Skocz do zawartości

OnlyAfc

Użytkownik
 • Zawartość

  136
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

64 Excellent

O OnlyAfc

 • Tytuł
  Deneb
 • Urodziny 26.10.1986

Profile Information

 • Płeć
  Male
 • Zamieszkały
  Eglharting
 • Interests
  Geografia, Programowanie, Astronomia

Contact Methods

 • Skype
  janek2610

Converted

 • Miejsce zamieszkania
  Eglharting (25km od Monachium)

Ostatnie wizyty

2057 wyświetleń profilu
 1. Kurcze, szkoda że się obudziłem tak późno. Nie ma juz wolnych kalendarzy? W zeszłym roku miałem, w tym też bym chciał, ale po przeprowadzce do polski miałem tak dużo na głowie, że kompletnie wyleciał mi kalendarz forumowy z głowy.
 2. del Sorry, że odświeżyłem "temat" :)
 3. OnlyAfc

  Refraktor 152s

  Przepraszam, że troszkę odbiegam od tematu, ale twój "słowotok" bardzo trudno przeczytać. Mimo że jestem obcokrajowcem, który język polski musiał poznawać od podstaw, to razi mnie takie pisanie. Użyłeś w swoim "zdaniu" (tak, jest to o dziwo jedno zdanie) dokładnie jednego znaku interpunkcyjnego, stawiając dwie kropki obok siebie. Przepraszam, ale razi to strasznie po oczach, czasem warto przeczytać to, co się napisało, żeby nie było takiego czegoś.
 4. OnlyAfc

  Refraktor 152s

  Witaj, po pierwsze, jak odrzuciłeś newtony, ze względu na gabaryty, to ten bresser wcale nie jest lepszy. Jego tuba ma ponad metr długości, do tego dochodzi spory mimo wszystko montaż HEQ5. Do tego tuba waży ok 9kg ze wszystkim + 16kg montażu, daje to razem 25 kg. To więcej niż synta 8 na dobsonie a przez Bresser zobaczysz mniej, bo 8 cali to jednak 200mm lustro. Mogę ci powiedzieć z własnego doświadczenia, że dźwiganie Bressera to jest jednak dużo zabawy. Ja znosiłem Bressera 90/900 z Exos-em 1 (a więc sporo lżejszy zestaw) z drugiego piętra i nie jest to takie fajne :) PS. Czy chcesz prowadzić tylko obserwacje wizualne, czy też bawić się w astrofoto, bo jeśli tylko wizual, to zastanów się, czy ci montaż paralaktyczny potrzebny? Pozdrawiam.
 5. Dodam również fotki: Przyłączam się również do gratulacji.
 6. Po lewej stronie masz napisane, że jest to GN 05.26.7
 7. Po koordynatach znalazłem o takie o to fotki tego obszaru, niestety nazwy nie ustaliłem :): PS. Na ile ta strona jest dokładna: http://skyview.gsfc.nasa.gov/current/cgi/query.pl?
 8. Zabiłeś mi niezłego "ćwieka" :) Próbowałem zidentyfikować obiekt, który zaznaczyłeś na żółto, ale niestety nie mam go w żadnym swoim atlasie, stellarium itd. Będe próbować dalej dziś :P
 9. OnlyAfc

  Brak pogody

  @DarX86 Czyli mamy miesiąc niepogody znów :P Mógłbyś uprzedzać, że kupujesz, byśmy się przygotowali :P
 10. Panasmaras, jest dokładnie odwrotnie. Wybuch supernowej (oczywiście nie za blisko) poprzez dostarczenie dodatkowej materii i energii (czasem wystarczy bardzo niewiele materii), powoduje przekroczenie masy Jeansa, przez co obłok zaczyna się zapadać, tworzy się skupisko materii, nabiera ono masy i w końcu dochodzi do reakcji termojądrowych (synteza wodoru w hel) itd. Jeśli chodzi o same brązowe karły, to jest kilka teorii ich powstania, niestety każda ma wady. Jedna z nich mówi (na ten moment najbardziej prawdopodobna) że brązowy karzeł powstał w obłoku molekularnym, który przekroczył masę Jeansa, niestety był za mały (był za mało gęsty, lub za zimny) by brązowy karzeł mógł przekroczyć 0,08 masy słońca, co jest konieczne, do zainicjowania synteza wodoru w hel. Taki karzeł jest zbyt mały, by zachodziły w nim reakcje termojądrowe, przez co powoli zaczyna się ochładzać. Początkowo reakcje jądrowe są podtrzymywane przez lit, lub deuter, ale trwa to krótko i po tym czasie karzeł zaczyna po prostu stygnąć. Wracając do pytania Daniela, to tak, jest teoretyczna możliwość, że jeśli do brązowego karła zostanie dostarczona dodatkowa materia, to stanie się on pełnoprawną gwiazdą i zacznie w nim zachodzić reakcja syntezy, natomiast nikt tego zjawiska nie zaobserwował, więc to tylko przypuszczenia i teorie. Na pewno jedno jest pewne, taka sytuacja jest możliwa tylko wtedy, jeśli zachodzą w nim reakcje jądrowe z udziałem deuteru lub litu, kiedy te reakcje ustają, taki obiekt będzie po prostu za zimny, żeby zainicjować w nim reakcje termojądrowe, które wymagają bardzo wysokich temperatur. Spora część przypuszczeń to tylko teorie, wielu rzeczy nie wiemy a największym problemem w ustaleniu cyklu życia i zachowania brązowych karłów jest to, że nie wiemy dokładnie jak powstają.
 11. Chyba sobie dodrukuje, jakościowo będzie słabo, ale lepsze to niż nic :)
 12. Też o tym na początku pomyslałem, ale sprawdziłem w innych źródłach i jednak jest :P Napisałem, ale cóż można poradzić. Przecież nie będzie mi do niemiec kolejnego wysyłać. Trudno, udam, że lutego nie ma w tym roku chyba.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)