Skocz do zawartości

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  637
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  15

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 3 Maj

Esku1RES posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

1344 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Syriusz

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

4684 wyświetleń profilu
 1. Esku1RES

  KrisQ - 100 lat!

  Pogodnego nieba oraz zdrowia, aby w całej okazałości i bez przeszkód móc je podziwiać !
 2. Dziękuję wszystkim za informacje. Z przedstawionych modeli z pewnością wybiorę któryś dla siebie.
 3. Dziękuję z tę informację. Faktycznie nie uściśliłem, że USB 2.0 jest też dla mnie wystarczające.
 4. Jestem na etapie wyposażania obserwatorium. Szukam dobrego, aktywnego USB huba. Sprawdzałem kiedyś różne modele do pierwszego obserwatorium. Niektóre niestety nie współpracowały dobrze z naszym sprzętem. W końcu dobrałem taki, z którego do dziś jestem zadowolony. Problem w tym, że typ ten nie jest już sprzedawany, a potrzebuję coś do drugiego obserwatorium. Czy możecie się podzielić informacjami i ew. opiniami co używacie u siebie ?
 5. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Montując dysk ze szczelinami wydało mi się dziwne, że P. Gerlach zaproponował ułożenie go warstwą odbijającą "w dół". Z puntu widzenia działania modułu guidującego rozwiązanie takie jest mniej korzystne. Dosłownie 2 dni po tym kolega Bajastro potwierdził moje obawy w relacji na Astropolis. Uznałem więc, że odwrotne założenie dysku (warstwą odbijającą "do góry", do wewnątrz guidera) jest słuszne. Łukasz, jednak w tym co napisałeś też może coś być. W końcu byłoby dość dziwne, gdyby to było takie zwykłe przeoczenie ze strony projektanta. Trzeba chyba zrobić testy, które to rozstrzygną.
 6. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Piękna robota! Widzę, że dysk ze szczelinami też zainstalowałeś warstwą odbijającą do góry, a nie tak jak w projekcie - do dołu.
 7. Niestety, masz rację. W moim logu iTelescope.net w rekordach dotyczących zwrotów najczęściej można znaleźć tego typu zapis: "Refund: 520955 Poor Tracking: Tracking problem". Tu wkurzające i nie bardzo potrafię to zrozumieć. Przy dzisiejszych środkach technicznych można chyba doprowadzić do sytuacji, aby działało to sprawnie. Tym bardziej, że nie mamy tam montaży klasy SW ale w większości są to Planewave Ascension 200HR lub Paramount PME. Przecież to powinno chodzić jak żyleta. Najczęściej korzystam z amerykańskich obserwatoriów. W nich moim ulubionym teleskopem jest T24 Dall-Kirkham z 0.61m lustrem i świetną kamerą FLI-PL09000. Korzystam z niego najczęściej. Stwarza najmniej problemów chociaż należy do najdroższych.
 8. Otrzymałem na PW pytania od kolegi @Bodziok, ale aby forum spełniało swoją właściwą funkcję informacyjną uznaliśmy wspólnie, że lepiej odpowiedzieć na nie publicznie. Jak w praktyce działa tam ten sprzęt? Jakiego rodzaju kamery tam mają? Generalnie sprzęt jest bardzo różny. Apertury od 9 do 70 cm. Teleskopy rozmaitych konstrukcji o światłosiłach od f/7.9 do f/3.4. Kamery niemal wyłącznie FLI lub SBIG - różne, ale dobre modele. Szczegółowa rozpiska sprzętu dostępna jest tu. Czy często się zacina? Co jeśli przyjdą chmury? Można wstrzymać sesje? Owszem, awarie się zdarzają, ale należy zaznaczyć, że opłata nalicza jest wyłącznie za czas UDANEJ ekspozycji. W sytuacjach awaryjnych można sesję przerwać, ale nie ma takiej potrzeby. Jeżeli z jakiegokolwiek powodu wykonane rejestracje będą nieudane (chmury, zdjęcia pojechane z powodu wadliwego guidingu itp) to istnieje proste zgłoszenie