-
Liczba zawartości
1 147 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
81
Aktualizacje statusu dodane przez Przemek_K
-
O ile wczoraj była udana sesja księżycowa przy dobrych warunkach to dzisiaj zbierałem szczękę z trawnika, takiej siekiery już dawno nie widziałem, obłęd... A na linii terminatora jeszcze więcej smaczków. Tak się wryłem w trawnik, że ciężko było się do domu ruszyć 😄
-
Nie może być za dobrze, jeszcze tylko tego brakowało...
-
To uczucie kiedy obserwujesz i nagrywasz Jowisza z Ganimedesem i na parę minut przed tym jak Ganimedes ma zacząć znikać w cieniu planety przylatują chmury...
-
Mamy 6 stycznia 2025 - właśnie stuknęło mi 10 lat na FA 🙂
-
No to będzie się działo... Aż nie wiadomo gdzie kierować aparat 😉
Perseidy, szansa na zorzę, nad ranem Jowisz i Mars...
-
Czy biała kartka i skierowanie teleskopu na biały ekran monitora LCD sprawdzi się do robienia flatów? Została mi druga wydrukowana oprawa do folii ND5 na odrośnik ED80 i wymyśliłem coś takiego:
poglądowo taki wychodzi flat (tu zmniejszony, zgrany do jpg, aparat w AV, ISO i ostrość takie same jak przy foceniu gwiazd):
-
Są tu może spece od Arduino?
Chciałbym zbudować własny kontroler MIDI z potencjometrami suwakowymi 100mm którym można potem przypisywać dowolne CC. Widziałem można takie gotowe kupić w USA ale koszt 100-150$ + sprowadzenie tego do kraju z podatkami i opłatami to już robi się spora suma, w dodatku przypisywanie CC mają przez edytor online co mi nie odpowiada.
Może potrafi ktoś wytłumaczyć i podpowiedzieć jak się za to zabrać, co byłoby potrzebne itp.
-
Dzisiaj idzie po tarczy Jowisza cień Io, ok. 23:15 powinien być mniej więcej na środku wg Stellarium. Kto się wybiera patrzeć/focić? 😉
-
Wyskoczyłem wczoraj zrobić kilka testowych zdjęć. Chwilę po północy patrzę... leci jasna kropka na wschód, no to ciach, niezła krecha wyszła 😉
-
Po ostatniej sesji zaczynam się zastanawiać nad kupnem jakiejś półmaski lakierniczej z filtrami... Serio, na takie doznania oddechowe serwowane przez kominy z okolicznych domów trzeba być przygotowanym bo inaczej może się to szybko odbić na zdrowiu.
-
Ależ coś konkretnego spadło z nieba, ok. 19:02 zobaczyłem przez okno lecącą szybko w kierunku północno-zachodnim bardzo jasną smugę o sporej grubości.
-
Mam pytanie: czy takie umieszczenie opaski grzejnej na wysokości soczewki będzie ok? Nie mam z tym doświadczenia, kupiłem taką opaskę z myślą o obiektywie aparatu ale w sumie jest regulowana i daje radę objąć w ED80 2/3 obwodu odrośnika paskiem grzejnym, reszta to elastyczna guma zapinana na rzep. Po ostatniej sesji ED nieźle oblazł wilgocią więc trzeba będzie teraz grzać przy dłuższych sesjach.
-
-
-
Była okazja zrobić w nocy test, po nieco ponad godzinie szukacz był już zaparowany ale opaska na EDdzie zdała egzamin, szkło było czyste. Pół godziny grzałem na najniższym stopniu a potem resztę na średnim grzaniu. W powerbanku 10000mAh mam cztery diody poziomu naładowania, przez ten czas nie zeszła nawet jedna. Zakładając ciągłe grzanie na średnim to na 4h taki powerbank powinien wystarczyć.
-
-
Księżyc blisko pełni i blisko Ziemi czyli będzie superpełnia, ciekawe czy pogoda pozwoli rzucić okiem i pstryknąć co nieco aparatem...
-
-
-
Dzisiaj było u mnie 36,2C w cieniu. Dobrze, że przyszły chmury i temperatura spadła bo już nie było czym oddychać. Temperatury biją rekordy i widzę, że ceny sprzętów astro też dalej biją rekordy, puchną tak, że aż szwy trzeszczą. Niedawno pisałem o szalonych cenach a tu masz, jest jeszcze lepiej...
