Skocz do zawartości

Esku1RES

Użytkownik
 • Zawartość

  446
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  10

Ostatnia wygrana Esku1RES w Rankingu w dniu 8 Styczeń

Esku1RES posiadał najczęściej polubioną zawartość!

Reputacja

929 Excellent

O Esku1RES

 • Tytuł
  Wega

Contact Methods

 • Website URL
  http://www.supernowe.pl

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Zamieszkały
  okolice Szczecina
 • Interests
  astronomia - poszukiwanie supernowych, krótkofalarstwo SQ1RES, sport - tenis.

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  okolice Szczecina

Ostatnie wizyty

1312 wyświetleń profilu
 1. Jakie są ogniskowe obiektywów w lornetkach?

  Szczelina - wydaje się, że to niby prosta sprawa, ale jednak widać nie do końca. Pomysł z zakupem u producentów spektrografów (jako część "zamienna") może być niezły. Relacjonuj koniecznie na forum swoje kroki w budowie. Z uwagą będą śledzone przez zainteresowanych (przeze mnie na pewno). Powodzenia ! Od jakiegoś czasu w wolnych chwilach szukam i przeglądam różne źródła związane ze spektroskopią amatorską (w szczególności niskiej rozdzielczości - właśnie pod kątem spektroskopii klasyfikacyjnej SN'ych) i im więcej czytam, tym bardziej ciągnie mnie w tym kierunku. Tylko ... przydałoby mi się jeszcze jedno obserwatorium
 2. Jakie są ogniskowe obiektywów w lornetkach?

  Bardzo się cieszę Łukasz, że wchodzisz w ten temat. Jest naprawdę arcyciekawy. Przy rozważaniu konkretnych celów weź proszę w przyszłości pod uwagę to, co napisałem w tym wątku: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13800-amatorska-spektroskopia-supernowych-ważne-obserwacje-klasyfikacyjne/&tab=comments#comment-178159 Mamy już w bazach danych kilkanaście obiektów SN sklasyfikowanych i oznaczonych wyłącznie dzięki obserwacji amatorskiej (spektroskopowej).
 3. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  Czyli zamiast: "... co doprowadza do przekroczenia granicy Chandrasekhara" bardziej prawidłowo powinno być: "... co doprowadza do zbliżenia się (99%) do granicy Chandrasekhara".
 4. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  Wczoraj wykonana została obserwacja spektroskopowa obiektu dokonana w ramach projektu ASIAGO. Okazało się, że jest to supernowa typu Ia na kilka dni przed maksimum blasku. Prędkość ekspansji oceniono na 9800 km/s. Oznaczenie się zmienia zatem na SN 2018bi. Jest to moja pierwsza, klasyczna Ia. W 2015 odkryłem supernową Ia-pec (SN 2015ce) ale tzw. "osobliwą" (pec-peculiar), która najprawdopodobniej jest efektem kolizji dwóch białych karłów. Klasyczna Ia powstaje natomiast wskutek "toksycznego" związku dwóch gwiazd - białego karła i zwykle czerwonego olbrzyma. Ten pierwszy odziera z materii drugiego, co doprowadza do przekroczenia granicy Chandrasekhara i termojądrowego zapłonu. Załączam skan spektrogramu ASIAGO z zaznaczoną przez mnie, wyraźnie widoczną (charekterystyczną dla SN Ia) linią absorpcyjną krzemu. https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2018bi http://www.astronomerstelegram.org/?read=11168
 5. Dość jasny obiekt w NGC 6217

  Na tę hipotezę nieco więcej światła mógłby rzucić Zdzisiu - @Alien
 6. Dość jasny obiekt w NGC 6217

  Na niektórych zdjęciach (np. SDSS-III) można dostrzec lekko zarysowane zewnętrzne ramiona galaktyki.
 7. Dość jasny obiekt w NGC 6217

