Skocz do zawartości

Przemek_K

Użytkownik
 • Zawartość

  303
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  2

Zawartość dodana przez Przemek_K

 1. Przemek_K

  Nie tylko Astro...

  Zapalił się skład złomu na prawobrzeżu - dobrze, że wiatr niesie dym nad lasem a nie powiał tej czarnej trucizny nad osiedle. Ale pożar potężny...
 2. Przemek_K

  ANKIETA "Wakacyjna Chmurwa 2018"

  Gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników za piękne zdjęcia chmur :)
 3. 25. Autor: Przemysław Kępa Aparat: Fujifilm SL1000 Szczecin, 11.08.2018 "Złociste chmury na zachodzie"
 4. Przemek_K

  Fotki Księżyca

  Dzisiejszy, SL1000 na ustawieniach ręcznych, z parapetu:
 5. Przemek_K

  Nie tylko Astro...

  Dzisiaj na kwiatkach przed domem trafiłem rzadkich gości - nie pamiętam kiedy ostatni raz widziałem pazia królowej ale było to bardzo dawno temu. Przyleciała parka i sobie śmigała po kwiatach, szybkie są te motyle i ciężko je sfotografować. Zdjęcia i klatka z filmu jak są w locie:
 6. Przemek_K

  Zdjęcia chmur

  Dzisiejsze wieczorne chmury na zachodzie: A w tym samym czasie na wschodzie płynęła sobie taka groźna istota ;)
 7. Przemek_K

  Brak pogody

  U mnie dzisiaj w cieniu było prawie 37 stopni... Jeszcze teraz o 20tej jest 33 stopnie, nie ma czym oddychać.
 8. Przemek_K

  Barlow GSO 2x 2 ED

  Dzięki za namiar, ponoć sztuka nówka nieużywana, zawsze parę zł taniej niż w sklepie. A w sklepach wymiotło z rynku i nigdzie nie ma, czekają na dostawy.
 9. Przemek_K

  Barlow GSO 2x 2 ED

  Kupię Barlowa GSO 2x 2" ED.
 10. Przemek_K

  Statyw pod EQ3-2

  Ponieważ mam w planach nabycie dłuższego refraktora a posiadam EQ3-2 na aluminiowym statywie to zamierzam coś z tym fantem zrobić. Sama głowica EQ3-2 jest solidna i ma zapas udźwigu, niestety jedyna dobra rzecz w tym aluminiowym statywie pod nią to jest sama podstawa montażu do której przykręcone są nogi. Reszta to plastik i cienkie aluminium, badziewne łączenia robią swoje czyli im większy ciężar i dłuższa rurka na montażu to wszystko się bardziej trzęsie. Czytałem o tym, że niektórzy stosowali statywy geodezyjne, inną opcją jest zakup statywu stalowego. Koszt takiego z wysyłką to jakieś 400zł czyli dość sporo. A może by więc jednak coś samemu zmontować...? Wstępny plan to użycie profili stalowych i zbudowanie z nich statywu podobnego do tego co jest z aluminium. Łączonego blachami i solidnie skręcanego, ze śrubami z motylkami, dolne wysuwane profile będą wchodzić pomiędzy podwójne górne ale będą dłuższe i też skręcane i to dwoma motylami. W tym alu jest pojedynczy plastikowy zacisk który jest bardzo słabym punktem powodującym tańczenie całego zestawu. Zostanie więc tylko podstawa montażu z tego alu, resztę zastąpią nowe solidne nogi ze stali. W miejscach gdzie podwójne nogi przykręcone są do podstawy też planuję dać dłuższe śruby i motyle, tak by po rozłożeniu zestawu można było wszystko porządnie dokręcić i nie było żadnych luzów. Może macie jakieś doświadczenia w tym temacie i uwagi, tak mi się wydaje, że dobrze wykonana całość powinna bić na łeb tradycyjny gotowy statyw stalowy ale może mi się tylko wydawać... Koszt ogranicza się właściwie w moim przypadku do zakupu samych profili ze stali, 9 kawałków po 75cm i śrub z motylami, resztę znajdę na warsztacie w garażu. Ciężar nie gra roli za bardzo więc się tym nie przejmuję, daleko z tym chodzić nie będę, tyle co piwnica - ogródek albo do bagażnika i na działkę, na dwa razy jak zawsze: montaż ze statywem, potem refraktor.
 11. Przemek_K