-
Rzuciłem okiem na ceny sprzętów i mały szok... Mak127 już prawie w cenie C6, wersja 2 cale nawet droższa a były tańsze o parę stów jak brałem C6. A cena Ed100 to już jakiś absurd.
-
Czy jeśli kupię w USA czy gdziekolwiek poza UE program komputerowy drogą elektroniczną ( płatność PayPalem ) jako Kowalski nie prowadzący działalności to muszę to wykazywać przed urzędami w kraju, dopłacać Vat? Nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, wszystkie dotyczą zakupów na firmę. Orientuje się ktoś może w tych sprawach?
-
-
Z biura rachunkowego dostałem tylko dwie interpretacje w przypadku prowadzenia działalności, jak się jest i nie jest płatnikiem vat. Nie potrafili mi odpowiedzieć na pytanie co w przypadku gdy się działalności nie prowadzi.
Z własnego doświadczenia: kupowałem programy w sklepach gdzie ceny były w euro i dolarach ( ale nie w USA ) i tam zawsze przy rozliczeniu na rachunku był w cenie podatek vat. Najprościej to chyba sprawdzić czy sklep danego producenta obsługuje klientów z UE i dolicza vat - wziąć opcję kup i zobaczyć czy wyświetli na rozliczeniu cenę z vatem ( przed opcją zapłać ), zawsze można się wycofać.
Ja ostatecznie zrezygnowałem z USA, cenę podawali taką samą dla UE więc raczej bez vatu ale też odrzuciło mnie to, że licencja była przez iLok, nie znoszę takich rozwiązań, wolę jednorazową aktywację online na normalny klucz licencji. Na szczęście w tym temacie ( programy muzyczne, wirtualne instrumenty ) wybór jest ogromny i można kupić takie które spełniają wszystkie warunki, od ceny z vatem po licencję na normalny klucz.
Aha, i z PayPalem też trzeba uważać - nawet jak ma się saldo przeliczone na odpowiednią gotówkę ( euro czy dolary ) i dość tej kasy z zapasem to nie wszystkie sklepy obsługują płatność z salda PayPala, beczą o powiązanie karty do rachunku. Niektóre doliczają też kilka procent do ceny za płatność przez PayPal.
-
-
Patrzę w Stellarium i co widzę: w ciągu jednej nocy przetaczają się po niebie po kolei Jowisz, Saturn, Neptun, Mars, Uran, Wenus i Merkury. Mając dobrą pogodę i czas by poświęcić całą noc można urządzić sobie mega planetarną sesję
Nie wiem czy Merkury jest realny do złapania teraz ale reszta towarzystwa... Próbował ktoś?
-
Czas pomyśleć o lepszym zasilaniu do napędu w EQ3-2, zamiast baterii R20 akumulator 6V. Jaki kupić, wystarczy 5Ah czy lepiej 10Ah? Mniejszy waży 0,75kg a większy 1,5kg.
-
A na Księżycu dzisiaj po prostu poezja...
Pogoda pozwoliła na krótką sesję, trzeba teraz zerknąć jak wyszły zdjęcia 
-
-
No z pogodą to jest tragicznie, jak raz w miesiącu uda się wytargać sprzęt na Łysego to już sukces. A i to zazwyczaj szybko, bo zaraz chmury albo jakaś mgła i nawet nie sposób porządnie poćwiczyć strzelanie zdjęć przez teleskop. Okolice terminatora dzisiaj były przepiękne, ciężko było oderwać oko od okularu... za mało pogody, za mało czasu na to wszystko...
-
-
Korzystał ktoś z Was z usługi tego serwisu? https://www.ktoto.info/sim/
W ciągu ostatnich dni dostaję dziesiątki telefonów z najróżniejszych dziwnych i nieznanych numerów, żadnych nie odbieram i ciągle pojawiają się nowe. Dostałem też parę smsów - naciąganie na kredyty, nawet tak bezczelne jak "dziękujemy za złożenie wniosku, wkrótce skontaktuje się z tobą konsultant". Gdzieś ewidentnie ktoś sprzedał dane firmom telemarketingowym, takiej nawałnicy telefonów nie miałem nigdy. Teraz mnie zastanawia czy olewać to dalej aż się uspokoją, skorzystać z oferty ktoto.info czy może walczyć z tą patologią inaczej, skoro nigdy nigdzie nie składałem żadnych wniosków a dostaję takie smsy to może są działania oszustów którzy próbują wyłudzić kredyt na moje dane i trzeba z tym iść na Policję?
