Skocz do zawartości

Ekolog

Użytkownik
 • Zawartość

  856
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Ekolog

 1. W imieniu Ekologa informuję, że był wtedy na wyjeździe bez dostępu do netu i nie mógł zareagować wtedy przeprosinami, ktore słusznie podpowiedział mu jeden z forumowiczów (Wwaldek, oraz inny emailem) Dlatego przeprosił dopiero dzisiaj.
 2. Dotychczas sądzono, że kłóci się z zasadami klasycznej fizyki, bo łamie zasadę zachowania pędu. Zamknięty układ nie może sam siebie rozpędzić, tj. nadać sobie pędu. Byłby to wyczyn godny barona Münchhausena, który się sam wyciągał z bagna za włosy. Teraz znalazły się niezależne laboratioria oraz fizycy, którzy zmienili zdanie. Cóż, między innymi w Chinach ;) ale nie tylko! Według magazynu "Wired", który opisywał tę koncepcję w zeszłym roku, EmDrive przypomina szczelnie zamkniętą mikrofalówkę o nietypowym kształcie. Składa się z komory w kształcie stożka, do wnętrza której wpuszczane są mikrofale. Shawyer twierdzi, że promieniowanie mikrofalowe zamknięte w takiej szczelnej wnęce rezonansowej jakimś sposobem wytwarza siłę ciągu skierowaną w kierunku podstawy stożka. To rewolucja w dziedzinie technologii kosmicznej, przełomowy wynalazek albo... kompromitacja zespołu uczonych, który testował urządzenie. Zespół naukowców z centrum kosmicznego NASA im. Johnsona w Houston przedstawił wyniki testów na konferencji w Cleveland w zeszłą środę. Napęd, zwany EmDrive lub Q-Drive, obywa się bez żadnego paliwa. Biorąc pod uwagę to, że paliwo stanowi dziś mniej więcej połowę wagi satelity, który jest wynoszony na orbitę geostacjonarną, wprowadzenie tego typu napędu pozwoliłoby z miejsca znacznie obniżyć koszty satelitarnych usług. wg: http://wyborcza.pl/1,75400,16419996,Naukowcy_z_NASA_potwierdzaja___niemozliwy__naped_kosmiczny.html#BoxSlotI3img
 3. Przepraszam za w mniejszym i większym stopniu niewybredne teksty. Obiecuję poprawę. Stosowanie się do regulaminu asekuracyjnie (czyli bez jeżdzenia po bandzie). Prosze mnie nie banować i proszę odbanować nick Ekolog, oceniam miarodajnie sytuację i można spokojnie założyć, że ów nick zachowa się tak samo jak ja tu deklaruję. Wiem że mam do czynnienia z ludźmi inteligentnymi wieć to powinno wystarczyć więc prosze o nic więcej mnie nie dopytywać (wątek neich służy dalej tematycznie) bo deklaracja jest jasna i grzeczna z mojej strony. Tak przy okazji - właśnie przygotowałem i chciałem dać ciekawy wątek o astro gdy to zobaczyłem. Zaraz dam. pozdrawiam.
 4. Przychodzi pracownik do dyrektora: - Jestem zmuszony prosić pana o podwyżkę, ponieważ interesują się mną trzy firmy! - A mogę wiedzieć, jakie to firmy? – pyta dyrektor - Elektrownia, gazownia i wodociągi miejskie.
 5. Ale zarąbiste tekścicho. Na ten tekst obowiązują prawa autorskie czy dasz zgodę by kto chce mógł skopiować go w necie (papier to inna sprawa - nie pytam) gdzie bądź, nawet bez podawania autora? Jeśli dajesz kopiować to czy można anonimowo czy należy napisać ze autor to dokładnie tak: "P.Guzik." ? Bo taki tekst to można wrzucić na dowód, że niebem można się pasjonować zupełnie tak samo jak piłką nożną czy żeglarstwem. Jakbyś jeszcze kiedyś taki tekst machnął i był free do kopiowania to napisz o tym na dole - choć ten jest chyba perfekt i starczy jako wzór pasji. Ty (as PGuzik) wczoraj lub przedwczoraj chyba miałeś urodziny i mimo to starczyło ci siły i zdrowia na taki wypad. Zdrowia życzę :)
 6. Ekolog

