Skocz do zawartości

tafig

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    142
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Zawartość dodana przez tafig

  1. W dniu 28 grudnia 2023 roku zdałem funkcję koordynatora SOS PTMA na ręce Konrada Szymendery ( plejads). Tym samym przekazałem mu całe archiwum SOS PTMA, nie tylko te z mojego okresu ale również te z działalności poprzednich koordynatorów. Oprócz archiwum przekazałem również materiały prywatne, które otrzymałem od Janusza Kosińskiego, a także te, które weszły jako wiano od członków SOS PTMA. Konrad otrzymał ode mnie również pierwszą koszulkę SOS PTMA, w której zostałem odznaczony na 100- leciu towarzystwa złotą odznaką PTMA. Przekazałem mu też sporo informacji dotyczących działania naszego forum i strony. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze zakończone wspólnym domowym obiadem. Udało nam się też choć przez chwilę zerknąć na Słońce. Na koniec chciałbym wszystkim podziękować za te 11 lat koordynowania i za to, że mogłem na was liczyć. Jeszcze raz informuję Was, że nie odchodzę z sekcji, ale nadal będę działał i służył pomocą nowemu koordynatorowi. Zajmę się administrowanie forum i strony, do której Was serdecznie zapraszam. Nadal będę prowadził nasz biuletyn w Uranii. Już 02 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie nowego koordynatora sekcji SOS PTMA na zoomie o godz.20.00. Chętnym na spotkanie wyślemy link na priv lub fb, WhatsApp http://sos.poa.com.pl/forum/index.php
  2. Przychodzi taka chwila, kiedy musimy się zastanowić, czy przekazać funkcję kiedy sekcja, którą od 2012 roku prowadzę w momencie jej świetności, czy trwać do końca i czekać aż historia, która męczyła naszą sekcję, mam na myśli tu odejścia koordynatorów i upadek sekcji. Wybrałem pierwszą opcję, czyli przekazanie funkcji innej osobie. Tą osoba jest @defaa- osoba spełniająca wszystkie warunki jakie i mi postawiono kiedy podejmowałem próbę reaktywacji SOS PTMA. Konrad (na SOS plejads) jest człowiekiem młodym, energicznym, należy do PTMA O/ Poznań, prowadzi obserwacje Słońca wysyłając raporty, ma głowę pełną pomysłów. Oczywiście nie wpuszczam go w maliny powierzając mu funkcję koordynatora. Zawsze kiedy tylko będzie potrzebował pomocy, rady, kontaktów będę służył mu pomocą. Myślicie, że zwaliłem teraz całą robotę na młodego Konrada. Nie. Zostawiam sobie administrowanie naszej strony i forum, analizę raportów i prowadzenie Obserwatora Słońca w czasopiśmie Urania Postępy Astronomii. Kiedy się spotkamy, a myślę, że to już wkrótce nastąpi przekażę nowemu koordynatorowi materiały, które są spuścizną naszej sekcji.
  3. Od momentu reaktywacji SOS PTMA minęło już 12 lat. Niektórzy nie wierzyli, że przetrwamy minimum i co? Udało się. Dołączają do nas nowe młode osoby, które chcą prowadzić obserwacje Słońca i wysyłać u nas raporty. Następny krok to wysyłanie raportów do zagranicznych sekcji słonecznych. Tak to już IV zjazd za nami. Mimo niepowodzeń ze stroną istniejemy i rozwijamy się. Mój poprzedni koordynator myślał aby wprowadzić do raportu współczynnik CV. My to wprowadziliśmy. Niewątpliwa zasługa tutaj naszego webmastera Krzyśka Świtały, który również po pewnym czasie wrócił do nas. Mamy swoją stronę i od paru lat mamy również swoje forum, może nie tak sławne i aktywne jak to Ignisa ale forum pomaga nam rozwijać naszą stronę. Po prostu jedno bez drugiego nie może żyć. Pozdrawiam wszystkich Was kochani.
