dałbym do zakładki Flat darks i też nie zaznaczał niczego w sekcji Classify by. http://www.hnsky.org/astap.htm#stack_menu
 23. ASTAP w pracy - Live Stacking. Czyli pokazujemy programowi pliki kalibracyjne, a następnie wskazujemy folder, do którego w czasie sesji będą zapisywane klatki. A program sprawdza czy w folderze pojawiła się kolejna klatka i jeśli tak, to ją w pamięci kalibruje, alignuje i dodaje do stacka. I możemy na bieżąco ocenić, czy już mamy wystarczającą ilość materiału, czy jeszcze zbierać. Cały proces dodania jednej 16Mpx klatki do stacka zajmuje około 4 sekund na laptopie z procesorem i5.
 24. jolo

  Potrzebna szybka odpowiedz

  Ja kiedyś usuwałem ostrą wykałaczką - podważyłem i odeszło. W tym miejscu LG nie pracuje, bo jest zasłonięte przez LW.
 25. Do stackowania asteroid i komet służy opcja wyrównania wg wyliczonej efemerydy https://www.hnsky.org/astap.htm#ephemeris_alignment
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)