  Coś osobistego

  Drobna uwaga. Robić dobrze, profesjonalnie albo wcale. Jak już kto łazi po skałach z zapałem to staje się tak zwanym alpinistą. A słyszałem, że jest to bardzo urazowy i smiercionośny sport. Prawie wszyscy oni w końcu giną. Wanda Rutkiewicz, Kukuczka i inni dawniej znani. Może się mylę i z góry przepraszam ale jak dla mnie to nadmierne igranie z życiem. Dlatego ja doradzałbym zamiast tego coś mniej ryzykownego. Ja uprawiam znacznie spokojniejszy sposób ruchu. Spacery do najbliższego zielonego miejsca i oglądanie przyrody. Przede wszystkim gołymi oczyma. Do niedawna robiłem to też lornetką Hama 60/10-30x. Teraz gdzieś mi przepadła to sobie kupię coś nowego może. Zarąbiście wygląda jak kilka ptaków lecących jakby na nas wpada w pole widzenia. Czasem zerknę na samolot jak jakiś leci bo w lornetce wygląda dużo ciekawiej.
 7. Ja to już dawno :P Ale nie wiedziałem, że można się tu wpisać. Zdziebko to kłopotliwe być może. Bo jak ludziska patrzą co jakiś czas na tabelę to mogą obczaić na co zagłosowałeś w pewnych przypadkach i nici z tajnego głosowania tego jegomościa :)
 8. A jak do tego doszło. Bo jak ktoś nie zna nieba to bez wskazówki czego i gdzie szukać, na Andromedę pewnie nie zwróci uwagi. M31 to jakby na opak M13. Czy M13 gołym okiem tam jest widoczna? To już zarąbiste wyzwanie :)
 9. Fajny ten felieton czy jak to się nazywa. Ja bym to rozwinął tak jeszcze, że chodzi przede wszystkim aby dzieciom nie dawać antybiotyków. Bardzo się mści to potem na ich zdrowiu jakieś uczulenia są i inne rzeczy. I żenić się trzeba nie na stare lata. Bo potem dmucha się i chucha na dziecko bo to ostatnia szansa jest. Jak dawniej ludzie pierwsze dziecko mieli zaraz po 20-tce to mogło się normalnie chować, a nie pod kloszem. Moja babcia na wsi miała 13 dzieci. Prawie wszystkie pokończyły nawet studia, jedno zostało księdzem. Dwoje z tych dzieci zmarło za młodu i nikt lekarza nie wzywał. Jedno, najmłodsze, co nie opuściło ojcowizny, to jest bardzo miła ciocia. Została na wsi pomagać ojcu i mamie. Ale też ma dzieci. Nie przesadzajmy. Może to tylko żeby ręce przed i zęby po jedzeniu myć. Darmowego dentysty nie ma. Jedna z cioć, co za długo zwlekała z zamążpójściem, to takiego maminsynka potem wychowała, że głowa boli ;)
 10. Ekolog

  M13

  Błękitny wampir raczej ;) Wypił blękitną krew koleżanki odmładzając się wbrew naturalnemu biegowi życia gwiazdy :) Ale ten opis na górze zarąbisty. Czyta się prawie jak powieść jakąś.
 11. Ekolog

  Wzory z mleka

  No ten film tam jest zarąbisty. :D Z byle czego można mieć na chacie takie widowisko, że proszę siadać.
 12. Ekolog

