Skocz do zawartości

Gregohr

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    438
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Odpowiedzi dodane przez Gregohr

  1. odświeżę temat: trylogia autorstwa Cixin Liu "Wspomnienie o przeszłości Ziemi". Widząc zapowiedź netfliksowej adaptacji postanowiłem przeczytać- wciągnęło niesamowicie. Chińska naukowczyni (hehe podkreśla mi słownik że nie ma takiego wyrazu) podczas programu poszukiwania obcych cywilizacji odkrywa możliwość wykorzystania Słońca jako wzmacniacza sygnału radiowego wysyła w przestrzeń informację o Ziemi. Po jakimś czasie dostaje odpowiedź- pierwszą "nie odpowiadajcie! nie odpowiadajcie! nie odpowiadajcie!". I drugą, zachęcającą do kontaktu z planetą układu trzygwiezdnego... niestety, odpowiada, co pociąga za sobą ciąg zdarzeń- mocno niefortunnych...

    Trylogia wielokrotnie nagradzana (m.in. Hugo).

     

    EDIT: widzę, że ktoś już tu polecał pod tytułem pierwszego tomu "Problem trzech ciał".

    • Like 2
  2. Najpierw pomyślałem że to obłoki srebrzyste, ale sprawdziłem w skymap że tam Księżyc powinien być. Wszedłem w cine miejsce i zauważyłem szeroką linię cienia na niebie odcinającą blask Księżyca- nie wiem jak to na kompie wygląda, na telefonie widać ciągnące się w prawy górny róg ciemną wstęgę.

    20220911_002945.jpg

    20220911_002853.jpg

    20220911_002845.jpg

    • Like 4
    • Thanks 1
  3. Instrument ESO znalazł najbliższą względem Ziemi czarną dziurę

     

    Zespół astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) i innych instytucji odkrył czarną dziurę znajdującą się zaledwie 1000 lat świetlnych od Ziemi. Czarna dziura jest bliżej Układu Słonecznego niż jakakolwiek znana do tej pory. Tworzy układ potrójny widoczny gołym okiem. Naukowcy znaleźli dowód na istnienie niewidocznego obiektu, gdy śledzili dwie towarzyszące mu gwiazdy przy pomocy 2,2-metrowego teleskopu MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Mówią, że ten system może być zaledwie czubkiem góry lodowej i wiele podobnych czarnych dziur zostanie odnalezionych w przyszłości.

    ?Byliśmy całkowicie zaskoczeni, gdy uświadomiliśmy sobie, że to pierwszy system gwiazdowy z czarną dziurą, który można dostrzec nieuzbrojonym okiem? mówi Petr Hadrava, emerytowany naukowiec z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, współautor badań. System widoczny jest w konstelacji Teleskopu. Znajduje się tak blisko nas, że jego gwiazdy można dostrzec z południowej półkuli w trakcie ciemnej, bezchmurnej nocy, bez użycia lornetki lub teleskopu. ?Ten system zawiera najbliższą względem Ziemi czarną dziurę, o której wiemy?, mówi Thomas Rivinius, naukowiec ESO, który kierował badaniami opublikowanymi dzisiaj w ?Astronomy & Astrophysics?.

    Zespół obserwował układ zwany HR 6819, jako część badań układów podwójnych gwiazd. Jednak po analizie obserwacji naukowcy byli oszołomieni, gdy okazało się, że znaleźli trzecie, wcześniej niezidentyfikowanym ciało w HR 6819: czarną dziurę. Obserwacje przy pomocy spektrografu FEROS na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w La Silla pokazały, że jedna z dwóch widocznych gwiazd krąży wokół niewidocznego obiektu z okresem 40 dni, a druga znajduje się w dużej odległości od tej wewnętrznej pary.

    Dietrich Baade, emerytowany astronom w ESO w Garching, współautor badań, tłumaczy: ?Obserwacje potrzebne do ustalenia okresu 40 dni musiały być rozciągnięte na kilka miesięcy. Było to możliwe tylko dzięki pionierskiemu trybowi obserwacji serwisowych w ESO, w ramach którego obserwacje są wykonywane przez pracowników ESO na zlecenie naukowców, którzy ich potrzebują.?

    Ukryta czarna dziura w HR 6819 jest jedną z pierwszych znalezionych czarnych dziur o masie gwiazdowej, które nie oddziałują gwałtownie ze swoim środowiskiem i dlatego wydaje się prawdziwie czarna. Ale zespół był w stanie dociec jej istnienia i obliczyć masę, badając orbitę gwiazdy w wewnętrznej parze. ?Niewidoczny obiekt o masie co najmniej 4 razy większej od masy Słońca może być tylko czarną dziurą? podsumowuje Rivinius, pracujący w Chile.