  Statyw pod EQ3-2

  Statyw wraz z zamontowanym EQ3-2 miał okazję zmierzyć się z refraktorem 120/1000. Tuba z obejmami, szyną i kątówką 2 cale waży ok. 5kg, przy metrze długości to sprzęt raczej na EQ-5 i tak jest zresztą sprzedawany w zestawach wraz z montażem. Jednak po testach z EQ3-2 twierdzę, że daje to nawet radę. Statyw przy swojej masie i stabilności robi swoje i nie ma żadnego porównania do aluminiowego. Patrzyłem na Księżyc i Saturna używając okularu GSO 12mm ( 83x ), tuba palnięta celowo dość mocno ręką była gaszona z drgań w 3-4s. EQ3-2 ustawiony był w trybie azymutalnym, bez użycia pręta przeciwwagi i ciężarków - nie wiem czy ich dodanie cokolwiek by wniosło w kwestii wygaszania drgań, tego nie sprawdziłem ale na dłuższe obserwacje pewnie warto je przykręcić dla zrównoważenia obciążeń. Nie wiem też ile by trzeba było powiesić po jednej stronie kilo żeby przewrócić ten statyw czy jakoś nim zachwiać ale pewnie ze 20kg albo więcej więc poza możliwościami EQ3-2 czy EQ5. Podsumowując: swoje to waży ale nie miał to być sprzęt do plecaka. Cenowo też to w sumie wyszło mniej niż połowa nowego EQ-5 bo EQ3-2 kupiłem wcześniej używany i pod mniejszy sprzęt. Sam statyw zaś wymagał jednak trochę pracy i odpowiednich narzędzi. Tak czy inaczej w razie konieczności mogę w kilka minut odkręcić podstawę montażu i zamontować aluminiowe nogi pod lżejszy sprzęt. Tubę 120/1000 wraz z osprzętem i 2 calową kątówką też udało się kupić taniej niż nowy MAK127 - z tym był największy dylemat bo coś za coś jeśli chodzi o możliwości i gabaryty ale to temat na inny wątek.
 12. Przemek_K

  CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 27.07.2018.

  Małe podsumowanie tego co udało się sfotografować. SL1000, ustawienia ręczne, ze statywu foto:
 13. Przemek_K

  CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 27.07.2018.

  W końcu chmury zaczęły po woli ustępować, przeszło niestety nad nimi to co najciekawsze ale dobre i to co udało się ustrzelić. To chwilę po tym, jak się wreszcie pokazał:
 14. Przemek_K

  CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 27.07.2018.

  No i niestety kicha... nie ma to jak znaleźć się na granicy chmur - wschód i na południe wisi syf i nie widać Łysego a nad głową i na północ czyste niebo...
 15. Przemek_K

  Przemek_K

 16. Przemek_K

  Zdjęcia chmur

  Dzisiaj złapany widoczek:
 17. Przemek_K

  CAŁKOWITE ZAĆMIENIE KSIĘŻYCA 27.07.2018.

  Akurat mam dobry widok z okna na wschód i południe, teraz Łysy jest dokładnie na wprost okna, jutro będzie w max. fazie zaćmienia o tym czasie. Reszta zależy od pogody...
 18. Przemek_K

  Fotki Księżyca

  Dzisiejszy nad lasem Żeby tylko jutro pogoda dopisała...
 19. Przemek_K

  Fotki Księżyca

  Jerzyki śmigały dzisiaj wieczorem po niebie wyjątkowo intensywnie, kilka udało mi się złapać na tarczy Księżyca. SL1000 na ustawieniach ręcznych, oparty o parapet:
 20. 6. Autor: Przemysław Kępa Aparat: Fujifilm SL1000 Szczecin, 22.07.2018 "W promieniach Słońca"
 21. Przemek_K

  Ignisdei 100 lat

  Zdrowia i radości życzę 100 lat!
 22. Przemek_K

  Zdjęcia chmur

  Dzisiejsze, w kierunku północnym, przy północnym wietrze:
 23. Przemek_K

  Fotki Księżyca

  Przed chwilą nad lasem:
 24. Gratulacje! Prace na najwyższym poziomie, piękne i przepiękne :)
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)