Skocz do zawartości

Xzart

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    22
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

O Xzart

  • Urodziny 17.09.1986

Profile Information

  • Płeć
    Male
  • Zamieszkały
    Poznań
  • Interests
    Transport kolejowy (ekologia transportu szynowego), astronomia i meteorologia.

Converted

  • Miejsce zamieszkania
    Poznań

Ostatnie wizyty

855 wyświetleń profilu

Xzart's Achievements

Regulus

Regulus (3/14)

  • First Post
  • Collaborator
  • Week One Done
  • One Month Later
  • One Year In

Recent Badges

18

Reputacja

  1. Głos oddany. Plus prawdopodobnie będzie ode mnie kolega z pracy jako wolny słuchacz. Im nas więcej tym lepiej. Dziękuję Łukasz za ankietę!
  2. Głos oddany na 23.01. W obecnej sytuacji pasują mi wszystkie termin także jestem otwarty na zmianę terminu.
  3. Przepraszam za brak mojej osoby na spotkaniu. Bardzo chcę uczestniczyć w zebraniach naszego oddziału, ale nie jestem w stanie poradzić sobie z wieloma problemami. Od kilku miesięcy nie mogę znaleźć pracy i jest tylko coraz gorzej. Urząd Pracy odmówił mi przyznania zasiłku i powoli sami nie wiem co mam robić. Po co mi wykształcenie wyższe i inżynier skoro w tym kraju nie ma dla mnie pracy związanej z mechaniką i transportem kolejowym? No dobrze. Starczy wylewania swoich żali. Podzielam zdanie przedmówców, a nawet sam zachęcam swoich znajomych do przystąpienia do nas. Może trochę więcej spotkań w terenie by bardziej zachęciło? Problem też jest taki, że nie każdemu wyjazdy pasują nie wspominając już o tym, że nie każdy jest zmotoryzowany. Warsztaty z funkcjonowania i użytkowania programów to jak najbardziej dobry pomysł. Niby jest tyle poradników na naszym forum, ale sporo z nich nie jest dobrze napisana. Pisałem kilka instrukcji do programów i skryptów własnego autorstwa także wiem jakie to jest trudne. Nie krytykuję nie mając pojęcia o tym. Jeszcze raz przepraszam i obiecuję, że postaram się być na kolejnym spotkaniu. Pozdrawiam! Marcin
  4. Szanowne Koleżanki i Koledzy, obawiam się, że piszę to trochę za późno, ale jest to też jakaś możliwość na promocję. W dniu 31 maja w Konarzewie (gmina Dopiewo) odbędzie się VIII Festyn Sportowo - Rodzinny, organizowany przez Klub Sportowy Orkan Konarzewo. Moja mama jest radną w gminie Dopiewo dzięki czemu mam dostęp do wszystkich lokalnych imprez i spotkań młodzieży i dorosłych. W programie: Od 9 do około 16 turniej piłki nożnej; Od 18 do 22 zabawa połączona z ogniskiem itp. Dodatkowe atrakcje w między czasie to np. konkursy, występy, pokazy itp. Kilka lat temu zapraszaliśmy np. grupy miłośników motocykli. To dlaczego by nie miłośników astronomii? :) Na tego typu imprezie można spotkać się w więcej osób jak i w duecie. Ważne by ktoś zawsze pilnował sprzętu bo o tragedię nie trudno. Baner, wystawiony sprzęt lub nawet możliwość podpisania deklaracji członkowskiej, wszystko to jest do ustalenia i załatwienia z organizatorami. Moja mama współpracuje również z PTTK i zachęca do brania udziału w różnych rajdach. Można np. pod patronatem PTMA oddział Poznań i jakiejś szkoły lub kilku szkół zorganizować nasze ulubione Morasko. Obawiam się tylko, że będą problemy z pogodą w nadchodzący weekend. To tak w skrócie. Będę ten temat rozwijał i mogę informować na bieżąco.
  5. Szanowni koledzy. Wspaniale czyta się Wasze słowa i dobrze widzieć odzew z wielu stron! Również nie mogę się doczekać spotkania u pana Tomasza i dalszej dyskusji na temat tak gorącego tematu jakim jest nasze obserwatorium. Wybaczcie tez proszę za brak odzewu z mojej strony. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie, ale staram się nie łamać. Co do pogody to obawiam się, że przed zbliżającymi się ogrodnikami to ciężko będzie o dobrą pogodę w weekendy. Ostatnio czyste niebo znalazło się głównie w środku tygodnia, a tez ledwo dwa dni bezchmurne do 3-4 w nocy. Szkoda tego czasu bo jak wiemy Saturn w tym miesiącu będzie najjaśniejszy. Czy mogę jakoś pomóc w organizacji przed naszym spotkaniem? Pozdrawiam Marcin.
  6. Mi pasuje wtorek 15.04 o 19:00. Jestem za, ale też jestem elastyczny i otwarty na zmiany gdyby kolegom nie pasowało :)
  7. Xzart