  Ciekawe zdjęcie

  WOW ale chmury. Przypomniałem sobie, że mam takie podobne ale to nie moje. Gdzieś mi wpadło w oko i akurat mam :)
 13. Ignis Studiowałeś politologię, znasz się na rzeczy, prawie i elementarnej logice. Nie możesz oprzeć się w swoje decyzji na głosowaniu, którego koncepcja została wprowadzanjo POST FACTUM! po tym jak Piotra strasznie zdenerwował zupełnie niewinny dowci o feministce. Rozumiem, że Piotra mogą denerwować dowcipy o feministce, ba, owa feministka użyła idiomu "J. M." . To był idiom. Nie można ze znanego polskiego idiomu wyrwać słowa na "J." Logika Ignis!!! Ty i Ty tylko ty będziesz odpowiedzialny za decyzję. Uwazam ze w w tym roku zachowywałem się poprawnie i nie zasługuje nawet na jednodniowego bana ani też nawet na jedno ostzreżenie wpisane do profilu. Koncepcja głosowania nie istaniała w regulaminie gdy pisałem moje dowcipy w rozweselaczu i daltego jest jasne jak Słonce że nie mozesz zasłonić sie głosowaniem. Ty oceń czy zasługuję na jakąkolwiek., choćby NAJMNIEJSZA KARĘ! To de facto bedzie tyko Twoja decyzja i Twoja odpowiedzielność jesli zignorujesz elemntarną kuturę prawną. BTW W starożytnym Rzymie decydowano o śmierci pokonanego gladiatora kciukeim w dól ale to nie byl Rzymianin!! Nie można było obywatela społeczności Rzymskiej wygłosować!!! PRZEMYŚL TO ;) Zgodze się z jednym. Wprowdzisz zaraz lub juz wprowadziłes punkt o głosowaniach. To jest zwycięstwo ludzi co nie lubia nawet dowcipów o feministkach. Za jakiś czas może podpadnę nowymi postami i gremium moderatorów zdecyduje sie poddać mnie pod głosowanie (choć uważam to za dziwne - nawet w Rzymie tego nie było). Ale w tym momencie zasłoniecie się przez Ciebie wynikami gloswoania jest calkowicie bezprawne i nielogiczne i ucieczką bezpodstawną. Nie krytykuje Cie Tylko piszę o oczywistości wynikającej z koleności zdarzeń! Najpierw dowcip o feministyce, potem niezrozumiałe dla mnie (ale mniejsza o to) zdenerowwanie Piotra i Filipa którzy nie zrozumieli idei dowcipu potem pomysł głosowania. To jest nie po kolei. Prawo nie działa wstecz. Moje funkcjonaowanie w 2014 r. było poprawne. Oczekuje, że nie dostane żadnego! bana ani żadnego! ostrzeżenia! Drogi Ignisie Pozdrawiam
 14. Ja tylko zwracam uwagę na fakt, że nie było w regulaminie takiej metody banowania userów więc nie moze być zastosowana do zachowań sprzed momentu jego wprowadzenia. To nie jest argument w mojej obronie (uwazam ze moj skasowny dowcip był dopuszczany ale mniejsza o to) tylko wypowiedź na temat teorii praw i regulaminów i zasad ich stosowania - nic osobistego - zwykła spokojna informacja. Pozdrawiam