  4. Szukam kogoś kto zna się na kodowaniu w PHP BB.
  5. Szukam kogoś kto zna się na kodowaniu w PHP BB.

     

  6. Dzięki Sebastianowi Soberskiemu mamy nasze odjazdowe koszulki zjazdowe.
  7. Zegar Astronomiczny napisany w Excelu jego działanie podobne jest do zegara Praski Orloj. Występuje oczywiście różnica wyglądu ale zasada działania i odczytu jest prawie taka sama. Do pobrania tylko z naszego forum http://sos.poa.com.pl/forum/viewtopic.php?f=39&t=1652&p=7904#p7904
  8. Witajcie! Dawno mnie ( nas ) tutaj nie było. Pewnie nie którzy z was czytali, że mieliśmy problemy z nową aktualizacją serwera home.pl. No cóż. Okazało sie, że nasza strona jest już trochę przestarzała i musieliśmy coś zrobić aby dalej funkcjonować. Myślę, że nam się udało. Dzięki naszemu wybitnemu webmasterowi stworzyliśmy zgoła odmienną stronę powiązaną z naszym forum. Na forum mamy ogromne możliwości jeśli chodzi o dodawanie załączników. Możemy też umieszczać dość spore pliki, które są naszą bazą download. To już nie tylko sekcja słoneczna ale brać astronomiczna kochająca cały wszechświat. Z forum bardzo szybko przeskakujemy na stronę sos ptma. Nie mam tu zamiaru odwodzić was od tego wspaniałego forum, które dzięki mojemu koledze Ignisowi weszło przebojem w krąg najlepszych for astronomicznych. Pozdrawiam administrację i wszystkich użytkowników tego forum. http://sos.poa.com.pl
  9. Witam. Wrzesień 2019 i początek października to II już zjazd Sekcji Obserwacji Słońca oraz 100 lecie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Tak jak informowałem w powyższym poście II zjazd odbył się w Piwnicach. W zjeździe uczestniczyło 30 osób. W pierwszym dniu były same prelekcje i zwiedzanie obserwatorium a w drugim dniu wyjazd do Truszczyn- obserwatorium Roberta Szaja. 5 października w Krakowie odbyło się spotkanie członków PTMA z okazji jego 100 letniego Jubileuszu. Na gali wręczono odznaki srebrne i złote. Mnie przypadła złota, z czego jestem bardzo zadowolony bo to znak, że to co robię dla sekcji i PTMA ma sens. Pozdrawiam!
  10. Ktoś ze Starachowic szuka kompana na obserwacje.

    Pozdrawiam

    1. Jacek E.

      Jacek E.

      Starachowice - moje rodzinne miasto (podstawówka nr 4 i II LO Staszica)  :) Wyjechałem w 1975 tamtego wieku.

  11. Wstępnie na 14 września wraz z KGW Ryczywół nad Flintą zaplanowaliśmy pokaz nieba dla naszych mieszkańców i przyjezdnych gości. Pokaz odbędzie się na łące przy krowim mostku. Mamy tam dostęp do 360 stopni horyzontu i mam nadzieję, że pogoda nam dopisze. Na pewno będą ciepłe posiłki, gdyż w nocy robi się zimno. Na pokaz zaproszę paru kolegów z Oddziału Poznań Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii aby wsparli mnie sprzętem. Więcej o pokazie w późniejszym terminie.