takiego faktu i środki są zwracane. Nigdy mi się nie zdarzyło, aby takie odwołanie zostało zakwestionowane. Czym dokładnie się tam steruje? Tylko montażem? Kamerą czy filtrami też? Wszystkim powyższym. Sesja programowana jest za pomocą skryptu iTelescope ACP. Jest to zmodyfikowana wersja ACP. Szczegóły dotyczące różnic oraz tworzenia własnych skryptów znajdziesz tu. W praktyce praca wygląda tak: wybierasz teleskop tworzysz dla niego skrypt ACP wrzucasz go do swojego profilu związanego z typ teleskopem odpalasz skrypt (natychmiast, jeżeli teleskop jest wolny i czas jest właściwy dla danych RA-DEC lub robisz rezerwację na wykonanie tego skryptu) wyniki (pliki FIT) odbierasz później z serwera FTP
 9. Dźwięku chyba nie potrzebujesz, ale jeżeli tak, to czerwony lub biały cinch podłącz do wyjścia AUDIO
 10. Korzystam z iTelescope.net od kilku lat. Zasilasz swoje konto środkami finansowymi i masz dostęp do teleskopów w kilku miejscach na świecie. Czy warto za to płacić ? To zależy do czego jest Ci to potrzebne. Faktycznie nie jest to tania zabawa. Moja opinia jest taka, że gdyby miałoby to być mój "podstawowy" sprzęt astro, to zdecydowanie nie. Dla mnie osobiście sens korzystania z iTelescope polega wyłącznie na sytuacjach, kiedy muszę pilnie potwierdzić jakąś obserwację, odkrycie możliwej supernowej, a w Polsce mamy już dzień albo fatalną pogodę. Nie mogę czekać kilku dni z potwierdzeniem, bo w tym czasie obiekt namierzony zostanie w jakimś innym projekcie przeglądowym i będzie "pozamiatane". Jeżeli masz jakieś dokładniejsze pytania w kwestii korzystania z tego serwisu, to chętnie odpowiem.
 11. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Po wydrukach mniejszych komponentów spektroskopu Lowspec, odważyłem się w końcu drukować jego główny korpus wraz z pokrywą. Jest to największy element urządzenia i przy względnie niewygórowanych parametrach (warstwa 0.2mm wypełnienie 40%) wydruk wyliczony został na około 24 godziny (korpus) oraz 9 godzin (pokrywa). Wszystko przebiegło bez zakłóceń (pomijając próbę ataku na drukarkę ze strony 3-miesięcznego, wszędobylskiego kotka, który to atak powstrzymałem dosłownie na kilka centymetrów przed stołem drukarki 3D !!!). Brak problemów przy wydruku w dużej mierze zawdzięczam <kryptoreklama> "magicznemu" środkowi adhezyjnemu Needit 3D </kryptoreklama> oraz wsparciu merytorycznemu ze strony @jolo (wielkie dzięki Łukasz), którego zamęczam pytaniami dotyczącymi druku 3D Pierwsze przymiarki zamontowania wydrukowanych wcześniej podzespołów oraz elementów metalowych wypadły pozytywnie. Wszystko pasuje. Co najwyżej potrzeba czasem użyć pilniczka aby usunąć pewne niedokładności wynikające z druku 3D (np. likwidacja pozostałości po podporach). Jedyny problem jaki wystąpił dotyczył sprawy czysto estetycznej. Postanowiłem bowiem wykorzystać bezużyteczny, biały PLA, który dołączony jest do drukarki Ender 3 w ilości haniebnej (15g) i wydrukować napis Lowspec. To literki są dość drobne, więc próbowałem kilka razy, ponieważ za każdym razem coś było nie tak. Kiedy się w końcu udało, to okazało się, że literki są zbyt duże i nie pasują w otwory i potrzebna była kompensacja w osiach X,Y. Tej funkcji nie ma w Creality Slicer, więc musiałem się zaprzyjaźnić z Slic3r. W końcu po wielu próbach udało się. I właśnie takie "duperelki" zajmowały mi czas, ale z przyjemnością zapoznałem się z nowym softem. W końcu to wszystko to i tak zabawa, nauka i ćwiczenie nowych umiejętności, wiec nie był to chyba czas zmarnowany.
 12. Godzina 03:22. Dobiega końca 12-ta godzina wydruku głównego korpusu spektroskopu Lowspec. Prawie półmetek. Pozostało jeszcze ponad 12-ście.