 15. No tak Ignis. Głosowanie nad banowaniem usera. Ale powszechnie znaną i podstawą wszelkich zasad i praw jest, że prawo nie działa wstecz. Gdyby taki punkt był w regulaminie to dawałbym same ultra-przesadnie grzeczne dowcipy i to znacznie rzadziej. Pomysł może i jest dobry ale powinien obejmować zachowania po wprowadzeniu tego punktu. W przeciwnym wypadku będzie to złamanie najbardziej elemtarnych zasad minimalnej kultury prawnej. BTW to jak ktoś w przyszłości podpadnie i zrobi się głosowanie to od razu bany dożywotnie? W regulaminie FA było stopniowanie kar i wyglądało to elegancko. TAK CZY SIAK przypominam bezcenną myśl znaną powszechnie: PRAWO NIE DZIAŁA WSTECZ Pozdrawiam
 16. Kayan people Jeśli wierzyć angielskiej wikipedii to, podczas dorastania kobiet tego ludu, sama szyja nie wydłuża się. Widoczny efekt powstaje poprzez odkształcenie obojczyka. Girls first start to wear rings when they are around five years old.Over the years the coil is replaced by a longer one and more turns are added. The weight of the brass pushes the collar bone down and compresses the rib cage. The neck itself is not lengthened; the appearance of a stretched neck is created by the deformation of the clavicle. Więcej zdjęć: http://www.ray-g.net/obraz/107/tajlandia-3/ Pozdrawiam
 17. Facet przymierza garnitur u krawca i w pewnym momencie zauważa, że rękaw jest jakby trochę przekrzywiony. Informuje krawca o swoim spostrzeżeniu. - Proszę tak ułożyć rękę - powiada krawiec wykrzywiając ją facetowi w nienaturalny sposób. - Ale teraz teraz drugi rękaw leży krzywo - mówi klient. Krawiec wykrzywia mu drugą rękę - O, teraz leży jak ulał! - mówi. Ta sama sytuacja powtórzyła się z nogawkami spodni. Po jakimś czasie facet wychodzi na ulicę, nienaturalnie pokrzywiony porusza się jak paralityk. Dostrzega go dwóch przechodniów. - Ty zobacz jaki biedny gościu, jak go pogięło! - Taaa... Ale jak ma zaje**ście skrojony garnitur! - Zrobiłeś zadanie? - Proszę pana, mamusia zachorowała i musiałem wszystko w domu robić - Siadaj, pała! A ty Witku, zrobiłeś zadanie? - Ja proszę pana musiałem ojcu pomagać w polu - Siadaj, pała! A ty Jasiu, zrobiłeś zadanie? - Jakie zadanie, proszę pana, mój brat wyszedł z więzienia, taka balanga była, że szkoda gadać! - Ty mnie tutaj swoim bratem nie strasz! Siadaj, trója.
 18. Wszystko zostało już powiedziane, ponieważ jednak nikt nie słucha, trzeba wciąż zaczynać od nowa (André Gide) Grudzień. Zawieje, zamiecie, marznący deszcz ze śniegiem, wiatr duje, jakby się kto powiesił. Znajdujemy się, drodzy czytelnicy, w domku na przedmieściach. Nagle - pukanie do drzwi. Właściciel otwiera, patrzy, a tam teściowa stoi: - Mamusiu, co też mamusia w taką pogodę na ulicy robi? Niech mamusia natychmiast wraca do domu!
 19. Dzięki. To ile wynosi ta prędkość ucieczki? Bo trudno się dopatrzeć. Ciekawe w jakim kontekście uznali tę prędkość za ciekawą. Czy tylko chodzi o nie uciekanie atmosfery czy też o to na ile tamtejsi kosmici mają trudniej gdyby ... przyszło im do głowy wysłać jakąś sondę (z zamrożonym materiałem biologicznym co gorsza) w kierunku US? Pozdrawiam
 20. Ekolog

