Skocz do zawartości

Hermes

Użytkownik
 • Zawartość

  288
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutral

O Hermes

 • Tytuł
  Kapella

Profile Information

 • Płeć
  Not Telling
 • Zamieszkały
  Warszawa
 1. Moje dwa zdjęcie - tak "na gorąco", niemal bez żadnej obróbki zdjęć: > tłumy w Parku Odkrywców przy CNK w Warszawie (zdjęcie bez flesza, w ciemnościach, przy wysokim ISO i czasie naświetlania 1.5 sek), > niebo i gwiazdy (te prawdziwe) nad CNK, w okresie, kiedy nie było chmur... . Mam ponad 100 zdjęć, ponad 2 godziny nagrań audio na dyktafonie (miał go Karol) oraz kilkadziesiąt minut nagrań wideo (nie spodziewam się rewelacji - czułość kamery za mała na takie obserwacje, a niestety, nie miałem swojej kamery CCD – ta by pokazała !!). Nagrania audio będą wymagały czasu, aby to odpowiednio zmontować. Wkrótce więcej o tej imprezie będzie na stronie PTMA-Warszawa.
 2. Dzisiejszej nocy (9/10 sierpnia 2013 r) przeszła na Warszawą trwająca wiele godzin burza. Zaczęła się krótko po zachodzie Słońca, ale jasne tło nieba nie pozwalało na wykonanie zdjęć z dłuższym czasem ekspozycji, więc na niewielu zdjęciach "załapały" się błyskawice. Potem centrum burzy oddaliło się od Warszawy Przed północą wyładowania zaczęły następować coraz częściej – średnio co kilkanaście sekund. Wyładowania były wszędzie – widziałem je zarówno od strony północnej (gdzie widoki zasłania mi stojący niedaleko wieżowiec), jak i od południowej, bo południowe ściany wieżowca oświetlane były niebieskimi błyskami. Utrudnieniem w wykonaniu zdjęć był głównie deszcz, zostawiający mokre ślady na obiektywie.. Ogółem wykonałem ponad 200 zdjęć i po godz. 3 rano miałem dość. Ostatni piorun niespodziewanie "odezwał" się ok. godz. 7 lub 8 (nie spojrzałem na zegarek) i "obudził" alarmy w wieku samochodach. Dołączam jedną z bardziej efektownych błyskawic – dodam, że ogniskowa wynosiła 18 mm (jest to ujęcie szerokokątne – i tak cały się nie zmieścił. Kilka innych stopniowo zamieszczam na swojej "facebookowej" stronie (m .in. zdjęcie, na którym kilkanaście sekund po piorunie przeleciał... samolot pasażerski :o ).
 3. Witam, istotą satelity geostacjonarnego jest jego czas obiegu wokół Ziemi = 1 doba gwiazdowa, więc wykonując jego zdjęcia nieruchomym aparatem otrzymamy jego punktowy obraz na zdjęciu. Na tym zdjęciu ruch satelity jest większy od ruchu gwiazd, więc krąży po niższej orbicie. Są satelity o czasie obiegu 12 godzin - może to taki ?
 4. Poprawiłem "kilka" błędów "cthulhu"... - w szkole za takie jedno zdanie miałbym już ocenę "2"...
 5. Witam, zdjęcie nie astronomiczne, ale może ciekawe... Dziś, kilkanaście minut przed godz. 21, już po zachodzie Słońca, można było zobaczyć niezwykle oświetlone przez Słońce chmury, które urzekały swą ognistą barwą. Całe zjawisko trwało bardzo krótko - po 10 minutach nie było już śladu po "słońcu" na chmurach... (kilka dalszych zdjęć umieściłem na swoim blogu na Facebooku)
 6. Witam, jeśli chodzi o pole widzenia teleskopu (nie okularu), ja obliczam to nieco inaczej. Pomijając okulary typu Huygensa (który diafragmę ma miedzy soczewkami, pole widzenia obliczam znając ogniskową teleskopu i średnicę diafragmy okularu, bo ona narzuca nam wielkość użytecznego pola widzenia teleskopu. Przykład, jeśli zwierciadło ma ogniskową 1200 mm, a średnica diafragmy (dla okularu 1.25") wynosi 25 mm, to pole widzenia teleskopu wynosi 1.2 stopnia (oczywiście średnica diafragmy dla różnych okularów jest różna). Z drugiej strony, kiedyś w okularach mikroskopowych PZO średnica diafragmy prawie nie zależała od ogniskowej okularu (małe pole widzenia dla okularów o dłuższej ogniskowej - obraz wyglądał jak przez przysłowiową "dziurkę od klucza"...). Ja mam np. okular szerokokątny Plossla 2" o średnicy diafragmy ok. 46 mm, to w teleskopie Dobson TN 250/1400 (Oddziału PTMA w Warszawie) daje wspaniałe obrazy przy polu widzenia 1.9 stopnia :o - gromady Ha i Hi w Perseuszu obie są widoczne w okularze. :)
 7. Janusz - wszystkiego najlepszego !! Życzę odkrycia komety - już dawno nikt w PTMA nie odkrył komety (tradycyjnie, nie przy komputerze... ;) ) Szkoda że Gagarin wystartował dwa dni wcześniej (12 kwietnia) i nie uczcił Twoich urodzin (ja miałem trochę więcej szczęścia - pierwszy sputnik Rosjanie wysłali dokładnie rok po moim wstąpieniu do PTMA... ;D )
 8. Gratuluję i zapisania się do PTMA i wyboru Oddziału PTMA w Warszawie ! :D Różnie w PTMA bywało (i bywa...) ale Oddział PTMA w Warszawie na pewno nie należy do tzw. "fotelowych" czy "kanapowych" (wyjaśniam - tak nazywane są Oddziały, których działalność ogranicza się do pobierania składek i organizowania co trzy lata wyborów... :P )
 9. Na stronie PTMA-Warszawa (na Facebooku) https://www.facebook.com/groups/161965153922255/ umieściłem 4-minutowy filmik, który jest krótkim fragmentem filmu przedstawiającego przebieg XX Konferencji SOPiZ, która odbyła się w Ustrzykach Górnych w 2001 roku. Podczas Konferencji zaplanowano wyprawę w góry, a Paweł Maksym był naszym przewodnikiem. Podczas wycieczki padał deszcz, a na jej koniec nastąpiło „oberwanie chmury”. Ten fragment (i wielu innych) planuję pokazać na filmie poświęconym Pawłowi Maksymowi, który chciał bym zrealizować w niedalekiej przyszłości – filmu dotyczącego głównie spotkań i wypraw obserwacyjnych PTMA, z udziałem Pawła Maksyma (zasadniczo od 1998 roku). Film będzie uzupełniony zdjęciami (chętnie skorzystam ze zdjęć innych miłośników astronomii). Poniżej - stop-klatka z wymienionego fragmentu filmu - my idziemy na Wołosate, a Paweł opowiada o Bieszczadach...
 10. Astronomia Amatorska w Polsce oraz PTMA straciły jednego z najlepszych obserwatorów. Paweł przez ostatnich prawie kilka lat był przewodniczącym SOPiZ, uczestnikiem wielu konferencji astronomicznych (także na ESOP) i zlotów astronomicznych. Trudno w to uwierzyć... Przyszedł mi do głowy pomysł - może kolejna planetoida odkryta przez Polaka powinna nazywać się Paweł Maksym ?
 11. Hermes