  12. II Zjazd SOS PTMA Miejscem zjazdu będzie obserwatorium w Piwnicach. Niestety ze względu na ograniczoną ilość miejsc w hotelu będzie również ograniczona liczba uczestników zjazdu. Osoby mieszkające w niewielkiej odległości od Piwnic nie będą korzystały z noclegu w obserwatorium. W pierwszej kolejności będą zapisywani obserwatorzy sekcji, a dopiero później osoby z grupy facebook. Obserwatorzy jak i pozostali uczestnicy, którzy zadeklarują swój przyjazd będą musieli opłacić tzw. konferencyjne w wysokości 50 zł. Uczestnicy na zjazd przyjeżdżają na własny koszt. Pobyt osób zagwarantuje PTMA. Tak pokrótce przedstawia się plan zjazdu 20. września w godz. popołudniowych zjeżdżamy się do obserwatorium Około godz. 18.00 nastąpi przywitanie uczestników przez prezesa PTMA i koordynatora sekcji. W tym dniu nie będzie posiłku. 21.Września 7.00 do 8.00 - śniadanie Od 9.00 do 12.00 -prelekcje 13.00 - krótkie zwiedzanie obserwatorium Od 15.00 do 20.00 - druga część prelekcji 21.00 - ognisko i obserwacje nocnego nieba 22. września niedziela 7.00 do 8.00 - śniadanie 9.00 wyjazd do Truszczyn i zwiedzanie obserwatorium połączone z prelekcją Roberta Szaja Oczywiście plan może ulec zmianie. Jeśli chodzi o prelekcje. Chciałbym, aby jednym z tematów prelekcji było chronometryczne badanie Słońca jakie były przeprowadzane w tamtejszym obserwatorium przez prof. Gawrońską. Temat jest mało znany dotyczący obserwacji Słońca na specjalnym paśmie radiowym przy użyciu anten zwanych chronometrami. Oczywiście chcielibyśmy zaprosić również heliofizyka. Czy się uda zobaczymy? Na tym zjeździe przedstawiony zostanie dorobek sekcji po I zjeździe w Toruniu. Marzy mi się abyśmy mogli przeprowadzić poglądową obserwację Słońca specjalnym teleskopem znajdującym w jednym z obserwatoriów dla teleskopów optycznych. Na miejscu pomagać mi będą: Maciej Mikołajewski i Agnieszka Górska Pukownik. Dokładny plan zjazdu wraz z tematami prelekcji będzie podany w późniejszych numerach Uranii. Poniżej link do listy uczestników II Zjazdu SOS PTMA. https://docs.google.com/spreadsheets/d/1iN4_70JH-xH-OQP8SwL0JucGjeM6w3zqZep0diM4vvs/edit#gid=0
  13. Zdjęcie przedstawia lustro po szlifowaniu proszkiem 1000. Nie ma rys ale martwi mnie ten brzeg. Co wy na to. Dla znawców tematu.
  14. Po rozmowie z grafikiem i drukarzem w jednej osobie ustaliliśmy, że drukujemy w formacie A4, zgodnie z większością. Wkrótce jak będzie gotowy kalendarz w pdf. opublikuję listę chętnych na kalendarz. Prawdopodobnie będę już wtedy znał cenę 1 szt.To już będzie drugi nasz kalendarz astronomiczny wydany drukiem. Tym razem jest on przeznaczony nie tylko dla obserwatorów Słońca ale również dla pozostałych miłośników gwieździstego nieba. Znajdziemy w nim: oprócz tradycyjnych zjawisk astronomicznych na każdy dzień, również wzmianki o kometach na 2018 i planetoidach, zaćmienia Słońca, księżyce Jowisza. Jak zwykle dołączamy do kalendarza krótki poradnik obserwacji Słońca. Kalendarz otrzymają tylko ci którzy zamówią i opłacą go z góry, gdyż nie jest on w tym roku sponsorowany. Wkrótce tutaj i na grupie FB SOS PTMA zostanie opublikowana listą chętnych.
  15. Może trochę się źle wyraziłem. Kolega mieszka w Tarnówku Chuby i ma wokół domu sporo terenu. Gwarantuje nawet ciepłą herbatkę. Musze tylko z nim o tym pogadać.
  16. W naszych okolicach to chyba najlepsza miejscówka byłby w okolicy Młynkowa i Tarnówki. Jest tam niespotykana chyba w naszej okolicy ciemnica.
  17. Tak wygląda okładka i dwie kolejne strony naszego kalendarza astronomicznego. Dodam tylko, że poszliśmy dalej i w naszym kalendarzu znajdziecie: zaćmienia Słońca, komety, planetoidy na 2018 rok, oraz wskazówki jak je obserwować.