  Pawle Setki !!!

  Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam !
 21. Wykrywane będa atmosfery tlen+metan egzoplanet co oznacza ŻYCIE! Gdyż tylko ono potrafi podtrzymywać współobecność tych gazów - trudno o inne wyjasnienie czegoś takiego. Księżyc z metanem obiegający planetę z tlenem w sferze życia (ciekłej wody) wykładowca wyśmiał jako rzecz nieprawdopodobną (są takie, słabo przemyślane, "hipotezy"/dywagacje widywane w necie, jako rzekome podważanie takiego dowodu życia w kosmosie) Pozdrawiam
 22. Krótka relacja z wykładu. Na gorąco. Wybrane rzeczy. Mogłem coś źle zapamiętać więc proszę mnie nie cytować gdzie dalej, ale poprawiać tutaj jak najbardziej można. Przełomem 2 dekady są dwa teleskopy w kosmosie. GAIA Koszt - niecały miliard dolarów. Jest już na miejscu (w jednym z punktów Lagrangea - około 1.5 mln km w stronę przeciwną niż Słonce) i wykonuje, na razie, testowe rejestracje. Stworzy opis (z całego nieba) prawie 1 mld gwiazd i innych obiektów, które wlecą w pole widzenia. Wspólna jest kamera (detektor) dla dwóch teleskopów. Rejestruje jednocześnie kwanty z jednego i drugiego choć oba patrzą w zupełnie inne miejsce. Jakoś to można rozdzielić ponoć. Każdy z około metrowym prostokątnym lustrem głównym i kilkoma w dalszej drodze. Kamera (matryca) 938mln pixeli 2800 cm2 Uchwyci miliard gwiazd (też trochę cefeid z pobliskich galaktyk) Gaia wiruje dookoła osi, a do tego dochodzi zamierzona „precesja”. W stosunku do danych z dawnej misji hipparcos daje 1000 razy lepszą dokładność. Rejestruje nie cały obraz tylko śledzi pojawiające sie obiekty. Kazdy obiekt czy raczej kawałek nieba w ciagu kilkuletniej misji będzie sfilmowany 70 razy. Oznacza to, że precyzjną wiedze o każdym obiekcie będziemy mieć dopiero po kilu latach. Jedna obserwacja nie zapewnia dokładności dużo wiekszej niż uzyskana z poprzedniej misji tego typu (HIPPARCOS). Dopiero za kilka lat dane staną się niezwykle "mocne". Im jaśniejsza gwiazda tym precyzyjnej daje sie wyznaczyć jej parametry. 20 Mag to maks zainteresowan. Zbadane zostaną położenia, ruchy, prędość radialna, widma. Pozwoli to znacznie dokładniej okreslić co i jak porusza się w naszej galaktyce. W szczeglnosci lepiej ocenic wpływ i rozmieszczenie ciemnej materii. Misja (programy) musi uwzgledniać efekty wynikajace z teorii wzgledności np soczewkowania grawitacyjne (także od naszych planet) Stwarza szanse na wykrycie nowych planet i gwiazd w pobliżu (np brązowych karłów) Bardzo dokładnie pozwoli ocenić co nas minęło (lub minie) blisko miliony lat wstecz i w przyszłości. Drugi teleskop to James Webb. Koszt misji 8 miliaradów dolarów. Pokryte Złotem lustro kilkusegmentowe - odpowiednik 6 metrowego. Zakres: od pomaranczowego światła przez czerwone do bliskiej i dalszej podczerwieni. Rownież w punkcie Lagrangea. Od Słońca zasłoni sie wieloma warstwami rozwinietej folii aluminiowej. Lustro i osłony rozłożą sie dopiero w kosmosie. Cele są różne. W tym: (co dotyka kwestii np ciemej energii), tworzenia się dawnych galaktyk. Badanie ekspansji wszechświata; weryfikacja modeli kosmologicznych Dekladne obrazy obłoków protoplanetarnych (jak powstaja układy) Analiza atmosfer planet (np tlenu i metanu) podczas tranzytu lub nawet przez zasłaniane gwiazdy w teleskopie (jak się uda). Cele kosmologiczne są pasjonujące. Teleskop skreślono z realizacji. Wywołało to społeczny protest i anulowanie wycięcia tego projektu w 2010 przez senat USA. Uratowanie projektu poprzez zmianę stanowiska senatu zaszło, miedzy innymi, dzieki Pani polskiego pochodzenia o nazwisku Mikulski, która teraz wspomaga jeden z projektow obsługi jego przyszłych wynikow. Ponad 6 ton Rakietą Ariane 5 poleci za kilka lat. Rozdzielczość 3 razy lepsza niż Hubblea. Ponieważ teleskop bedzie rejestrowal też w podczerwieni musi być chłodzony ponizej 40 K co jest dość trudnym zadaniem mimo kilku warstw aluminiowych zasłon i jest to jeszcze dopracowywane. Wiele elementow tego teleskopu który dopiero za kilka lat poleci jest juz gotowych w szczgolnosci lustra głowne, a nawet kamera. Obie te misje (teleskopy) dadzą ogromny materiał badawczy; przewidywane sa odkrycia trudne do przewidzenia i zapewne klika nobli w zwiazku z nimi. Przy okazji dobra wiadomość z ostatniej chwili wiadomo juz ze Polska wejdzie do ESO. Najlepsze obserwatoria i ich dane będą dostepne dla polskich astronomów i to w pierwszej kolejności. Pozdrawiam
 23. Ekolog

  Ciekawe zdjęcie

  Wszystko może być piękne - każde na swój sposób Pozdrawiam p.s. Co to jest (w coto.jpg)? To wielu z nas wie z mety, nieprawdaż ;)
 24. Z polem magnetycznym Ziemi "coś nie tego". Rozważa się ewentualnie nadchodzące przebiegunowanie Ziemi, co nie byłoby zdrowe, z racji przejściowego zaniku naszej magnetycznej tarczy. http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Slabnie-pole-magnetyczne-Ziemi,wid,16703653,wiadomosc.html?ticaid=112f87 Pozdrawiam
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)