    Brak pogody

    Gdyby pani Minister czytała raporty RDOŚ o klimacie w Polsce, nawet te "naj, naj, naj, najprostsze" informacje i "naj, naj, naj, najbardziej" dostępne w raportach to by wiedziała co tutaj potrafi się wyrabiać i jakie mamy średnie temperatury oraz opady śniegu w danym miesiącu na obszarze różnych województw. Ciekawe koledzy, że przewozy towarowy i duże stacje rozrządowe są przygotowane na zimę. Można? Można. Nawet jeśli chcemy bronić tą kobietę i powiedzieć, że Minister nie musi mieć takiej wiedzy to niech chociaż Wiceminister ds. transportu kolejowego się tym zajmuje i jej doradza. Przykro mi, ale ostatniego fachowca jakim był dr inż A. Massel (wcześniej pracownik Instytutu Kolejnictwa, dawne CNTK) wywalono. No, ale dość moich wywodów na temat Ministerstwa i pogody bo to niezgodne z regulaminem forum ;) Zaraz Wam koledzy pokażę sprawiedliwość hihi ;) Prognozowane zachmurzenie na dziś godz. 21:00. Przygotujcie się lepiej mentalnie na kaszankę 7 kwietnia około 21:00.
  8. Myślę, że ten link pomoże w wyjaśnieniu zaistniałej sytuacji. http://uair01.blogspot.com/2011/08/strange-kitchen-moon.html Sam osobiście tez widziałem podwójną tarczę księżyca, nakładające się na siebie. Domyślam się, że jest to efekt optyczny spowodowany przez wilgoć, kropelki wody lub lodu zawieszone na odpowiedniej wysokości. Zależy od ciśnienia, temperatury i kierunku wiatru. Druga możliwość bardziej prawdopodobna to prowadzenie obserwacji z zamkniętego pomieszczenia przez okno.Tutaj kłania się optyka, która niestety wykracza poza moją wiedzę. Efekt ten można uzyskać obserwując księżyc przez lornetkę lub robiąc zdjęcie aparatem przez szybę. Kiedyś Nikonem robiąc zdjęcia z zamkniętego pomieszczenia uzyskałem taki efekt. Prawda jest też taka, że pod hasłem "double moon mirage" jest bardzo mało informacji.
  9. Xzart