    Astronomowie wykryli do tej pory zaledwie kilkadziesiąt czarnych dziur w naszej galaktyce, a prawie wszystkie z nich silnie oddziałują ze swoim otoczeniem i ujawniają swoje istnienie poprzez ujawnianie w tych oddziaływaniach potężnego promieniowania rentgenowskiego. Ale naukowcy szacują, że w czasie istnienia Drogi Mlecznej o wiele więcej gwiazd zapadło się do czarnych dziur, gdy kończyły swoją ewolucję. Odkrycie cichej, niewidocznej czarnej dziury w HR 6819 dostarcza wskazówek na temat tego, gdzie mogą znajdować się ukryte czarne dziury w Drodze Mlecznej: ?Muszą tam istnieć setki milionów czarnych dziur, ale wiemy jedynie o bardzo niewielu z nich. Wiedza czego szukać stawia nas w lepszej pozycji w ich odnajdywaniu? mówi Rivinius. Baade dodaje, że odnalezienie czarnej dziury w układzie potrójnym położonym tak blisko wskazuje, że widzimy ?czubek góry lodowej.?

    Astronomowie wierzą, że ich odkrycie może rzucić nowe światło także na drugi układ. ?Ustaliliśmy, że drugi system, zwany LB-1, również może być potrójny, ale potrzebujemy więcej obserwacji, aby się upewnić? wskazuje Marianne Heida, stażystka w ESO, współautorka publikacji. ?LB-1 znajduje się nieco dalej od Ziemi, ale nadal całkiem blisko w astronomicznych skalach odległości, co oznacza, że istnieje prawdopodobnie o wiele więcej takich systemów. Odnajdując i badając je możemy nauczyć się wiele o powstawaniu i ewolucji tych rzadkich gwiazd, które zaczynają swoje życie o masach ponad 8 razy większych niż masa Słońca, a kończę je w wybuchach supernowych, pozostawiając po sobie czarne dziury.?

    Odkrycia układów potrójnych z wewnętrzną parą i odległą gwiazdą mogą także dostarczyć wskazówek na temat gwałtownych kosmicznych merdżerów (mergerów), które wysyłają fale grawitacyjne wystarczająco potężne, aby wykryć je na Ziemi. Niektórzy astronomowie wierzą, że merdżery mogą zachodzić w systemach o konfiguracjach podobnych do HR 6819 lub LB-1, ale w sytuacjach, gdy wewnętrzna para składa się z dwóch czarnych dziur lub z czarnej dziury i gwiazdy neutronowej. Bardziej odległy, zewnętrzny obiekt, może grawitacyjnie wpływać na wewnętrzną parę w taki sposób, że wywołuje merdżera, a to uwalnia fale grawitacyjne. Pomimo, iż HR 6819 i LB-1 mają tylko po jednej czarnej dziurze i brak w nich gwiazd neutronowych, systemy te mogą pomóc naukowcom w zrozumieniu w jaki sposób zachodzą gwiezdne kolizje w układach potrójnych gwiazd.

     

    źródło: https://www.eso.org/public/poland/news/eso2007/

  4. wiem że to nie dział handlu obwoźnego, ale ciężko mi to u mieścić w dziale "kupię" w astro-sprzęcie. Tak więc: chętnie nabędę klisze z bajkami do rzutnika/projektora typu Ania/Jacek. Gdyby u kogoś z was gdzieś zakurzone w kartonie na strychu, w piwnicy, w barku za butelkami leżały takie zapomniane klisze- dajcie znać. Niestety moi rodzice na przełomie wieków sprzątali i wyrzucili karton ze stosem bajek, zostały mi tylko 4 sztuki- a moje dzieci bardzo polubiły takie nieruchome obrazki (tatuś chciał im jako ciekawostkę pokazać co oglądał jako bajtel, a teraz "tataaaaa, bajkę na suficie...").

  5. Waldku, dziękuję za odkopanie tematu. Co do tego czy to Airbus czy inny Boeing można by  to sprawdzić na flightradar24.com ;) niezależnie od tego co jakiś czas będę wrzucał tu moje "niesamowite" obserwacje- trochę satyry nie zaszkodzi (spójrz na dział w którym to wrzuciłem).

     

    No i zawsze złapie się ktoś kto potraktuje moje wrzutki z serioznym gniewem :)

     

    pozdrawiam

  6. przyznam, że w tym ujęciu Jupek wygląda jsk zamknięcie pojemnika na sól. Kontrast podciągnąłem żeby wyciągnąć WCP. Te kreski na  b?l?a?c?i?e? tle to dlatego, że to była długa ekspozycja-a że smartfon nie uwzględnia rotacji pola, więc to są pojechane gwiazdki.

    • Like 4
  7. pewnie wielu z Was na początku swojej przygody z astronomią zastanawiało się, czy da się zrobić fajne zdjęcie planety smartfonem. Okazuje się, że przy użyciu odpowiedniego sprzętu dodatkiwego da się: oto moja fotka Jowisza strzelona przed chwilą:

    20170521_102504-1-1.jpg

    • Like 2
  8. Godzinę temu, cyborgmodern napisał:


    1. Słoneczny - tutaj mam pytania:
    a)w internecie widzę takie nakładane na tubę oraz taki, który wydaje się dużo fajniejszy: https://www.amazon.co.uk/Maxsimafoto-observation-Astronomical-Telescope-1-25inch/dp/B071RVBZH4/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1495129022&sr=8-1&keywords=sun+filter+1.25 . Który jest lepszym wyborem?