  2012 DA14 przez lornetkę

  może być z tym problem. Ja korzystam z również świetnego programu "Guide" i nawet wpisanie najnowszych (i najdokładniejszych) danych orbitalnych takiego obiektu, jakim jest 2012 DA-14 nie daje właściwych wyników. Głównie jest spowodowane bardzo bliskim przelotem koło Ziemi (i Księżyca w mniejszym stopniu również) i wpływ perturbacji Ziemi odgrywa wielką rolę. W dodatku, epoka początkowa tych danych może się znacznie różnić od największego zbliżenia planetoidy do Ziemi (15 lutego), co powiększa rozbieżności. Sądzę, że najpierw trzeba by samemu przejść od epoki podanej w efemerydach, do daty 15 lutego i wtedy próbować uruchomić te popularne programy takie, jak "Stellarium".
 12. Hermes

  Brak pogody

  To zdjęcie już kiedyś zamieszczałem, ale szczególnie teraz jest aktualne, więc je pokażę ponownie... ;D
 13. Również popieram "zwierzaka". Jak widzę 20 czy 50 zdań po angielsku, to zmieniam przeglądany dział... :P
 14. Witam, jeżeli ktoś nie był jeszcze na wystawie Wojciecha Fangora w Muzeum Narodowym w Krakowie, a w dniach 19 i 20 stycznia będzie w Krakowie - to ma ostatnią szansę ją zobaczyć. W okazji finisażu tej wystawy film "Od Astronomii do Malarstwa" ma być puszczany kilka razy dziennie. Obecnie nie ma w internecie dostępnej pełnej wersji filmu, ale nie wykluczam, że może wreszcie uda się wyemitować ten film na stronie Oddziału PTMA w Warszawie. Informacja będzie podana pod adresem: http://ptma-warszawa.astronomia.pl/ptma_tv.htm Na razie mamy problem techniczny z emisją przy wykorzystaniu odtwarzacza DVD. Była jedna, niebyt udana próba (rwany obraz i dźwięk) na początku lipca ub. roku i... na tym się próby skończyły.
 15. Nie rozumiem - po co kolega "tred102" powtarza informację przekazaną ponad pół roku temu przez "tranoxa" ? W dodatku - przekopiował pierwsze dwa zdania dosłownie ?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)