    Brak pogody

    Wybaczcie proszę za "double posta". Regulamin forum nic nie mówi o podwójnych postach, ale lepiej nie nadużywać tej możliwości ;) Wracając do tematu "syfu". Przeprowadziłem kolejne obserwacje. Tak to na pewno jest chmura typu stratus, stratus nebulosus, stratus opacus lub stratus translucidus. Zebrałem dane z przedstawionych wcześniej czynników chmurotwórczych, które wskazują na tego typu chmury powstające np. w godzinach popołudniowych i utrzymujące się aż do późnych godzin wieczornych. Poza tym typem chmury, przy sprzyjających warunkach może również wystąpić mgła jako podbudowa, która utrudnia obserwację ponad horyzontem. Natrafiłem na ciekawą nieścisłość i problem związany z prognozami. W niektórych komunikatach meteo, jak również w depeszach lotniczych METAR chmury te nie są prezentowane jako zachmurzenie poniżej 1500 m. Natomiast modele UM i GFS pokazują je jako zachmurzenie chmurami niskimi do 20%. Przejdźmy do najważniejszych informacji. Co nam przyniesie pogoda w nadchodzącym czasie? Wiadomości są dobre i złe. Dobre dla fanów burz. Jest spora szansa na ich wystąpienie sięgająca nawet 50% na danym obszarze ;) Złe dla nas wszystkich ze względu na fatalne warunki do obserwacji ciał niebieskich. Na datę 3.04.2014 Polska znajduję się pod wpływem niżu i ciepłego frontu, który dotarł do nas z południa Europy. Sytuacja ta zmieni się w kolejnych dniach. Dotrze do nas z północy wyż MARK niosąc z sobą zimne powietrze bez opadów. Odsunie on ciepły południowy front na południe i stworzy miejsce dla wdzierających się od zachodu frontów zokludowanego i zimnego niosących z sobą duże ilości deszczu. Przewidywany czas nadejścia wymienionych frontów i pogorszenia się pogody w cały kraju t12 + 96 począwszy od 12:00 3.04.2014. Według modelu GFS deszczowa pogoda będzie się utrzymywała przez około 3,5 dnia (start około siódmego kwietnia). Będę sprawdzał pogodę na bieżąco, ale im dalej w las tym mniejsza szansa na sprawdzalność prognoz ;) Robi się niezła kaszanka z frontami nad Polską. Poniżej załączniki z aktualnym zachmurzeniem, opadami i mapa frontów meteorologicznych. Pozwoliłem też dodać prognozę burz z ESTOFEX. Proszę zwrócić uwagę na daty! Może forumowa ściepa na pistolet z działu giełda? :D
  10. Xzart

    Brak pogody

    Zrobiłem bardziej dokładny research. Obiekt zwany przez nas potocznie "syfem" (niezła nazwa) to konkretna chmura lub mgła. Tak jak zauważyliście koledzy "syf" widnieje do pewnej wysokości ponad horyzont, ale nie przesłania całego nieba. Staję się to o tyle problematyczne, że zauważyłem powstawanie tego zjawiska w momencie gdy temperatura powietrza spada do temperatury punktu rosy. Fakt ten przemawiał by bardziej za mgłą, ale z innych źródeł (modeli i prognoz) miałem informacje o braku mgły na danym obszarze. Jeżeli występujące zjawisko to chmura to mówili byśmy o występujących stratusach i jego odmianach stratus nebulosus czy stratus opacus. Chmury te osiągają wysokość od 0 do 600 m, powstają w chłodnym i wilgotnym powietrzu. Przykładowo na godzinę 00:38 dla Poznania mamy następujące wartości: Ciśnienie - 1016 [hPa] Temperatura - 4 [oC] Temperatura punktu rosy - -0,08 [oC] Wilgotność względna - 75 [%] Wilgotność bezwzględna - 3,7 [g/kg] Ciśnienie pary wodnej - 6,1 [hPa] Przy podanych parametrach i wyglądając teraz przez okno nie widzę tak uciążliwej warstwy chmur/mgły przesłaniającej nisko horyzont. Powiem więcej, że jest lepiej niż przez ostatnie kilka dni. Mogę regularnie wstawiać mapki z zachmurzeniem i innymi danymi. Tylko zastanawiam się jakie dni i na jakie godziny? Model generuje mapy na 18:00, 21:00, 00:00 i dalej t+3.
  11. No po prostu nie mogę. Proszę ładnie zebrać jakąś szpachelką kolejarza meteorologa Xzara z podłogi :D
  12. Xzart