  18. Wzorem ubiegłego roku chcemy wydrukować kalendarz obserwatora Słońca na rok 2018. Więcej szczegółów na grupie FB SOS PTMA. Zapraszamy do zapoznania się. T.F.
  19. Witajcie. Jakoś brak czasu spowodował, że zniknąłem z tego forum. Wyobraźcie sobie, że równo rok po zjeździe trafiłem znów do Piwnic. Celem mojego pobytu w tym miejscu było spotkanie redaktorów i współpracowników czasopisma Urania Postępy Astronomii, jak również osób zajmujących się portalem Uranii. niespodzianką w planie spotkania było wejście na radioteleskop. Pewnie mi nie uwierzycie, ale na ten czas czasza radioteleskopu została skierowana pionowo w górę po to aby można było na niej stanąć. Widok jaki rozpościerał się z wysokości 10 piętra był oszałamiający. Po raz pierwszy na własne oczy ujrzałem wnętrze radioteleskopu. Niewielu mogło do tej pory doświadczyć takiego przeżycia. Pozdrawiam Was!
  20. Uwaga! W 2018 roku czeka nas II już Zjazd naszej Sekcji, dlatego już dzisiaj chciałbym wiedzieć, ilu będzie uczestników zjazdu? Zjazd odbędzie się w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym W Niepołomicach pod Krakowem. W tym celu nasza koleżanka i obserwator Słońca przygotowała dla was ankietę. https://goo.gl/forms/XJ73hGLu4lEtvY2o1 Po rozmowie z dyrektorem MOA http://moa.edu.pl/ Panem Dominik Pasternak mogę przekazać wam to, co ustaliliśmy. Ośrodek MOA posiada 40 miejsc noclegowych. Do naszej dyspozycji jest 5 domków po 8 miejsc w każdym. Koszt noclegu za dobę wynosi 30 zł. od osoby. Dyrektor zgadza się na miejsce dla sponsora. Chodzi o wystawę sprzętu astronomicznego czy fotograficznego. Sam zgłosił również możliwość seansu w planetarium. Nie ma niestety stołówki ale jest możliwość zamówienia kateringu lub posiłków w restauracji, do których jest 10 minut drogi. W razie pogodnej nocy Pan Pasternak zaproponował obserwacje w obserwatorium. W związku z naszymi zjazdami poszukiwaniem i rozmowami ze sponsorami zajmie się dr Tomasz Książczyk mający już pewne doświadczenie. Na tą chwilę (21 lutego) w II zjeździe SOS PTMA zgłosiło swoją chęć uczestnictwa 36 osób. Koordynator SOS PTMA Tadeusz Figiel
  21. I Zjazd SOS PTMA Bachotek 2016 O SŁOŃCU NAD JEZIOREM BACHOTEK I Zjazd Sekcji Obserwacji Słońca PTMA, po jej reaktywacji w 2013 r., odbył się w dniach 9?11 września 2016 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym UMK w Bachotku k. Brodnicy. Wybór miejsca przeuroczy: cisza, spokój, las, jezioro - to warunki idealne na spotkanie miłośników astronomii i obserwacji Słońca. Konferencja mogła się odbyć dzięki funduszom uzyskanym od głównego sponsora, którym była Grupa ENERGA. Bardzo pomógł w organizacji Zjazdu redaktor naczelny URANII, Maciej Mikołajewski, częsty bywalec w tym ośrodku. Prezes PTMA, Janusz Jagła, sprawował pieczę nad stroną finansową konferencji oraz wypełnianiu wszystkich wymagań sponsora. Do Ośrodka w Bachotku przyjechało 25 uczestników z całego kraju, miłośników, którzy swoją pasję poświęcają całkowicie Słońcu. W sposób systematyczny obserwują Słońce, skrupulatnie zapisując w dziennikach obserwacyjnych ilość grup i plam słonecznych, wyznaczając aktywność słoneczną na każdy, pogodny dzień. Swoje miesięczne obserwacyjne raporty wysyłają do Sekcji Obserwacji Słońca. Efektem ich prac jest sporządzany wykres