Skocz do zawartości

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  599
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  15

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 3 Maj

Esku1RES posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

1279 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Syriusz

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

3615 wyświetleń profilu
 1. Naszywka FA na lotnisku w Santiago de Chile. Dziś za 40 minut jeszcze lot do La Serena ... a już za kilka dni pełne zaćmienie :)

  chile.png.a507b6be63b24f215559306f4f88d9ca.png

  1. Pokaż poprzednie komentarze  1 więcej
  2. Jacek E.

   Jacek E.

   Brawo Jarek i czyściutkiego zaćmienia :)

  3. Esku1RES

   Esku1RES

   Ja tylko i wyłącznie wizual i cieszenie się tym zjawiskiem, które będę obserwował pierwszy raz w życiu, ale inni koledzy są wyposażeni również w sprzęt foto. Generalnie jestem zaskoczony, że wszyscy tu (już od samego lotniska La Serena) żyją zaćmieniem. Wszędzie pełno plakatów, informatorów, stoisk z akcesoriami związanymi z tematem. Na ulicach, w knajpkach pełno ludzi z różnych części świata. Temat jeden - prognozy pogody na wtorek.

  4. Alice

   Alice

   To prawda, w TV w Chile non stop temat zaćmienia. Jesteśmy właśnie Vallenar i jutro z samego rana ruszamy do obserwatorium La Silla skąd oglądamy zaćmienie. Prognozy jak na razie bardzo dobre, a emocje rosną. Pozdrowienia z Chile :) Na zdjęciu wschód Słońca zza Licancabura.

   P1030632.JPG

 2. Jakiś czas temu podjąłem decyzję, że "budujemy nowy dom, jeszcze jeden nowy dom" i zaczęło się. Chociaż na razie to tylko "mój jest ten kawałek podłogi"

  BudowaDrugiego.jpg.d953e99f03d9cdc687664042fb7be6f7.jpg

  1. jolo

   jolo

   To już raczej takie centrum astronomiczne teraz będzie. Kieszonkowe :) 

 3. Pogodnego nieba, radości z naszego hobby, jak najlepszego zdrowia i ogólnej pomyślności.
 4. To prawda, że pewne typy supernowych mogą zdarzyć się tylko dla masywnych gwiazd (nadolbrzymów o masie przekraczającej 10 M☉), ale jednak Słońce również może kiedyś wybuchnąć jako SN. Mam na myśli typ Ia. Można chyba sobie bowiem wyobrazić sytuację, gdy w przyszłości nasze Słońce, jako biały karzeł zostanie "przechwycone" i zwiąże się np. z jakimś czerwonym olbrzymem. W efekcie może to doprowadzić do wybuchu typu Ia. Można sobie też wyobrazić inny przypadek - kolizję Słońca (białego karła) z innym białym karłem - efekt podobny - SN Ia.
 5. "A w Toruniu na Szerokiej pada deszcz" - rozmowa o radioastronomii

 6. Dziś rozpocząłem budowę drugiego obserwatorium. I dokładnie dziś znalazłem niespodziewanie taśmę mierniczą (5 metrów), przy pomocy której zbudowałem pierwsze obserwatorium, a która zaginęła zaraz po tamtej budowie, czyli 5 lat temu. Przyjmuję to jako dobry znak :) 
   

  1. Jacek E.

   Jacek E.

   Zacznij trzecie, może znajdziesz zakopany garnek z goldami i będziesz miał na czwarte gdzieś... na Atacamie.... :)

  2. jolo

   jolo

   No to trzymam kciuki :) A drugie będzie po sąsiedzku, czy w jakiejś innej lokalizacji?

