Skocz do zawartości

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  690
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  15

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 3 Maj 2019

Esku1RES posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

1414 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Syriusz

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

5393 wyświetleń profilu
 1. Esku1RES

  Brak pogody

  Mamy nów i weekend ! Potrzebne mi wreszcie czyste niebo ! Murwa kać !! Czy ma ktoś telefon do Władimira Władimirowicza Putina. Oni potrafią rozganiać chmury !!
 2. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Weź mi Łukasz sprzedaj trochę dobrej pogody Gratulacje. Widmo jak żyleta. U mnie 2 dni temu jedynie 1.5 godziny w miarę dobrego nieba i tylko udało mi się w końcu doprowadzić obraz z guidera do stanu "akceptowalnego". Kolimacja kolimacją, ale przyjąłem metodę ostatecznej regulacji i próby zredukowania aberracji na gwiazdach (zmieniając kąt lusterka guidera). Wyszło to co poniżej, szczelina trochę wysoko, ale to nic i dalej odpuszczam już temat guidera. Dosyć ! Gdyby ktoś pytał, to obiekty oznaczone strzałkami to "duszki" z poniższych jasnych gwiazd. Kamera to RisingCam z chipem IMX290 mono. Czas ekspozycji 10 sekund.
 3. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  U mnie było podobnie. Źle osadzony achromat w oprawce. Poprawiłem. Krótka ogniskowa (30mm) i nie wybacza jednak najmniejszych nawet błędów w ustawieniu. Czyli po ustawieniu "cienkiego widma" jeszcze ustawienie ostrych linii widmowych fokuserem spektroskopu ?
 4. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Czytam wypowiedź Ken'a na SGL i układając sobie to wszystko w głowie zastanawiam się czy dobrze rozumiem procedurę fokusowania widma. Wychodzi mi, że robimy to tak: W domu: Na sztucznym źródle światła ustawiamy jego ostry obraz widmowy za pomocą fokusera spektroskopu Ustawiamy też "ostrość" szczeliny w guiderze (wsuń/wysuń odległość kamera guidera - szczelina) Podpinamy się do teleskopu i: Ustawiamy gwiazdę na guiderze i regulujemy jej ostrość za pomocą fokusera teleskopu Ustawiamy gwiazdę na szczelinę Rejestrujemy widmo gwiazdy i regulujemy fokuserem teleskopu (!!) aby uzyskać "narrow consistent band" Wracamy do kamery guidera i dokonujemy ponownej regulacji (wsuń/wysuń) aby uzyskać na niej ostry obraz gwiazdy (szczelina też powinna przy tym wyjść nam ostro) ?????
 5. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Jak wiesz, też walczyłem z obrazem z guidera. Też miałem i mam wątpliwości co do jakości soczewki (mamy taką samą). Okazało się, że była faktycznie trochę nierówno obsadzona w uchwycie, czego na początku nie zauważyłem. Poprawiłem to i jest lepiej, chociaż nadal daleko od ideału. Na tyle jednak dobrze, że mógłbym to zaakceptować. Z Plossla 25mm wyciągniesz achromaty f~40-42mm więc za długie (2 x f jest większe od odległość_do_szczeliny i będzie malutkie FOV). Mam takie przygotowane do budowy innej wersji spektroskopu. Rozebrałem też SP17-kę i są tam jakieś 32 mm więc prawie dobre.
 6. Gratulacje Łukasz ! Ja u siebie zastosowałem jednak reduktor, powiększając otwór dla kolimatora (do f/6.3) a przy 150l/mm z obliczeń wychodzi, że wiązka mieści się jeszcze w siatce. Rozumiem, że zastosowałeś oddzielną kamerę dla plate solve. Też o tym myślałem, ale wyobraź sobie, że obraz z guidera (choć jak wiesz - bardzo niedoskonały) jest na tyle dobry, że Elbrus jakoś daje sobie z nim radę, co mnie bardzo zaskoczyło. Szukasz dalej imx183, czy pozostajesz przy QHY163M? (ASI183MM-C została niedawno wystawiona na Astromart, ale w USA i cena taka sobie, więc nawet nie pytałem czy widziałeś to).
 7. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Dzisiaj, po kilku nieudanych wieczorach (kiedy zabawę kończyły chmury) udało mi się opanować nieco moduł guidera i wreszcie skierować spektroskop (czy też ustawić jego szczelinę) a obiekt na niebie (a nie na ziemi). Cel - gwiazda około 11m w okolicach galaktyki UGC 2604 w gwiazdozbiorze Perseusza. Nie chodziło mi jednak o konkretną obserwację, ale przede wszystkim o ocenę czułości na gwieździe słabszej niż 10m. Dlatego bez chłodzenia, guidowania i klatek kalibracyjnych. Nawet kamera jeszcze źle ustawiona. Dyspersja około 18A/piksel. Przy ekspozycji zaledwie 30 sekund udało się uzyskać poniższy obraz. Nie jest źle, wynik obiecujący i jestem zadowolony z tego pierwszego światła z mojego Lowspec'a. Chciałbym teraz spróbować jakiejś jaśniejszej supernowej. Dwie obecnie mocne (2020oi oraz 2020ue) znajdują się na RA=12h. Niestety muszę trochę poczekać, bo południowy-wschód mam bardzo słaby (zanieczyszczenie światłem - "dziękuję" za to firmie Amazon).
 8. Nie. "Strzelam, bez ostrzeżenia !!!"
 9. Czytałem niedawno na którymś z forów dyskusję na temat wpływu niekorzystnych czynników (głównie wilgoci) na sprzęt przechowywany w obserwatorium. Korzystając z faktu, że pogoda ostatnio nas nie rozpieszcza, postanowiłem przyjrzeć się bardziej tym sprawom. Na dodatek zła pogoda i duża wilgotność stwarzała "korzystne" warunki dla oceny. Niedawno skończyłem budowę nowego obserwatorium (tzw. "Zielonego"), tuż obok starego "Czerwonego". Oba identyczne pod względem budowy, co pokazuję na poniższym zdjęciu. W obu obserwatoriach mam higrometry. Nie są to może jakieś wybitne przyrządy laboratoryjne, ale zwykłe ze sklepu zoologicznego. Umieszczone razem, w jednym pomieszczeniu wskazywały (+/-) tę samą wilgotność względną, co trzeci przyrząd, więc są OK. Teraz działają oddzielnie, każdy w swojej budce. Pomiar wilgotności z obserwatoriów sprzed kilku dni, późne godziny wieczorne: Wilgotność na zewnątrz: 88% Wilgotność w obserwatorium "Zielonym" - 65% Wilgotność w obserwatorium "Czerwonym" - 50% Przeniosłem na chwilę higrometr z obserwatorium "Zielonego" do "Czerwonego", aby sfotografować oba przyrządy razem. Wnioski: To, że drewniane budki nieźle stabilizują wilgotność, to wiedziałem - właściwości higroskopijne drewna. Do budowy obu użyłem zwykłego drewna z tartaku, takiego do budowy więźby dachowej. Dopiero z biegiem czasu staje się ono coraz bardziej wysuszone, co ma zasadnicze znaczenie dla pochłaniania wilgoci wewnątrz obserwatorium. "Zielone" jest świeże, dopiero co wybudowane a "Czerwone" ma ponad 5 lat. Może przedstawione przeze mnie wyniki pomogą komuś w decyzji na temat ew. budowy własnego obserwatorium (a może zniechęcą )
 10. Esku1RES