  Przed chwilą Patrick wysłał raport to TNS. Obiekt został oznaczony jako AT 2018gj: https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2018gj Obiekt 14.6m w otoczeniu ciekawej galaktyki spiralnej z poprzeczką w gwiazdozbiorze Małej Niedźwiedzicy. Słowem, bardzo łatwy cel na najbliższy nów. Zachęcam do wykonania zdjęć, bo pewnie będzie o nim głośno przez najbliższy czas. Przypuszczalnie jest jeszcze w okresie wzrostu jasności, więc może być ciekawie.
 8. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  Dziękuję Ryszard. U nas jeszcze dodatkowo mamy problem z pogodą. Na razie ten styczeń to jest jakiś dramat. Ta noc 7-go stycznia to jedyna moja obserwacja w tym miesiącu (a już połowa stycznia) !
 9. Patrick Wiggins (odkrywca SN 2017eaw) zgłosił dzisiaj na forum publicznym pojawienie się dość jasnego obiektu (ok 14mag) w NGC 6217. Jeszcze nie zgłosił go w TNS, bo ma wątpliwości ze względu na dużą odległość od jądra galaktyki. Przed chwilą sam potwierdziłem "na szybko" ten obiekt wykonując zdjęcie z iTelescope.net (T21):
 10. All sky

  Kiedy budowałem Jacka kamerę i swoją to dałem te: http://allegro.pl/silikazel-silikagel-silica-gel-indicator-4x5g-i7120026543.html
 11. All sky

  Chyba nie. Zgodnie z poniższym wykresem z Moonglow Technologies może być potrzebne nawet do 7W. Nie wiem czy kamerka odda taką moc w postaci ciepła. W każdym razie w fabrycznych Allsky zawsze dają grzałki.
 12. All sky

  U mnie teraz jest tak, że pod kopułką mam DHT22 (pomiar temperatury i wilgotności, ale to bardziej dla mojej wiedzy co się tam dzieje) oraz grzałkę w postaci rezystora mocy. Sterowane oczywiście z Arduino.
 13. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  Od czasu do czasu zdarzają się supernowe o wielkości gwiazdowej 10m (np. SN 2014J w M82). W latach 80 i 90 tych ubiegłego wieku wiele supernowych odkrył wizualnie Robert Evans. O ile dobrze pamiętam dysponował 12-calowym newtonem na montażu Dobsona i odkrywał supernowe ok. 13m. Jednak "To se ne vrati..." jak mawiają nasi południowi sąsiedzi
 14. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  Dziękuję serdecznie wszystkim. Musicie mieć świadomość, że w części jest to i Wasza zasługa. Nikt z nas nie wie wszystkiego. Każdy merytoryczny post tu na forum, każde dobre pytanie i mądra odpowiedź, testy, recenzje sprzętu i oprogramowania, poradniki - to wszystko zostaje gdzieś w głowie i procentuje. Łukasz, moje podejście nie zmieniło się. Najbliższy cel - odkryć jedną supernową ale bym skłamał, gdybym nie przyznał, że chciałbym w końcu w jednym roku odkryć 3 supernowe. Będzie to bardzo trudne, bo wciąż wchodzą nowi, silni gracze (np. ZTF).
 15. Nasz forumowy kolega odkrył supernową !!!

  W poszukiwaniu supernowych lubię to, że nigdy nie wiadomo jak skończy się pozornie zwyczajna noc, nawet taka z niedzieli na poniedziałek (kiedy to trudno o optymizm po kończącym się weekendzie ). Ta, która właśnie minęła, okazała się dla mnie bardzo szczęśliwa. O godzinie 20.45 zarejestrowałem nieznany obiekt w galaktyce UGC 1792. Po wykonaniu 9 zdjęć potwierdzających oraz skontrolowaniu baz danych postanowiłem zgłosić do TNS odkrycie możliwej supernowej. Oczywiście jako pierwszych informuję o tym fakcie koleżanki i kolegów z FA. Jest niezbyt jasna 17.1m i dość mocno wtopiona w tło jednego z ramion galaktyki UGC 1792 (niecałe 10 arcsec na południowy-wschód od jej centrum). Tym bardziej jestem szczęśliwy, że udało mi się ją "wyłuskać", a jej wstępne oznaczenie to AT 2018bi. https://wis-tns.weizmann.ac.il/object/2018bi/discovery-cert Poz: 02h 19m 53.28s +29° 02' 02.7"; 2018 01 07.823 UT; eksp.5 x 9s; 0.25m f/3.3 reflektor; ASI290MM-C bin2 @30dB
×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)