Skocz do zawartości

rambro

Użytkownik
 • Zawartość

  66
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

28 Excellent

O rambro

 • Tytuł
  Regulus

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  Warszawa

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Sin City

Ostatnie wizyty

187 wyświetleń profilu
 1. Czekając w napięciu na pozostałych członków Rady proszę o wyjaśnienie intencji zapisu regulaminu "Fotografia musi być wcześniej opublikowana na Forum Astronomicznym. " Czy mam to rozumieć, że obowiązkowo mam wcześniej dodać np. w dziale "Obiekty głębokiego kosmosu" konkursowe zdjęcie, czy może wystarczy publikacja w wątku konkursowym ?.
 2. W swoim teleskopie od SW też tak miałem ręcznie namalowane, więc może jednak to fabryczne oznaczenie. Swoją drogą bazgranie po LW w porównaniu do oznaczania środka LG może być szkodliwe, bo ta część LW jest w użyciu.
 3. Głos oddałem. Jest tutaj mniej głosów niż w konkursie głównym. Jest tak prawdopodobnie z powodu braka banera na stronie głównej.
 4. 16 Autor: Robert Ambroziewicz Miejsce: Zalew Zegrzyński Data: 26 kwietnia 2019 Obiekt: M81 & M82 Instrument: SW MN 190 Detektor: Nikon D5100 mod Montaż: iOptron iEQ45 v.1 Ekspozycja: 9 x 3 min Obróbka: Star Tools Akceptuję regulamin konkursu
 5. rambro

  NGC2403

  Dodałem 12 klatek. Byłoby więcej, gdyby nie próby z ditheringiem. 8 klatek poszło do kosza. Ustawiłem dithering co 2 klatki i na początku mu się udawało, jednak później się zapętlał, albo długo osiągał stabilne prowadzenie. Są odpowiednie ustawienia w EKOS, aby temu zapobiec np. timeout. Przy okazji może ktoś wie jak działa parametr "Maximum dither iterations" ?. Tym razem przejrzystość bajka, ale wiatr i seeing sporo gorszy. Obróbka nie jest powtarzalna w moim przypadku, więc wyszło trochę inaczej . Jeszcze powalczę z obróbką.
 6. 11 Autor: Robert Ambroziewicz Miejsce: Zalew Zegrzyński Data: 29 marca 2019 Obiekt: NGC2403 Instrument: SW MN 190 Detektor: Nikon D5100 mod Montaż: iOptron iEQ45 v.1 Ekspozycja: 21 x 3 min Obróbka: Star Tools Akceptuję regulamin konkursu
 7. rambro

  NGC2403

  Optyka Sky-Watcher MN190, ISO800, jak mocniej wyciągam to coś z ramiona majaczy obok tej gwiazdki. Niebo dość słabe zwłaszcza od południa bo to okolice zalewu Zegrzyńskiego pod Warszawą. Zdjęcie robiłem w piątek. Słaba była przejrzystość. Wyczyściło się jak już musiałem do domu wracać koło 24:00.
 8. 21 x 3 min, czyli nieco ponad godzina, Nikon D5100 bez oryginalnego filtra, resize 50%, crop, 1000mm, f5.3. Po problemach z kablem do długich czasów w zasadzie pierwsze światło Nikona. 10 klatek odpadło przez chmury. Pozostałe też nie było dobrego kontrastu. Dużo za krótki łączny czas naświetlania. Zastanawiam się czy dopalić, czy zmienić obiekt na coś jaśniejszego.
 9. Kometa z wczoraj. Była ledwo widoczna wizualnie w 16x70 z miejscówki pod Warszawą. 50mm, Pentax K-70 + O-GPS, 29 x 30s, ISO 1000, crop i resize
 10. Obecnie w sklepach dostępne są SLV. Są tak samo ostre i kontrastowe. Porównywałem SLV ze starą wersją kolegi i różnią się optycznie tylko tym, że transmisja jest nieco lepsza w SLV.
 11. Dopiero teraz trafiłem na ten ciekawy artykuł. Brak obserwatorium skłania mnie do OSC. Zawsze łatwiej zrobić gorsze zdjęcie niż zostać tylko np z L i jednym kanałem. Cena sprzętu też ma znaczenie. Przekreślony rysunek obrazujący jak nie można określać średniej czułości zastanawia mnie. Czy możliwe byłoby zrobienie syntetycznego kanału L jako sumy RGGB z OSC ?. Dostaniemy większy szum odczytu i mniejszą rozdzielczość, ale obecne kamerki mają często zbyt małe pixele i bardzo niski szum odczytu. Można to zrobić (zsumować RGB do L) jakimś skryptem. W DSS jest opcja "super pixel". Opis super pixel jest następujący: With DCRaw it is possible to access the Bayer matrix before any interpolation. Thus it is possible to use other methods to reconstruct the true colors without guessing the missing primaries with interpolation. The Super Pixel method does not interpolate but instead creates a single super pixel from each group of four pixels (RGBG). Indeed each group of 4 pixels contains all the necessary information for each primary and the luminance. This method is very simple and has the drawback (or is it a bonus) to divide the size of the resulting picture by 4. The Super Pixel method is giving very good results when only a few pictures are available for the stacking process. Polecają tą metodę przy małej ilości klatek, więc poprawia SNR. Ponieważ kanału G jest 2 x tyle co R,B może jest tworzony "syntetyczny" L podczas tego procesu. DSS jest obecnie open source, więc można zajrzeć do kodu. Czy pomysł ze sztucznym L z RGB OSC ma sens ?
 12. Używam lokalnego serwera w astroberry serwer. Na karcie SD szkoda miejsca na dużą ilość ciężkich indeksów. Te z szerokim polem można pobrać wszystkie. W celu wyselekcjonowania tych z węższym polem można przepuścić historyczne fotki z własnego zestawu. Osobiście wybrałem tylko te które najszybciej pozwalały rozpoznać pozycje. Nie były to te, które wybrałbym ściśle na podstawie rozdzielczości zestawu. Wersja online używa innych plików indeksów niż dostępne w łatwy sposób do pobrania, więc nie nadaje się do selekcji.
 13. To coś to produkt radziecki tzw. Nastrojka używana w radiostacjach. Są różne średnice.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)