aktywności naszego Słońca zamieszczany na żółtej stronie każdego numeru URANII. Uczestnicy Zjazdu w większości znali się tylko z Facebooka, mając ze sobą kontakt bardziej wirtualny. Zjazd SOS PTMA umożliwił nam spotkanie się w sposób bezpośredni. Uczestnicy wymieniali doświadczenia na temat własnych metod obserwacji: projekcyjnej, wizualnej i fotograficznej. Koordynator Sekcji zaprezentował swój teleskop, przez który może obserwować Słońce, nie używając ciemnego filtra. Teleskop wzbudził ogólne zainteresowanie; tajemnica tkwi w wytrawieniu zwierciadła i lustra wtórnego. Przez okular teleskopu bez przeszkód można było zaobserwować grupę plam słonecznych, a w niej liczne plamy i plamki. W sobotę, 10 września od godziny 10.00 rozpoczęła się I Sesja Zjazdu. Pierwsze wystąpienie miał Marcin Jeziorny, który w swoim referacie omówił sposób pozyskiwania funduszy unijnych w celu rozpowszechniania astronomii. Ciekawy wykład wzbogacony slajdami na temat aktywności słonecznej wygłosił Maciej Mikołajewski. Wykład uzmysłowił nam, jak zróżnicowany jest jego obraz. Na sferze niebieskiej Słońce to tylko pozornie ognista, jasna kula, ogrzewająca nas swoim promieniowaniem. W rzeczywistości poznanie jego tajemnic prowadzi do zrozumienia, jakie jeszcze procesy tam zachodzą. W szczególności, w jaki sposób poprzez generowane na Słońcu pola magnetyczne i wypływy materii, wpływają na Ziemię i cały Układ Słoneczny. Po tym wykładzie, o godz. 12.30 wszyscy uczestnicy udali się do Brodnicy w celu zwiedzenia tzw. astrobazy przy tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym, czyli szkolnego obserwatorium, gdzie regularnie odbywają się pokazy nieba, Słońca i różnych zjawisk astronomicznych. Przewodniczką po astrobazie była Agnieszka Sternicka. Po powrocie z Brodnicy, o godz. 17, uczestnicy Zjazdu przystąpili do II Sesji. Rozpoczął ją Janusz Bańkowski prezentacją programu Astro-Excel i napisanych właśnie w Excelu programów CANON i FAZA do obliczeń zaćmień Słońca. Następnie koordynator SOS PTMA przedstawił historię reaktywacji Sekcji i jej strony internetowej: http://sos.poa.com.pl Zapoznawał kolegów i koleżanki, w jaki sposób wypełniać znajdujący się tam raport obserwacyjny. Z kolei kol. Łukasz Wojtyniak, prezes Poznańskiego Oddziału PTMA, na przykładzie własnych działań omówił popularyzację astronomii w placówkach oświatowych. Bardzo ciekawy wykład wygłosił Dominik Gronkiewicz, prawdziwy heliofizyk. Jego tematyką były naukowe, fotograficzne obserwacje Słońca, szczególnie w rejonie rozbłysków. Rozbłyski słoneczne, jak dowiedzieliśmy się z wykładu, to procesy powstające nagle blisko powierzchni Słońca. Czas trwania tych zjawisk zawierają się między kilkoma minutami do 2 godzin. Podczas rozbłysku, czyli do nagłego pojaśnienia w obszarze niewielkiego fragmentu tarczy słonecznej, są emitowane ogromne ilości energii w postaci przede wszystkim twardego promieniowania elektromagnetycznego. Wykładowca stwierdził, że amator, miłośnik astronomii, bez przeszkód może przeprowadzać obserwacje rozbłysków. Takie obserwacje były szczególnie cenne podczas realizacji projektu F-Chroma, adresowanego m.in. do amatorów. Na koniec zaznaczył, że im zdjęcie ?bardziej surowe? i mniej obrabiane w programach komputerowych dla poprawienia ich