  3. Esku1RES
 7. Aktualizacja danych na temat SN 2019ehk Według opublikowanego dziś komunikatu ATEL 12734 supernowa ta jest najpewniej obiektem typu Ib. Tak jak więc wcześniej sugerowano jest to katastrofa masywnej gwiazdy, która jednak wcześniej utraciła znacząca część swojej zewnętrznej powłoki. Nie jest to więc typ II. Przypuszcza się też, że supernowa typu Ib może być efektem zapadania się gwiazdy Wolfa-Rayeta. W powyższym komunikacie astronomowie z obserwatorium Lick'a zwracają też uwagę na pewne podobieństwo widma z typem IIb. Wciąż zatem 2019ehk nie zdradza w pełni swojej natury. Zobaczymy co będzie dalej.
 8. Wybacz Łukasz, ale nie mogłem odmówić sobie odszukania AT2019abn (Intermediate Luminosity Red Transient), co w przypadku zdjęcia tak doskonałej jakości jest dziecinnie proste.
 9. Prawdopodobnie niektórzy z Was wiedzą, że w galaktyce Messier 100 pojawiła się supernowa oznaczona symbolem SN 2019ehk. Supernowe w M-kach nie są odkrywane zbyt często, średnio 1 na rok - pełna lista dotychczasowych supernowych w galaktykach z katalogu Messiera. Tak się też przypadkowo złożyło, że miałem przyjemność odkryć tę supernową. Słowo "przypadkowo" nie jest ani przesadą, ani kokieterią z mojej strony. Po prostu pewne zdarzenia z tej nocy skłaniają mnie do wniosku, że bardzo niewiele brakowało, aby odkrycie SN 2019ehk trafiło gdzie indziej. Początkowo chciałem pisać w tym wątku, jednak uznałem, że supernowa w M-ce zasługuje na odrębny temat. Pierwsza moja rejestracja 2019ehk (16.5m) nastąpiła 2019-04-29 o 22:27UT i po rozwianiu pewnych wątpliwości 1,5 godziny później zgłosiłem odkrycie do TNS. Obserwacje potwierdzające spłynęły dosyć szybko następnego dnia. Wykonane przez ATLAS, Grzegorza Duszanowicza, włoskich oraz hiszpańskich obserwatorów, oraz moje zdjęcie wykonane za pomocą teleskopu iTelescope.net T24 w Sierra Nevada. Bardzo szybko wykonane zostały już dwie obserwacje spektroskopowe (ATEL12707, ATEL12714). Mimo iż wskazują one obiekt jako supernową, to jej bardzo wczesny etap (jeszcze brak wyraźnych linii widmowych) powoduje, że bardziej precyzyjne określenie typu będzie możliwe dopiero w późniejszych obserwacjach. Aktualnie jest mowa o zgodności widma z profilem kolapsującej, masywnej gwiazdy na bardzo wczesnym etapie zjawiska. Przypuszczalnie będzie to więc supernowa typu II. Zachęcam Was do wybrania M100 jako astrofotograficznego celu najbliższym czasie. Jest też całkiem prawdopodobne, że za kilka lub kilkanaście dni SN2019ehk będzie też w zasięgu obserwacji wizualnej dla posiadaczy grubych newtonów. Warto, biorąc pod uwagę fakt, że supernowa w Messierze to niecodzienny widok, jak i ze względu na niewątpliwą urodę samej M100.
 10. Najprawdopodobniej mamy supernową w popularnej galaktyce M100. Oznaczona AT 2019ehk. Jasność już 16.5 mag, ale pewniej jeszcze pojaśnieje.

  1. Pokaż poprzednie komentarze  3 więcej
  2. Jacek E.

   Jacek E.

   Spróbowałem, ale o niebie kulturalnie napisać nie można :( 120s z Apusia 90/600 i QHY183.

   924257332_SNw100.thumb.jpg.7352cb54f878160cc621ef9587b651f4.jpg

  3. Esku1RES

   Esku1RES

   Jacku, za kilka/kilkanaście dni powinna być zdecydowanie jaśniejsza i wówczas przy lepszej niż dziś pogodzie bez trudu ją upolujesz.

   Nadchodzą pierwsze obserwacje spektroskopowe. Prawdopodobnie typ II (słabiutka linia H). Jeszcze brak wyraźnych linii widmowych, bo SN bardzo młoda. Potrzebne kolejne obserwacje, choć oficjalnie nazwa już jest zmieniona na SN2019ehk. Kiedy przyjdzie więcej danych (za 1-2 dni) założę wątek na ten temat.