    Brak pogody

    @Hampel, @Charon_X Dziękuję za miłe słowa i zachęcenie do dalszej pracy. Cieszę się, że nasza forumowa społeczność docenia wysiłek nas wszystkich w tej tematyce. Meteorologia, klimatologia i synoptyka to kawał ciężkiej matematyki, ale póki wystarczą nam wnioski z modeli to jest to całkiem przyjemne. Nie chcę koledzy by ktoś odniósł wrażenie, że posiadam wykształcenie meteorologiczne. Jestem inżynierem transportu szynowego, specjalizujący się w ekologii transportu kolejowego gdzie pogoda, a dokładnie warunki atmosferyczne są bardzo ważne. Oblodzenie pojazdów szynowych to jeden z wielu problemów z jakimi muszą się zmagać przewoźnicy kolejowi. Swoją widzę synoptyczną i meteorologiczną powiększam od ok około trzech lat. Jeśli chodzi o pogawędki o chmurach to najbardziej pasjonuje mnie powstawanie burz ;) Nie wspomnę już o ciekawostkach związanych z CAPE i jego wpływowi na powstające burze. Ostatnio dowiedziałem się, że niski współczynnik CAPE również może pomóc w tworzeniu się komórki burzowej. Coś niesamowitego. Jeśli administracja wyrazi zgodę to bardzo chętnie z kilkoma osobami zaangażuję się dalej w tematykę meteo i synoptyki (nowy temat, dział czy inna forma). Dzięki Charon_X za propozycję. Jeśli chodzi o prognozy lokalne na dane rejony polski do 48h (max 120h, ale to już z dużym błędem) to możemy się na bazie dostępnych modeli pobawić :) Nadal szukam zależności pomiędzy ciśnieniem, wiatrem, frontami meteorologicznymi itp. Na początek musimy sobie usystematyzować trochę wiedzy i podać linki. To co piszę to nie jest wiedza tajemna, a wręcz zachęcam do poszukiwań :) Widziałem dziś na SAT24, że to co pisałem w odniesieniu do poruszających się frontów bardzo się sprawdziło. Aczkolwiek jestem pod wrażeniem nadal dość dobrego nieba nad Poznaniem. Zachęcam też kolegów z wiedzą elektroniczną/automatyka/programowanie (asembler) do budowy własnych przydomowych stacji meteo. Można zebrać sporo ciekawych danych, które mogą obrazować zachowanie pogody w godzinach wieczornych. W sam raz na późniejsze obserwacje astro ;)
  13. Woda na młyn dla synoptyków :D Wygląda to nieźle i ciesze się, że jako takie prognozy już są dostępne. Dzięki Maquu! Prognozy pogody na takie odległe miesiące tworzy się prawdopodobnie wg. modelu statystycznego zakładając temperatury, ciśnienie i inne czynniki podobne jak w poprzednich sezonach. Przy takiej skali i odległej prognozie możemy tutaj mówić tylko o prognozie sezonowej i małej sprawdzalności, ale dla nas to zawsze jakaś wiadomość :)
  14. Wspaniałe zdjęcia i genialny film z drona! Cieszę się bardzo, że zlot był udany i wszyscy bezpiecznie wrócili do domów. Niestety tym razem nie mogłem być obecny, ale nadrobi się ;) Czekam na więcej relacji i ciekawostek z zlotu.
  15. Xzart

    Brak pogody

    Szanowni koledzy. W najbliższych dniach szykuje się nam kompletna "kaszanka". Korzystajmy z tego co mamy dziś i może jutro bo wraz z nadchodzącym z północy zimnym frontem idą chmury i deszcz. Załączam kilka miniatur z danymi modelu GFS. Model z różnych dni. Proszę zwrócić uwagę na daty. Mapa opadów wskazuje na opady z godziny ok. 18:00. Czyli pewnie kiszka na całą noc ;) Pomiędzy kolejnymi zimnymi frontami znajdującymi się na północy Europy jest spora przerwa. Myślę, że możemy liczyć na wiatry z południa Europy i prognozowany front ciepły za powyżej t120 godzin (ok. 5 dni).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)