urody, tym większa może być ich wartość naukowa. Ostatnim punktem Sesji była prezentacja nowo powstałego Kalendarza Astronomicznego SOS PTMA na 2017 r. Kalendarz jest adresowany głównie do obserwatorów Słońca. Można w nim wprowadzać zapiski obserwacji Słońca. Na każdy dzień roku zamieszczony jest kontur tarczy słonecznej, na której można zaznaczać położenia plam słonecznych. W Kalendarzu również znajdują się ciekawe opisy zachodzących zjawisk astronomicznych, m.in. zakrycia jasnych gwiazd przez tarczę Księżyca. Po zakończonych odczytach, o godz. 21.00 rozpoczęło się spotkanie towarzyskie przy ognisku i grillu. Dyskutowaliśmy na wszelkie możliwe tematy, nie tylko o Słońcu, ale o astronomii jako dziedzinie nauki i jako naszej pasji. Dyskusja na różne zagadnienia astronomiczne trwała do późnych godzin nocnych. W ostatni dzień Zjazdu, 11 września odwiedziliśmy obserwatorium astronomiczne w Piwnicach pod Toruniem. Radioastronom, dr Paweł Wolak z Centrum Astronomii UMK, pokazywał nam pracę radioteleskopu, natomiast Maciej Mikołajewski oprowadził nas po wszystkich pawilonach z teleskopami optycznymi. Duże wrażenie wywarł na nas wciąż największy teleskop w Polsce. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że może on wykonywać swoją prace w dwóch niezależnych systemach: jako teleskop Cassegraina o średnicy zwierciadła głównego 900 mm i ogniskowej 13 500 mm albo kamery Schmidta o średnicy płyty korekcyjnej 600 mm i ogniskowej 1800 mm. Zmiana systemu optycznego wymaga jednak użycia specjalnego, zamocowanego na kopule dźwigu i zwykle trwa około 2 godzin. O godzinie 15.00 większość uczestników pożegnała się, wyrażając nadzieję, że nie jest to ostatni Zjazd Sekcji. I Zjazd SOS PTMA był dla wszystkich wyjątkowy! Bezpośrednia wymiana doświadczeń i poglądów na zagadnienia związane z tematyką słoneczną sprawiły, że poziom naukowy naszej Sekcji znacząco się podniósł. Była też okazja, aby w sposób bezpośredni nawiązać znajomości z koleżankami i kolegami z całego kraju, którzy fascynują się Słońcem. Przygotowanie i opracowanie Tadeusz Figiel Janusz Bańkowski
  22. Witam! Dawno tu nic nie zamieszczałem. To wcale nie znaczy, że obraziłem się na Was. Jeśli chodzi o sekcję SOS PTMA to od tego czasu trochę się wydarzyło. Jak pewnie niektórzy wiedzą byliśmy jednymi z uczestników Helcon 2014 w Białkowie. Wydrukowaliśmy biuletyn z Helconu i Biuletyn Zaćmieniowy, dotyczący zaćmień Słońca. Organizujemy I Zjazd SOS PTMA, który odbędzie się w Toruniu. Pierwotnie był ustalony kwiecień, ale ze względu na mój wyjazd termin zjazdu został przełożony na wrzesień. Szczegóły dotyczące zjazdu na grupie SOS fb oraz naszej stronie. Mamy już gotowy projekt identyfikatora oraz smyczy. Planujemy także wydać kalendarz kieszonkowy SOS PTMA na rok 2017. Kalendarz będzie niezwykły i będzie służył każdego dnia naszemu obserwatorowi podczas wykonywania obserwacji. Nie pamiętam aby kiedyś coś takiego próbowano zrobić. Więcej o tym przedsięwzięciu dowiecie się z strony fb naszej grupy i naszej strony na serwerze poa. Pozdrawiam gorąco forumowiczów. Koordynator SOS PTMA
  23. Oczywiście najpierw należy właściwie przygotować swój szkic z zaznaczonymi plamami i wyznaczonym południkiem centralnym
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)