  4. MichalKaczan

   MichalKaczan

   Probowałem ją złapać wczoraj wizualnie w 16". Niestety jeszcze jest za wcześnie. Pod niebem 5.8mag nie widoczna pomimo powiekszenia ok 450x.

 11. Gratulacje Łukasz! Przy odległościach tych gromad dystans do M82 to taki "podmiejski spacerek" Magia odległości. Mam to samo ! Czasami sobie żartuję, że moje zainteresowania obiektami astronomicznymi jest wprost proporcjonalne do kwadratu odległości (odwrotnie niż w prawie powszechnego ciążenia ). Tyle, że jest gdzieś granica, szczególnie dla amatorów. Mam na myśli "zwykłych amatorów". a nie takich, którzy robią 22 mag z taką łatwością jak my chodzimy po bułki A mówiąc serio jestem pod wrażeniem !
 12. W kraju ciężko będzie kupić używane SCT, chociaż się zdarzają. Dlatego warto zaglądać na giełdę naszych sąsiadów: https://forum.astronomie.de/forums/biete.96/ Tam znacznie częściej się pojawiają i to czasem w niezłych cenach. Z Poznania też nie masz daleko, więc możesz odebrać nawet osobiście. Ja tak znalazłem 10" SCT po 2 miesiącach śledzenia, ale miałem bardzo konkretne modele na celu (wyłącznie LX-50 lub LX-200 Meade 10" f/10), więc dlatego trwało to dosyć długo.
 13. Świąteczne dni, trochę wolnego czasu (wreszcie !!). Postanowiłem dziś wieczorem nadrobić trochę zaległości z ... ubiegłego roku !! Mam pozbieranego nieco surowego materiału z obserwacji spektroskopowych supernowych, trochę trudniejszych niż poprzednia SN 2018pv. Uznałem że najwyższy czas, aby się nim zająć. Trudniejszych, bo słabszych. Jest wśród nich SN 2018oh o jasności spadającej wówczas już prawie do 15 magnitudo. Spektroskopia wykonywana tym samym zestawem: teleskop SW 10" Quattro f/4 CF, kamera ASI 290MM-C, montaż G-40, Star Analyser 100. Ekspozycja: 100 klatek po 30 sekund przy dyspersji na poziomie 24 A/piksel. Oprogramowanie Maxim DL 6 Pro oraz RSpec 1.9. Uzyskałem potwierdzenie obiektu jako supernowej typu Ia zweryfikowane w bazie GELATO. Charakterystyczna linia absorpcyjna krzemu jest zresztą dość wyraźnie zaznaczona w widmie. Dla celów porównawczych zestawiłem zarejestrowane przez mnie widmo z wynikami opublikowanymi przez znane obserwatorium w Yunnan i uzyskanymi za pomocą teleskopu w Lijiang o aperturze 2.4m, które to (jako opublikowane najwcześniej) stały się podstawą do oficjalnej klasyfikacji supernowej SN 2018oh. Zgodność obu widm jest zadowalająca i pozwala mi mieć nadzieję, że cel jaki sobie postawiłem na przyszłość, wykonywanie prawidłowych spektroskopii klasyfikacyjnych dla nowo odkrywanych supernowych, jest w warunkach amatorskich całkiem realny. Zdaję sobie jednak sprawę, że prawdziwe schody dopiero się zaczną przy jeszcze słabszych supernowych o wielkości gwiazdowej 16-17 mag.
 14. Myślę, że @adam_jesion mógłby pomóc w tej sprawie. Robi bardzo dobre, "wielkoformatowe" wydruki swoich prac.
 15. OK, podaruj sobie na razie tę kątówkę i spróbuj tak: reduktor (od razu na wyjściu tuby, lub możliwie najbliżej jak się da) dystans (ale spróbuj na początek jak najmniejszy lub bez, jak zagra, to później możesz spróbować zwiększać) aparat ... a ostrzenie za pomocą lustra głównego Przejściówka między aparatem a reduktorem daje Ci dość duży dystans REDUKTOR - MATRYCA. Możesz określić ile ten dystans wynosi ?
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)