Skocz do zawartości

_Wojtek_

Użytkownik
 • Zawartość

  205
 • Rejestracja

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana _Wojtek_ w Rankingu w dniu 22 Czerwiec 2014

_Wojtek_ posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

94 Excellent

O _Wojtek_

 • Tytuł
  Kapella

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  Gdańsk

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Gdańsk

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Aktualizacja ceny: Baader Glasspath Corrector 1:1,70 do nasadki Maxbright - 260 zł (plus koszt ewentualnej przesyłki).
 2. W skrócie powiedziałbym, że w super warunkach wygra Mak 180, natomiast na co dzień lepszy będzie ED-ek 120.
 3. Mars w tym roku a Jowisz w 2022. Ale jakie to ma znaczenie? Kolega szuka czegoś do planet. Czy SCT 8" w jakichkolwiek warunkach pokaże planety lepiej niż Mak 180? Wątpię...
 4. Polecam lekturę pierwszego posta tego wątku. Jego autor nie szuka sprzętu uniwersalnego tylko do planet. A chyba nie ulega wątpliwości, że SCT ze swoją obstrukcją centralną przegra z Makiem 180.
 5. Ale tak sobie myślę, że dodatkowy wyciąg plus nasadka bino da niezłe przeogniskowanie. Ciekawe do ilu wzrosłaby ogniskowa?
 6. W każdej z trzech posiadanych przeze mnie 180-ek zjawisko to występowało w niewielkim stopniu. Objawiało się tym, że w czasie zmiany kierunku fokusowania obiekt minimalnie zmieniał położenie w polu widzenia. Dla mnie nie było to uciążliwe. Ale słyszałem o przypadkach kiedy przy dużych powerach obiekt znikał za diafragmą. Być może dotyczyło to jakichś mocno wyeksploatowanych albo wadliwie zmontowanych egzemplarzy.
 7. Trzy razy podchodziłem do Maka 180 i za każdym razem, po jakimś czasie, pozbywałem się go. Głównie ze względu na czas wyrównywania temperatury. Ale skoro planujesz trzymać sprzęt na zewnątrz to nie musisz się tym przejmować. Poza tym jest to niezły sprzęt planetarno-księżycowy. Nie co dzień są warunki na tę aperturę ale jak już trafisz dobry seeing to opad szczęki gwarantowany. Co do montażu to według mnie przydałby się jakiś paralaktyk. Nie jestem ich zwolennikiem ale swoje Maki wieszałem na EQ5 z prowadzeniem w jednej osi i byłem z tego połączenia bardzo zadowolony. Pytasz też o okulary. Mak 180 o światłosile f/15 jest bardzo mało wymagającym sprzętem pod tym względem. Świetnie spisują się Kellnery, Plossle i ortoskopy. Nie ma sensu inwestować w droższe konstrukcje. No i koniecznie trzeba doposażyć Maczka w nasadkę bino.
 8. Zgadzam się, że lornetką 10x50 ciężko obserwować z ręki (przynajmniej mnie) oraz z tym, że 15x70 ma większe przybliżenie i zasięg. Ale użycie zwrotu, że 10x50 nie nadaje się na statyw jest sporym nadużyciem i dlatego zareagowałem. Dobra "dziesiątka" potrafi dać masę frajdy i mimo posiadania większego sprzętu z przyjemnością sięgam po tego malucha i cieszę oczy dość sporym bo 6,5-stopniowym polem (czego żadna 15x70 nie da). Zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że gdybym miał mieć jeden sprzęt astro to byłaby to właśnie lornetka 10x50 (oczywiście nie dowolna).
 9. Mógłbyś wyjaśnić dlaczego tak uważasz? Mam 10x50 i według mnie świetnie nadaje się na statyw.
 10. Nie zmieniaj koncepcji 10x50 i 22x85 na inną tylko z tego powodu, że trafiły Ci się jakieś nieudane egzemplarze. To naprawdę świetnie dobrane do siebie parametry lornetek (w przypadku chęci posiadania 2 sztuk). 7x50 i 15x70 także możesz trafić felerne więc tym się nie sugeruj. Trzymaj się więc tych 10x50 oraz 22x85 i daj sobie czas na poszukiwania na giełdach. Prędzej czy później się trafią, pewnie nie jednocześnie ale myślę, że warto poczekać. Ewentualnie możesz spróbować kupić u źródła czyli w Teleskop Express. Pewnie wyjdzie ciut drożej niż w PL ale za to jest większa szansa, że nie wyślą Ci ostatnich sztuk.
 11. Aktualizacja ceny: Baader Glasspath Corrector 1:1,70 do nasadki Maxbright - 270 zł (plus koszt ewentualnej przesyłki).
 12. Aktualizacja ceny: Baader Glasspath Corrector 1:1,70 do nasadki Maxbright - 280 zł (plus koszt ewentualnej przesyłki).
 13. 7. Pryzmatyczna nasadka kątowa Baader 32 mm, 90°, 1,25" z fokuserem - NIEAKTUALNE Pozostał jedynie Baader Glasspath Corrector 1:1,70 do nasadki Maxbright - 290 zł plus koszt ewentualnej przesyłki.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)