  Body.jpg.71ca0252fe855c1cdbf29fe9ade9d13b.jpg

  1. Pokaż poprzednie komentarze  10 więcej
  2. Jacek E.

   Jacek E.

   Jarku zacznij od 1 butelki, zanim wystygnie wejdą Ci ze 3 i wszystko będzie BARDZO DOBRZE :)

  3. Esku1RES

   Esku1RES

   Karol. Mam taki warsztat gospodarczy/pracownię. 
   Jacek, ale wówczas ocena jakości wydruku może być zaburzona :) To jest tak jak z każdym kolejnym drinkiem w knajpie - "kobiety coraz ładniejsze, a orkiestra coraz lepiej gra".

  4. Jacek E.

   Jacek E.

   Raz się żyje - wydruk do momentu trzeźwej oceny będzie coraz piękniejszy, a jakie marzenia będą z tym związane..... - BEZCENNE :)

 13. 1. Cyberboss2. Zielu - 3szt3. Karpiula4. walaand75 - 2 szt.5. sferoida - może z 5 szt, zależy od ceny6. KrisQ - 1szt.7. Jacek E. - 2 szt.8. tasti - 1 szt.9. Mandulzz - 2 szt.10. Adam88 -1 szt.11. Jarek Mamczarski - 2 szt.12. Jacek 2 - 1 szt.13. Fobek - 2 szt.14. DarX86 - 1 szt.15. Anva - 1 szt16. Ciekawska - 1 szt.17. ggrzes -2 szt.18. Acidtea - 1 szt.19. Pawcio - 1 szt.20. Alien - 2szt21. SZKLARZ - 2 szt.22. pawelekw - 1 szt. 23. pavelm - 1 szt.24. Gayos - 1 szt25. Przemo77 - 1szt.26. Przemek_K - 1 szt.27. LukSol -1 szt.28. jolo - 1 szt.29.Tadeopulous - 1szt 30. Esku1RES - 1 szt.
 14. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Po wydrukach testowych w "zwykłym" PLA przyszedł czas na wydruki w materiale docelowym. Po zasięgnięciu rady bardziej doświadczonego kolegi Łukasza @jolozdecydowałem się na Impact PLA, oczywiście w kolorze czarnym. Wybór podyktowany był przede wszystkim lepszą odpornością Impact PLA na wyższe temperatury. Parametry materiału opisane są na stronie Fiberlogy. Na pierwszy ogień poszły elementy, które już drukowałem w zwykłym PLA - publikowany przez mnie wcześniej uchwyt siatki dyfrakcyjnej. Same wydruki wyszły całkiem ładnie, ale pojawił się pewien problem i dlatego chciałbym poprosić o opinię kolegów bardziej doświadczonych w druku 3D. W czym problem: W wydruku Impact PLA (czarne) obie osie (górna i dolna) nie chciały pasować do gniazd elementów trzymających. W zwykłym PLA (niebieskie) wszystko wchodziło luźno. Tutaj wygląda to tak, jakby wydruk był bardziej "rozlany" w osiach X i Y. Użyłem na koniec małych pilniczków i wszystko się spasowało, ale problem jest i będzie istotny przy elementach wymagających większej precyzji. Drukowałem na szkle w temperaturze stołu 60*C a głowicy 235*C. Chłodzenie na 50%. Zastanawiam się czy zwiększyć chłodzenie, czy zmniejszyć temperaturę. A może jedno i drugie?
 15. Esku1RES

  Wydrukuj sobie spektroskop

  Nasz kolega "bajastro" wziął się ostro do pracy i relacjonuje postępy na Astropolis. Gratulacje !
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)