  Brak pogody

  Dzisiaj miałem już czwarte podejście do obserwacji spektroskopowej i znów przerwane przez chmurwy !! "Nic to Baśka, nic to", cierpliwie czekamy
 11. Ze zdumieniem czytam w jak ciekawą stronę zmierza wątek, który założyłem ... ale odpowiadając na pytanie. Myślę, że bolidów nie jest ani więcej, ani mniej. Więcej jest po prostu kamer śledzących niebo, monitoringu czy nawet tych w samochodach. Każda z tych kamer może zarejestrować bolid. No i widzimy to później w necie czy TV.
 12. Ostatecznym potwierdzeniem tego wniosku będzie zdjęcie widma nocnego nieba przy braku księżyca i porównanie. Na dodatek @wessel ma absolutnie rację, można to zrobić bez względu na pogodę. Olewamy chmury !!
 13. Dokładnie. SN 2020oi jest na tyle jasna, że można na niej poćwiczyć spektroskopię niskiej rozdzielczości. Jednocześnie nie jest aż tak łatwa dla spektroskopii bezszczelinowej (Star Analyser 100/200) bo znajduje się blisko jądra galaktyki (dużo bliżej niż moja SN 2019ehk). Ze spektroskopem szczelinowym można sobie jednak z tą bliskością poradzić. Dobra pogodo, wróć !!
 14. W ubiegły wtorek w galaktyce M100 odkryta została supernowa typu Ic. SN 2020oi została zgłoszona przez ZTF (Zwicky Transient Facility). Według informacji z dnia dzisiejszego jej jasność wzrosła już do około 14m. Zobaczymy co będzie dalej. Supernowe w M-kach nie są obserwowane zbyt często (średnio 1/rok). Co ciekawe, ostatnia obserwowana była również w M100, prawie rok temu i miałem przyjemność ją odkryć. Opisywałem to w tym wątku. Linki dotyczące SN 2020oi: https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2020oi https://lasair.roe.ac.uk/object/ZTF20aaelulu/
 15. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Też tak uważam, przecież przy dobrym ustawieniu na biegun dryf jest minimalny, a korygujemy głównie PE.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)