     

     

    na tubę-tylko i wyłącznie. Co do tego drugiego- wyobraź sobie że bierzesz lupę i ogniskujesz światło słoneczne na filtrze. Co się stanie?

  9. 10 minut temu, zarek napisał:

    Wielka szczęściara ta Wenusa, niewiele brakowało a doszłoby do wielkiej tragedii w naszym US. 

     

    patryjota tak nie pisze. Stany zjednoczone nie są nasze!

     

    A kolega Jacek nie pamięta naszych dysput zatomskich o tym czy Wenus to jeszcze planeta czy już gwiazda? ;)

  10. widzieliście wczorajsze zjawisko? kometa chciała uderzyć w Wenusa! wieczorem usłyszałem huk na niebie, spojrzałem ku górze i oczom mym ukazał się las, a nad nim kometa goniąca Wenusa. Wysokość komety oceniam na bardzo wysoko. Kometa najwyraźniej chciała uderzyć w Wenusa, ale w ostatniej chwili gwiazda ta skręciła lekko w prawą górę i kometę ominęła (co widać na ostatnim zdjęciu, jak gwiazda się porusza). Dlaczego w Wiadomościach nic nie powiedzieli???

    Zrobiłem kilka zdjęć na dowód tego kosmicznego pojedynku komety z gwiazdą Wenus, wyślę do TVN24 na hasło kontakt. Jak mnie zaproszą do studia to mam nadzieję na spotkanie z Karolem z centrum kosmicznego Kopiernik. A może Tomasz Rorzek umieściłby to w sondzie kwadrat? jak myślicie? i czy do takich kolizji często że kometa uderza w gwiazdę, bo nie zdążyła uciec?

     

     

    20170315_181920.jpg

    20170315_181927.jpg

    20170315_181930.jpg

    • Like 2
  11. Jak pisał Szklarz masz pewnie odwrotnie włożone mocowanie szukacza w tubie- musi być wygięty w stronę obserwatora (zdjęcie poniżej). Poza tym pamiętaj, że jesli chcesz dokręcić na maksa jedną śrubkę ustawienia szukacza, musisz poluzować inną- żebyś sobie szukacza nie zmiażdżył ;)

     

    skylux70-700.jpg

     

    W zasadzie przy wyszukiwaniu obiektów nie korzysta się z danych rektascensji i deklinacji. Na mapie obserwacyjnej szukasz najabrdziej widocznego obiektu w pobliżu tego, co chcesz obserwować, ustawiasz teleskop na ten obiekt- i potem z mapą w ręku "skaczesz" z gwiazdy na gwiazdę teleskopem aż dotrzesz do celu (star hopping- poczytaj).

    • Like 1
  12. szukacz musisz zgrać z teleskopem- najlepiej na jakimś odległym obiekcie ziemskim (np. komin elektrowni). Na szukaczu masz trzy śrubki, którymi go przestawiasz. Celujesz tubą w komin, potem ustawiasz szukacz na ten komin nie ruszając tubą.

     

    no i dużo czytania przed tobą (m.in. o tej "linijce" podnoszącej montaż- po dobrym jednorazowym ustawieniu podążasz za obiektem uzywając jednego cięgna mikroruchów). Nie próbuj na razie rozbierać tuby, wyczernień itd. Skylux nie jest teleskopem na lata, żeby go aż tak przerabiać- a przynajmniej nie w takim momencie, w którym jesteś. O ile pamiętam kupno okularu dużych powiększeń też w skyluksie się nie sprawdzi (może na Księżycu tylko).

     

    Po prostu wydrukuj aktualne mapy nieba na dany dzień i godzinę obserwacji- i obserwuj, obserwuj, obserwuj...

    • Like 2
  13. Chińczycy kończą budowę największego na świecie radioteleskopu

    Żródło: http://wiadomosci.onet.pl/swiat/chinczycy-koncza-budowe-najwiekszego-na-swiecie-radioteleskopu/32lczf

    Chiny rozpoczęły budowę radioteleskopu w 2011 roku. Instalacja ma pomóc w poszukiwaniach inteligentnego życia poza galaktyką i zbadać pochodzenie wszechświata. Gigantyczny teleskop FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope) będzie największym tego typu urządzeniem na świecie.

    Konstrukcja mierzy 500 metrów i położna jest w chińskiej dolinie w prowincji Guizhou. Miejsce to zostało celowo wybrane ze względu na dość sporą odległość od ośrodków miejskich. Dodatkowo wokół urządzenia zostanie pozostawiony pas 5 km wolnej przestrzeni, co pozwoli uniknąć wszelkich zakłóceń.

     

    13097926e847ef4ef1beae52f2330fa9.jpeg

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)